HÍREK
A Rovatból

Meghalt Wachsler Tamás, a Fidesz volt országgyűlési képviselője

Wachsler Tamás volt az egyetlen, aki valaha elindult Orbán Viktor ellen a Fidesz elnöki posztjáért.


Életének 60. évében elhunyt Wachsler Tamás építészmérnök, volt országgyűlési képviselő, a Honvédelmi Minisztérium volt közigazgatási államtitkára, a Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. vezérigazgatója - közölte az Országgyűlés Sajtóirodája szerdán az MTI-vel.

Wachsler Tamás 1965-ben született Miskolcon egy négygyermekes családban, általános iskolai tanulmányait szülővárosában végezte, majd 1984-ben a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban érettségizett. Egyéves sorkatonai szolgálata után 1985-ben a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karának hallgatója lett, ahol 1993-ban szerzett diplomát.

1988 áprilisában elsők között lépett be a Fiatal Demokraták Szövetségébe, a műegyetemi csoport alapító tagja és vezetője volt. 1989 augusztusában részt vett a prágai Vencel téren tartott antikommunista tüntetésen, majd nyolc napig éhségsztrájkot folytatott Csehszlovákia budapesti nagykövetsége előtt, így tiltakozva a tüntetés szétverése és a résztvevő magyar fiatalok őrizetbevétele ellen.

Az 1990-es magyarországi országgyűlési választáson a Fidesz Borsod-Abaúj-Zemplén megyei területi listájáról szerzett mandátumot, az Országgyűlés alakuló ülésén korjegyző volt. A honvédelmi bizottság és a nemzetbiztonsági bizottság tagja, majd utóbbinak 1993-tól 1994-ig elnöke volt.

Tagja volt az Észak-atlanti Közgyűlésben dolgozó magyar országgyűlési delegációnak, ahol részt vett a védelmi bizottság tevékenységében, majd az Észak-atlanti Közgyűlés akkori egyetlen kelet-európai jelentéstevője lett. 1993-ban a Fidesz Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnökévé választották.

Az 1994-es országgyűlési választáson ismét pártja Borsod-Abaúj-Zemplén megyei listájáról jutott a parlamentbe, ahol a honvédelmi bizottság alelnöke, majd 1995-től tagja volt. 1994-ben a Fidesz elnöki posztjáért is elindult Orbán Viktor ellen, sikertelenül.

1998-tól 2000-ig a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára volt, majd visszatért eredeti szakmájához, és a Budapest Aréna projektigazgatója lett.

A 2002-es önkormányzati választáson Szentendrén önkormányzati képviselővé választották, majd 2006-ban visszavonult a politikától és építészmérnökként dolgozott.

2012-től előbb az Országgyűlés Hivatalának munkatársaként, majd 2017-től a Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. vezérigazgatójaként irányította a Kossuth Lajos tér, majd az Országház tágabb környezetének építészeti megújítását. A Nemzet Főterének és az Országház látogatóközpontjának átadása után a Wellisch-palota és a Balassi Bálint utcai Tisza Lajos irodaház rekonstrukcióját, majd a Szabad György Irodaház megépítését irányította. Nevéhez fűződik a Vértanúk tere helyreállításának irányítása, valamint építészeti ötletgazdája volt a Nemzeti Összetartozás Emlékhelyének. A sajtóiroda a közleményben azt írta, hogy szenvedélyesen szerette az Országház épületét, társszerzője volt a "A nevezetes magyar Országház és a tér, ahol áll" című könyvnek. Szívügye volt az Országház tervezett belsőépítészeti újjászületése valamint a Kossuth téri Igazságügyi Palota és Agrárminisztérium épületeinek folyamatban lévő megújulása.

Munkáját mindig a felelősségtudat és a minőség eszménye vezérelte - írták.

Ez év március 15. alkalmából az első demokratikusan választott országgyűlésben végzett munkája, valamint a Kossuth Lajos tér és környéke rekonstrukciójának előkészítése és megvalósítása érdekében folytatott kiemelkedő vezetői tevékenysége elismeréseként Sulyok Tamás köztársasági elnök a Magyar Érdemrend polgári tagozat kitüntetésben részesítette.

Az Országgyűlés és az Országgyűlés Hivatalának munkaközössége főt hajt a 60. életévében elhunyt egykori munkatársa emléke előtt. Wachsler Tamást az Országgyűlés Hivatala saját halottjának tekinti - áll a közleményben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Vitézy Dávid: Bedőltem Karácsony Gergely átverésének, pedig még azt is kétkedéssel kell fogadni, ha főpolgármester úr csak kérdez valamit
A Podmaniczky Mozgalom vezetője szerint kedd este még közös, Karácsony-Vitézy módosító javaslatot nyújtottak be az erzsébetvárosi sétálóutcák bővítése érdekében, szerdán reggel pedig hirtelen változott a helyzet.


„Férfiasan be kell vallanom: bedőltem Karácsony Gergely átverésének, aki ismét feladta minden elvét és a programját a DK kedvéért” – kezdte szerdai Facebook-bejegyzését Vitézy Dávid. A Podmaniczky Mozgalom vezetője arról számolt be, hogy kedd este még közös, Karácsony-Vitézy módosító javaslatot nyújtottak be az erzsébetvárosi sétálóutcák bővítése érdekében, szerdán reggel pedig a főpolgármester a DK-val és a Fidesszel közösen levetette napirendről a javaslatot.

„Arra hivatkozott a főpolgármester, hogy “nem demokratikus”, ha a Fővárosi Közgyűlés gyakorolja a törvényben foglalt jogköreit a kerület egyetértése híján – tegnap este még ez nem volt probléma, amikor ehhez a javaslathoz nyújtott be módosítást. És amikor a parkolási rendelet módosítását javasolta nemrég, akkor sem zavarta több kerület kritikája a főpolgármestert” – jegyezte meg a történtekkel kapcsolatban Vitézy, majd hozzátette:

„úgy tűnik, Gyurcsány Ferenc pártja megzsarolhatta Karácsony Gergelyt, aki szembemenve minden eddigi forgalomcsillapítási és zöldpolitikai elvvel, hirtelen azt kezdeményezte és azért szavazott, hogy NE bővüljön a sétálóutca-hálózat a Madách téren, a Kazinczy utcában vagy a Dob utcában”.

Vitézy szerint Belső-Erzsébetvárosban tarthatatlan állapotok uralkodnak. A Madách téren a gyalogosok az autók közt tudnak csak átsétálni, járda híján. A Kazinczy vagy a Dob utcában a gyalogosok éjjel-nappal lefolynak a járdákról, és rögtön taxik dudálják le őket. A politikus szerint közlekedésbiztonsági szempontból is tarthatatlan a helyzet.

„A forgalmi rend a Fővárosi Közgyűlés kizárólagos hatásköre, nekünk kellett volna lépni – mégis, a DK, a Fidesz és az ez ügyben hozzájuk csapódó Kutyapárt inkább levette napirendről a javaslatot. Karácsony és Niedermüller öt éve nem tettek ez ügyben semmit, és most megint a demokráciába burkolózva folytatnák a semmittevést. Ma már eszünkbe sem jutna, hogy a Madách tér a Károly körút felőli oldalon újra parkoló legyen. Ezt tíz éve változtattuk meg, amikor a BKK-t vezettem. Ahogy az sem jutna eszünkbe, hogy a Váci utca vagy a Vörösmarty tér újra autós legyen” – fogalmazott Vitézy, és azzal zárta sorait, hogy Budapest sétálóutca-hálózatának bővítését nem adja fel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Menczer Tamás kiakadt: Pride az Andrássy helyett a Mecsekben? Nem! Sehol ne legyen!
A Fidesz kommunikációs igazgatója szerint a Pride ártalmas a gyerekeknek, ezért teljesen be kell tiltani. A parlamentben már szavazott is az ezt lehetővé tevő törvényről.


Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója egy újabb videóban fejtette ki véleményét a Pride felvonulásokkal kapcsolatban. A politikus hangsúlyozta, hogy a Pride rendezvények károsak a gyerekekre, ezért szerinte teljes mértékben be kell tiltani. Úgy fogalmazott: „ami ott van, az rossz a gyerekeknek, káros a gyerekeknek, és a gyereket ettől meg kell védeni.”

Menczer Tamás személyes véleménye és a közössége álláspontja is az, hogy a Pride felvonulásokat sehol nem szabad megrendezni

– sem az Andrássy úton, sem például a Mecsekben – mondta videójában a politikus. A parlament már szavazott is az ezt lehetővé tevő törvényről, amelynek elfogadása közben a Momentum képviselői füstgyertyákkal tiltakoztak.

Az elfogadott törvénymódosítás szerint Magyarországon tilos olyan gyűléseket tartani, amelyek sértik a gyermekek jogát a testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődéshez, vagy amelyek megjelenítik a gyermekvédelmi törvény által tilalmazott tartalmakat. A szabályozás alapján nemcsak a tiltott gyűlések szervezőit, hanem a résztvevőket is büntethetik. A törvény lehetőséget ad arra is, hogy a szabálysértők személyazonosságát arcképelemzési nyilvántartás segítségével állapítsák meg.

A politikus egy korábbi beszélgetést is felidézett, amely során egy idős bölcs ember azt javasolta, hogy a vonulóknak adjanak egy kék jelzésű turistautat a Mecsekben. Később azonban arra jutott, hogy ez sem jelentene megoldást, mert így a turistákat és a gyermekeiket zavarnák.

Menczer Tamás a videójában ismét hangsúlyozta, hogy a Pride rendezvények szerinte nem összeegyeztethetők a gyermekek védelmével, ezért azokat teljes mértékben tiltani kell.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Parázs vita a fővárosi közgyűlésben: „Adjatok választ, hogy támogatjátok-e a Pride-ot, támogatjátok-e, azt hogy a szexualitás a nyílt utcán is megjelenjen?”
A Fidesz szerint a Tisza Párt „álnéven” próbálja megszavaztatni Bódis Krisztát. A Pride kérdése nem került napirendre, hiába kérte Baranyi Krisztina és Barabás Richárd a támogatást.
F O. / Fotó: - szmo.hu
2025. március 26.



A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén több kérdés is komoly vitákat váltott ki. A képviselők több mint 50 napirendi pontot tárgyaltak, köztük Bódis Kriszta kuratóriumi kinevezését, a meghosszabbított díszkivilágítást és a reptéri busz tarifáinak változását. Szóba került továbbá Vitézy Dávid javaslata is, amely a Budapesti Klímaügynökség beolvasztását szorgalmazza a Budapesti Közművekbe (BKM).Baranyi Krisztina napirend előtt arra hívta fel a figyelmet, hogy szerinte Orbán Viktor a diktatúra felé vezető úton halad. Úgy véli, a Pride betiltása esetén egyértelmű kiállásra van szükség, és nem „lapítani kell, hanem szivárványosba öltöztetni a várost”.

Baranyi kérte, hogy vegyék napirendre a Pride melletti kiállását, amit Karácsony Gergely főpolgármester nem volt hajlandó megtenni

számolt be a történtekről a Telex.

A Pride kérdése mellett a Fidesz és a Tisza Párt is élesen szembekerült egymással. Gulyás Gergely Kristóf, a Fidesz képviselője a Tisza Párt képviselőitől egyértelmű választ követelt:

„Adjatok választ, hogy támogatjátok-e a Pride-ot, támogatjátok-e, azt hogy a szexualitás a nyílt utcán is megjelenjen?”

Szerinte minden budapestinek joga van tudni, hogy a Tisza a „gyerekek oldalán vagy a genderpropaganda oldalán áll”.

Molnár Dániel, a Tisza Párt képviselője szerint a Fidesz célja az, hogy elterelje a figyelmet a valódi problémákról. Úgy fogalmazott: „Minden porhintés, hogy megosszák a magyarokat és árkokat ássanak köztünk.” A Tisza Párt ezért nem támogatta a Pride-dal kapcsolatos javaslatok napirendre vételét.

Barabás Richárd, a Párbeszéd képviselője arra kérte a testületet, hogy támogassák az ő és Baranyi Krisztina Pride-dal kapcsolatos előterjesztését. Elmondta: „Meleg politikusként nem tudnám elfogadni, ha ez a testület nem képes kiállni a Pride mellett.” Szerinte vagy szabad országban élünk, ahol az emberek felvonulhatnak, vagy nem.

Szécsényi Dániel, a Fidesz képviselője úgy nyilatkozott, hogy ma Magyarországon mindenki azzal él együtt, akivel akar, ehhez nincs köze az államnak. Az államnak viszont már van köze ahhoz, hogy valaki betartja-e a szigorú gyerekvédelmi törvényeket.

A közgyűlés végül nem támogatta, hogy napirendre vegyék a Pride melletti kiállásról szóló javaslatokat. Ordas Eszter, a Tisza frakcióvezetője szerint a párt arra kíváncsi, ami valóban érdekli a magyarokat, ezért indították el a Nemzet Hangja kezdeményezést, ahol 12 kérdést tettek fel az embereknek, köztük azt, hogy visszakapják-e az önkormányzatok az önállóságukat.

Bódis Kriszta kuratóriumi jelölése is komoly vitát váltott ki.

A Fidesz azzal vádolta a Tisza Pártot, hogy „álnéven próbálják megszavaztatni” Bódis Krisztát, mivel a mostani előterjesztésben az eredeti nevén, Horváth Krisztinaként szerepelt.

A Tisza Párt állítása szerint nem jelölték más néven Bódis Krisztát, és már a februári előterjesztésben is a Horváth Krisztina név szerepelt.

Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta, hogy ha Bódis Kriszta most sem kapja meg a szükséges támogatást, akkor legközelebb egy harmadik néven fogják előterjeszteni. Bujdosó Andrea, a Tisza képviselője viszont hangsúlyozta, hogy Bódis Kriszta egész életét az elesettekért végzett munkának szentelte, így a Tisza Párt határozottan kiáll mellette.

A közgyűlésen a főváros drogstratégiája is heves vitát váltott ki. Gulyás Gergely Kristóf arról beszélt, hogy pénzt adtak olyan szervezeteknek, amelyek „chemszex-partikat” támogattak. Karácsony Gergely erre reagálva kijelentette, hogy fontos, hogy ezeknek az embereknek kiutat mutassanak a helyzetükből.

Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője a közgyűlésen azt állította, hogy egy DK-Fidesz koalíció formálódik Budapesten, miután a többség támogatta, hogy ne vegyék napirendre a Belső-erzsébetvárosi sétálóutcákról szóló javaslatot. Karácsony Gergely azzal indokolta döntését, hogy a kerületi polgármester egyeztetést kért az ügyben.

Az ülésen Terdik Tamás budapesti rendőrfőkapitány is megtartotta éves beszámolóját, amely szerint

2024-ben nőtt a bűncselekmények, de csökkent a gyorshajtók száma.

A képviselők megköszönték a rendőrség munkáját, de több problémát is felvetettek, például a rendőrségi létszámhiányt, az embercsempészeket és a drogterjesztőket érintő kérdéseket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Eltörték egy tüntető orrát, közel 300 embert igazoltattak a keddi hídfoglalós demonstráción
A Momentum és Hadházy Ákos által szervezett tüntetésen négy budapesti hidat foglaltak el a demonstrálók. A rendőrség több száz embert igazoltatott, és nyomozást indított egy súlyos testi sértés ügyében.


Ahogy a helyszínről beszámoltunk róla, a keddi hídfoglalós tüntetésen, amelyet a Momentum és Hadházy Ákos szervezett, több ezren vonultak az utcára, és elfoglalták Budapest négy hídját: az Erzsébet, a Szabadság, a Petőfi és a Margit hidat. A demonstráció a Ferenciek terén kezdődött, ahol a résztvevők 17 órától a Kossuth Lajos utca úttestjét is megtöltötték. A közlekedés biztonsága érdekében a rendőrség elterelte a forgalmat.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint a biztosítás során

összesen 289 embert igazoltattak. Közülük tizennyolc fővel szemben közlekedési szabálysértés miatt indítottak eljárást, két embert előállítottak,

mert nem voltak hajlandók igazolni magukat, egy további személyt pedig azért, mert a közlekedési szabálysértést tovább folytatta. A rendőrség most a biztosítás során készült felvételeket elemzi, és vizsgálják, hogy történt-e gyülekezési joggal való visszaélés vagy pirotechnikai eszközökkel kapcsolatos szabálysértés.

A tüntetés során egy erőszakos incidens is történt. A Budapesti Rendőr-főkapitányság közlése szerint március 25-én, 21 óra 45 perc körül

az Erzsébet körúton egy járókelő megütött egy fiatal férfit, aki az úttesten vonulók közé tartozott.

A sértettnek nyolc napon túl gyógyuló sérülése keletkezett, információk szerint az orra tört el. Az Országos Mentőszolgálat közlése szerint a fiatal férfit stabil állapotban szállították kórházba. Az eset miatt a VII. Kerületi Rendőrkapitányság ismeretlen tettes ellen indított nyomozást súlyos testi sértés gyanújával.

Egy másik szokatlan eset is történt a demonstráció során. Ahogy már írtuk róla, Szabó Bálint, korábbi szegedi országgyűlési képviselő először bemászott egy rendőrautó alá, majd a Boráros térnél beugrott a jéghideg Dunába. A Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság járőrhajójáról azonnal mentőövet dobtak neki, de a férfi többször szándékosan elúszott mellette. A rendőröknek végül sikerült őt kihúzniuk a hajóba, ahol azonnal megkezdték az újraélesztést, mivel nem mutatott életjeleket. A partra érve stabil állapotban adták át a mentőknek. Szabó Bálint ellen tiltott fürdőzés miatt szabálysértési eljárás indult.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET: