HÍREK
A Rovatból

Nemzeti gyász kezdődött II. Erzsébet királynő halála miatt az Egyesült Királyságban

Londonban harangszóval, díszsortűzzel, néma főhajtással emlékeznek meg a csütörtökön elhunyt brit uralkodóról. Számos sporteseményt töröltek, sztrájkokat is lefújtak.


Nemzeti gyász kezdődött pénteken az Egyesült Királyságban az előző nap elhunyt néhai uralkodó, II. Erzsébet királynő emlékére.

A gyász valószínűleg a királynő tíz napon belül várható temetéséig tart, de az új uralkodó, III. Károly király pénteken külön gyászidőszakot hirdetett a királyi család számára.

Az udvar bejelentése szerint a király kívánsága szerint a családi gyász péntektől a királynő temetését követő hetedik nap végéig tart, és a királyi család tagjaira, a rezidenciák személyzetére, valamint a brit hadsereg ceremoniális feladatokkal is megbízott tagjaira vonatkozik.

II. Erzsébet királynőt csütörtök este, életének 97., uralkodásának 71. esztendejében érte a halál nyári rezidenciáján, a skóciai Balmoral kastélyában. Halálának pillanatától elsőszülött fia, a 73 esztendős eddigi trónörökös, Károly a brit uralkodó, aki III. Károly néven lépett trónra.

III. Károly király pénteken Balmoralból Londonba utazik, és a Buckingham-palotában audiencián fogadja Liz Truss miniszterelnököt.

A londoni alsóház délelőttre tervezett vitáját törölték, és a képviselők déltől késő estig tartó - várhatóan tízórás - ülésen adóznak megemlékező felszólalásokkal II. Erzsébet királynő emlékének.

Délben megszólalnak az ősi londoni koronázó templom, a Westminster apátság, valamint a Szent Pál székesegyház és a windsori kastély harangjai.

A londoni Hyde Parkban délután 96 ágyúlövésből álló díszsortűzzel emlékeznek meg a 96 esztendősen elhunyt királynőről.

Országszerte számos sporteseményt - köztük labdarúgó és krikett-mérkőzéseket - töröltek.

Ugyancsak törölték a világ egyik legnagyobb zenei rendezvénysorozata, a BBC Proms pénteki eseményeit és a szombatra tervezett nagyszabású zárókoncert, a Last Night of the Proms is elmarad.

A legnagyobb brit közlekedési szakszervezet, az RMT pénteken bejelentette, hogy törli a vasúti dolgozók jövő hétre meghirdetett kétnapos sztrájkját, és lefújták az ugyancsak a jövő hétre tervezett országos postássztrájkot is.

A színházi előadások nem maradnak el, de a közönség és a színészek egyperces néma főhajtással emlékeznek meg II. Erzsébet királynőről az előadások kezdete előtt.

A királynő koporsóját a következő napokban szállítják Balmoralból Londonba, és először a Buckingham-palotába, majd a Westminster Hallba, a londoni parlament legősibb épületébe viszik, ahol három napra felravatalozzák.

A tervek szerint a londoniak napi 23 órában róhatják le kegyeletüket a néhai uralkodó ravatalánál.

A búcsúszertartás várhatóan tíz napon belül, a Westminster apátságban lesz; a ceremóniára számos külföldi állam- és kormányfőt várnak Londonba.

A királynőt egykori legnagyobb angliai vidéki rezidenciáján, a London nyugati határában fekvő Windsor kastélyában helyezik végső nyugalomra, ott, ahol néhai édesapja, az 1952-ben elhunyt VI. György király és II. Erzsébet tavaly áprilisban, életének századik esztendejében elhunyt férje, Fülöp edinburghi herceg is nyugszik.

A Buckingham-palotánál csütörtök este óta gyászolók tízezrei gyülekeznek, és a palota parkjának kerítése melletti járdákat virághegyek borítják.

A gyász hasonló megnyilvánulására legutóbb III. Károly király néhai felesége, Diana hercegnő éppen 25 esztendővel ezelőtti halála után volt példa a palota környékén.

Dianát - aki akkor már elvált Károlytól - 1997 augusztusának utolsó napján érte halálos autóbaleset Párizsban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„János, pucolj el a magyar közéletből!” – több száz vécékefét borítottak Lázár batidai kastélya elé a momentumosok
Lőcsei Lajos, a Momentum alelnöke a helyszínen követelte Lázár János távozását a közéletből. Fekete-Győr András szerint a kijelentés a Fidesz hivatalos véleményét tükrözi.


Több száz fekete vécékefét borítottak Lázár János batidai kastélyának bejárati kapuja elé szerda délelőtt a Momentum politikusai. Lőcsei Lajos, a párt alelnöke és Fekete-Győr András volt elnöke azért öntötte a keféket a kapu elé, mert nem engedték be őket a miniszter ingatlanához. Az akcióval Lázár Jánosnak a magyarországi cigányságot sértő, napokban tett kijelentéseire reagáltak.

Az építési és közlekedési miniszter egy múlt heti Lázárinfóján arról beszélt, hogy ha nincsenek migránsok, és valakinek takarítania kell az InterCityn a mosdót, akkor fel kell tárni a belső tartalékokat, ez pedig szerinte a cigányságot jelenti. A kijelentést követően Lázár szombaton, egy kaposvári gyűlésen bocsánatot kért a szavaiért.

Lőcsei Lajos a batidai kastélynál leszögezte, egyetlen politikus sem sértheti meg büntetlenül a magyarországi cigányság emberi méltóságát. A Momentum alelnöke elmondta, az elmúlt napokban több száz roma és nem roma ember kereste meg azzal a kéréssel, hogy vigye el az üzenetüket a miniszternek.

„Ez az üzenet pedig egyértelmű és rövid: János, pucolj el a magyar közéletből!”

– fogalmazott Lőcsei.

Fekete-Győr András szerint a miniszter kijelentései nem tekinthetők elszigetelt esetnek. Hozzátette, mivel a megnyilvánulások korábban is következmények nélkül maradtak a kormánypártban, Lázár János véleménye valójában a Fidesz hivatalos álláspontját tükrözi.

„Lázár jobban tenné, ha nem várná meg a választók áprilisi ítéletét, hanem azonnal távozna a magyar közéletből”

– tette hozzá a Momentum alapítója.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Új pizzérialánc Magyarországon: a Dodo Pizza, egy orosz óriás szállja meg az országot
Az orosz Dodo Pizza a Pizza Me-vel karöltve készül letarolni a magyar piacot. A következő tíz évben akár 30 éttermet is nyitnak.


Az orosz alapítású Dodo Pizza, a világ egyik leggyorsabban növekvő pizzérialánca Magyarországot választotta következő európai célpontjául. A cég a hazai Pizza Me-vel kötött mesterfranchise-megállapodáson keresz tül lép a piacra - írja a 24.hu.

A közleményük szerint a közel 10 milliós lakosság és az ide látogató évi mintegy 15 millió turista vonzó célponttá teszi az országot. A magyar piac kifejezetten erős a házhozszállításra és digitális rendelésre összpontosító üzleti modellek számára, amelyre a Dodo Pizza globális stratégiája is épül.

A tervek szerint az első három évben legalább 10 étterem nyílik, a hosszabb távú cél pedig akár 30 egység kialakítása tíz éven belül. "A terv szerint az első nyitások idén ősz előtt várhatók" – közölte Dmitrj Szolovjev, a Dodo Brands vezérigazgatója.

A Dodo Pizza 2011-ben, az oroszországi Sziktivkarban indult, és mára több mint 1590 éttermet üzemeltet 27 országban Európában, Ázsiában, Afrikában és a Közel-Keleten. A cég a szomszédos Romániában, Szerbiában, Horvátországban és Szlovéniában is jelen van, így éttermeik száma alapján a világ 10 legnagyobb pizzamárkája közé tartoznak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Sötétben és üresen áll egy teljes emelet a Bajcsy kórházban, más osztályokra viszik a betegeket
Egy dolgozó szerint a belgyógyászati betegek tartósan azért fekszenek más, nem belgyógyászati profilú osztályokon, mert nincs elég ápoló és orvos. A kórház vezetése szerint ez egy átmeneti és biztonságos megoldás.


Sötét és üres egy teljes emelet a Bajcsy-Zsilinszky Kórház I. belgyógyászatán, miközben az intézmény belgyógyászati betegeket kénytelen más, nem szakirányú osztályokon elhelyezni. Egy neve elhallgatását kérő egészségügyi dolgozó szerint a gyakorlat veszélyezteti a betegek biztonságát, a kórház vezetése azonban ennek az ellenkezőjét állítja – írja a Telex.

A Budapesti Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézetben három belgyógyászati osztály – az I., a III. és a IV. számú – működik, ezek közül a III. osztály jelenleg vírusfertőzés miatt zárva tart. Az I. belgyógyászat a C épületben van, ahol a kórház honlapja szerint az első és a második emeleten is működik fekvőbeteg-ellátás. A helyszínen azonban a Telex azt tapasztalta, hogy

az első emelet teljesen üres, hideg és sötét, egy korábbi kórterem ajtajára pedig a „raktár” feliratot ragasztották ki. A nővérpult is zárva volt, a falon egy kiírás jelezte, hogy az ellátás a második emeleten folyik, ahol több kórteremben feküdtek betegek, és alig lehetett szabad ágyat látni.

Egy névtelenséget kérő egészségügyi dolgozó szerint a belgyógyászati betegek tartósan azért fekszenek más, nem belgyógyászati profilú osztályokon, mert nincs elég ápoló és orvos. Ez a gyakorlat azzal a kockázattal jár, hogy az áthelyezett betegek fizikailag távol kerülnek a felelős ügyeletes orvostól, így egy rosszullét esetén hosszabb időbe telhet, míg a kompetens szakorvos odaér hozzájuk. Emellett ezeken az osztályokon nem feltétlenül áll rendelkezésre a belgyógyászati ellátáshoz szükséges gyógyszerkészlet, és az ott dolgozók sincsenek felkészülve a folyamatos belgyógyászati betegellátásra.

A dolgozó szerint a helyzetről minden érintett tud, mégsem történik változás. „A Bajcsy-Zsilinszky Kórházban jelenleg a belgyógyászati osztályok már nem tudják a saját ágyaikon ellátni az ellátási területükhöz tartozó betegeket” – fogalmazott.

A kórház vezetése megkeresésre elismerte a betegek áthelyezését. Dr. Révai Róbert PhD orvosigazgató válaszában azt írta: „a megnövekedett betegforgalom miatt, a szakmai és betegbiztonsági szabályok maradéktalan betartásával,

átmeneti megoldásként belgyógyászati betegeket – alapbetegségük figyelembevételével – más osztályokon helyeztünk el.”

Az orvosigazgató hozzátette, hogy a betegek ellátása biztonságos és folyamatos. „Hangsúlyozzuk, hogy az intézkedés nem veszélyezteti a betegellátás biztonságát” – szögezte le.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint januárban országszerte magas volt az influenzaszerű és akut légúti megbetegedések száma, ami növelte a kórházak terhelését. Ezzel párhuzamosan a működő kórházi ágyak száma országosan csökken, a tartósan szünetelő ágyak aránya pedig Budapesten az átlag feletti, ami összefügg a szakdolgozóhiánnyal.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Rezsistop: 30 százalékkal olcsóbb lesz a januári számla a gázzal és az árammal fűtőknek is
A kormány szerint nagyjából 30 százalékos többletet jelentett az energiafogyasztásban a rendkívüli hideg, ez 50 milliárd forintos plusz terhet jelentene a családoknak, amit a kormány átvállal. A kedvezményt a fűtésszámlákon írják jóvá.
DKA - szmo.hu
2026. január 29.



Harminc százalékos kedvezményt ad a kormány a januári fűtésszámlákra a hónap középéig tapasztalt rendkívüli hideg időjárás miatt – jelentették be a csütörtöki Kormányinfón.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy a január 20. körüli adatok szerint harminc százalékos mennyiségi többletet jelentett az energiafogyasztásban a 15 éve nem tapasztalt hideg. A kormány viszont azzal számol, hogy az egész januári hónapot tekintve kisebb lesz a többletfogyasztás.

A szerdai kormányülésen arról döntöttek, hogy a januári fogyasztásból 30 százalékos kedvezményt adnak. A gázzal fűtőknek automatikusan jóváírják ezt a számlán, az árammal fűtőknek viszont jelezni kell, hogy esetükben az áram mennyiségében érvényesítsék a kedvezményt. A támogatást a távhővel fűtők is megkapják.

Gulyás azt is jelezte, hogy értelemszerűen mindenki csak egy fűtési formára kap segítséget. Ha valaki gázzal és árammal is fűt, csak akkor kell nyilatkozni, ha az áramra kéri a kedvezményt. Ha nem nyilatkozik, akkor csak a gázra kapja.

Lantos Csaba energiaügyi miniszter bejelentette, hogy mától újraindul a számlázás. A diktálós ügyfelek esetében két részszámlán jelentkezik a kedvezmény, ezeket mindenképp fizessék be, ha esetleg túlfizetés történik, utólag jóvá fogják írni a plusz összeget.

Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy számításaik szerint

50 milliárd forintos plusz terhet jelentene a családoknak a többletfogyasztás,

ezt a kormány átvállalja. Így januárban most is csak annyit kell fizetni, mintha nem lett volna ilyen rendkívüli időjárás.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk