Nagyot csökkent a magyarok várható életkora, a rendszerváltás óta nem volt ilyen
A koronavírus-járvány hatásai már a várható élettartamban is megmutatkoznak - ez derül ki a KSH adataiból. A 2020-as év után, az újabb fertőzi hullám okozta megbetegedések és halálázások miatt az idei év is várhatóan hasonlóan romló adatokat mutat majd - írja a Portfolio.hu.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján
A tavalyi halálozási adatok szerint tízezerrel többen hunytak el, mint az előző években, összesen 143 ezren.
A születéskor várható élettartam pedig
- írja a portál. Korábban átlagosan 0,2 évvel nőtt évente a várható életkor. A becslés szerint továbbra is Budapesten a legkedvezőbb a helyzet, ott 2020-ban 77,1 év volt.
A portál megjegyzi, hogy azokban az országokban, ahol gyorsan és hatékonyan léptek fel a járvánnyal szemben, ott nem tapasztaltak ilyen mértékű változásokat. Ilyen volt például Dánia, Finnország és Norvégia.
Számítások szerint, ha a járvány megfékezhető, akkor a most romló adatok után a várható életkor újra emelkedésnek indulhat. ennek mértéke azonban attól függ, hogy az ország milyen gyorsan lábal ki a járványból.
Az egészségügy leterheltsége, az elhalasztott műtétek kedvezőtlen hatással járnak, és lehetnek olyanok, akik a járvány miatti félelemből nem fordultak orvoshoz a panaszaikkal. Így
- figyelmeztet a lap. Emellett számolni kell a poszt-covidos problémákkal is, ami szintén az egészségügyet terheli.
Az idei várható adatok szerint az év első 5 hónapjában 69 ezren haltak meg, ami 25%-kal magasabb az egy évvel korábbinál. Ha a negyedik hullám nem okoz komolyabb halálozást, akkor is 140 ezer körül alakulhat a számuk, ami közel lehet a tavalyi rekordhoz.