HÍREK

Megszűnhetnek a beutaló nélküli rendelések, ezentúl mindenhová a háziorvosnak kellene időpontot foglalni – tiltakoznak az orvosok

A Népszavának nyilatkozó háziorvosok szerint, ha a nyakukba ömlik az összes időpontfoglalás, az kezelhetetlen helyzetet teremt majd a rendelőkben. Egy júniusi egyeztetésen már jelezték a Belügyminisztériumnak, hogy számukra elfogadhatatlan, hogy a házorvosi rendelőket call-centerekké alakítsák.


A Belügyminisztérium nemrégiben társadalmi egyeztetésre bocsátott egy, a szakrendelésekre történő időpontfoglalást újraszabályozó rendelet-tervezetet, amely alapján jövő márciustól a nem beutaló köteles szakrendelésekre is a háziorvosok foglalhatnának időpontot a pácienseiknek - írja a Népszava.

A lap szerint ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy ha például a bőrgyógyászati, nőgyógyászati, urológiai, szemészeti rendelésre indulna valaki, akkor előbb fel kellene keresnie a háziorvosát, aki az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (EESZT) keresne számára megfelelő szakrendelést és foglalna arra időpontot. Ezt eddig a betegek közvetlenül a szakrendelőkben maguk oldották meg.

Az alapellátók tiltakoznak a tervezetben leírtak ellen és a egy beadványt terveznek eljuttatni a Belügyminisztériumnak a hétvégén, amit kedd délutánig a háziorvosok több mint egyharmada írt alá.

A Népszavának nyilatkozó háziorvosok szerint, ha a nyakukba ömlik az összes időpontfoglalás, az kezelhetetlen helyzetet teremt majd a rendelőkben. Egyikük arról beszélt, hogy innentől kezdve két sor lenne, az egyikben az ellátásra szorulók, a másikban az időpontfoglalást kérők vagy a már meglévő előjegyzéseiket módosítók gyülekezének.

Az új rendszerről még júniusban volt egy egyeztetés a szakmai szervezetek és az egészségügyet irányító belügyi vezetők között, amelyen a szakma már jelezte, hogy számukra elfogadhatatlan, hogy a házorvosi rendelőket call-centerekké alakítsák, ám úgy tűnik mindez hasztalan volt.

Békássy Szabolcs országos kollegiális vezető, gyakorló háziorvos szerint a háziorvosi rendelőkben használt szoftverekkel már most is képesek az alapellátó orvosok e-beutalót írni, ezeket azonban nem mindegyik ellátó tudja fogadni, mert az ehhez szükséges kódrendszerek még nincsenek összehangolva. Ha viszont ez a probléma megoldódik, akkor lényegében megszűnhetnek a papíralapú beutalók, ami szerinte már valóban csökkentheti az adminisztrációs terheket. Arra is tettek már javaslatot korábban, hogy az online időpontfoglalóhoz maguk a betegek is hozzáférjenek.

A rendszer most csak a szakrendelőknek és a kórházaknak ír elő időpont adási lehetőséget, „mi azt is szeretnénk elérni, hogy a későbbiekben egyéb szolgáltatók számára is legyen ez lehetőség” – mondta Békássy Szabolcs.

Pásztélyi Zsolt, a Medicina2000 Magyar Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke szerint a tervezett változtatás után is lesz lehetőség arra, hogy a beteg a nem beutaló köteles ellátásokra maga is kérjen időpontot közvetlenül az intézményekben. Ő ugyanis nem olvasott ki semmilyen kizárólagos háziorvosi kötelezettséget a jogszabály-tervezetből, az szerinte csupán egy újabb lehetőség.

A lap a Belügyminisztérium sajtóosztályát is megkereste kérdéseivel az intézkedés kapcsán, azonban nem kaptak választ.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Átlátszó: félmilliárdból épült sehonnan sehová vezető körforgalom Zalában
A beruházás a Metrans tervezett logisztikai központjához készült. A működéshez szükséges deltavágány közbeszerzését 2024 őszén írták ki, eredmény nincs, a kivitelezés a tender szerint két év lehet.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. október 19.



Bő 500 millió forint európai uniós támogatásból körforgalmat építettek egy mező közepére Zalaegerszeg és Zalaszentiván között, írja az Átlátszó. A lap által közölt képek szerint

az új körforgalom jelenleg nem köt össze semmit semmivel.

A zalaegerszegi, fideszes vezetésű önkormányzat a német tulajdonú Metrans tervezett logisztikai központja és konténerterminálja miatt építtette a beruházást. A projektet 2021-ben jelentették be, de nem indult el, mert a működéshez előbb vasútfejlesztés kell.

A kormány ígérete szerint Zalaszentivántól nyugatra úgynevezett deltavágány épül, hogy a tehervonatok menetirányváltás nélkül közlekedhessenek észak–déli irányban. A vasútfejlesztés még nem kezdődött el: a közbeszerzést 2024 őszén írták ki, eredményt egyelőre nem hirdettek. A beruházás 12 milliárd forintba kerülne, felét az EU, felét a magyar állam állná. A tender szerint a deltavágány két év múlva készülhet el.

A közbeszerzést kiíró Építési és Közlekedési Minisztérium érdemben nem válaszolt az Átlátszónak. A Metrans közölte, hogy eddig a vasúti kiszolgálás hiánya miatt nem tudták elkezdeni a beruházást, mert a terminál így nem működhet.

A körforgalomról drónfelvétel is készült, amit az Átlátszó videójában lehet megnézni:

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Washington Post: Putyin a donyecki régiót akarja a békéért cserébe, ezt el is mondta Trumpnak
Az orosz elnök már 11 éve próbálja megszerezni a teljes irányítást a térségben, amelyet Ukrajna kulcsfontosságú bástyájának tart.


Vlagyimir Putyin kemény feltételt szabott Donald Trumpnak: múlt heti telefonbeszélgetésükben jelezte, csak akkor zárná le a háborút, ha Ukrajna átadja a Donyecki terület teljes irányítását Oroszországnak – írja a Washington Post két magas rangú tisztviselőre hivatkozva.

Az orosz elnök már 11 éve próbálja megszerezni a térséget, de az ukrán erők rendre visszaverték az eddigi támadásokat. Az orosz hadseregnek és az oroszbarát szeparatistáknak ugyan a régió több részét sikerült elfoglalni, de a teljes irányítást nem tudták még megszerezni.

Ukrajna kulcsfontosságú bástyájának tartja Donyecket, amely megakasztja az oroszok gyors nyugati előrenyomulását Kijev felé. Közben a frontvonal az elmúlt évben alig mozdult, és Moszkva nagyjából Ukrajna területének 20 százalékát tartja kézben.

A telefonbeszélgetésben a cikk szerint

Putyin jelezte, hogy Zaporizzsja és Herszon bizonyos részeiről lemondana Ukrajna javára, ha megkapná Donyeck teljes ellenőrzését.

Ez kisebb területi igény, mint amiről az augusztusi alaszkai találkozón beszélt az orosz elnök – fehér házi tisztviselők szerint ez már előrelépés.

Trump különmegbízottja, Steve Witkoff a pénteki amerikai-ukrán találkozón arra biztatta az ukrán delegációt, hogy adják át a teljes Donyecki területet a béke érdekében. Azzal érvelt, amit egyébként a Kreml is többször hangsúlyozott már: a régió többségében oroszul beszélnek.

Ukrajnában azonban az orosz nyelvhasználat önmagában nem jelent szimpátiát Oroszország felé. Ezt az is bizonyítja, hogy 2014 óta egyre többen térnek át az ukrán nyelvre.

Trump nyilvánosan nem kommentálta Putyin követelését. Miután pénteken találkozott Volodimir Zelenszkijjel, a közösségi médiában azt írta: „Itt az ideje leállítani az öldöklést, és megállapdást kötni! Elég volt a vérből, álljanak meg ott, ahol most vannak. Mondja mindkét fél, hogy győzött, döntsön a történelem!”

Ukrajna támogatja az amerikai elnök felhívását a tűzszünetre a jelenlegi frontvonalakon. Ugyanakkor erős amerikai és európai biztonsági garanciákat kér, mert úgy látják, Oroszország a gyakorlatban megtartja majd az elfoglalt területeket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Rablás történt a párizsi Louvre-ban, rendőrök lepték el a múzeumot
A világ egyik leghíresebb múzeuma vasárnap zárva tart. A rendőrség nyomozást indított.


Rablás történt a híres párizsi belvárosban található Louvre Múzeumban, közölte a francia kulturális miniszter. Rachida Dati arról is tájékoztatott, hogy sérülést nem jelentettek.

A bűncselekmény vasárnap reggel, nyitás után történt. Az még nem derült ki, hogy el is vittek-e valamit, és ha igen, pontosan mit.

A Louvre Múzeum azt közölte az X-en, hogy „kivételes okok miatt ma zárva tart”.

A múzeum munkatársai mellett a rendőrség is a helyszínen van, nyomozás indult az ügyben. Ezen a videón látszik, hogy a Louvre előtti téren is sokasodnak az egyenruhások.

Ez a felvétel tanúsága szerint pedig az embereket kiterelték a múzeumból:

A rablásról időközben az is kiderült, hogy kik és hogyan követték el, valamint az is, hogy mit vittek magukkal:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Csuklyás tolvajok törtek be a Louvre-ba – kiderült, mit lophattak el a múzeumból
A három férfi egy felújítási munkálatokhoz használt külső teherlifttel jutottak el az Apolló-galériához, ahonnan több ékszert is elvittek.


Motoros, csuklyás tolvajok voltak a vasárnapi rablás elkövetői a párizsi Louvre Múzeumban – írja a Le Parisien.

A lap információi szerint reggel

három csuklyás férfi tört be a múzeumba a Szajna felőli oldalon, amely most éppen felújítás alatt áll.

A munkálatokhoz használt külső teherlifttel mentek fel közvetlenül az Apolló-galériához, ahol ketten betörték az ablaküvegeket és berontottak a terembe, míg harmadik társuk kint állt. Ebben a díszes teremben őrzik Franciaország koronaékszereinek maradványait.

A tolvajo kilenc darab ékszert vittek el Napóleon és a császárné gyűjteményéből: nyakékeket, brossokat, diadémot. Egy múzeumi forrás szerint a híres Régent, a gyűjtemény legnagyobb, több mint 140 karátos gyémántja nem tűnt el.

A lap szerint a tettesek TMax motorral menekültek el a helyszínről az A6-os autópálya irányába. Egy szemtanút is idéznek, aki szerint teljes káosz alakult ki a Louvre-nál a rablás után: „A rendőrök a piramisnál futottak, és megpróbáltak a Louvre oldalsó ajtóin bemenni, de azok zárva voltak, és nem tudták kinyitni őket. Odabent mindenki rohant és az üvegajtókat verte, hogy kijusson, de nem tudták kinyitni”.

Az AFP francia hírügynökség is arról számolt be egy bennfentes forrásra hivatkozva, hogy motoron érkező és menekülő tolvajok a tettesek, akik ékszereket loptak el a Louvre-ból.

Egy rendőrségi forrás szerint kis láncfűrészek is voltak náluk.

A rablás 9:30 és 9:40 között történhetett. A Louvre egyelőre csak annyit közölt a történtek kapcsán, hogy vasárnap „rendkívüli okok miatt” zárva tart. A károk felmérése még folyamatban van, a rendőrség is nyomoz.

A párizsi ügyészség azt közölte, hogy szervezett lopás és bűnszervezet által elkövetett bűncselekmény miatt indított nyomozást. Ebben egy olyan szolgálat is részt vesz, amely a kulturális javak illegális kereskedelme ellen küzd. Megerősítették, hogy ékszereket loptak el a múzeumból, a kár felmérése még folyamatban van.

A vasárnapi rablásról korábban itt írtunk:


Link másolása
KÖVESS MINKET: