HÍREK

Kiadta az ukázt a kormányfő: Csak ha muszáj, akkor használd a telefonod! – kritikus a távközlés helyzete Spanyolországban

Pedro Sánchez arra kérte a lakosságot, hogy minimalizálják az utazásokat, ne terjesszenek ellenőrizetlen információkat, és felelősségteljesen használják a mobiltelefonokat.​


Felelősségteljes telefonhasználatra kérte a spanyol lakosságot Pedro Sánchez hétfő esti rendkívüli sajtótájékoztatóján. A kormányfő azt mondta, hogy csak a legszükségesebb esetekben használják a telefonokat, és akkor is a lehető legrövidebb ideig. Kiemelte, hogy a rendvédelmi erők jelenlétét megerősítik az utcákon addig, amíg az elektromos szolgáltatás teljes körűen helyre nem áll.

Spanyolországban egyelőre nem tudni pontosan, mi okozta az Ibériai-félszigetet érintő áramszünetet. Sánchez közölte, hogy a vizsgálatok még zajlanak, és semmilyen lehetőséget nem zárnak ki.

Azt is kérte, hogy a spanyolok figyeljék a hatóságok közleményeit, és ne üljenek fel a dezinformációknak. Az eddigi információk szerint a legvalószínűbb, hogy egy ritka légköri jelenség okozta a leállást.

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök hétfő esti sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az áramszünet „hatalmas” hatással volt a lakosság életére, de a kormány azon dolgozik, hogy a problémát mielőbb megoldja. Három régióban – Andalúziában, Extremadurában és Madridban – a kormány rendkívüli intézkedéseket vezetett be a polgári védelem törvényei alapján. Sánchez szerint az ország energiaellátásának helyreállítása folyamatban van, részben Franciaországból és Marokkóból érkező energiaimport segítségével. A miniszterelnök arra kérte a lakosságot, hogy minimalizálják az utazásokat, ne terjesszenek ellenőrizetlen információkat, és felelősségteljesen használják a mobiltelefonokat - írta a Guardian.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen közölte, hogy kapcsolatban áll a spanyol kormánnyal, és az EU hatóságai figyelemmel kísérik a helyzetet. Az EU energiaügyi biztosa, Dan Jørgensen jelentette, hogy „néhány régióban már visszatért az áram”.

A spanyol áramszolgáltató tájékoztatása szerint az ország déli és északi részén már helyreállt az áramellátás, amit Marokkó és Franciaország segítségének köszönhetnek.

A kórházak működnek, a légi forgalmat csökkentették, a vasúti közlekedést pedig leállították.

A helyzet a légi közlekedést is érintette. A Wizz Air törölte a hétfői Lisszabonból Budapestre tartó járatát, amely kedden hajnali 1 óra 10 perckor érkezett volna meg. A légitársaság tájékoztatta az utasokat, de szállást nem tudott biztosítani nekik, ezért arra kérte őket, hogy próbáljanak maguknak szállást találni. A költségeket számla ellenében megtérítik. A Wizz Air a menetrend szerint 16 óra 45 perckor Budapestről induló Lisszabon-járatot is törölte. A Ryanair Lisszabon–Budapest járata sem indult el, amely este fél 11-kor érkezett volna meg Budapestre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Trump rácsodálkozott, hogy Orbán Viktor szerint Ukrajna nem nyerheti meg ezt a háborút
Orbán Viktor erre csak annyit válaszolt: csodák történhetnek. Ugyanakkor abban mindketten egyetértettek, hogy a háború a közeljövőben véget érhet.


Donald Trump szerint Orbán Viktor úgy gondolja, „a nem túl távoli jövőben” véget érhet az orosz–ukrán háború. Orbán megerősítette, erőteljesen meg van győződve erről. Szerinte ehhez csak az kellene, hogy az európai országok egységesek legyenek, de szerinte Brüsszel háborút akar, mert sokan azt hiszik, Ukrajna megnyerheti a háborút, amit hibás álláspontnak tart.

„Azt mondja, hogy Ukrajna nem nyerheti meg a háborút?” – kérdezte Trump. „Csodák történhetnek” – válaszolta Orbán, miközben feltette a kezét.

Donald Trumpot arról is kérdezték, hogy találkozik-e a közeljövőben Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Budapesten, és hogy mikor érhet véget az ukrajnai háború. A találkozóról azt mondta, erről is fognak tárgyalni, de majd később jelenthetik be. A háború végéről azt mondta, szerinte „a nem is olyan távoli időben” véget érhet.

Orbán Viktor erre úgy reagált, hogy Trump nagy erőfeszítést tesz a békéért, de szerinte Brüsszel és az európai országok nem támogatják ezt. Úgy látja, nem egységes a nyugati válasz. Szerinte csak az amerikai és a magyar kormány békepárti, mindenki más azt gondolja, Ukrajna megnyerheti a háborút a csatatéren.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Donald Trump: Magyarország nehezen tud olajat és gázt szerezni, mert nincsen tengere
A tárgyaláson nagyon hamar szóba került Magyarország energetikai helyzete, az orosz földgáz és kőolaj kérdése, amiről Orbán Viktor is elmondta a véleményét.


Ahogy várható volt, Orbán Viktor és Donald Trump találkozóján hamar szóba került az orosz energiahordozók kérdése. Egy újságíró feltette az amerikai elnöknek a kérdést: kaphat-e Magyarország mentességet az orosz olajra vonatkozó szankciók alól.

Trump azt válaszolta:

„Nagyon nehéz Magyarország számára más térségekből energiához jutni. Egy fontos és nagy ország, de nincsenek kikötői, nincs tengeri kijárata, tehát nehéz számára. Valószínűleg vásárolniuk kell Oroszországból olajat és gázt”

– mondta Donald Trump.

Trump hozzátette, szerinte sok európai ország is vásárol olajat és gázt évek óta Oroszországból.

Orbán Viktor kifejtette: A földgáz alapvetően fontos Magyarországon, ahol a lakások 90 százaléka használ gázfűtést. Úgy fogalmazott, ehhez most „a Törökország felől” érkező vezetéken át jön a gáz – ami alatt az Oroszországból induló vezetéket értette.

Orbán szerint a kőolaj érkezésében most főszerepet az Oroszországból induló Barátság-kőolajvezeték játssza, de – mint fogalmazott – nagyobb beruházással az adriai Janaf nagyobb szerepet is játszhat majd.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Egy órás késéssel kezdődött meg Orbán Viktor és Donald Trump találkozója
„Nagyszerű vezető!” – közölte Donald Trump, majd a két vezető bevonult a Fehér házba. Egyelőre nem tudni, miért érkezett egy órás késéssel a miniszterelök.


Az előzetesen bejelentett időponthoz képest majdnem egy órás csúszással, magyar idő szerint 18:25-kor érkezett meg Orbán Viktor és a magyar delegáció a washingtoni Fehér Házhoz. A csúszás okáról egyelőre nem lehet tudni.

A két vezető csak nagyon rövid ideig állt az épületen kívül. Két újságírói bekiabálás hallatszott a felvételeken. Az egyik arra vonatkozott, hogy Trump is ellátogat-e majd Budapestre, míg egy másik újságíró arra volt kíváncsi, hogy Magyarország kap-e mentességet az orosz energiahordozók szankciója alól. (Ez egyébként az este legfontosabb kérdése is.)

Trump Orbán Viktorra mutatva csak annyit mondott:

„Nagyszerű vezető!” („Great leader!”)

– majd bevonultak a Fehér Házba.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Fotók: így fogadta Donald Trump Orbán Viktort a Fehér Háznál
Az amerikai elnök és a magyar miniszterelnök várhatóan több stratégiai gazdasági kérdésben megállapodik egymással.


Az előzetesen bejelentett időponthoz képest majdnem egy órás csúszással, magyar idő szerint 18:25-kor érkezett meg Orbán Viktor és a magyar delegáció a washingtoni Fehér Házhoz. A csúszás okáról egyelőre nem lehet tudni.

A két vezető csak nagyon rövid ideig állt az épületen kívül. Két újságírói bekiabálás hallatszott a felvételeken. Az egyik arra vonatkozott, hogy Trump is ellátogat-e majd Budapestre, míg egy másik újságíró arra volt kíváncsi, hogy Magyarország kap-e mentességet az orosz energiahordozók szankciója alól.

A magyar miniszterelnök találkozásról készült fotókat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk