HÍREK
A Rovatból

Meghalt Sediánszky János író, újságíró

Kilencvenéves korában hétfőn hunyt el a Magyar Rádió Örökös Tagja.
MTI - szmo.hu
2021. december 06.



Kilencvenéves korában hétfőn elhunyt Sediánszky János író, újságíró, a Magyar Rádió Örökös Tagja - közölte a család.

Sediánszky Jánost hosszú betegség után, otthonában, szerettei körében érte a halál hétfőn hajnalban.

Nevéhez olyan műsorok fűződnek, mint például a Jó reggelt, vasárnap!, a Kulturális magazin, az Írók mikrofonközelben és a Vers mindenkinek.

Pályafutása alatt számos hírességgel készített interjút, mikrofonja elé ült mások mellett Friedrich Dürrenmatt, Alberto Moravia, Simone de Beauvoir, Marina Vlady, Gina Lollobrigida, Mario del Monaco, Pierre Boulez, Jean-Pierre Rampal, Juliette Gréco, Gérard Depardieu és Charles Aznavour is.

Sediánszky Jánost 1957 augusztusában hívták a Magyar Rádió külügyi osztályára, ahol a nemzetközi rádiós, főleg zenei műsorcserét szervezte, majd pár év múlva az irodalmi főosztályra került szerkesztőként, majd főmunkatársként.

Több évtizedes munkássága alatt ismert és népszerű sorozata volt például a Jó reggelt, vasárnap!, az ő leleménye volt a vasárnap reggeli rádiózás, ezután indították el a Vasárnapi újság című műsort. A nevéhez fűződik a Kulturális magazin, a Világvasárnap, a Körhinta és az Irodalmi kávéház, amelyekben külföldi és magyar írókkal, színészekkel, zeneművészekkel készített beszélgetéseket, tudósításokat a magyar kulturális élet eseményeiről.

Országos ismertségre tett szert a Magyar Televízióban az 1970-es években sugárzott francia nyelvlecke-sorozattal.

1983-ban a Magyar Televízió irodalmi osztályának élére hívták, ahol olyan ismert és kedvelt sorozatok fűződnek a nevéhez, mint a Könyvek a kamera előtt, a Törzsasztal, az Írók mikrofonközelben, a Reggel a Centrálban. Ezekben kortárs írókkal, művészekkel készített beszélgetéseket, vendége volt Illyés Gyula, Weöres Sándor, Pilinszky János, Szabó Magda, építészeink közül Makovecz Imre, Csete György, Finta József.

A legnézettebb műsorok között szerepelt a szombat esti Vers mindenkinek sorozat.

Európai nagyvárosokat bemutató tévéfilmeket is készített, 1992-ben a Sevillai Világkiállítás magyar pavilonjának művészeti vezetője volt.

A Duna Televízió megalakulása után ott folytatta a kulturális útifilmek készítését, Chirac elnök látogatásakor egész napos műsorfolyamot készített francia-magyar témákban, több riportfilmben számolt be a franciaországi magyar rendezvényekről.

Találkozásait, utazási élményeit, műfordításait nyomtatásban is megjelentette Jó reggelt Európa, Emlék és varázslat, Francia nyár, francia szerelem, Egy élet tájai című kötetekben.

A Magyar Televízióban 1994-ben nyugdíjazták, majd a Kossuth rádióban ezután is hosszú évekig készítette sorozatait, az Új évezred felé vagy A múzsák kertjében című műsorokat. Ezzel párhuzamosan a 2004-ben alakult Magyar Katolikus Rádióban is dolgozott műsorkészítőként.

Such György, a Magyar Rádió akkori elnöke 2007-ben a Magyar Rádió Örökös Tagja címmel jutalmazta az akkor 50 éves rádiós munkásságát.

A Köztársasági érdemrend tiszti keresztjét 2000-ben vehette át, 2003-ban Francia Köztársaság Idegenforgalmi aranyérmében, 2004-ben Pethő Sándor-díjban, 2004-ben Köztársasági elnöki érdeméremben részesült, 2007-ben Prima-díjat, 2008-ban Illyés Gyula-díjat, 2012-ben Táncsics Mihály-díjat kapott munkája elismeréseként.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter bemondta, miért kell neki a kétharmad: Hogy ne kelljen annyit jogászkodni, hogy az érdemi dolgokkal lehessen foglalkozni
Magyar Péter a kalocsai fórumán nyíltan arról beszélt, hogy a 2026-os választásokon kétharmados többségre törekszik a Tisza Párt, mert az megkönnyítené a kormányzást és a NER lebontását. Kijelentette, mind a 106 egyéni körzetben győzelmi esélyekkel indulnak 2026-ban.


„Sokkal könnyebb kétharmados felhatalmazással kormányozni, hogy ne kelljen annyit jogászkodni, hogy az érdemi dolgokkal lehessen foglalkozni” – mondta a Tisza elnöke csütörtök este, hozzátéve, hogy mind a 106 egyéni körzetben győzelmi esélyekkel indulnak – írta a 444.hu a helyszínről.

A pártelnök bejelentette, hogy fél nap leforgása alatt több mint tízezren regisztráltak a Tisza Párt előválasztásának második fordulójára, és már több mint harmincezren jelentkeztek szavazatszámlálónak, hogy minden választókörben jelen legyenek.

A kalocsai eseményen Magyar bemutatott három helyi „jelölt-jelöltet”, akiknek a bemutatkozását ő maga olvasta fel; a politikusok nem kaptak szót. A fórum előtt Magyar találkozott Bagó Zoltán polgármesterrel, aki korábban fideszes politikus volt, de 2024-ben egy helyi civil szervezet jelöltjeként nyert, és most a tömegből hallgatta a beszédet.

A kétharmados cél egyébként nem új eleme Magyar Péter kommunikációjának. Már áprilisban, Szegeden is kijelentette:

„A legerősebb politikai közösség a Tisza Párt. Ezt a választást meg fogjuk nyerni, nem kicsit, nagyon: a cél a kétharmad. Aki nem a Tiszára szavaz, az Orbán Viktor hatalomban tartására szavaz.”

Júliusban egy posztjában azzal indokolta a kétharmad szükségességét, hogy anélkül nem lehet elszámoltatni a NER szereplőit. „Onnan lehet majd tudni, hogy újra valódi legfőbb ügyésze és igazságszolgáltatása van az országnak, hogy Rogán Antalt, (Schadl György gazdáját) azonnal bilincsben viszik el a milliárdos hajlékából. Nem gyalog. De nem is helikopterrel.” Egy nagykanizsai fórumon pedig az államadóssággal kapcsolatban fogalmazott meg egy erős ígéretet: „Ami államadósság a mai naptól keletkezik, azért nem fogunk mi magyarok mindannyian helytállni, kizárólag azok, akik meggazdagodtak ebből a rendszerből.”

A kormánypárti oldalról Menczer Tamás, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója korábban Magyar egy kijelentésére reagálva – miszerint ha akkor lennének a választások, a Fidesz nyerne kétharmaddal – a közösségi médiában annyit írt: „Rendkívüli! Igazat mondott!” Zila János, az Alapjogokért Központ elemzője szeptemberben arról beszélt, hogy „a Tisza Párt nem tud újítani... ha ez így marad, akkor tovább mennek lefelé a lejtőn...” A Századvég politikai elemzési igazgatója, Kiszelly Zoltán pedig a kétharmados cél stratégiai okát abban látja, hogy „a többi baloldali párttól a maradék identitásszavazókat átcsábítsa...”

Mindeközben a 2026-os kampány már gyakorlatilag megkezdődött: Orbán Viktor „anti-háborús” országjárást indított, amellyel párhuzamosan fut Magyar Péter saját országjárása is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Állami pénzből vett nyuszimotorokat osztogatnak fideszes politikusok a bölcsődékben
Koncz Zsófia államtitkár országos programot hirdetett, de a játékokat helyben már a párt emberei adják át. A minisztérium egyelőre hallgat a program pontos költségeiről.


A Fidesz politikusai osztogatják országszerte azokat a nyuszimotorokat, amelyeket a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vásárolt állami pénzből a bölcsődéknek. Koncz Zsófia, a minisztérium családokért felelős államtitkára november elején jelentette be, hogy minden vidéki bölcsődébe juttatnak a játékmotorokból. Számos helyen viszont nem a minisztérium, hanem a Fidesz lehetséges helyi jelöltjei adják át a játékokat – írta a 444.hu.

A minisztérium által vásárolt játékokból például Kelei Zita, a Fidesz Somogy megyei 2-es választókerületének elnöke is vitt a helyi bölcsődéknek. Egy videóban maga mondta el:

„Koncz Zsófia államtitkárságáról kaptuk ezeket a nyuszimotorokat, amit a választókerületünknek a bölcsődéibe fogunk eljuttatni”.

Hasonlóan járt el Cseresnyés Péter, a Zala 3-as választókerület hivatalban lévő fideszes országgyűlési képviselője is. „A Kulturális Minisztériumtól kaptuk adományként. Koncz Zsófia államtitkár asszony küldte, és küldjük ki, visszük ki majd személyesen a bölcsődékbe” – közölte. A gyakorlat több más választókerületben is megfigyelhető, Komárom térségében Czunyiné Bertalan Judit országgyűlési képviselő, Körmenden pedig V. Németh Zsolt államtitkár, miniszterelnöki biztos és országgyűlési képviselő adott át motorokat.

A kiosztások a KIM által szervezett Családbarát roadshow részeként zajlanak. A program hivatalos célja Koncz Zsófia államtitkár szerint, hogy „az országos bölcsődei kismotoros program keretében minden vidéki bölcsődébe eljuttatunk új járműveket a legkisebbek számára”.

Az államtitkár szerint a kismotorok „szimbolizálják a kisgyermekek mindennapjait”. A kormányzat a programot egy szélesebb családpolitikai csomag részeként kommunikálja, amelynek eleme a munkahelyi bölcsődék létrehozására kiírt 1,3 milliárd forintos pályázat és a bölcsődei térítésidíj-támogatás meghosszabbítása is.

A 444.hu a politikusok szerepvállalását a jövő évi országgyűlési választások kampányával hozza összefüggésbe. A portál kérdéseket küldött a KIM-nek a program költségvetéséről, a beszerzés részleteiről és arról, milyen protokoll alapján adhatják át pártpolitikusok az állami pénzből vett eszközöket, de egyelőre nem kaptak választ. Az ügyben közérdekű adatigénylés is indult, amelyre a minisztériumnak november 25-ig kell válaszolnia. Bár a Fidesz hivatalosan még nem jelentette be, kiket indít az egyéni választókerületekben, a választókerületi elnökök jellemzően a párt jelöltjei szoktak lenni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Életem egyik legmeghatóbb élménye. A sükösdi csoda” – Magyar Péternek gyerekek adtak koncertet
A településen ugyanis Nébl Zsolt tanítja immár a harmadik generációt zenélni. Azt mondja, hogy akinek hangszert tud a kezébe adni, az a gyerek nem kallódik el.


Magyar Péter Sükösdre látogatott, ahol zenélni tanuló gyerekek egy rögtönzött kis koncerttel fogadták. A láthatóan meghatódott Tisza-vezér ez írta a videója mellé, amit az eseményről posztolt:

"Életem egyik legmeghatóbb élménye. A sükösdi csoda. Köszönjük Nébl Zsoltnak és a srácoknak!"

A településen ugyanis Nébl Zsolt tanítja immár a harmadik generációt zenélni. Azt mondja, hogy akinek hangszert tud a kezébe adni, az a gyerek nem kallódik el.

A kommentek is elismerik a zenetanár munkásságát:

"Miért ne lehetne az egész országban ekkora szeretet mindenhol? ❤️"

"Gyermekjogok Világnapja - ❤️ Mert a Csoda ott kezdődik, ahol az apró szemek is mosolyognak."

"Hat ez tenyleg csoda!!!milyen keves is eleg az őszinte örömhöz. Elimeres, hogy ezeket a gyerekeket nem hagyja elkallódni."

"Ilyen, amikor a tanár szívvel tanít, az eszköze a hangszer, a tananyag a szeretet.... "

"A könnyem kicsordult az egyszerű, de őszinte lélekből jövő szavak hallatán! "

"Zsolt munkássága is mutatja, hogy az igazi hősök köztünk járnak!❤️??"


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Kiszáll a Mikepércsi Anyákból a legismertebb akkugyár-ellenes aktivista, Magyar Péter jelöltje lesz
A civil szervezet szerint a pártpolitika nem fér össze a tagsággal. Ha Kozma Éva befut a jelöltválasztáson, végleg el kell hagynia az anyákat.


Három évnyi, akkumulátorgyárak elleni civil küzdelem után a pártpolitikában méretteti meg magát a Mikepércsi Anyák a Környezetért (Miakö) egyesület korábbi elnöke. Kozma Éva ugyanis átmenetileg felfüggesztette tagságát a civil szervezetben, miután beszállt a Tisza Párt képviselőjelölt-állítási folyamatába – írja a Debreciner. Ha a folyamat végén őt választják a párt hivatalos országgyűlési képviselőjelöltjének, akkor a tagsága végleg megszűnik az egyesületben. A szervezet a lépést azzal indokolta, hogy a pártpolitikai szerepvállalás és a civil egyesületi tagság összeférhetetlen.

Kozma Éva a Hajdú-Bihar megyei 4-es számú, berettyóújfalui központú választókerületben indul a jelöltségért. A körzetben rajta kívül Kovács Petra Judit tejipari szakmérnök és Láposi Kristóf pedagógus verseng a Tisza Párt jelöltségéért.

A Miakö közleményében arról írt, hogy a civil eszköztár korlátozott hatásúnak bizonyult, ezért tudatosan készültek arra, hogy valaki a csapatból már politikai szereplőként vigye tovább az ügyüket. „A rendszer hibája, hogy a hatóságok nem értünk vannak, hanem a gyárakért. A rendszer hibája a civilek ellehetetlenítése, a személyek ellen irányuló karaktergyilkosságok” – indokolták a lépést.

Kozma Éva a közösségi oldalán azt írta, azért választotta a Tisza Pártot, mert „úgy éreztem, hogy ez az a közösség, amelyben megőrizhetem azt, ami számomra a legfontosabb. A civil hangot, a nyitottságot, a felelősséget és a hitet abban, hogy az emberek véleménye számít.”

Kozma Éva neve nem ismeretlen a politikát követők számára: 2024 májusában, még civilként felszólalt Magyar Péter anyák napi debreceni rendezvényén, ahol azt mondta: „Az akkumulátor-nagyhatalmi mánia messze túlmutat azon, hogy csak helyi problémaként kezeljük.” Idén nyáron pedig egy nyilvános „akkupikniken” beszélgetett a Tisza Párt elnökével az iparág helyi hatásairól.

A kormányoldal és a helyi fideszes politikusok már a kezdetektől élesen bírálták a civil szervezet tevékenységét. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban arról beszélt, hogy a debreceni embereknek nincs félnivalójuk az akkugyárak miatt.

„Magyarországon ugyanis az európainál jóval szigorúbb környezetvédelmi előírásokat alkalmazunk” – jelentette ki. Pósán László, a térség fideszes országgyűlési képviselője egy nyilatkozatában ennél is tovább ment, amikor azt mondta: „Kozma Éva nagyon csúnyán megtévesztette az embereket.”

A Tisza Párt november 17-én indította el nyilvános jelöltállítási folyamatát, amelynek során mind a 106 egyéni választókerületben három-három jelöltaspiránst mutatnak be. A jelöltekről előbb a párt belső közössége, a Tisza Szigetek tagjai szavazhatnak november 23–24. között, majd november 25. és 27. között a választókerületben élők is voksolhatnak. A végleges jelöltek névsorát várhatóan november 30-án jelentik be. Magyar Péter pártelnök arra kérte a Tisza közösségét, hogy „minden körzetben álljon ki a jelöltek mellett és védje meg őket a hatalom aljas támadásaitól!”

Mindeközben a debreceni ipari parkban gőzerővel zajlanak a vitatott beruházások. A kínai CATL már befejezte a cellagyár főépületét és 400 fő feletti létszámmal működik, míg a szintén kínai EVE Power 400 milliárd forintos beruházással, 14 milliárd forintos állami támogatással épít gyárat, amely több mint ezer munkahelyet ígér.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk