A legmagasabb szintű hőségriasztás jön szombattól, az egész országra érvényes lesz
Szombat 0 órától kedd éjfélig a legmagasabb, harmadfokú hőségriasztás lép érvénybe az egész országban. Az országos tisztifőorvos döntése szerint a jelenlegi, másodfokú riasztást péntek éjfélig meghosszabbítják, utána emelik a készültségi szintet – derül ki a katasztrófavédelem és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ MTI-nek küldött közleményéből.
A következő napokban tartósan extrém melegre kell számítani, amely fizikailag és mentálisan egyaránt megterheli a szervezetet.
Azt javasolják, hogy a folyadékpótlást ne a szomjúságérzethez igazítsuk, hanem legyen megelőző jellegű, miközben az alkohol-, a koffein- és a magas cukortartalmú italokat érdemes kerülni. A legmelegebb órákban húzódjunk árnyékba vagy hűtött helyiségbe, viseljünk világos, jól szellőző ruházatot, UV-védelemmel ellátott napszemüveget, és használjunk magas faktorszámú fényvédőt.
A vízparton pihenőknek azt tanácsolják, hogy felhevült testtel soha ne ugorjanak a vízbe, hanem lassan, fokozatosan hűtsék le magukat.
A nagy melegben lokális zivatarok is kialakulhatnak, ezért fontos figyelni a viharjelzéseket.
A közlemény arra is emlékeztet, hogy több vármegyében tűzgyújtási tilalom van érvényben, amely az erdőkre és azok kétszázméteres körzetére vonatkozik.
A riasztásokkal kapcsolatos friss információk a katasztrófavédelem ingyenes VÉSZ applikációján keresztül is elérhetők.