Tovább zuhan a magyar népességszám – májusban megint kevesebben lettünk
A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint 2025 májusában 5696 gyermek született, miközben 9639 ember halt meg. Ez azt jelenti, hogy a természetes fogyás 3943 fő volt, ami 12 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi, 3515 fős csökkenést.
A termékenységi arányszám az áprilisi történelmi mélypontot jelentő 1,17-ről 1,22-re emelkedett, ez azonban továbbra is a valaha mért második legalacsonyabb érték. Az év eddigi részében az arányszám 1,27 volt. A népesség szinten tartásához 2,1-es értékre lenne szükség.
miközben a halálozások száma 2,3 százalékkal csökkent. Ez a különbség járult hozzá a népességfogyás gyorsulásához.
2025 első öt hónapjában 2863-mal, azaz 9 százalékkal kevesebb gyermek született, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Ugyanakkor 1638 fővel, azaz 3,1 százalékkal többen haltak meg. A természetes fogyás így elérte a 26 044 főt, ami 21 százalékkal több a 2024-es adathoz képest.
A házasságkötések száma január és május között 15 745 volt, ami 3,2 százalékos csökkenést jelent. Ugyanakkor május volt az első hónap hosszú idő után, amikor az esküvők száma emelkedett az előző évhez és 2023-hoz viszonyítva is.
A KSH kiemelte: „a 3943 fős csökkenés a legjobb havi eredmény tavaly szeptember óta, de a covidos 2021 óta így is a legrosszabb májusi adat.”
(via 444)