HÍREK
A Rovatból

Meghalt Spencer Davis, akinek a koncertje után lovasrendőrök gumibotozni és kardlapozni kezdték a tömeget Budapesten 1967-ben

A hatvanas évek egyik legnépszerűbb beatzenekarának énekese és gitárosa 81 éves volt.

Link másolása

Elhunyt Spencer Davis brit zenész. A hatvanas évek egyik legnépszerűbb beatzenekara, a Spencer Davis Group vezetője, gitárosa, énekese kedden, 81 éves korában halt meg egy kaliforniai kórházban, ahová tüdőgyulladással került.

Halálhírét menedzsere, Bob Birk tette közzé.

A Spencer Davis Group (SDG) a hatvanas évek végén, valamint a hetvenes évek első felében volt aktív, majd 2006-ban újra összeállt és a közelmúltig fellépett. Az együttes sokat tett az amerikai blues és R&B angliai népszerűsítése érdekében

- írta a www.theguardian.com.

Spencer Davis 1939-ben született Swansea-ban, hat éves korában tangó- és szájharmonikázni tanult, majd az Amerikából behozott R&B-lemezek hatására kezdett gitározni. Első zenekarát, a Saints-et Bill Wymannel, a Rolling Stones későbbi basszusgitárosával alakította.

Miután Birminghambe költözött, németet tanult a helyi egyetemen, miközben amerikai folk- és tradicionális blues zenét játszott különböző együttesekben. 1963-ban Pete York dobossal, a 15 éves Steve Winwood billentyűs-énekessel és a basszusgitáros Muff Winwood basszusgitárossal saját zenekart alapított, amely a kezdeti Rhythm ans Blues Quartet után a Spencer Davis Group nevet kapta.

A csapat a Rolling Stones, a Dave Clark Five, a Kinks mellett a kialakulóban lévő brit beatszíntér egyik legfontosabb, az R&B által átitatott formációjává vált, miközben a SDG-t más birminghami zenekarok (köztük a Moody Blues) mellett a "Brum beat" stílusba is besorolták.

Első kislemezük, az I Can't Stand It 1964-ben jelent meg, a következő évben a Keep On Runninggal, majd 1966-ban a Somebody Help Me-vel már vezették a listákat, a Gimme Some Lovin' pedig a második helyig jutott, de Amerikában is sikeres lett.

A csapat utolsó nagy slágere az I'm A Man volt 1967-ben, ezután a Winwood-testvérek kiváltak a csapatból (Steve Winwood megalakította a Traffic-et). Az első aktuális brit sztárként négy alkalommal is felléptek Magyarországon 1967-ben, immár Spencer Davis és Peter York mellett Phil Sawyer szólógitárossal és Eddie Hardin orgonistával kiegészülve. Az 1967. július 7-én a Kisstadionban rendezett koncert után a kivezényelt lovasrendőrök gumibotozni és kardlapozni kezdték a Thököly úton hazavonuló tömeget, több mint száz embert be is vittek.

A Spencer Davis Group 1973-74-ben újra összeállt, két lemezt is készített, de a korábbi sikerek elmaradtak. A zenekarvezető az Egyesült Államokba költözött, ahol előbb éveken át vergődött rossz lemezszerződések következményeként, majd érdekes módon az Island Recordsnál vállalt munkát és olyan előadók előre jutását segítette, mint Bob Marley vagy Robert Palmer.

A zenész 2006-ban ismét életre hívta zenekarát, amellyel több-kevesebb rendszerességgel fellépett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: kevés dolog van, aminek lehet hinni, de a Mediánnak be szoktak jönni a becslései
A közvélemény-kutatásokról is kérdezték Magyar Pétert, aki a baloldal házi mérőintézetének tekinti a legtöbb ezzel foglalkozó céget. A TISZA Párt elnöke a taktikai szavazásról is elmondta a véleményét.

Link másolása

“Szerintem Magyarországon nagyon kevés dolog van, aminek lehet hinni, de a Mediánnak be szoktak jönni a becslések” – nyilatkozta vasárnapi, debreceni tüntetése után Magyar Péter a hvg.hu-nak. Magyar szerint ők nem rendelnek felméréseket a közvélemény-kutatóktól, a legtöbb ilyen céget pedig a baloldal házi mérőintézetének tekinti. Itt példaként hozta azt a Publicus Intézetet is, amelynek hétfőn megjelent kutatása szerint egyébként szintén a TISZA Párt a legerősebb ellenzéki párt.

Magyart az önkormányzati választásról is kérdezte a lap. A politikus az előválasztásokra utalva ezt mondta:

Nem úgy csinálják, mint az ellenzék eddig, „hogy a meg nem lévő pozíciókat már elosztjuk, és akkor ilyen taktikai szavazásokat csinálunk, hogy most valaki szavazzon itt ide”.

Magyar azt mondja, további kerületekben nem állítanak jelöltet, az eddigieket is nagyon gyorsan kellett megszervezni. Állítása szerint olyan kerületeket kerestek, ahol a helyiek azt mondták, érdemes lenne váltani, mert nem elégedettek a polgármesterrel vagy a képviselőkkel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Karinthy vagy Babits között választhattak a magyarból érettségizők hétfőn
A középszinten érettségizők egy 500-800 szavas műértelmezés és egy témakifejtő esszé közül választhattak, amivel maximum 60 pontot lehetett szerezni.

Link másolása

Karinthy Frigyes Az olasz fagylaltos című novelláját kellett elemezniük a magyarérettségi második részében a középszinten vizsgázó diákoknak. Akik nem a műelemzést választottak, azoknak Babits Mihály költészetéről kell egy általános témakifejtő esszét írniuk – írta meg a hvg.hu.

A diákok két és fél órát kaptak az esszé megírására.

A középszinten érettségizők egy 500-800 szavas műértelmezés és egy témakifejtő esszé közül választhattak, amivel maximum 60 pontot lehetett szerezni.

Az emelt szinten vizsgázóknak pedig 40+20 pontot érő szövegalkotási feladatokat kell megoldaniuk: egy műértelmező szöveget és egy reflektáló szöveget kell írniuk. A műértelmezés elvárt terjedelme ebben az esetben 600-800 szó, a reflektáló szövegé 250-450 szó.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Miniszteri közbeavatkozás menthette meg a kirúgástól a Mi Hazánk EP-befutóját, Borvendég Zsuzsannát
A Magyarságkutató Intézetben meg akarták szüntetni Borvendég Zsuzsanna munkaviszonyát lojalitásproblémák miatt. A fenntartó Kulturális és Innovációs Minisztérium felől érkezett jelzés nyomán azonban ez lekerült a napirendről.

Link másolása

Miniszteri közbeavatkozás menthette meg a kirúgástól - írta meg a Válasz Online.

A történész a lap szerint egyáltalán nem jelezte előre munkahelyén, a Kásler Miklós vezette intézetben, hogy az egyik ellenzéki párt jelöltjeként indul a júniusi választáson.

Aztán a bejelentés óta eltelt két hónap, a Mi Hazánk leadta az induláshoz szükséges ajánlásait, így Borvendég hivatalos jelöltté vált, és közben változatlanul a Magyarságkutató munkatársa maradt.

A lap azt is leírta, hogy a Kásler-féle intézetben meg akarták szüntetni Borvendég Zsuzsanna munkaviszonyát lojalitásproblémák miatt, de a fenntartó Kulturális és Innovációs Minisztérium felől érkezett jelzés nyomán ez lekerült a napirendről.

Így tehát Borvendég esélyes jelöltként indul egy ellenzéki párt színeiben.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Szijjártó szerint álhírt terjeszt a Hirado.hu a kínai elnök látogatásáról
A külügyminiszter az MTI-n keresztül kelt ki egy „álhír” ellen. Csakhogy az értesülés a Híradó híroldalán jelent meg.

Link másolása

Szijjártó Péter az MTI-n keresztül nevezte álhírnek az ugyancsak az MTVA alá tartozó Hirado.hu egy hírét – vette észre a 444.hu. Az MTI Hszi Csin-ping kínai elnök közelgő hivatalos látogatása kapcsán idézi a külügyminisztert:

„Tudatta, hogy jelenleg is egyeztetések zajlanak nagy kínai vállalatokkal további beruházásokról, viszont álhírnek minősítette azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint a kínai államfő magyarországi vizitje során Pécsre látogatna.”

Csakhogy ez az értesülés a 444.hu szerint a Hirado.hu-n jelent meg, mely vonatkozó cikkében korábban még ez állt:

„Hszi Csin-ping Sulyok Tamás köztársasági elnökkel és Orbán Viktor miniszterelnökkel is tárgyal, felkeresi a Magyar–Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolát és Gimnáziumot, majd Pécsre is ellátogat. A várakozások szerint jelentős gazdasági bejelentést is tesznek majd.”

A lap által idézett rész jelenleg nem szerepel a Hirado.hu cikkében, de a Wayback Machine által hajnalban archivált változatban valóban olvasható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: