HÍREK
A Rovatból

Kétperces csend, himnusz és siratóének – ez fog történni II. Erzsébet temetésén percről percre

70 évnyi uralkodás után végső nyugalomra tér az Egyesült Királyság királynője, II. Erzsébet.


II. Erzsébet királynő végső nyugalomra tér hétfőn. Ravatalánál kilométeres sorban tolonganak az emberek, hogy leróják kegyeletüket. A temetés napján Erzsébet végre újra egyesülhet férjével, Fülöp herceggel - szúrta ki a Sun.

A négy napos ravatal után bezárulnak a Westminster Hall ajtajai, hogy előkészítsék a közel 2000 főre szóló temetési szertartást.

A temetés 11 órakor kezdődik a Westminster-apátságban, majd délben ér véget, amelyet az Egyesült Királyságban kétperces csenddel és a nemzeti himnusszal ünnepelnek.

Ezután a koporsót Windsorba viszik, ahol a Szent György-kápolna királyi kriptájába helyezik. Erzsébetet végül a VI. György király emlékkápolnában temetik el, a tavaly elhunyt férje, Fülöp herceg mellé.

Íme, ez fog történni percről percre a szertartás napján:

6:30: A Westminster Hall ajtajai bezárulnak, befejeződik Erzsébet nyilvános ravatalozása.

8:00: A Westminster-apátság megnyílik a 2000 fős gyülekezet előtt, amelybe a világ vezetői és a külföldi királyi méltóságok is bekapcsolódnak majd.

10:35: A királynő első zászlóaljának, a Grenadier Gárdának egy hordozócsapata leemeli a koporsót a Westminster Hallban lévő ravatalról, és körmenetben a Királyi Haditengerészet állami lövegkocsijához viszi, amely az északi kapu előtt áll majd.

10:44: A 138 királyi tengerészgyalogos által vontatott ágyús kocsi a New Palace Yardról a Parlament téren, a Broad Sanctuaryn és a Szentélyen keresztül a Westminster apátságba indul.

Károly király és a királyi család tagjai, köztük Edward herceg, András herceg, Anna hercegnő, Vilmos herceg és Harry herceg gyalog követik majd.

10:52: A menet megérkezik a Westminster-apátság nyugati kapujához, ahol a koporsót leemelik a lövegkocsiról, és a gyászszertartásra készen behozzák.

11:00: A Westminster káptalanjának feje által vezetett szertartás megkezdődik. Liz Truss miniszterelnök és a Nemzetközösség főtitkára mond beszédet.

11:55: Az utolsó tiszteletadás is elhangzik, majd kétperces csend következik az apátságban és az egész Egyesült Királyságban.

12:00: Az állami temetési szertartás a virrasztással, a nemzeti himnusszal és a királynő fúvósai által játszott siratóénekkel ér véget. Ezután a koporsóvivő csoport leemeli a koporsót a ravatalról, és a Nagy Nyugati Ajtón át a Nyugati Kapun kívül felállított állami lövegkocsihoz vonul. Károly király és a királyné, a walesi herceg és hercegnő, valamint más királyi személyek gyalog követik a koporsót.

12:15: A menet a Kanadai Királyi Lovasrendőrség és az NHS személyzetének tagjai vezetésével elindul a Wellington Arch felé. A Hyde Parkban a Királyi Lovastüzérség (The King's Troop) ágyúit lövik el, a Big Ben pedig a menet alatt harangozni fog.

13:00: A Wellington Arch-hoz érve a koporsót átemelik a halottaskocsiba, amely megkezdi útját Windsorba. Amikor a halottaskocsi elindul, a menet királyi tisztelgésbe kezd, és felcsendül a nemzeti himnusz.

15:06: Az állami halottaskocsi megközelíti a Shaw Farm kapuját a windsori Albert Roadon, és elfoglalja helyét a menet elején.

15:10: A menet a windsori kastély Szent György kápolnája felé veszi az irányt.

15:20: A főkormányzók és a birodalmi miniszterelnökök megérkeznek, és a templomban a helyükre kísérik őket. Összesen 800 ember, köztük a királynő háztartásának tagjai és a windsori birtok személyzete vesz részt a szertartáson.

15:25: A körmeneten kívüli királyi családtagok megérkeznek a kápolnába, és a helyükre kísérik őket.

Az útvonalon a fegyveres erők vonulnak végig, és a Királyi Lövészcsapat (The King's Troop, Royal Horse Artillery) a keleti oldelról percenként lövéseket ad le. A Sebastopol harang megszólal.

15:53: A menet megáll a Szent György kápolna nyugati lépcsőjének aljánál, a Patkó-kerengőben, ahol a koporsóvivő csapat leemeli a koporsót a halottaskocsiról, és felviszi a nyugati lépcsőn.

16:00: A búcsúztató szertartás akkor kezdődik, amikor a koporsós menet belép a kápolnába. A szertartást a windsori dékán vezeti. Imát mond a sandringhami rektor, a Crathie Kirk lelkésze és a Windsor Great Park lelkésze.

Az utolsó himnusz előtt a koronaékszerész leveszi a koporsóról a koronát, a gömböt és a jogart, és a tárnokmester és a fegyverhordozó őrmesterek segítségével átadja a dékánnak, aki az oltárra helyezi őket.

Az utolsó himnusz végén a király a koporsóra helyezi a királynő tábori zászlaját, a Grenadier Gárda tábori színét, amelynek ő volt a vezérezredese.

Ugyanekkor a kamarás a hagyományoknak megfelelően megtöri a hivatali pálcáját, és a koporsóra helyezi. A koporsót leeresztik a királyi sírhelyre, miközben a canterburyi érsek áldást mond, és a királynő fúvósa siratót játszik.

A szertartás végén a király és a királyi család tagjai a Galilei tornácról indulnak a windsori kastélyba.

19:30: A király és a királyi család tagjai részvételével zártkörű temetési szertartást tart a windsori dékán.

Őfelségét néhai férje, Edinburgh hercege mellé temetik a VI. György király emlékkápolnában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Meghalt Elek István
Az ATV egykori tulajdonosa, Magyarország korábbi monacói tiszteletbeli főkonzulja 90 éves volt. Halála előtt három hétig ápolták kórházban.


Elek István életének 91. évében, július 1-jén hunyt el Rómában, nem sokkal kilencvenedik születésnapja után. Három hétig kezelték kórházban.

A Médiapiac információi szerint temetését pénteken tartják Rómában, szűk családi körben.

Elek István neve nemcsak a diplomáciában, hanem a médiában is ismert volt.

A ’90-es évek végén és a 2000-es évek elején az ATV körülbelül 26 százalékos kisebbségi tulajdonosa volt, majd a 2000-es évek elejétől az egész csatorna az ő tulajdonába került.

2016-ra azonban már nem volt részesedése az ATV-ben.

Diplomáciai pályafutása 1991-ben kezdődött, amikor Jeszenszky Géza akkori külügyminiszter tiszteletbeli konzullá nevezte ki Monacóba. Több mint húsz éven át képviselte Magyarországot, saját maga által fenntartott irodában dolgozott.

Felesége, Chiara Rivetti di Val Cervo grófnő szintén diplomáciai szerepet töltött be. 2009-ben ő is konzulátusi kinevezést kapott a magyar külügyminisztériumtól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Bekérették Magyarország kijevi nagykövetét a tojásból kikelő Zelenszkij miatt
Kijev szerint ezek a trükkök sértőek a magyar népre nézve, amely sokat tett Ukrajnáért. A plakátkampány mögött szerintük politikai játszma áll.


A Nemzeti Ellenállás Mozgalom legújabb plakátkampánya miatt Ukrajna külügyminisztériuma bekérette Magyarország nagykövetét, Heizer Antalt, írja az Ukrajinszka Pravda. A kampányban Magyar Pétert Volodimir Zelenszkijként ábrázolják, amit Kijev bántónak és provokatívnak tart.

A nagykövetet Olekszandr Miscsenko, Ukrajna külügyminiszter-helyettese fogadta. A találkozón elhangzott: Ukrajna számára egyértelmű, hogy a magyarországi politikai szereplők megpróbálják bevonni Ukrajnát a belpolitikai küzdelmeikbe.

A külügyminisztérium szóvivője a plakátkampányt „buta és unalmas” agitációnak nevezte.

Az ukrán külügy közleménye hangsúlyozta: „Jelenleg ezek a gyenge trükkök, amelyekkel ellenségképet akarnak kialakítani Ukrajnáról, az országról amely egész Európa és a civilizált világ valódi ellenségével küzd, egyszerűen szánalmasak és sértőek, elsősorban a magyar nép számára, amely – ellentétben az elfogult politikusokkal – valóban európai nemzet, amely önkéntes mozgalom révén minden tőle telhetőt megtesz az ukrán népért, hogy legyőzze az orosz ellenséget és megakadályozza az orosz megszállók visszatérését a budapesti utcákra.”

A szóban forgó hirdetést itt lehet megnézni:

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor Azahriah véglényezéséről: Azért álljon meg a menet!
A kormányfő szerint a TISZA Párt mögötti támogatottság is része egy nagyobb tervnek. Úgy véli, külföldi titkosszolgálati befolyásolás is zajlik az országban.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 04.



Orbán Viktor a Kossuth Rádió péntek reggeli műsorában úgy fogalmazott, szerinte Brüsszel célja, hogy befolyásolja a magyar választókat. Azt mondta, büszke arra, hogy a magyar emberek ki merik mondani a véleményüket, ha szükséges.

A beszélgetés során kitért a TISZA Párt korábbi párt-népszavazására is, amely alapján a támogatóik 60 százaléka támogatja Ukrajna uniós csatlakozását. Orbán úgy látja,

„megvan a terv, létre kell hozni egy másik pártot, ami Brüsszel-párti, meg kell nyeretni velük a választást és végrehajtatni velük Brüsszel akaratát. Ez olyan egyszerű, mint a faék”.

Hangsúlyozta, hogy mindezt külföldi nyomásgyakorlásnak tartja, amelybe szerinte ukrán titkosszolgálati tevékenység is beletartozik, és ez Magyarországon zajlik.

A miniszterelnök beszélt a közelmúltban nagy vitát kiváltó megjegyzésről is, amelyben Azahriah véglénynek nevezte a kormánypártokat és a szavazóikat. Orbán szerint Magyarországon vannak, akik azt gondolják, hogy mások sértegetése elfogadható, ha számukra jól esik, de hozzátette: „2 millió 300 ezer ember szavazatán gúnyolódni szerintem nem helyes”.

Úgy fogalmazott: „a TISZA Párt és akármilyen tehetséges zenész sem teheti meg”, hogy így beszél a VOKS 2025-ön résztvevőkről, akiket kormánypártinak gondolnak. A miniszterelnök szerint „erre sem fiatal kor, sem politikai ambíció nem ad alapot”, és fontosnak tartja, hogy megvédjük egymást.

„Ezért beszélek én is élesen erről most, tehát azért álljon meg a menet!” – tette hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: Kövér László kitiltott a parlamentből, aztán megbüntetett, mert nem voltam bent szavazni
A független országgyűlési képviselőnek 800 ezer forintja bánja, amiért nem volt ott a szavazásokon. A házelnök annak ellenére büntetett, hogy Hadházynak jó oka volt a távolmaradásra: ki van tiltva az Országházból.


Hadházy Ákos szerint Kövér László házelnök előbb kitiltotta őt az Országházból, majd megbüntette 800 ezer forintra, amiért nem jelent meg a parlamenti szavazásokon. A képviselő a közösségi oldalán bemutatta az indoklást is, amely szerint miután Kövér a kitiltásáról döntött és ezt hivatalosan közölte is vele, „az még nem volt jogerős... Jogerős csak akkor lett a dolog, amikor azt a parlament is elfogadta”.

„A kettő között azonban szerinte be kellett volna mennem a nem tisztelt házba szavazni, hogy láthassuk egymást... És mivel nem voltam bent, pénzbüntetésre ítélt” – írja Hadházy.

A képviselő úgy értelmezte az indoklást, hogy „a hibbant házmester” szerint még be kellett volna mennie dolgozni, vagyis szavazni, annak ellenére, hogy már tudott a kitiltásáról. A politikus úgy véli, a büntetés célja „a nettó szemétkedés” és az, hogy megmutassa, „ő ezt is megteheti”. Megjegyezte: szerinte Kövér személyesen figyelte, bemegy-e a parlamentbe, mivel nem gondolja, hogy erre külön ember lenne az Országgyűlés Hivatalánál.

A 800 ezer forintos bírságot – aminél „Andi nadrágja, vagy Matolcsyné papucsa is többe kerül” – Hadházy szerint kigazdálkodható, de „remélhetőleg utoljára” segítséget kér a kifizetéséhez, hogy „a beteg lelkű embernek” kevesebb oka lenne vigyorogni. A honatya tiltakozásai miatt kiszabott büntetéseket korábban is összedobták a vele egyetértő adományozók, ezért kérte, hogy „akinek ez nem jelent problémát”, járuljon hozzá a 800 ezer forint összegyűjtéséhez.

A Telex emlékeztet: a Zugló független országgyűlési képviselőjeként dolgozó Hadházyt a tavaszi füstgyertyázás tiltották ki az Országházból, emiatt a vitákra és a nyílt szavazásokra be sem mehet, egyedül a titkos szavazásokon vehet részt. Várhatóan csak az őszi ülésszak elején, szeptember közepén térhet vissza a parlamentbe.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk