JÖVŐ
A Rovatból

Nem várt eredmény: a ChatGPT az unalomig ismert válaszok ismételgetésével kreativitásra ösztönözte a diákokat

A WIRED szerint a Harvard diákjai sokkal eredetibb ötletekkel álltak elő, miután szembesültek vele, hogy a mesterséges intelligencia mennyire sablonos megközelítést alkalmazott egy etikai problémára.

Link másolása

A mesterséges intelligencia eddig többnyire ellenérzéseket, aggodalmakat váltott ki azokból, akik féltik az embert egy olyan eszköztől, amely talán a szellemi alkotó munkában is felülkerekedhet, vagy akár feleslegessé is teheti bizonyos területeken. A WIRED most egy olyan esetről számolt be, amely arra mutat, hogy a ChatGPT akár a kreativitásunkat is serkentheti.

A Harvard egyetem doktori iskolájának 60 tanulójának egy etikai esettanulmányt mutattak be, amit értékelniük kellett. A történet szerint egy középiskolás diáknál az iskola egyik adminisztrátora nagy mennyiségű marihuánát talált. Mivel Jorgénak már volt ilyen problémája a hatóságokkal, elvileg az ügyet jelenteni kellett volna pártfogó tisztjének. Ha ezt az adminisztrátor megteszi, a fiút kicsapják, és mint visszaeső, legfeljebb a legrosszabb iskolákban számíthat befogadásra. Ha viszont nem jelentik, azzal törvényt sértenek.

A hallgatóknak bemutatták azt az elemzést is, amelyet a ChatGPT készített. Az AI a következő megoldást kínálta: „Meg kell vizsgálnunk, hogy milyen iskolai politikák és eljárások léteznek a drogfüggőséggel kapcsolatban, hogy ezek mennyire alkalmasak, átláthatóak a gyakorlatban. Az iskolának egy együttérző megközelítést kell alkalmaznia, ugyanakkor világosan kommunikálnia kell, hogy a drogfüggőséget és az ehhez kötődő büntetendő cselekményeket nem tűrik el. Ezt a megközelítést úgy kell alkalmazni, hogy az iskola megfeleljen diákjai sajátos szükségleteinek, különösen azokénak, akik szegény környezetből és a munkásosztályból származnak.”

Kezdetben a diákok sem tudtak jobbat a chatbotnál. Az unalomig ismételt közhelyeket vették elő az igazságról, a méltányosságról, az oktatásról, de semmi konkrétumot nem tudtak hozzátenni.

„Csak sablonos, divatos szavakat írtunk le, ahelyett, hogy valami újat találtunk volna ki” – vallotta be az egyik hallgató.

A diákokat láthatóan megdöbbentette, egyeseket valósággal megrémítette, hogy a ChatGPT megoldásai mennyire közel álltak az övéikhez, és hogy a válaszok pontosan úgy hangzottak, mint ahogyan az egy iskolától elvárható.

Az egyikük megpróbálta azzal elütni a rosszkedvüket, hogy a ChatGPT „nem mondott semmit.” Egy másik erre visszavágott: „És mi mondtunk egyáltalán valamit?”

Így, miután az AI szembesítette a diákokat a sablonosságukkal, elkezdtek gondolkodni olyan opciókon, amelyet sem ők, sem az automata nyelvi modellek nem kaphatnak készen.

Rájöttek, hogy az esettanulmány középpontjában az iskolai vezetőinek nézőpontja áll, és hogy az ő korábbi beszélgetésükben sem kaptak cselekvési teret a tanárok, a diákok és maga az érintett sem. Elkezdték megkérdőjelezni a létező struktúrák logikáját és legitimitását, az iskolarendszertől az igazságszolgáltatásig, amelyek meghatározzák a tizenévesek választásait és jövőjüket, és ennek nyomán új, kreatívabb megoldásokat találtak ki.

Az egyik diák tréfásan azt javasolta, hogy a tanárok füvezzenek együtt Jorgéval, hogy ezzel ők is a hatóságok célpontjaivá váljanak, egy másik szerint el kell törölni az iskolákat. Egy harmadik azokkal a nagymamákkal példálózott, akik köztulajdonokat rongáltak a környezeti igazságosság nevében. Bár ezek az ötletek nonszensznek tűnnek, de mégis eltérnek a létező gondolkodási sémáktól.

A vita végére a diákok nemcsak megtalálták saját válaszaikat Jorge esetére, hanem potenciális akciókat is fontolóra vettek. Kezdtek rájönni arra, hogy lehetséges egyszerre tiszteletben tartani a törvényt, és azt elutasítani, ha van erre elegendő kollektív erő. Például feladhatják Jorgét, ugyanakkor azzal fenyegethetnek, hogy sztrájkba lépnek, bezárják az iskolát, amennyiben a fiút kicsapják.

A diákok között nem született teljes egyetértés, viszont miután a ChatGPT rákényszerítette őket arra, hogy szembenézzenek ötlettelenségükkel, a beszélgetés árnyaltabb, kreatívabb, gazdagabb lett, és többé nem mások szavait szajkózták.

Ez az eset bizonyítja, hogy az olyan AI nyelvi modellek, mint a ChatGPT, anélkül, hogy lebecsülnénk a velük kapcsolatos félelmeket, egyfajta katalizátorok is lehetnek olyan témákban, ahol az eddig talált megoldások rendre kudarcot vallottak.

Sőt, növelhetik produktivitásunkat, és nem azzal, hogy jobb válaszokkal látnak el bennünket, hanem azzal, hogy rájövünk, hogy jobb megoldásokat találhatunk ki, mint az átlagos internetes válaszklisék, és kereshetünk olyan új alternatívákat, amelyeket a ChatGPT nem láthat előre. Vagyis a mesterséges intelligencia fontos eszköze lehet annak, hogy átalakítsuk gondolkodásunkat, és újra meg újra keressük a saját megoldásainkat – vonja le a tanulságot a Wired.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: