HÍREK
A Rovatból

Mégsem ismeri el a vereséget a magyarellenes jelölt, a román elnökválasztás érvénytelenítését kéri George Simion

Korábban már elismerte Nicusor Dan független jelölt győzelmét és gratulált ellenfelének. Most azt állítja: ezt csak azért csinálta, mert el akarta kerülni a vérontást.


A román elnökválasztás második fordulójában vereséget szenvedett George Simion kedden Facebook-közvetítésben értesítette több mint ötmillió támogatóját, hogy óvást emel a voksolás hivatalos eredménye ellen az alkotmánybíróságnál, azt pedig, hogy hétfő hajnalban elismerte Nicusor Dan független jelölt győzelmét és gratulált ellenfelének, azzal magyarázta, hogy "el akarta kerülni a vérontást".

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke szerint a moldovai szavazóköröknél "százmillió eurós költségvetésből pénzelt választói turizmus" és szavazatvásárlás torzította el a választói akaratot, amelynek befolyásolásába szerinte a francia kormány is beavatkozott. Az államelnökjelölt szerint az ellenfele mögött felsorakozott "régi rendszer" román influenszereket vásárolt meg, a választók befolyásolása érdekében.

A szélsőjobboldali, magyarellenes Simion szerint a választási eredmény érvényesítése előtt Pavel Durovot, a Telegram online közösségi szolgáltató társalapítóját is meg kellene hallgatni, aki azt állította, hogy a "francia kormány" felkérte őt "a Simiont támogató" hangok elhallgattatására.

Simion hozzátette: nem sok reményt lát arra, hogy az alkotmánybíróság jelenlegi összetételében helyt ad óvásának, pedig szerinte a testület nem hagyhatja figyelmen kívül saját joggyakorlatát, tehát ugyanúgy el kell rendelnie a választások érvénytelenítését, ahogyan tette ezt tavaly december 6-án, amikor - szerinte jogtalanul - megakadályozta, hogy Calin Georgescu "megválasztott elnök" átvegye az ország vezetését.

Bár üzenetében megemlítette, hogy elnökjelöltként csak neki van joga óvást emelni a választások eredménye ellen, Simion arra biztatta támogatóit, hogy maguk küldjenek írásos beadványokat az alkotmánybírósághoz "ennek a bohózatnak a megállítására", megígérve, hogy közzéteszi a benyújtandó panasz mintáját.

Simion értesítette támogatóit, hogy a megismételt elnökválasztás jelöltjei közül kizárt, fasiszta propaganda és illegális kampányfinanszírozás gyanújával bűnvádi eljárás alá vont Calin Georgescu ellen megfogalmazott vádak és hatósági felügyelet sürgős eltörlését is kéri az igazságszolgáltatástól.

Az AUR elnöke bejelentette, hogy pártjának törvényhozói nem fogják a kormányalakítási egyeztetéseken, miniszteri meghallgatásokon jelenlétükkel igazolni annak a "bábelnöknek" a legitimitását, akit szerinte a régi rendszer és a francia kormány akar a román nép nyakára ültetni. Ugyanakkor arra figyelmeztette híveit, hogy csak "saját csatornáikon" fog kommunikálni velük, mert szerinte a sajtó nagy része megbízhatatlan, a választási kampányban bebizonyosodott, hogy a médiumok többségét és az "úgynevezett újságírókat" a kormány megvásárolta, és az "úgynevezett független jelölt" mögé sorakoztatta fel.

"Csak azért, mert május 18-án úgy döntöttem, hogy helyesen értelmezem a számokat, hogy elkerültem a vérontást, és mert nem kívánom Románia államiságának megszűnését, nem jelenti azt, hogy palira vehetnek minket. A következő napokban és hetekben minden erőnkkel azon leszünk, hogy megakadályozzunk minden, Franciaországból és más államokból érkező idegen parancsot"

- mondta a választásokon alulmaradt elnökjelölt.

Simion szerint közvetlen támogatóit fenyegetések értek, és vagyonukért, testi épségükért aggódnak.

"Nem fogom megengedni, hogy egyetlen hajszáluk is meggörbüljön! Tudom, mit beszélek, a nép az én oldalamon áll. Kígyófészekbe is hiába bújtok, akkor is megtalálunk benneteket, ha megpróbáljátok a politikai ellenzéket, szabad sajtót és gazdaságot megfélemlíteni"

- fogadkozott az AUR elnöke.

George Simion arra biztatta támogatóit, ne adják fel a harcot, működjenek együtt azokkal a nemzetközi szervezetekkel, amelyek hűségesek maradtak a demokráciához, de semmi esetre sem azokkal, akik részt vettek "az államcsínyben", és "árulóknak bizonyultak".

"Nem adjuk fel, ez csak a kezdete a román nép fényes győzelmének!"

- zárta felhívását George Simion.

A központi választási bizottság kedden közzétett hivatalos végeredménye szerint Nicusor Dan 6 168 642 szavazattal nyert az elnökválasztás második fordulójában, csaknem 830 ezer szavazattal megelőzve az 5 339 053 voksot szerző George Simiont.

Az alkotmánybíróság várhatóan csütörtökön dönt arról, hogy érvényesíti-e a voksolás eredményét.

(via MTI)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter azonnali hatállyal felmentette Nagy Mártont
A kormányváltás ellenére formálisan még mindig Nagy Márton képviselte az országot a Nemzetközi Valutaalapnál (IMF). A posztot a Tisza-kormány pénzügyminisztere, Kármán András kapja.


A Magyar Közlönyben megjelent határozat szerint csütörtöktől Kármán András pénzügyminiszter lett Magyarország úgynevezett helyettes kormányzója a Nemzetközi Valutaalapnál. Magyar Péter miniszterelnök ezzel egyidőben felmentette a tisztségből az előző kormány miniszterét, Nagy Mártontírja a 24.hu.

A döntésről Orbán Anita külügyminiszternek kell hivatalosan tájékoztatnia a nemzetközi szervezetet.

A 24.hu szerint a kormány döntése formalitás.

A Nemzetközi Valutaalap legfőbb döntéshozó testületében, a kormányzótanácsban minden tagállamot egy kormányzó és egy helyettes képvisel.

Magyarországon a kialakult gyakorlat szerint a kormányzói posztot a Magyar Nemzeti Bank elnöke, a helyettesi tisztséget pedig a mindenkori költségvetésért felelős miniszter tölti be. Mivel az MNB elnöke Varga Mihály, az ő pozíciója nem változott, viszont a kormányváltással a költségvetésért felelős miniszter személye igen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Emelkedett a Duna vízszintje, már 9 centire vagyunk a vasárnapi mélyponttól
Magyar Péter miniszterelnök a közösségi oldalán adott tájékoztatást a Duna vízállásának javulásáról. Gajdos László szerint Paksnál 3 centit emelkedett a vízszint tegnap óta.


Magyar Péter miniszterelnök szerint továbbra is üzemel Paksi Atomerőmű turbinája, miközben a Duna vízszintje már kilenc centiméterrel a vasárnapi mélypont fölött van. A kormányfő a közösségi oldalán közzétett bejegyzésében a mai hőségre való tekintettel önkéntes fogyasztáscsökkentést is kért:

„Jó hír, hogy már kilenc centire vagyunk a Duna vasárnapi mélypontjától, és eső várható az osztrák vízgyűjtőkön. A paksi turbina üzemel. Ettől függetlenül a mai forró napon még nagy szükség lesz az önkéntes fogyasztáscsökkentésre.”

Gajdos László élő környezetért felelős miniszter arról ír, 3 centimétert emelkedett Pakson a vízszint. Azt nem írja, hogy a hűtőöbölben ez mekkora emelkedést jelent.

„A mérési adatok alapján a Duna vízszintje Pakson a tegnapi reggeli -134 cm-ről ma reggelre -131 cm-re alakult.”

A miniszter jelzi, hogy „meteorológiai előrejelzések szerint ma számottevő csapadék valószínűsíthető az Inn, a Traun és az Enns vízgyűjtő területein. Amennyiben a várt esőmennyiség lezúdul, az a hétvégétől már néhány deciméteres emelkedést hozhat a magyarországi szakaszon is.

A folyó vízhozamát és vízszintjét folyamatosan nyomon követjük” - közölte.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Csődbe ment az utazási iroda, ami nemrég SMS-ben közölte az ügyfelekkel, hogy nem tudja hazahozni őket
Fizetésképtelenséget jelentett a bolgár bejegyzésű Robinson Tours utazási iroda. A károsult magyar utasoknak az Axiom Insurance nevű bolgár biztosítónál kell benyújtaniuk a kárigényüket, angolul.


Fizetésképtelenséget jelentett a bolgár bejegyzésű Robinson Tours, amely felszámolási eljárás megindítását kérte maga ellen a Szófiai Városi Bíróságtól – írja a turizmus.com. A cég levélben értesítette partnereit és utasait a döntésről, amelyet a kereslet visszaesésével, a magas üzemanyagárakkal és a fapados légitársaságok piaci magatartásával indokoltak.

A cég közleménye részletesen leírja, hová jutottak pénzügyileg: „A ROBINSON TOURS EOOD. már nem rendelkezik a szükséges pénzügyi eszközökkel… ezért […] kérelem lett benyújtva […] a felszámolási eljárás megindítására.”

Az érintett magyar utasoknak a kártérítési igényüket a cég bolgár biztosítójánál, az Axiom Insurance Company AD-nél kell benyújtaniuk. A kárbejelentést angolul, e-mailben tehetik meg, csatolva a foglalási és fizetési bizonylatokat, valamint megadva a bankszámlaszámukat IBAN-formátumban a visszatérítéshez.

A botrány múlt szombaton robbant ki, amikor az utazási iroda SMS-ben értesítette több ügyfelét, hogy a vasárnapra tervezett bulgáriai útjukat nem tudják elindítani, vagy a hazajutást nem tudják megoldani. Az indoklás nem volt egységes, egyeseknek a szállodák túltelítettségével, másoknak a charterjáratokkal kapcsolatos problémákkal magyarázták a lemondást.

Az eset miatt több, már kint tartózkodó nyaraló repülő helyett busszal volt kénytelen hazatérni.

A most csődöt jelentő Robinson Tours egy Bulgáriában bejegyzett cég, amely határon átnyúló szolgáltatóként működött a magyar piacon, emiatt zajlik a kártalanítási eljárás is a bolgár jogszabályok szerint, a bolgár biztosítón keresztül.

Korábban egy magyar bejegyzésű, nagy múltú utazási iroda működött Robinson Tours néven. Az a cég a koronavírus-járvány okozta válság miatt 2020-ban szüntette be a tevékenységét.

A márkanév 2021-ben tért vissza a piacra, de már a most fizetésképtelenséget jelentő bolgár vállalkozás üzemeltetésében.

Azonban az ügyben a Budapest Főváros Kormányhivatala is jelezte, hogy figyelemmel kísérik a helyzetet.

Via 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Robbanószeres drón miatt zárták le a lipcsei repteret, egy gép a levegőben ütközött valamivel
Robbanóanyaggal felszerelt drónt találtak a lipcsei repülőtér teherzónájának biztonsági területén, percekkel később pedig egy DHL-tehergép ismeretlen tárggyal ütközött a levegőben. A hatóságok terrorelhárítási nyomozást indítottak.


Szerdára virradó éjjel egy reptéri dolgozó vette észre a drónt a déli futópálya közelében, a teherforgalmi zóna belső, védett részén, amelyre robbanóanyagot és gyújtószerkezetet erősítettek. A riasztás miatt egy éppen leszállni készülő DHL-gépnek meg kellett szakítania a manővert.

Emelkedés közben a reptér közelében egy azonosítatlan repülő tárggyal ütközött a gép, amely kisebb sérülésekkel biztonságosan leszállt Hannoverben.

Az incidens miatt több járatot, köztük egy Mallorcáról érkezőt is eltereltek, és lezárták a déli futópályát – írta a The Guardian. A nyomozást a szászországi tartományi rendőrség és a drezdai ügyészség terrorelhárító csoportja vette át.

A lipcsei repülőtér Európa egyik legforgalmasabb teherforgalmi csomópontja, és kulcsfontosságú szerepet játszik a katonai logisztikában: a német hadsereg és a NATO-szövetségesek is használják, emellett itt található az ukrán Antonov Airlines egyik bázisa is. Ukrajna németországi nagykövete, Olekszij Makejev egyértelműen Moszkvát tette felelőssé az esetért.

„Ki más lehetne, mint Oroszország?”

– tette fel a kérdést a Welt TV-nek nyilatkozva. Egy NATO-tisztviselő szűkszavúan annyit közölt: „Tudomásunk van az incidensről, amelyet a német hatóságok továbbra is vizsgálnak.”

2024-ben európai biztonsági ügynökségek már nyomoztak olyan, csomagokba rejtett gyújtószerkezetek ügyében, amelyek mögött orosz szabotázsakciókat sejtettek. Akkor több ilyen eszközt találtak a lipcsei DHL-raktárban és más, Európán átutazó szállítmányokban is. A repülőterek elleni dróntámadások komoly biztonsági kockázatot jelentenek, 2025-ben például a müncheni reptéren kellett több tucat járatot törölni és a forgalmat leállítani drónészlelések miatt.

Konstantin von Notz, az ellenzéki Zöldek titkosszolgálati felügyeletért felelős szóvivője szerint „amennyiben kiderül, hogy egy állam áll az akció mögött, az nem csupán terrorizmusnak, hanem a Németországi Szövetségi Köztársaság és polgárai ellen irányuló állami terrorizmusnak minősülne”.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk