HÍREK
A Rovatból

Magyarországon működik a világ egyik legnagyobb csincsilla-prémtelepe, és most a bezárását követelik

A Wanger Csincsillatenyésztési Rendszer komáromi telepe elé augusztus elsejére állatvédők, szőrmeellenes aktivisták szerveznek tüntetést. Őket és a céget kérdeztük arról, mi a helyzet a prémtenyésztéssel ma Magyarországon.


Talán nem közismert, de Magyarországon működik a világ egyik legnagyobb csincsillatenyészállat-előállító és prémforgalmazó telepe, a komáromi Wanger Csincsillatenyésztési Rendszer. Augusztus elsejére állatvédők, szőrmeellenes aktivisták szerveznek tüntetést a telep elé. A közösségi médiában meghirdetett eseményre már több mint kétezren jelezték az érdeklődésüket, közel háromszázan pedig azt, hogy ott lesznek. Az akció előtt megkerestük a szervezőket és a céget is, hogy körbejárjuk: problémás-e, és ha igen, miért problémás a prémtenyésztés ma Magyarországon, a „csincsilla-nagyhatalomban”.

A Wanger Csincsillatenyésztési Rendszer 1978-ban alakult, a Nyugat-magyarországi Egyetem mintagazdasága. A honlapjukon olvasható bemutatkozásban azt írják, részt vesznek több tudományos kutatásban, a farmot rendszeresen látogatják egyetemek, középiskolák, emellett könyveket, technológiai leírásokat adnak ki. A komáromi farmon 6000 törzsanyát tartanak. „Valamennyi csincsilla államilag törzskönyvezett, minősített. Összefogjuk és koordináljuk a magyarországi és a környező országok csincsillatenyésztőit, állandó szakmai irányítással, rendszeres továbbképzéssel segítjük munkájukat.”

Az igazgató, Potháczky Lajos azt is írta megkeresésünkre emailben, hogy a cég fennállása óta sok ezer embernek adott munkát, több mint húszmilliárd forintértékben termeltek valutát az országnak, és kidolgoztak egy olyan tenyésztési és feldolgozási eljárást, amely az egész világon elismert.

A tüntetés szervezői között ott találjuk mások mellett a Magyar Szőrmeellenes Ligát is, akiknek az a fő céljuk, hogy elérjék: törvényi szintre emelkedjen Magyarországon a prémállatok tenyésztésének tiltása. Vakula Tímea, az MSZEL egyik vezető aktivistája elmondta: alapvetően már azt is problémásnak tartják, hogy Magyarországon van a világ egyik legnagyobb telepe, de a magyar lakosság még csak nem is tud róla. „Nincs meg a kellő prezentációja annak, hogy nálunk ez egy államilag támogatott tevékenység, az ország szégyeneként.” A csütörtöki demonstrációnak így fontos célja a lakosság informálása a mozgalom tevékenységéről.

Mi történik egy prémtelepen?

A prémtenyésztés céljából tartott állatok között az országban magasan vezetnek a csincsillák. Rajtuk kívül néhány fajt még engedélyez a törvény, de alapvetően „csincsilla-nagyhatalom” vagyunk, fogalmazott az aktivista. Ugyanakkor nemcsak a komáromi telep bezáratását akarják elérni, hanem az összes magyarországi prémfarmét – a tüntetést azért éppen Komáromba szervezték, mert az a legnagyobb itthoni farm, és mert központi szerepet játszik a belföldi prémtelep-hálózatban is.

A komáromi telepen tavaly a Magyar Szőrmeellenes Liga két aktivistáját is körbevezették. Ugyanezt említette Potháczky Lajos is, azonban míg ő azt írta, hogy „nem találtak kivetni valót”, Vakula Tímea egy sor olyan dologról beszélt, ami szerinte ennek az ellenkezőjét mutatja. „Azt tapasztalták, hogy a több ezer állat összezsúfolva, kis helyen, kicsi ketrecekben él, amik ugyan megfelelnek a törvény által előírt paramétereknek, de a faj szükségleteit egyáltalán nem elégítik ki.”

Azt állítják, hogy aktivistáik nagyjából 10 percet töltöttek az egyik több száz állattal teli teremben, mégis fejfájással jöttek ki a magas ammónia-koncentráció miatt, ami az állatok ürülékéből, vizeletéből származik. Facebookon pedig részletesen leírták azt is, hogy a nőstényeket gyakorlatilag „megerőszakolják” a bakok, az állatok a beltenyészetből fakadóan genetikai rendellenességekkel, viselkedési zavarokkal küzdenek. A telepen tett látogatást Vakula Tímea így összegezte: „Nagyon szívélyesen fogadták őket, majdnem egy órát töltöttek ott, minden kérdésükre válaszoltak. Tudtunk egymással kommunikálni, de úgy tűnik, egyáltalán nem érzik problémának, hogy állatokat ölnek a bundájuk miatt, és hogy állatkínzás, amit csinálnak, ezért ezen a szinten sajnos meg is szakadt a párbeszéd.”

A cég ezzel kapcsolatban azt közölte: a prémes állatfarmok a legszigorúbb állatjóléti előírások mellett működnek, az állatoknak mindent megadnak, amit igényelnek, különben nem szaporodnának, nem hoznának szép prémet. „Rendszeres hatósági ellenőrzés mellett működnek és sok más előírások szerint. Az állatokat humánusan, fájdalommentesen vágják le. Ma már általános követelmény az, hogy az elkészült szőrmekabátok rendelkezzenek eredetiség-igazolással. Ez tanúsítja azt, hogy olyan farmról származnak, amely állatjóléti ellenőrzés alatt áll, a farmoknak pedig kötelező állatjóléti felelőst alkalmazniuk.” A prémtenyészet, bőripar betiltása szerintük nemhogy állatéleteket mentene, ellenkezőleg: a kihalás szélére sodorna fajokat. „Ha valóban bezárnának ezek az iparágak, akkor éppen hogy kipusztulna sok száz millió állat, fajok tűnnének el, hiszen senki sem tartaná, szaporítaná őket. Egyes fajok már rég csak mesterséges körülmények között élnek.”

Gazdasági érdekek

Az EU 14 országában már vagy be van tiltva a prémtenyészet, vagy folyamatban van, vagy bojkottálják, tudtuk meg a tüntetés szervezőitől. Magyarországon ugyanakkor nem csak állami, de uniós támogatást is kap többek között a komáromi telep, mondta el Vakula Tímea, rámutatva arra, hogy ebben a kérdésben nincs egységes álláspont az EU részéről. A törvényi szabályozás változásáról, ha eljön az ideje, reményeik szerint parlamenti szavazás fog dönteni Magyarországon.

„Mi egy alulról szerveződő, civil mozgalom vagyunk, önkéntesként dolgozunk a Ligában. Attól, hogy mi most tüntetünk és petíciót írunk, önmagában nem lesz változás. De más országok gyakorlatát nézve az látszik, hogy mindenhol hasonló módon kezdődött, érdemi változást pedig sok-sok év kitartó állatjogi tevékenysége, aktivizmusa hozott. Mi sem egyik pillanatról a másikra tervezünk, hanem 10-20 évre. Sajnos nagyon kicsi annak az esélye, hogy hirtelen bezárnak a telepek.”

Potháczky Lajos szerint a tiltakozók csoportja „egy külföldi támogatást élvező maroknyi csoport”, ami megpróbál támogatást szerezni, „megdolgozni a kapott pénzért. Minden állításuk rosszindulatú hazugság, de csak ennek segítségével lehetséges embereket maguk mellé állítani.” A cég állásfoglalásában kitér arra is, hogy a szőrmeellenesek, állatvédők tevékenysége „hatalmas üzlet egyeseknek. Akik felveszik a támogatásokat hiszékeny és jó szándékú emberektől. Akik megkapják az olajlobbi (vegyipar, műszőrme, műbőr… stb.) ipar támogatását. Bizony ezeknek a szervezeteknek a vezetői busásan megélnek belőle.”

Vakula Tímea erre reagálva azt mondta: a szőrmeipar több milliárdos bevételei össze sem vethetők az állatvédő szervezetek lobbijával. „Egyszerre vádolnak minket, hogy nem tudunk megélni, de milliárdokat kapunk azzal, hogy átverjük az embereket?”



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magánlakásokban is házkutatást tarthat majd a NAV a nagytakarítási törvény alapján
Ha szükséges, rendőri segítséget is kérhetnek, vagyis akár egy civil szervezet vezetőjének otthonában is megjelenhetnek fegyveres kísérettel. Veszélybe kerülhet az újságírói forrásvédelem is.


A Fidesz új törvényjavaslata lehetővé tenné, hogy a NAV házkutatást tartson nemcsak a szervezetek irodáiban, hanem akár azok vezetőinek magánlakásán is - hívja fel rá a figyelmet a Telex. A javaslat szerint a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni szerv gyakorlatilag bárhol megjelenhet, ha azt feltételezi, hogy ott bizonyítékot találhat.

Az ellenőrzés során az adóhatóság emberei átvizsgálhatják a helyiségeket, lefoglalhatják az iratokat, adathordozókat, belenézhetnek a munkafolyamatokba, másolatokat készíthetnek mindenről. Ha szükséges, rendőri segítséget is kérhetnek.

A törvény lehetőséget ad arra is, hogy a NAV akár előzetes értesítés nélkül is házkutatást tartson, ha az előzetes értesítés veszélyeztetné az eljárás sikerét. Ez azt jelenti, hogy nincs garancia arra, hogy az érintettek előre tudnak a hatósági intézkedésről.

A törvényjavaslat szerint az ellenőrzés célja az lehet, hogy megállapítsák: egy szervezet jogtalanul fogadott-e el külföldi támogatást. A házkutatásra pedig nemcsak akkor kerülhet sor, ha már van gyanú, hanem akkor is, ha a hivatal szerint csak feltételezhető, hogy az adott helyen bizonyíték lehet.

A szabályok alapján nemcsak a szervezet székhelye jöhet szóba, hanem bármely más helyszín is, ahol adat vagy bizonyíték lehet.

Ez különösen aggályos lehet például egy újságíró esetében, akinek az otthonában található dokumentumokat is lefoglalhatják, így gyakorlatilag megszűnhet a forrásvédelem.

Az eljárás során az érintettek kötelesek együttműködni, még akkor is, ha a bekért adatok személyesek, védettek vagy rájuk nézve terhelőek. A NAV jogot kap arra, hogy ilyen információkat is bekérjen és tároljon. A törvényjavaslat szerint ezekhez az adatokhoz az állam akár 30 évig is megtagadhatja a hozzáférést, ha úgy ítéli meg, hogy az adatok nyilvánossága bűnmegelőzési vagy nemzetbiztonsági érdekeket sértene.

Az új törvényjavaslat nemcsak a szervezeteket érinti, hanem azok vezetőit is súlyos személyes következményekkel fenyegeti.

Aki egy jegyzékbe vett szervezet irányítója, annak kötelező vagyonnyilatkozatot tennie – méghozzá jóval szigorúbb feltételek mellett, mint például egy országgyűlési képviselőnek. A nyilatkozatot az igazságügyi miniszter ellenőrzi, és közzéteszik a kormány honlapján.

Ha valaki nem tesz eleget a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségnek, akkor ezt nyilvánosan „közhírré teszik”, és felfüggesztik a képviseleti jogát a szervezetben. Ebben az esetben sem biztosít a törvény semmilyen jogorvoslati lehetőséget. Ha a záró vagyonnyilatkozat is elmarad, az illetőt 500 ezer és 2 millió forint közötti bírsággal sújthatják, amit újra és újra kiszabhatnak – fellebbezni ez ellen sem lehet.

A törvény külön eljárás nélkül eltilthatja azokat a civil vezetőket, akik megszegik a szabályokat, attól, hogy öt éven belül bármilyen civil szervezetet alapítsanak vagy vezessenek. Ugyanez vonatkozik a gazdasági társaságok ügyvezetőire is: ha egy cég a törvény miatt megszűnik, a cégvezető öt évig nem tölthet be vezető tisztséget, nem alapíthat új céget, és nem is szerezhet benne többségi befolyást.

Aki egyszer megszegi a törvényt, azt a NAV már eltilthatja „a közéletet befolyásoló tevékenység további folytatásától”. Hogy ez pontosan mit jelent, az nem derül ki a javaslatból.

Hüttl Tivadar, a Telex ügyvédje szerint a javaslat „emberi sorsokat, karriereket tehet tönkre”, és olyan mértékű szankciókat vezetne be, amelyek példátlanok a korábbi törvényekhez képest.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Ez hadüzenet az Európai Unió ellen is” – Tineke Strik, az EP magyar jogállamisági jelentéstevője a nagytakarítási törvényről
Tineke Strik szerint ami történik, nagy lépés az autokrácia bebetonozása felé”. Május 27-én az Általános Ügyek Tanácsában a tagállamok meghallgatást tartanak a magyar jogállamiság kérdésében.


Orbán Viktor totális háborút indít a civil társadalom ellen az új törvénnyel” – mondta a Népszavának Tineke Strik holland zöldpárti európai parlamenti képviselő, aki az Európai Parlamentben a magyar jogállamiság témájának jelentéstevője.

Tineke Strik a nagytakarítási törvényt komoly figyelmeztetésként értékelte. Szerinte a jogszabály ellehetetleníti a civil szervezetek működését, amelyek a magyar állampolgárok jogaiért és egy nyitott, szabad társadalomért dolgoznak.

Úgy véli, a javaslat „hadüzenet az EU ellen is”,

mert az összes olyan uniós támogatást, amely nem a kormánynak jut, külföldi beavatkozásként kezeli. Strik szerint ez „nagy lépés az autokrácia bebetonozása felé”.

A politikus a lap kérdésére azt is elmondta, hogy

május 27-én az Általános Ügyek Tanácsában a tagállamok meghallgatást tartanak a magyar jogállamiság kérdésében.

Ezen az ülésen elvileg akár továbbléphetnek a 7. cikkely szerinti eljárásban is, amelynek végén Magyarország szavazati jogának felfüggesztése is szóba kerülhet.

Orbán Viktor március 15-i beszédében beszélt arról, hogy „felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat”. A miniszterelnök szerint „ők a mi újkori labancaink, a brüsszeli kegyencek, akik hazájuk ellenében pénzért a birodalom szekerét tolják”. Hozzátette: „túl régóta vannak itt. Túl sok mindent éltek túl, túl sok helyről kaptak pénzt, túl sokszor váltottak már köpönyeget”.

Ahogy már hírt adtunk róla, kedden, nem sokkal éjfél előtt, kedden Halász János fideszes képviselő benyújtotta a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot. A tervezet alapján a Szuverenitásvédelmi Hivatal – Lánczi Tamás vezetésével – javaslatot tehet arra, hogy a kormány listázza a külföldről támogatott magyarországi szervezeteket. A javaslat indoklása szerint ezek a szervezetek veszélyeztetik az ország szuverenitását, ha sértik vagy negatív színben tüntetik fel többek között

– Magyarország független, demokratikus jogállami jellegét,

– a nemzet egységét és a határon túli magyarokért való felelősséget,

– a házasság, a család és a biológiai nemek elsődlegességét,

– a békét, biztonságot és az együttműködést más országokkal,

– az ország alkotmányos önazonosságát és keresztény kultúráját.

A törvényjavaslat értelmében az érintett szervezetek nem gyűjthetnek egyszázalékos adófelajánlásokat. Minden támogatás esetén nyilatkozniuk kell arról, hogy a támogatás nem külföldről származik, és ezt teljes bizonyító erejű magánokiratban kell rögzíteni. Amennyiben mégis felmerül, hogy külföldi támogatást fogadtak el, a pénzmosás elleni szerv a támogatás huszonötszörösét szabhatja ki bírságként, amelyet 15 napon belül kell kifizetni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter a nagytakarítási törvényről: Kell és lehet is tiltakozni, de attól nem fogják megváltoztatni
A politikus szerint nem szabad bedőlni a félelemkeltésnek, mert csak el akarják terelni a figyelmet a valóságról. Szerinte az igazi válasz a kormány leváltása lesz.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 14.



Magyar Péter szerint a kormány tavaszi nagytakarítás-törvényjavaslata provokáció, melynek célja, hogy konfliktust gerjesszen. Úgy véli, a társadalom nem megosztottságra vágyik, hanem arra, hogy az emberek emberként bánjanak egymással. Szerinte „emberséges Magyarországra” van szükség.

A politikus a Kontroll stábjának nyilatkozva arról beszélt, hogy a kabinet ilyen törvényekkel próbálja elterelni a figyelmet a valós problémákról, mint a gazdaság helyzete, az egészségügy állapota vagy a költségvetés nehézségei. Mint fogalmazott, „vergődnek”, és nem akarnak a valódi gondokról beszélni, írja a Telex.

Magyar úgy látja, hogy a kormánypárt ezekkel a lépésekkel inkább a saját szavazóit igyekszik „szórakoztatni”. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy tisztában van vele: „ez nem szórakoztató és sokan ettől megrettennek, félelmet kelt bennük, és azt hiszik, hogy vége mindennek”. Az aggódóknak azt üzente: „11 hónap van hátra, ezt már féllábon is kibírja az ország”.

A Nagyvárad felé tartó gyaloglásának tizedik órájában úgy fogalmazott:

„csináljuk a magunk munkáját. Nyilván kell és lehet is tiltakozni sok minden ellen, de attól nem fogják megváltoztatni”.

Hozzátette, hogy céljuk a következő választás megnyerése, ehhez pedig „sokmillió ember” támogatására számítanak.

Arra a felvetésre, hogy a kormány átlépett-e egy újabb vörös vonalat, Magyar azt mondta: „ezt a vonalat már sokszor átlépték, kezdenek halványulni ezek a vonalak”.

Véleménye szerint a hatalom a jövőben is megpróbálhat mindent megtenni a választások befolyásolása érdekében, akár „orosz módszerekkel” is. A választási küzdelmet egy futballmeccshez hasonlította: „ha 4-1-re vezetünk a 85. percben, akkor csalhatnak, akkor befújhat a bíró egy kamu tizenegyest, kiállíthat a bíró két játékost, akkor is megnyeri ez a csapat a meccset”.

Úgy látja, a Tisza Pártnak nem tüntetéseket, hanem választási felkészülést kell szerveznie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Kiengedhetik a börtönből az óbudai polgármestert
A bíróság nem hosszabbította meg Kiss László előzetes letartóztatását, hiába kérte ezt az ügyészség. A döntés nem jogerős.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 14.



Kiss László tavaly augusztusban, röviddel az újraválasztását követően került előzetes letartóztatásba egy korrupciós ügy kapcsán. A bíróság februárban úgy döntött, hogy három hónappal meghosszabbítja a letartóztatását, így május 16-ig maradt volna börtönben Óbuda polgármestere.

Most azonban újabb döntés született az ügyben. A Magyar Hang információi szerint a bíróság teljes szabadlábra helyezéséről határozott, vagyis Kiss László elhagyhatja a börtönt. A döntés nem jogerős, az ügyészség fellebbezhet ellene.

A Központi Nyomozó Főügyészség korábban azt indítványozta, hogy hosszabbítsák meg a politikus letartóztatását, ezt azonban a bíróság elutasította.

„Szeretném jelezni, hogy mind fogva tartásomat, mind polgármesteri jogaim csorbítását törvénytelennek tartom, magamat politikai fogolynak tekintem és most és a jövőben is azért dolgozom, hogy az egyre putyinizálódó rendszer véget érjen”

– írta korábban ügyével kapcsolatban a DK-s politikus a Facebookon.


Link másolása
KÖVESS MINKET: