HÍREK
A Rovatból

Magánlakásokban is házkutatást tarthat majd a NAV az „átláthatósági” törvény alapján

Ha szükséges, rendőri segítséget is kérhetnek, vagyis akár egy civil szervezet vezetőjének otthonában is megjelenhetnek fegyveres kísérettel. Veszélybe kerülhet az újságírói forrásvédelem is.


A Fidesz új törvényjavaslata lehetővé tenné, hogy a NAV házkutatást tartson nemcsak a szervezetek irodáiban, hanem akár azok vezetőinek magánlakásán is - hívja fel rá a figyelmet a Telex. A javaslat szerint a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni szerv gyakorlatilag bárhol megjelenhet, ha azt feltételezi, hogy ott bizonyítékot találhat.

Az ellenőrzés során az adóhatóság emberei átvizsgálhatják a helyiségeket, lefoglalhatják az iratokat, adathordozókat, belenézhetnek a munkafolyamatokba, másolatokat készíthetnek mindenről. Ha szükséges, rendőri segítséget is kérhetnek.

A törvény lehetőséget ad arra is, hogy a NAV akár előzetes értesítés nélkül is házkutatást tartson, ha az előzetes értesítés veszélyeztetné az eljárás sikerét. Ez azt jelenti, hogy nincs garancia arra, hogy az érintettek előre tudnak a hatósági intézkedésről.

A törvényjavaslat szerint az ellenőrzés célja az lehet, hogy megállapítsák: egy szervezet jogtalanul fogadott-e el külföldi támogatást. A házkutatásra pedig nemcsak akkor kerülhet sor, ha már van gyanú, hanem akkor is, ha a hivatal szerint csak feltételezhető, hogy az adott helyen bizonyíték lehet.

A szabályok alapján nemcsak a szervezet székhelye jöhet szóba, hanem bármely más helyszín is, ahol adat vagy bizonyíték lehet.

Ez különösen aggályos lehet például egy újságíró esetében, akinek az otthonában található dokumentumokat is lefoglalhatják, így gyakorlatilag megszűnhet a forrásvédelem.

Az eljárás során az érintettek kötelesek együttműködni, még akkor is, ha a bekért adatok személyesek, védettek vagy rájuk nézve terhelőek. A NAV jogot kap arra, hogy ilyen információkat is bekérjen és tároljon. A törvényjavaslat szerint ezekhez az adatokhoz az állam akár 30 évig is megtagadhatja a hozzáférést, ha úgy ítéli meg, hogy az adatok nyilvánossága bűnmegelőzési vagy nemzetbiztonsági érdekeket sértene.

Az új törvényjavaslat nemcsak a szervezeteket érinti, hanem azok vezetőit is súlyos személyes következményekkel fenyegeti.

Aki egy jegyzékbe vett szervezet irányítója, annak kötelező vagyonnyilatkozatot tennie – méghozzá jóval szigorúbb feltételek mellett, mint például egy országgyűlési képviselőnek. A nyilatkozatot az igazságügyi miniszter ellenőrzi, és közzéteszik a kormány honlapján.

Ha valaki nem tesz eleget a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségnek, akkor ezt nyilvánosan „közhírré teszik”, és felfüggesztik a képviseleti jogát a szervezetben. Ebben az esetben sem biztosít a törvény semmilyen jogorvoslati lehetőséget. Ha a záró vagyonnyilatkozat is elmarad, az illetőt 500 ezer és 2 millió forint közötti bírsággal sújthatják, amit újra és újra kiszabhatnak – fellebbezni ez ellen sem lehet.

A törvény külön eljárás nélkül eltilthatja azokat a civil vezetőket, akik megszegik a szabályokat, attól, hogy öt éven belül bármilyen civil szervezetet alapítsanak vagy vezessenek. Ugyanez vonatkozik a gazdasági társaságok ügyvezetőire is: ha egy cég a törvény miatt megszűnik, a cégvezető öt évig nem tölthet be vezető tisztséget, nem alapíthat új céget, és nem is szerezhet benne többségi befolyást.

Aki egyszer megszegi a törvényt, azt a NAV már eltilthatja „a közéletet befolyásoló tevékenység további folytatásától”. Hogy ez pontosan mit jelent, az nem derül ki a javaslatból.

Hüttl Tivadar, a Telex ügyvédje szerint a javaslat „emberi sorsokat, karriereket tehet tönkre”, és olyan mértékű szankciókat vezetne be, amelyek példátlanok a korábbi törvényekhez képest.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter Orbánéknak: Ha olyat tesznek, amit esetleg terveznek, akkor ott leszünk – És akkor lesz nemulass!
Az átláthatósági törvényről is beszélt: „Innen is szeretném biztosítani a sajtót, a civileket, és minden magyar embert, minden társadalmi csoportot, hogy a Tisza mellettük áll. És hogyha valódi probléma lesz, akkor ott leszünk…” - mondta.


Ruszin-Szendi Romuluszt kormánypárti oldalról hazaárulónak és külföldi érdekeket szolgálónak titulálták az elmúlt hetekben.

„Teljesen nyugodtan alszok, tudom, hogy ezeket nem követtem el – fogalmazott a korábbi vezérkari főnök a műsorban. - Ha hazugságot kell kreálni, hogy befeketítsenek minket, arra már nem vevők az emberek. Az emberek nagy része nem hiszi el, amit mondanak.

Eljuthatnak oda, hogy engem bezárnak.

Ha ez megtörténik, hozzatok pizzát, az befér a rácsok között, konditerem pedig van. Megvárom, amíg a rendszerváltás megtörténik, aztán majd kijövök, nem félek tőle. Ők félnek tőlem, a Tisza közösségétől, mert más erkölcsi szinten mozgunk, amire ők nem érhetnek fel.”

„Innen Örményesről, Jász-Nagykun-Szolnok megyéből üzenem a miniszterelnöknek, hogy el a kezekkel Ruszin-Szendi Romulusztól, el a kezekkel a tiszásoktól.

Mi nagyon békések vagyunk, de nagyon határozottak, de van egy szint, amiből nem fogunk engedni.

És ha olyat tesznek, amit esetleg terveznek, akkor ott leszünk. És akkor lesz nemulass. Ezt innen üzenem és ezt nagyon komolyan gondolom, úgyhogy óvatosan. Óvatosan, hogy meddig mennek el. Lehet hatalmat átadni békésen, emelt fővel és emberségesen” – fogalmazott Magyar Péter.

A Tisza Párt elnöke megerősítette, hogy ezt a hatalmat választások útján kell legyőzni.

„Van egy új törvényjavaslat, amivel borzolják a kedélyeket, amivel próbálják borzolni, újabb társadalmi csoportokba beleszállni, legyen az a független sajtó, civil szervezetek, vagy éppen a Tisza politikai közössége. Én mindenkit türelemre intek. Abszolút értem a felháborodást vagy a félelmet, vagy a megrettenést, hogy ez a putyini úton egy újabb lépés, egy újabb vörös vonal átlépése, és valóban így van, és sokszor már elhalványítják a vörös vonalakat, mert már annyi ilyen vonalat léptek át.

Innen is szeretném biztosítani a sajtót, a civileket, és minden magyar embert, minden társadalmi csoportot, hogy a Tisza mellettük áll.

És hogyha valódi probléma lesz, akkor ott leszünk…" - mondta a Tisza Párt elnöke.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Kilépett a Fideszből a pedofíliáért elítélt férfival egy képen szereplő ivádi polgármester
A Harcosok Klubja rendezvényén készült a fotó, amelyen Ivády Zsolt egy sorban ül a 2016-ban elítélt, szintén ivádi lakos S. T. Gy.-vel.


Ivád polgármestere, Ivády Zsolt kilépett a Fideszből, de továbbra is ellátja a település vezetését. Döntését az Ivád Község Önkormányzata nevű Facebook-csoportban tette közzé.

„Ahogy a sikereket, úgy a kudarcokat is vállalnom kell. Sajnos a sors úgy hozta, hogy a sikerhez tartó úton megbotlottam. Mindenki látta, tele a média. Igazából nincs mit magyarázkodni.

Kilépek a Fideszből, mert nekik már csak így segíthetek.

Függetlenként folytatom tovább. Illetve elismerem mindenki előtt a hibámat. A településért és az itt élőkért folytatom a munkámat, mint ahogy eddig is” – írta a bejegyzésében.

A bejelentés előzménye, hogy vasárnap egy fotó jelent meg a Harcosok Klubja rendezvényről, amelyet Horváth László drogügyi kormánybiztos osztott meg a közösségi oldalán. A képen több hevesi fideszes politikus is látható, köztük az ivádi polgármester, valamint S. T. Gy., akit 2016-ban jogerősen ítéltek el egy tizenkettedik életévét be nem töltött gyerek ellen elkövetett szexuális erőszak miatt.

A fotón S. T. Gy. a jobb sarokban ül, míg Ivády Zsolt ugyanabban a sorban, néhány székkel arrébb látható. A kép bal oldalán Eged István, Pétervására polgármestere nézi a telefonját, írta a 444.

Horváth László a kép megjelenése után közölte, hogy a pedofíliáért elítélt férfit eltávolították az önkéntesek közül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Lónak a f...t” – Hadházy Ákos megmutatta, milyen szavazólappal nem szavazott Polt Péterre
Aztán jött egy felsorolás olyan, a kormánypárthoz, Orbán Viktor családjához és a kormányhoz kapcsolható politikai-gazdasági bűnügyekről, amiknél szerinte Polt szándékosan akadályozta vagy próbálta akadályozni a bűnözők felelősségre vonását.
F. O. - szmo.hu
2025. május 20.



Hadházy Ákos független képviselő megmutatta követőinek, hogy milyen, szándékosan érvénytelen szavazólapot dobott be délelőtt a Parlamentben, ahol a fideszes többség Polt Péter eddigi legfőbb ügyészt és Hende Csabát megválasztotta alkotmánybírónak.

Hadházy Polt Péter, a fideszes politikusból lett eddigi legfőbb ügyész szavazólapjának tetejét a „Lónak a f.szát” hozzászólással egészítette ki, Ezt követte a „Nincs alkotmány” megállapítás, majd egy felsorolás olyan, a kormánypárthoz, Orbán Viktor családjához és a kormányhoz kapcsolható politikai-gazdasági bűnügyekről, amelyek esetében Hadházy meglátása szerint Polt szándékosan akadályozta vagy próbálta akadályozni a bűnözők felelősségre vonását:

1. Elios ügy, trafik botrány

2. Híd a munka világába

3. Microsoft ügy

4. Völner–Schadl ügy

A fotókat megmutató facebookos bejegyzését Hadházy ezzel a helyzetjelentéssel kezdte:

„Eltekintve attól, hogy nincs is valódi, konszenzuson alapuló alkotmányunk, egy olyan ember fogja azt őrizni, aki bűnsegédként segített pl. a Tiborcz-ügy, a trafikügy, a Híd a munka világába ügy, a Rogán-Völner-Schadl ügy, a Microsoft ügy stb. nyomozásának elszabotálásában” – írta a politikus.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Nettó 490 ezer forint az átlagkereset a KSH szerint, a nettó mediánkereset 381 ezer forint
A bruttó keresetek 8,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A reálbérek emelkedése 3,5 százalék volt az inflációval együtt számolva.


Márciusban bruttó 714 400 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal friss jelentéséből. Ez 8,5 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A nettó átlagkereset 490 400 forintot tett ki, ami 8,4 százalékkal haladta meg a 2024 márciusi értéket, írta a hvg.hu.

A bruttó mediánkereset – vagyis az az összeg, amelynél a dolgozók fele többet, fele kevesebbet keres – 550 000 forint volt, 8,6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A nettó mediánkereset 381 700 forintot tett ki, ez 8,3 százalékos éves növekedést jelent.

A reálkeresetek 3,5 százalékkal nőttek márciusban, miközben a fogyasztói árak 4,7 százalékkal emelkedtek

az előző év azonos időszakához képest. Ez megegyezik a februári értékkel.

A bérnövekedés üteme az év eleje óta fokozatosan lassul. Januárban még meghaladta a 10 százalékot, februárban 9 százalék körül alakult, márciusban pedig 8,5 százalékra mérséklődött.


Link másolása
KÖVESS MINKET: