Klímaváltozás: a meleg éghajlatú, szegény országokban több gyermek lehet, a gazdagabbakban kevesebb
A Daily Mail bukkant a tanulmányra, mely szerint a klímaváltozás miatt a meleg éghajlatú, szegény országokban hamarosan még több gyermek lesz, akik kevesebbet tanulhatnak, és épp ellentétes folyamatok kezdődnek a gazdagabb területeken élő családoknál.
A kutatók hipotetikus modelleket vizsgáltak egy-egy mezőgazdasági és nem mezőgazdasági ország példáján keresztül. Tanulmányukban rámutattak, hogy a melegebb országokban, mint Kolumbia, az éghajlatváltozás negatív hatással lesz a mezőgazdaságra, mivel a változó időjárási minták aszályhoz és áradásokhoz vezetnek. Ennek következményeképp a szülők valószínűleg több gyermeket akarnak, hogy azok segítsenek a földterületen.
Ezek a gyerekek azonban így kevesebb időt töltenek majd az oktatásban.
Mindeközben a hidegebb országokban a minta alacsonyabb termékenységi rátával járt. A gazdagabb országokban, amelyek távolabb vannak az Egyenlítőtől és nem függnek a mezőgazdaságtól, épp ellentétes folyamatok indulhatnak el.
A Williamstown-i Williams College-i kutatócsoport azt mondja: mindez nemcsak a jövőben megszülető gyerekek jövedelmét érinti, hanem a melegebb éghajlattal rendelkező országok és a hűvösebb országok közötti egyenlőtlenséget is erősíti.
"Modellünk azt sugallja, hogy az éghajlatváltozás súlyosbíthatja az egyenlőtlenségeket. A születések száma csökkenni fog a gazdagabb, északi országokban, miközben a trópusi országokban egyre több gyerek lesz, akiknek csökkenek a tanulási, kitörési lehetőségeik”- mondta el dr. Soheil Shayegh társszerző, a milánói Bocconi Egyetemről.
A Environmental Research Letters-ben közzétett tanulmányban a csapat az egyenlítőhöz közelebbi és távoli országokat nézett. Gazdasági modelljükhöz a kutatók két országot választottak: Kolumbiát, hogy olyan országot képviseljenek, amely nagymértékben támaszkodik a mezőgazdaságra, és Svájcot, amely nem mezőgazdasági terület.
„A globális hőmérséklet emelkedése eltérő módon befolyásolja a mezőgazdasági és nem mezőgazdasági ágazatokat” - mondta dr. Gregory Casey, a Williams Főiskola közgazdásza.
Kiderült: az Egyenlítő közelében, ahol sok szegényebb ország van, az éghajlatváltozásnak nagyobb negatív hatása van a mezőgazdaságra. Míg a hőmérséklet és a széndioxid-szint emelkedése növelheti a terméshozamot, ugyanakkor megváltoztathatja a talajban lévő tápanyagok szintjét, valamint a víz rendelkezésre állását, - áll az Egyesült Államok Globális Változás Kutatási Programjának 2016-os jelentésében.
Ezen túlmenően az aszályok és az árvizek is negatívan befolyásolhatják a terméshozamokat, és megváltoztathatják a területen élő fajok számát és élőhelyeit.
„Ez a mezőgazdasági termékek szűkösségéhez, a magasabb mezőgazdasági árakhoz és bérekhez vezet, és végső soron munkaerő-újraelosztáshoz” - mondta dr. Casey.