FELFEDEZŐ
A Rovatból

Megtörténhet-e az a tragédia, ami a Netflix egyik legnépszerűbb sorozatában? Szakértők szerint kicsi az esély egy tömeges katasztrófára

A La Palma minisorozat sok eleme egyezik a valósággal, a helyszín maga is létezik, ugyanakkor a szökőár kissé máshogy nézne ki, mint ahogy a sorozat készítői kitalálták.


A Netflix katasztrófasorozata, a La Palma, jelenleg az Egyesült Államok egyik legnépszerűbb műsora lett a streaming platformon 2024-ben.

Magyarországon is csak a Squid Game (Nyerd meg az életed) második évada tudta leszorítani a trónról.

Talán többekben felmerült, vajon a La Palma igaz történeten alapul-e, és hogy a rendkívül aktív és veszélyes Cumbre Vieja vulkán valóban létezik-e.

Hol játszódik a Netflix sorozata, és milyen katasztrófa sújtja a helyet?

A négyrészes minisorozat a Kanári-szigetekhez tartozó La Palma szigetén játszódik, és egy fiatal tudóst, egy geológus kutatócsoportot, valamint egy négytagú családot követ nyomon, akik egy olyan vulkánkitöréssel néznek szembe, amely globális katasztrófát idézhet elő.

Miközben számos figyelmeztető jel – például egy halálos hajóbaleset és gázkitörések sorozata – üti fel a fejét, a geológusok, Marie és Haukur bizonyítékot találnak arra, hogy egy közelgő kitörés pusztító hatásokat okozhat, amelyek messze túlmutatnak a szigeten. Ezért meg kell győzniük főnöküket, Álvarót, hogy vegye komolyan a felfedezéseiket, mielőtt túl késő lenne. De mennyi valóság és fikció található a La Palmában?

Fikció vagy valóság a "La Palma" története?

Nos, a La Palma nem igaz történeten alapul – annak ellenére, hogy maga La Palma valós helyszín. A spanyolországi Kanári-szigetek egyik szigete, amely Afrika nyugati partjainál található. Ezen a területen található a Cumbre Vieja vulkáni hegység, amely a Kanári-szigetek legaktívabb vulkánja.

A Cumbre Vieja számos alkalommal kitört már, legutóbb 2021-ben. Ez a kitörés három hónapig tartott, és hatalmas károkat okozott: akkori jelentések szerint „mintegy 3000 épületet rombolt le, banánültetvényeket és szőlőskerteket temetett be, öntözőrendszereket tett tönkre, és utakat zárt el”.

Teóriák egy jövőbeni szökőáról az Atlanti-óceánon

Az a hipotézis, hogy a Cumbre Vieja vulkán egy hatalmas atlanti-óceáni szökőárt idézhet elő, egy 2001-ben a Geophysical Research Letters folyóiratban publikált tanulmányból ered. A kutatás szerint egy nagy vulkánkitörés során a Cumbre Vieja nyugati oldala az óceánba omolhat, és a földcsuszamlás egy megacunamit generálhat, amely Észak-Amerika keleti partjait, Európa egyes részeit és Nyugat-Afrikát is elérheti.

Azonban későbbi tanulmányok árnyalták ezt az állítást. George Pararas-Carayannis, a Science of Tsunami Hazards folyóirat szerkesztője 2002-ben kijelentette: „Az óceáni szigeti rétegvulkánok összeomlásából származó megacunamik fenyegetését jelentősen eltúlozták. Nem várható tehát megacunami.”

Mint kiderült, az óceánfenék feltérképezése és az új szökőár-modellezési szimulációk azt mutatták, hogy a vulkánok összeomlása fokozatosan történik, nem pedig óriási, megahullámokat keltő darabokban. Így, ha La Palma vulkánja az óceánba omlana, az Amerikai Geológiai Szemle (US Geological Survey) egy írása szerint

a keltett hullámok mindössze 3-7 láb, azaz kb. 90-210 centiméter magasak lennének – amik nem kicsit ugyan, de egy világvégéhez még kevésnek számítanak.

A Netflix La Palma című sorozatát egyébként valóban La Palmán, Spanyolország Kanári-szigeteinek legnyugatibb szigetén forgatták. Az „Isla Bonita” (Gyönyörű Sziget) néven is ismert helyszín népszerű úti cél a természetkedvelők körében, lenyűgöző túraútvonalaival, vulkanikus tájaival és gyönyörű strandjaival vonzza a turistákat.

A sorozat néhány jelenetét a közeli Tenerife szigetén vették fel – ez a Kanári-szigetek leglátogatottabb szigete, amely évente több mint ötmillió turistát fogad.

(via Forbes, People)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Pokoli fájdalmak miatt ment kórházba, tűzszerészek jöttek ki hozzá: egy 1918-as gránátot operáltak ki egy férfi végbeléből
A toulouse-i sebész a lelet után azonnal riasztotta a francia hatóságokat, akik elszállították a hadianyagot. Az ügynek itt nincs vége, a férfi ellen eljárás indul.


Aligha felejtik el a toulouse-i Rangueil kórház orvosai a január 31-ről február 1-re virradó éjszakát, amikor egy 24 éves férfi esett be a sürgősségire, pokoli fájdalmakra panaszkodva. A fiatalember csak annyit árult el, hogy felhelyezett magának „egy tárgyat”, ami beszorult.

A bizarr ügyről elsőként beszámoló La Dépêche szerint az orvosi csapat hajnali 2 óra körül a műtőbe tolta a férfit, hogy eltávolítsák a rejtélyes holmit. Az operáció közben azonban a sebésznek elakadt a lélegzete: egy, az első világháborúból származó, 1918-as gránát került elő a páciens végbeléből.

„A műtét közben döbbentünk rá, hogy egy első világháborús lövedékkel van dolgunk, amit a férfi a végbelébe juttatott”

– nyilatkozta egy, a neve elhallgatását kérő kórházi forrás. A megdöbbenést azonnal felváltotta a félelem, hiszen senki sem tudhatta, hogy a rozsdás hadianyag robbanásveszélyes-e.

Az orvosok nem kockáztattak: azonnal riasztották a tűzoltókat, a rendőrséget és a tűzszerészeket. A kiérkező szakemberek átvették a szerkezetet, és az alapos vizsgálat után megállapították, hogy szerencsére már nem jelent veszélyt, így hatástalanították. Míg a tűzszerészek elszállították a különös leletet, a páciens vasárnap is kórházi megfigyelés alatt maradt. A történetnek azonban itt nincs vége. „Nem hagyjuk annyiban a dolgot, eljárást indítunk a fegyverjogi törvények megsértése miatt” – szögezte le a rendőrség.

Nem ez az első ilyen hajmeresztő eset Franciaországban. 2022-ben egy 88 éves férfi jelent meg a touloni kórházban egy hasonló, első világháborús lövedékkel a testében, akkor az intézmény egy részét ki is kellett üríteni a beavatkozás idejére.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FELFEDEZŐ
A Rovatból
Megdermedt leguánok potyognak a fákról Floridában, egy nap alatt több mint ezret gyűjtöttek be
A hatóságok különleges engedélyt adtak ki a befogásukra. Sokan azonban nem is sejtik, mekkora veszélynek teszik ki magukat a megmentésükkel.


Miközben a hideghullám miatt szó szerint az égből potyognak a megdermedt leguánok Dél-Floridában, a lakosok tömegesen kezdték leadni az állatokat. Az NBC6 South Florida kamerái rögzítették, ahogy

a Floridai Hal- és Vadvédelmi Bizottság sunrise-i irodájánál februárban egyetlen nap alatt több mint ezer példányt vettek át. Egyikük 50-100 állatot vitt be, egy másik pedig arról számolt be, hogy „több mint 100 fontnyi (mintegy 46 kilogramm) leguánt” gyűjtött össze rövid idő alatt.

A bizottság rendkívüli rendelettel tette lehetővé, hogy a lakosok ideiglenesen, külön engedély nélkül is befogják a hidegtől elkábult zöld leguánokat. Mindeközben másokról videók készültek, amint autóikban, törölközőkkel és hajszárítókkal próbálták melegíteni a hüllőket, ami viszont ellentétes az előírásokkal.

A zöld leguán nem őshonos Floridában, az 1960-as években került az államba. Mivel invazív faj, jelentős környezeti és gazdasági károkat okoz. Mint minden hüllő, a zöld leguán is ektoterm, vagyis testhőmérsékletét a külső környezet határozza meg.

„Floridában azonban megfigyelték, hogy a leguánok akkor kerülnek hidegsokkba, amikor a kinti hőmérséklet 10 Celsius-fok alá süllyed”

– magyarázta Natalie Claunch, az USDA vadvilág-kutató központjának biológusa. A hideg hatására anyagcseréjük és szívverésük lelassul, egyfajta kábult állapotba kerülnek, elveszítik izomkontrolljukat, és egyszerűen lepotyognak a fákról.

A hatóságok éppen ezért óva intenek mindenkit attól, hogy az állatokat otthon vagy az autóban próbálja felmelegíteni.

„A leguánok gyorsan fel tudnak ébredni a kábultságból”

– figyelmeztetett Shannon Knowles, a bizottság kommunikációs igazgatója. „A vadon élő leguánok védekezhetnek, ha nem tudnak elmenekülni: éles fogaikat és karmaikat, valamint hosszú, csapó farkaikat használják.”

Az ingatlantulajdonosok, vagy az ő beleegyezésükkel bárki, humánus módon elpusztíthatja a befogott állatokat, bár az állatkínzás elleni törvények rájuk is vonatkoznak. A Karib-térségben, ahol őshonosak, a leguánokat „a fák csirkéjének” is nevezik, húsukat és tojásukat is fogyasztják.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Elhallgatott a kék bálnák éneke: éheznek, ezért nincs idejük és erejük párt találni
Egy brutális tengeri hőhullám miatt összeomlott a tápláléklánc Kalifornia partjainál. A hímeknek minden energiájukat az élelemszerzésre kell fordítaniuk, így nem marad erejük párt keresni.


A kék bálnák éneke csaknem 40 százalékkal csökkent Kalifornia partjainál az elmúlt hat évben, és a jelenség sokat elárul az óceánok állapotáról. A Monterey Bay Aquarium Research Institute kutatói hatéves vizsgálatuk során drámai visszaesést figyeltek meg. A hím kék bálnák énekükkel vonzzák a nőstényeket a párzási időszakban, így az ének elhalkulása a faj jövőjét is veszélyezteti – írta a LADbible.

A kutatók szerint a változást egy 2013-as tengeri hőhullám, az úgynevezett The Blob okozhatta. Ez a jelenség több mint 4,5 Fahrenheit-fokkal emelte meg az óceán hőmérsékletét, ami felborította a tengeri ökoszisztémát. majd

A felmelegedés miatt összeomlott a krillállomány, amely a kék bálnák étrendjének túlnyomó részét teszi ki. A hőmérséklet-emelkedés emellett mérgező algavirágzást is előidézett.

„Ez okozta a valaha dokumentált legkiterjedtebb mérgezést a tengeri emlősök körében. Nehéz idők voltak ezek a bálnák számára” – magyarázta John Ryan, a kutatóintézet biológiai óceanográfusa. „Ha egészen leegyszerűsítjük, ez olyan, mintha éhezve próbálnál énekelni. Minden idejüket az vitte el, hogy élelmet keressenek” – tette hozzá.

„Nem halljuk őket énekelni. Minden energiájukat a keresésre fordítják. Egyszerűen nem marad elég idő.”

A kutatás társszerzője, Kelly Benoit-Bird tengerbiológus szerint a jelenség az egész ökoszisztémára hatással van. „Amikor ilyen nagyon forró éveink és tengeri hőhullámaink vannak, ez több mint pusztán a hőmérséklet. Az egész rendszer megváltozik, és nincs krill. Így azok az állatok, amelyek kizárólag a krillre hagyatkoznak, lényegében pórul járnak” – mondta. „Ha nem találnak élelmet, miközben képesek bejárni egész Észak-Amerika nyugati partvidékét, az valóban nagyon nagy léptékű következmény.”

A tendencia pedig folytatódni látszik, mivel a BBC szerint tavaly nyáron a Csendes-óceánon a valaha mért legmelegebb hőmérsékleteket rögzítették.

A kék bálnák a Földön valaha élt legnagyobb állatok, átlagos testhosszuk 20 és 24 méter között van. Az 1900-as években a bálnavadászat majdnem a kihalás szélére sodorta a fajt, mígnem 1966-ban betiltották a kék bálnák vadászatát. Azóta állományuk növekedésnek indult, de most a klímaváltozás jelent új fenyegetést a számukra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Videó: hatalmas bulit rendeztek a jegesmedve-bocsok Nyíregyházán egy bójával
A 2024-ben született medvék remekül érzik magukat a Nyíregyházi Állatparkban, ahol mindig akad számukra valami újabb izgalmas játék.


A Nyíregyházi Állatparknak és a látogatóknak is egyik kedvence a jegesmedve család. Ootek és Jorek, a 2024 végén született bocsok nagyon élénkek, és sok vidámságot hoznak a hétköznapokba. Az állatkert ezért külön "Macihíradó"-ban számol be arról, hogy éppen mit művelnek a nagyra nőtt medve-gyerekek. Anyjuk Sznyezsána is felbukkan a videókban.

A legfrissebb kisfilm igazán viccesre sikerült, úgy tűnik, hogy a bocsok érzik a farsang közeledtét. Egy narancssárga bójával kezdtek játszani, ami végül az egyikük fejére került. Nehéz eldönteni, hogy kalapnak, vagy hatalmas csőrnek gondolta a maci, de a jelek szerint élvezte a játékszert.

A jegesmedve mama kétéves korig neveli a bocsait. Utána - ivel a fajmegőrzési programban érkezett szülőállatok utódai - a faj koordinátor ajánlásával másik állatkertbe kerülnek majd.

VIDEÓ: Játék a medvecsaládnál


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk