HÍREK
A Rovatból

Orbán Viktor összehívta a Védelmi Tanács: Fel kell készülnünk arra, hogy a háború elhúzódik, és Magyarországot kétszeres erővel fogják megtámadni

A miniszterelnök szerint „soha nem volt ekkora szakadék a Trump vezette békepárti erők és a háború folytatását akaró brüsszeli és kijevi vezetők között”.


Orbán Viktor hétfő délután a közösségi oldalán jelentette be, hogy összehívta a Védelmi Tanácsot. A miniszterelnök szerint az orosz-ukrán háborús helyzet miatt van erre szükség.

Bejegyzésében azt írta:

"Az elmúlt napokban történt katonai akciók azt vetítik előre, hogy a háború hosszabb és brutálisabb lesz annál, mint amire az év elején számítottunk.

Szembe kell nézni a ténnyel, hogy a transzatlanti egység élesen megbomlott. Soha nem volt ekkora szakadék a Trump vezette békepárti erők és a háború folytatását akaró brüsszeli és kijevi vezetők között" - közölte.

Orbán úgy vélte, hogy a Brüsszellel folytatott vitái hangosabbak lesznek, mert Magyarország a béke oldalán kell maradjon. Majd felsorolta, mi mindenre kell felkészülni:

"Fel kell készülnünk arra, hogy a háború elhúzódik, ennek minden biztonsági és gazdasági következményeivel együtt.

Fel kell készülnünk arra, hogy Magyarországot kétszeres erővel fogják megtámadni, mert Magyarország Trump elnök szövetségese, és Magyarország békét akar és nem a háború folytatását.

Fel kell készülnünk, hogy a Magyarország ellen bevetett titkosszolgálati műveletek, a lejárató kampányok és a háborús propaganda akciók az eddiginél is nagyobb lendülettel folytatódnak.

Felkészülünk és megvédjük Magyarországot és a magyar családokat!" - közölte a miniszterelnök.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Covid-szerű intézkedéseket vezettek be a halálos Nipah-vírus miatt a thaiföldi repülőtereken
A thaiföldi hatóságok az indiai Nyugat-Bengálból érkező járatokat ellenőrzik a vírus miatt Bangkokban és Phuketen. Eddig már több mint 1700 embert ellenőriztek három repülőtéren, pozitív esetet nem találtak, de három kórházat is készültségbe helyeztek. Indiában, ahol a vírus megjelent, viszont nem aggódnak.


A Covid-korszakot idéző jelenetek játszódnak le Thaiföld legforgalmasabb repülőterein: a hatóságok az indiai Kalkuttából érkező járatok utasait szűrik a halálos Nipah-vírus miatt.

Eddig több mint 1700 embert ellenőriztek a bangkoki Suvarnabhumi és Don Mueang, valamint a phuketi repülőtéren, de fertőzöttet egyelőre nem találtak. A kormány elővigyázatosságból három nagy bangkoki állami kórházat is készültségbe helyezett.

A szigorú, háromfázisú eljárásrend január 26-án, hétfőn éjfél után egy perccel lépett életbe a 2015-ös járványügyi törvény alapján. A thaiföldi lépéseket egy indiai járványgóc indokolja:

Nyugat-Bengál államban december óta két megerősített esetet azonosítottak, de a helyi hatóságok szerint a helyzetet ellenőrzés alatt tartják, és a kontaktszemélyek tesztjei negatívak lettek.

A Nation Thailand helyi lap szerint Thaiföldön eddig még soha nem regisztráltak Nipah-fertőzést.

„Ha a repülőtéren gyanús esetet találunk, az illetőt karanténba helyezzük, és a vonatkozó teszt eredménye nyolc órán belül ismert lesz” – közölte Phatthana Phromphat közegészségügyi miniszter. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a Nipah terjedése nem olyan, mint a Covidé. „Nipah esetén a fertőzöttek nem adják tovább a vírust, amíg nincsenek tüneteik” – mondta.

Az érintett járatokon kötelező kitölteni a T.8-as egészségügyi nyilatkozatot, és minden utast hőmérőznek. A kockázatosnak ítélt gépeknek elkülönített állóhelyet és szűrőzónát jelöltek ki, gyanús esetnél pedig a repülőt a következő út előtt fertőtlenítik. A szabályszegőkkel szemben akár 20 ezer thai baht, vagyis átszámítva körülbelül 205 ezer forintos pénzbírságot is kiszabhatnak.

Az indiai oldalon ugyanakkor kevésbé tartják indokoltnak a szigort. „Nincs útmutatás az egészségügyi minisztériumtól, így nem szűrünk egyetlen utast sem”

– közölte a The Times of India cikke szerint Vikram Singh, a kalkuttai repülőtér igazgatója. Egy helyi utazási irodákat tömörítő szervezet vezetője szerint a külföldi intézkedések csak pánikot keltenek a turisták körében.

A thaiföldi hatóságok arra kérik az érintett területekről érkezőket, hogy ha az utazást követő 21 napon belül belázasodnak vagy légúti tüneteik jelentkeznek, hívják a 1422-es járványügyi forródrótot.

A Nipah-vírus (NiV) egy zoonózis, azaz állatokról emberre terjedő betegség, amelynek természetes hordozói a gyümölcsevő denevérek.

Bár a mostani intézkedések szigorúnak tűnhetnek, a vírus veszélyessége indokolja őket: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a kiemelt kockázatú kórokozók között tartja számon.

A fertőzés súlyos légúti tüneteket és halálos kimenetelű agyvelőgyulladást okozhat, a halálozási arány pedig a korábbi járványok tapasztalatai alapján 40 és 75 százalék között mozog. Aggodalomra ad okot, hogy jelenleg nincs ellene sem engedélyezett védőoltás, sem specifikus gyógyszeres kezelés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Politico: Ficót sokkolta Trump mentális állapota
Egy brüsszeli csúcson borult ki Robert Fico a floridai találkozó után, legalábbis ezt állítja öt diplomata. A Trump-szövetséges politikus most hazugságnak nevezi a Politico cikkét.


Egyik leghangosabb európai szövetségese, Robert Fico szlovák miniszterelnök állítólag „veszélyesnek” és sokkolónak nevezte Donald Trump amerikai elnök mentális állapotát egy magánbeszélgetésben, miközben nyilvánosan már hevesen tagadja az egészet. A botrány ráadásul épp akkor robbant ki, amikor az európaiak egyre növekvő aggodalommal figyelik Trump kiszámíthatatlanságát, különösen a Grönland megszerzésére tett fenyegetései és az új európai vámok belengetése miatt.

A Politico című brüsszeli hírportál szerint Fico január 17-én a floridai Mar-a-Lagóba találkozott Trumppal, majd onnan már aggasztó hírekkel tért haza Európába. Öt, névtelenséget kérő európai diplomata számolt be arról, hogy Fico egy január 22-i brüsszeli uniós csúcson, egy informális beszélgetésen fejezte ki döbbenetét.

A diplomaták szerint a szlovák kormányfő „veszélyesnek” nevezte a benyomást, amit Trump tett rá, sőt, egyikük szerint úgy fogalmazott, az elnök „kivetkőzött magából”. Erre reagálva Fico szerdán hevesen cáfolt.

„Nyomatékosan vissza kell utasítanom a POLITICO portál hazugságait arról, miként értékeltem találkozómat az amerikai elnökkel, D. Trumppal a brüsszeli informális csúcson. Senki nem hallott semmit, senki nem látott semmit, nincsenek tanúk, de ez sem akadályozta meg a POLITICO portált abban, hogy hazugságokkal álljon elő”

– írta Fico az X-en, hozzátéve, hogy „nem szólalt fel a brüsszeli informális csúcson”.

A Fehér Ház szintén tagadta a hírt. „Ez teljes mértékben kamu hír névtelen európai diplomatáktól, akik fontosnak akarják mutatni magukat. A mar-a-lagói találkozó pozitív és eredményes volt” – közölte Anna Kelly, a Fehér Ház szóvivője.

Egy, a találkozón szintén jelen lévő, de névtelenséget kérő amerikai tisztviselő is azt állította, hogy a megbeszélés kellemes és normális hangvételű volt, kínos pillanatok nélkül.

Európa és az Egyesült Államok viszonya egyre rosszabb. Trump a hónap elején új vámokkal fenyegetett meg nyolc európai országot, köztük Németországot és Franciaországot, mert szerinte akadályozták a Grönland megszerzésére irányuló törekvéseit. „Valószínűleg nem kapunk semmit, hacsak nem döntök úgy, hogy túlzott erőt és hatalmat alkalmazok, amellyel őszintén szólva feltartóztathatatlanok lennénk. De ezt nem fogom megtenni, rendben?” – mondta Trump a davosi beszédében.

Később bejelentette, hogy megállapodott Mark Ruttével, a NATO főtitkárával egy keretről, és visszavonta a fenyegetést, bár a megállapodás részletei azóta sem ismertek. A brüsszeli csúcson Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár is arra figyelmeztetett, hogy az EU-nak csökkentenie kell biztonsági függőségét az Egyesült Államoktól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: Mély undort és szégyent érzek Orbán és Putyin propagandistái miatt
A kormánypárti lapok riporterei az utcán faggatták Sándor Fegyir nagykövetet, a magát magyarnak érző diplomatától azt kérdezgették, hogy tud-e magyarul. A független képviselő szerint a tett gyomorforgató és lemoshatatlan szégyen.


Kormányzati propagandisták és a kormánymédia újságíróinak gyűrűjében érkezett és hagyta el a Külügyminisztérium épületét Sándor Fegyir, Ukrajna magyarországi nagykövete, miután Szijjártó Péter bekérette. A külügyi tárca vezetője azért kért azonnali találkozót ukrán kollágjától, mert Orbán Viktor miniszterelnök szerint Ukrajna megpróbált beavatkozni a magyar választásokba, s a magyar kormánynak sértő üzeneteket fogalmaztak meg vezető kijevi politikusok.

A találkozó előtt és után a magyar-ukrán diplomatát az M1, a Patrióta és a Mandiner emberei faggatták. A közmédia még odáig is elment, hogy a magyarul tökéletesen értő és beszélő férfit ukránul kérdezték.

Hadházy Ákos a Facebookon reagált a Mandiner videójára. A független képviselő azt írta:

„Nem tudom, fogok-e annál mélyebb undort és szégyent érezni Orbán és Putyin propagandistái miatt, mint most amiatt, amit az orosz agressziótól szenvedő Ukrajna nagykövetével (a nem mellesleg magyar identitással is rendelkező Sándor Fegyirrel) műveltek.”

Hadházy a posztjában „gyomorforgatónak” nevezte a felvételt, amelynek linkjét állítása szerint azért tette közzé, hogy minden jóérzésű magyar gondolkodhasson rajta: „hogyan lehet ezt a szégyent lemosni. És azt a tudatot elviselni, hogy az elmúlt 16 évben gyakorlatilag meg sem próbáltuk ezt a propagandagépezetet szétverni.”

A felvételen a kormánymédia riporterei kérdéseket tesznek fel Sándor Fegyirnek. A Mandiner riportere folyamatosan azt kérdezi, hogy „miért fenyegetik a magyar kormányt?” Valaki pedig azt is hozzáteszi:

„Tud magyarul, tudunk öntől magyarul kérdezni?”

A Patrióta-csatornától Bohár Dániel azt szerette volna tudni, hogy az ukránok „Miért szálltak be a választási kampányba?”, mások pedig azt, hogy: „Pénzt is fognak küldeni, hogy támogassák a Tiszát?; illetve „Magyar Péterrel tárgyaltak már? Önöknek belefér uniós tagjelölt országként, hogy nácizzák egy uniós ország vezetőjét?”, „Miért fenyegetik a magyarokat?”, „Valóban úgy gondolják, hogy olyan, mint Szálasi (Orbán Viktor)?”

Sándor Fegyir egy szót sem szólt, a Külügyminisztérium épületéből kilépve egyenesen, és a kormánymédia folyamatos kérdései ellenére meglehetősen komótosan a kocsijához sétált, ahol még egy utolsó kérdést kapott:

„Ez Ukrajna üzenete Magyarországnak, egy csukott kocsiajtó? Ezek szerint igen.”

Fegyir azért járt Szijjártó Péternél, mert Orbán Viktor miniszterelnök utasította a magyar külügyminisztert az ukrán nagykövet bekéretésére, mivel a kormány szerint ukrán politikai szereplők „durván sértő és fenyegető” üzenetekkel avatkoznának be a magyar választásokba. Szijjártó Péter később közölte, a kormány „nem fogja tűrni”, hogy Ukrajna a Tisza Párt oldalán avatkozzon be a választási folyamatba.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Szijjártó Péter: Az ukránok bekérették a kijevi nagykövetünket, nem lepődtünk meg
A külügyminiszter szerint az ukránok „folytatják a nyílt és durva beavatkozást a Tisza Párt érdekében az áprilisi választásokba”. Szijjártó arra várt volna magyarázatot, hogy miért sértegeti Volodimir Zelenszkij „alpári módon” Orbán Viktort.


Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán délben a Facebook-oldalán közölte, hogy az ukránok bekérették a kijevi magyar nagykövetet.

„Nem lepődtünk meg. Sem a tényen, sem azon, amit mondtak”

– írta, majd részletezte is, hogy mi volt az ukránok problémája: „Újra kifogásolták, hogy nemzeti petíció keretében fognak a magyar emberek véleményt mondani arról a brüsszeli-kijevi szándékról, miszerint a magyar emberek pénzét Ukrajna működtetésére és felfegyverzésére akarják költeni.”

Szijjártó Péter állítása szerint nem kapott magyarázatot sem arra, hogy miért sértegeti Zelenszkij elnök „alpári módon” Orbán Viktort, sem pedig arra, hogy miért „hitlerezik” az ukrán külügyminiszter.

Szerinte a bekéretésen elhangzottak alapján arra kell készülni, hogy „az ukránok folytatják a nyílt és durva beavatkozást a Tisza Párt érdekében az áprilisi választásokba.”

„Arra viszont az ukránoknak fel kell készülniük, hogy mi megvédjük hazánk szuverenitását és nem engedjük, hogy befolyásolják a választás végeredményét” – szögezte le a miniszter. „Értjük, hogy az ukránok a Tisza Párt győzelmét szeretnék, de Magyarország jövőjéről, a béke vagy háború kérdéséről csak a magyar emberek dönthetnek” – zárta bejegyzését.

Az elmúlt napokban kölcsönös diplomáciai lépések fokozták a feszültséget Budapest és Kijev között. Január 21-én Ukrajna bekérette Magyarország kijevi nagykövetét, tiltakozva a magyar kormány új „nemzeti petíciója” ellen, amely az EU Ukrajnának szánt pénzügyi támogatását támadja. Kedden a magyar külügyminisztérium viszont berendelte Ukrajna budapesti nagykövetét, arra hivatkozva, hogy Kijev a Tisza Párt javára próbál beavatkozni a magyar választásba.

Orbán Viktor az elmúlt hetekben többször is kemény bírálatot fogalmazott meg Ukrajnával szemben, miközben Volodimir Zelenszkij a davosi Világgazdasági Fórumon nyilvánosan kritizálta a magyar miniszterelnök álláspontját. Az ukrán külügyminiszter egy friss interjúban azt mondta, szerinte Orbán fenyegetést jelent a saját népére, amire Szijjártó Péter azonnal reagált is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk