HÍREK
A Rovatból

Orbán Viktor: „Ez az évtized a veszélyek, a bizonytalanság és a háborúk kora lesz”

„Harminc éve azt gondoltuk, Európa a jövő, ma viszont azt, hogy mi vagyunk Európa jövője” – mondta az ötödjére is újraválasztott miniszterelnök a Parlamentben. Orbán beszélt Brüsszelről, migránsokról és az orosz-ukrán háborúról is.


"A választók bizalmáért és felhatalmazásáért megdolgoztunk, a becsülettel elvégzett munka derűjével és önbizalmával állok önök előtt" - kezdte beszédét a frissen újraválasztott Orbán Viktor a Parlamentben.

Mint fogalmazott, ellenfeleink gondoskodtak róla, hogy a választás soha nem látott nemzetközi és hazai ellenőrzés mellett történjék, és mindenki láthatta, hogy Magyarországon nincsenek visszaélések. Ezért minden ellenzéki megfigyelőnek is köszönetet mondott. Szerinte a magas részvétel a demokrácia jele. Ennek 32 éves történetében soha egyetlen pártra nem szavaztak még annyian, mint most a Fidesz-KDNP listájára és jelöltjeire, hangsúlyozta Orbán.

Ennél is fontosabb, hogy 12 év kormányzás után megkapták a szavazatok abszolút többségét. Szerinte elgondolkodtató, hogy éppen akkor aratták a legnagyobb győzelmet, amikor mindenki összeállt ellenük: a hazai baloldal és nemzetközi szövetségesei, politikusok, pénzemberek, Brüsszel és Soros György is a bukásunkra játszott.

"Nincs semmi pezsdítőbb annál, mint mikor rálőnek az emberre és nem találják el"

- fogalmazott, hozzátéve: annak ellenére győztek negyedjére, hogy a gazdasági válság és migránsok mellet most már háború is nehezítette a helyzetüket.

Szerinte a magyarok kifinomult veszélyérzettel rendelkeznek, 1000 év alatt megtanulták, hogy veszély idején a széthúzás és belharc súlyos következményekkel jár. Ez a boldog békeidők luxusa, most viszont nem fér bele, össze kell fogni. Ezért látták el a széthúzást és viszályt akaró politikusok baját a választók.

"A konszenzust meg kell teremteni, nem megkeresni kell, mint egy húsvéti tojást. Ehhez elsősorban hazaszeretet kell, ez az idei választás történelmi leckéje számomra" - mondta Orbán.

A miniszterelnöki munka szépsége szerinte abban áll, hogy minden fontosabb döntésért ő a végső felelős. Ez nagy teher, van akit belenyom a földbe, mást viszont fellelkesít. A miniszterelnöknek előre el kell gondolnia, milyen idők várnak ránk, és fel kell készítenie rá a magyarokat.

Orbán arra jutott, hogy Európa és a nyugati civilizáció, benne a magyarokkal, a veszélyek korába lépett.

"Ez az évtized a veszélyek, a bizonytalanság és a háborúk kora lesz. Kezdődött a Coviddal, folytatódott a háborúval. Az erre adott válasz, a szankciók energiaválságot idéztek elő, ami magas inflációhoz, gazdasági visszaeséshez vezet majd. Kiújulhatnak új járványok, a gazdag országok felé felerősödik a migráció"

- fogalmazott. Jó lenne, ha nem így lenne, de nekünk ebben a zűrzavarban kell kijelölnünk az irányt és megalkotnunk a saját politikánkat - tette hozzá.

Szerinte "öngyilkossági kísérlet" a nagy európai lakosságcsere program, ami a hiányzó európai gyerekeket máshonnan idetelepített felnőttekkel akarja kiváltani. Hasonló tévedésnek tartja a "genderőrületet" és a liberális Európa programját, ami túllép az eddigi kereszténységen és nemzetállamokon, de semmit nem tesz a helyébe.

Ebben a helyzetben kell kitűzni az útvonalat Magyarország számára, majd biztos kézzel rajta tartani - fogalmazott Orbán. Különösen számítani fognak a történelmi egyházakra, az általuk fenntartott iskolák, kórházak és intézmények munkáját kiemelten segíteni fogják. A határon túli magyarok és változatlanul számíthatnak majd a kormányra, folytatják a nemzetegyesítő munkát.

Európának ma a miniszterelnök szerint semmilyen eszköze nincs a szomszédjában zajló háború kezelésére, ennek híján meg vannak győződve róla, hogy szankciókkal térdre lehet kényszeríteni Oroszországot. Orbán szerint ez tévedés, nem tud olyan példát mondani, amikor ez sikeres lett volna. Ugyanakkor Magyarország az európai egység érdekében nem akadályozza meg a szankciókat, ameddig azok nem veszélyeztetik az ország energiaellátását.

Létkérdés, hogy a NATO tagjai maradjunk, mivel ez garantálja az ország biztonságát. Ez ugyanakkor egy védelmi szövetség, tehát nem szabad beavatkoznia a határain kívül - hangsúlyozta. A következő évtized legfontosabb feladata, hogy kimaradjunk ebből a háborúból, és megvédjük Magyarország békéjét és biztonságát. Orbán szerint aki fegyvert szállít, fél lábbal már benne is van a háborúban. Magyarország ehelyett azonnali tűzszünetet követel.

"Ebben a háborúban Ukrajna a megtámadott és Oroszország a támadó. Mi támogatjuk Ukrajnát, ezért engedtük be létszámarányosan a legtöbb menekülőt, és indítottuk el történelmünk legnagyobb humanitárius akcióját. Ezért most ideiglenesen félretesszük a kárpátaljaiakat ért sérelmeket is és azt is, hogy Ukrajna nyíltan beavatkozott a magyar választásokba az ellenfeleink oldalán"

- mondta, majd így fogalmazott:

"Magyarország az EU tagja, és érdekünk, hogy az előttünk álló évtizedben az is maradjon. Ugyanakkor az Európai Egyesült Államokra nemet mondunk. Brüsszel nap mint nap csupa olyasmit akar ránk kényszeríteni, ami nekünk rossz és tőlünk idegen. Mi tolerancia-ajánlatot tettünk nekik, amit visszautasítottak, de mi továbbra se bontjuk le a kerítést, nem engedünk be migránsokat, és olyan gazdasági intézkedéseket sem fogadunk el, amelyek tönkretennék a magyar családokat"

Mit keresünk akkor az Európai Unióban? - tette fel a kérdést, majd úgy felelt: az álmainkat, a hazák hazáját, a demokráciák demokráciáját, a kultúra, a tudomány és a szellem csúcsát. Szerinte nem azért vagyunk az EU tagjai, mert olyan, amilyen, hanem azért, amilyen lehetne. Ameddig látunk arra esélyt, hogy ilyenné válhat, tagjai is maradunk.

Orbán szerint jó kiindulópont a következő évtizedre, hogy a NATO és az EU tagjai vagyunk, de nem elégséges. Annak kulcsa a gazdasági fellendülésben van. Ezen a téren pedig sok mindent láttunk már, de olyat még nem, hogy a világgazdaság rövid időn belül kétszer is fenekestől felfordul. A háború kitörésével több korábbi stratégiai döntés is felértékelődik, például a Budapest-Belgrád vasútvonal, ami jó eséllyel kiválthatja a lerombolt ukrajnai útvonalakat.

Magyarországon 1886 milliárd forintnyi beruházás indult meg, minden esélyünk megvan rá, hogy a mostani válságot is jól kezeljük. Ma kétszer annyi élelmiszert tudunk előállítani, amennyire szükségünk van, ezért nem fenyeget bennünket élelmiszerválság - mondta a miniszterelnök.

A most megalakuló kormány vállalása az, hogy a kibontakozó gazdasági válság idején is megőrzik az eddigi eredményeket, fenntartják a célokat. Orbán azt is vállalja, hogy megvédik a nyugdíjak értékét, a családtámogatásokat és a rezsicsökkentést.

Az egész Európában vágtató inflációt a terveik szerint először megszelídítik, majd megfékezik. Óvatos, de határozott árszabályozó intézkedéseket tesznek majd, év végére pedig tartósan elviselhető állapotok lesznek, addig is, amíg Brüsszel visszatalál a józan gazdaságpolitikához.

Orbán a fentiek szellemében alakította át a kormány struktúráját, hogy alkalmazkodni tudjon az előttünk álló kihívásokhoz.

Végezetül arról beszélt, fontos dolog, hogy egy nemzet tudja a helyét a világban. Magyarországra ma nem a hadserege vagy a gazdasági ereje miatt irányul fokozott figyelem, hanem azért, mert Lengyelország mellett a kereszténység utolsó európai bástyája maradt. Mi hiszünk a békés egymás mellett élésben, Brüsszel azonban kizárólagosságra törekszik.

"Aki nem lép egyszerre, vizsgálatot kap estére", fogalmazott. Magyarország szerinte ez ellen küzd. Reményt adunk, hogy a nemzeti büszkeség nem a múlt, hanem a jövő. Harminc éve azt gondoltuk, Európa a jövő, ma viszont azt, hogy mi vagyunk Európa jövője

- zárta beszédét a miniszterelnök.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Sokkoló videó: leszakadt a Szegedi Egyetem többtonnás tetőszerkezete a viharban – lakóházra hullottak a darabok
Elképesztően veszélyes helyzet alakult ki az orkán szerű szélben. Ennek ellenére a hírek szerint sérülés nem történt.


Az orkán erejű szél letépte a Szegedi Tudományegyetem egyik épületének tetőszerkezetét – a több tonnányi fém- és fatörmelék a szomszédos Derkovits fasor 13/A. alatti társasházra hullott, valószínűleg jelentős károkat okozva, írja a Szegeder.hu helyi hírportál.

A felvételek tanúsága szerint az SZTE épületének teljes födémszerkezete leszakadt, és a keletkezett törmelék szinte teljes egészében a szomszédos lakóépületre zúdult, a fatörmelék, bádoglemezek és egyéb építőanyagok egy része pedig az udvarra zuhant. A történtek kapcsán egyelőre nem érkezett hír személyi sérülésről.

A hatóságok azóta megkezdték a kár felmérését és a terület biztosítását.

Videón a döbbenetes eset:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Brutális károkat szenvedtek a balatoni vitorlások is – több Kékszalag-induló hajó is súlyosan megrongálódott
A Balatonra lecsapó óriási vihar nem kímélte a kikötőben horgonyzó hajókat. Többek indulása is veszélybe került a legendás versenyen.


[sz]Malinovszki András / Fotó:

Ahogy arról korábban írtunk, a Balatonnál különösen nagy károkat okozott a Nyugat-Magyarországot letaroló vihar. A helyenként 130 kilométer/órás szél nem kímélte a kikötőkben lévő hajókat sem.

A Principessa Sailing Team a Facebookon azt írta:

„Sajnos mi sem úsztuk meg... Fájó szívvel osztjuk meg veletek, hogy a Principessa ma súlyos sérüléseket szenvedett – a parton tomboló szél felborította a hajónkat. A Principessa most egy kis pihenőre kényszerül... de visszatérünk”

– szúrta ki az Index.

A helyzet azért is különösen súlyos, mert a megrongálódott hajók közül több indulna a csütörtökön rajtoló legendás Kékszalag Raiffeisen Nagydíjon is.

A kamaszokból álló Raffica csapat hajója szintén nem úszta meg károk nélkül a vihart:

„Orkánerejű szél tombolt végig Balatonfüreden… Sajnos mindkét hajónkat felborította, a károk felmérése következik. Sajnos nem csak mi jártunk így…”

– írják.

Így járt a LISA501 is: „Sajnos a 150-170 km/h széllel érkező front minket sem kímélt. LISA-t állványostul döntötte fel, a parthoz való lekötések ellenére. Árbócunk 3 darabban. A károk felmérése következik. Szomorúak vagyunk.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor: „Ez valami krimi?” – így reagált Matolcsy György és az alapítványok ügyeire a miniszterelnök
A volt jegybankelnök és a miniszterelnök nem sokkal az ÁSZ feljelentése után egyeztetett. Orbán szerint Matolcsyval nem beszéltek a nyomozásról, de szívesen látja őt bármikor.


Matolcsy György és Orbán Viktor néhány nappal az után találkozott, hogy az Állami Számvevőszék feljelentést tett az ügyészségnél a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak gazdálkodása miatt, és közzétette a jelentését. A találkozóról a Telex számolt be.

Hétfőn a lap újságírói megpróbálták kérdezni Orbán Viktort a Megafon és a Digitális Szuverenitás Központ óbudai székháza előtt. Azt akarták megtudni tőle, hogy mit ajánlott Matolcsy György a szabad eltávozásért cserébe.

Orbán erre így válaszolt: „Ez valami krimi?”

Később arról beszélt, hogy Matolcsyt személyesen sokra tartja, de az MNB alapítványait érintő nyomozásról nem egyeztettek, mert szerinte az nem tartozik a kormányra. Azt mondta, a volt jegybankelnökkel monetáris és költségvetési kérdésekről egyeztetett az elmúlt évek során, jogi ügyben nem.

Orbán azt is elmondta, hogy Matolcsy távozása előtt és után is találkoztak, és „ha bekopogna holnap reggel, akkor is szívesen látná”. Bízik benne, hogy Matolcsy meg tudja védeni magát az alapítványi ügyben.

A miniszterelnököt kérdezték volna az öccse, Orbán Áron gyanús vízumügyeiről is, de ekkor már csak ennyit mondott a furgonjából:

„Másik krimi!”

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Lázár: Soha nem látott vihar bénította meg a vasúti közlekedést – fegyverszünetet kért a miniszter
Országszerte fák dőltek a sínekre, leszakadtak a vezetékek, a MÁV buszokkal próbálja menteni a helyzetet. Lázár János szerint napokig is eltarthat a károk helyreállítása.


Több videós poszttal is jelentkezett a hétfői vihar után Lázár János. Ahogy arról korábban írtunk, az országon végigsöprő zivatar akkora károkat okozott, hogy a MÁV arra kérte az utasokat, ha tehetik, még kedden is inkább a Volán buszjáratait vegyék igényben az utazáshoz, vagy halasszák el azt.

A közlekedési miniszter szerint jelenleg nincs olyan vasúti fővonal Magyarországon, amit ne ért volna kár. Lázár a többek között MÁV-Volán-csoport Havária Központjából jelentkezett be, ahol folyamatosan dolgoznak a viharkárok elhárításán és a közlekedés helyreállításán.

A politikus elmondta, hogy elsőként a fővonalakat próbálják felszabadítani, de a vasúti közlekedés helyreállítása napokat is igénybe vehet. Kiemelte, hogy minden rendelkezésre álló szabad autóbuszt mozgósítottak, jelenleg 200 busz segíti a MÁV-os közlekedést az országban.

Lázár hangsúlyozta, hogy senki nem sérült meg a közlekedési vonalakon, de minden közlekedési eszközt és pályát érintett a baj. A legtöbb gondot a sínekre dőlt fák és a leszakadt villamosvezetékek okozzák.

„A politikustársaimtól és a közélet résztvevőitől fegyverszünetet kérek és javaslok, tekintettel arra, hogy most arra van szükség, hogy mindenki támogassa a MÁV-nál és Volánnál dolgozókat”

– mondta.

A miniszter arra kérte az embereket, hogy mielőtt elindulnának, tájékozódjanak arról, milyen eszközzel tudnak célba érni. Hozzátette, hogy újabb viharzóna közelít Magyarország felé, és a következő napokban is erős viharokra kell számítani.

„A mai a MÁV történetének egyik legnehezebb napja: soha nem látott vihar tarolta le Magyarország nyugati, majd keleti részét”

– fogalmazott Lázár. „Senkit nem hagynak az út szélén, mindenkit el fognak szállítani, ám ezzel együtt türelmet kér.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk