HÍREK
A Rovatból

Júniusig meghosszabbították a veszélyhelyzetet

A rendkívüli jogrend mellett érvényben marad a hitelmoratórium, ismét tovább lesznek érvényesek a lejárt okmányok, és meghosszabbodik az egészségügyi dolgozók utazási kedvezménye is.


Meghosszabbította 2022. június 1-jéig a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzetet a kormány javaslatára az Országgyűlés kedden.

A Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter által jegyzett, a veszélyhelyzettel összefüggő egyes szabályozási kérdésekről szóló törvényjavaslatot 133 igen, két nem szavazattal és egy tartózkodás mellett fogadták el a képviselők.

A kormány arra hivatkozással kezdeményezte a december 31-ig tartó veszélyhelyzet meghosszabbítását, hogy így biztosítható a hatékony és gyors döntéshozatal ahhoz, hogy a járvány okozta nehézségekre rugalmasan lehessen válaszokat adni. Amennyiben a járványhelyzet lehetővé teszi, a kormány kezdeményezni fogja a veszélyhelyzet korábbi megszüntetését - olvasható a törvény indoklásában.

György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára a korábbi parlamenti vitában hangsúlyozta, a törvény nincs hatással az országgyűlési képviselők választásának áprilisi vagy májusi megtartására, az országos népszavazások pedig a veszélyhelyzet alatt is lebonyolíthatók.

A veszélyhelyzet alatt hozott kormányrendeletek hatályukat vesztik, ha megszűnik a veszélyhelyzet. Ezért a törvény a jogbiztonság érdekében rendezi ezen intézkedések sorsát is.

Döntöttek arról, hogy 2022. június 30-ig lesz érvényben a hiteltörlesztési moratórium.

Meghatározták a gyermeket nevelő magánszemélyek adóvisszatérítésével kapcsolatos szabályokat. A kedvezményt, legfeljebb 809 ezer forintot az adóhatóság jövő év február 15-ig utalja.

Az a hallgató, aki 2020. szeptember 1. és 2021. augusztus 31. között sikeres záróvizsgát tett, mentesül az oklevél kiadásának előfeltételéül szabott nyelvvizsga-kötelezettség alól.

Ismét meghosszabbítják a lejárt okmányok érvényességét, az új határidő 2022. június 30.

A rendelkezés a magyar hatóság által kiállított, Magyarország területén hatályos, 2020. március 11. és 2020. július 3. között lejárt, vagy 2020. november 4. és 2022. május 31. között lejárt vagy lejáró hivatalos okmányokra vonatkozik, ideértve a forgalmi engedélybe bejegyzett műszaki érvényességi időt is.

Átemelik a normál jogrendben a veszélyhelyzet alatt a távmunkával kapcsolatban hozott szabályokat. Lehetővé válik a részbeni távmunkavégzés is.

A feleknek továbbra is munkaszerződésben kell megállapodni az otthoni munkavégzésről. A munkáltató adminisztratív terheit pedig csökkenti, hogy az ellenőrzési jogát számítástechnikai eszköz alkalmazásával is gyakorolhatja. Lehetőség lesz továbbra is arra, hogy az otthon dolgozó munkavállaló havonta a minimálbér 10 százalékáig adómentesen költségtérítést kapjon.

Meghosszabbodik az egészségügyi dolgozók utazási kedvezménye, ők a veszélyhelyzet megszűnése után még 14 napig ingyen utazhatnak.

A törvény rendelkezik arról is, hogy a koronavírus elleni védőoltásra történő regisztrációkor milyen adatokat kell megadnia a taj-számmal rendelkező, illetve nem rendelkező magyaroknak, továbbá a külföldieknek.

A veszélyhelyzet alatt lehetőség van arra, hogy a közfeladatot ellátó szervek a közérdekű adatigényléseket hosszabb határidővel teljesítsék. A most elfogadott jogszabály szerint minden ilyen, a veszélyhelyzet megszűnésekor még folyamatban levő igényt a lehető legrövidebb időn belül, főszabály szerint legkésőbb az igény beérkezését követő 45 napon belül teljesíteni kell.

Ha a helyi önkormányzat vagy a nemzetiségi önkormányzat képviselő-testülete a veszélyhelyzet alatt feloszlatta magát, ennek hatálya a veszélyhelyzet megszűnését követően lép életbe. Időközi választást és helyi népszavazást a veszélyhelyzet megszűnését követő naptól lehet kitűzni.

A szálláshelyeken június 30-ig nem kell bemutatni a 14 év alatti gyermekek személyi okmányait, az adataikat a szülők nyilatkozata alapján rögzítik.

A törvény értelmében a veszélyhelyzet után is felmentést kap a közbeszerzési törvény alól a Magyar Export-Import Bank és a Magyar Exporthitel Biztosító bizonyos szerződései esetén.

Határidő nélkül marad hatályban a fordított adózás egyes gabona-, illetve acélipari termékek értékesítése, illetve az üvegházhatású gáz kibocsátására jogosító forgalomképes vagyoni értékű jog (kibocsátási egység) átruházása esetén. A törvény indoklása alapján azzal számolnak, hogy az EU meghosszabbítja a fordított adózás 2022. június 30-án lejáró határidejét.

Ugyancsak az adózást érinti, hogy hatályon kívül helyezték az adóhatóság általi áfabevallás-tervezet kiajánlásával kapcsolatos előírásokat, hivatkozásokat.

A törvényalkotási bizottság kezdeményezésére került a jogszabályba, hogy a kulturális örökség védelméről szóló törvényben foglaltaktól eltérő szabályok vonatkozzanak a nagyberuházásokra a régészeti feladatokkal összefüggő költségek csökkentése érdekében. Cél a nagyberuházások ösztönzése.

Törvénybe iktatták az üzemanyagárak rögzítését 480 forinton november 15-től számítva 3 hónapon keresztül, valamint kiterjesztették a rezsicsökkentést a kis- és közepes vállalkozásokra jövő június végéig.

Egy évvel meghosszabbodnak a 2021. november 24. és a veszélyhelyzet megszűnése közötti időszakban lejárt vagy lejáró építési engedélyek, hogy a járványhelyzet ideje alatt lelassult, esetleg abbamaradt beruházások hatékonyan, fölösleges adminisztrációs terhek nélkül folytatódhassanak, illetve újraindulhassanak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Bod Péter Ákos: Ha a kormány nem elégszik meg a maga 27 százalékos árrésével, hogy várja el a kiskereskedőktől, hogy fedezzék a költségeiket a 10 százalékból?
A Magyar Nemzeti Bank volt elnöke szerint az inflációt nem kezelni kellene, hanem megelőzni. Szerinte az árrésstop alkalmazása miatt a kisvállalkozások kerülhetnek igazán bajba.


Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke az ATV Egyenes Beszéd című műsorában arról beszélt, hogy az infláció kapcsán nem az élelmiszerárak emelkedése a legnagyobb probléma, hanem a szolgáltatások drágulása. Szerinte ez azért különösen aggasztó, mert míg az élelmiszerek árai szezonálisan változhatnak, addig a szolgáltatások árai általában nem csökkennek vissza.

A volt jegybankelnök kritizálta a kormány frissen bejelentett intézkedését, amely szerint az alapvető élelmiszereknél a kiskereskedők legfeljebb 10 százalékos árrést alkalmazhatnak. Úgy véli, hogy ez nem valódi megoldás az inflációra, viszont jelentős terhet ró a kiskereskedőkre.

Hozzátette, hogy miközben a kormány maximalizálja az árrést, maga 27 százalékos áfát szed be az élelmiszerek után.

Kiemelte, hogy a kisvállalkozások kerülhetnek a legnehezebb helyzetbe az intézkedés miatt, mivel ők eleve több költséget viselnek, és az árrés nem jelent számukra tiszta profitot. Szerinte az is kérdés, hogy lesz-e lehetőség kijátszani az új szabályozást, de az biztos, hogy az intézkedés sok adminisztrációval és bizonytalansággal járhat.

Az infláció kezeléséről szólva Bod Péter Ákos úgy fogalmazott, hogy a problémát nem megállítani kellene, hanem eleve megakadályozni, hogy elinduljon.

Úgy véli, hogy most már késő beavatkozni, de a nyugdíjasok nagyobb támogatása és az adóterhek csökkentése még enyhíthetné a helyzetet.

Hozzátette, hogy a magyar élelmiszeripar versenyképessége is gondot jelent.

A szakértő a kormány nemrégiben bejelentett személyi jövedelemadó-mentességi intézkedéseivel kapcsolatban is felvetett aggályokat. Szerinte ezek az intézkedések pluszkiadást jelentenek az államnak, amit valahonnan pótolni kell. A Tisza Párt szerint az élelmiszerek áfájának csökkentése segítene az infláció visszaszorításában, de a kormány ezt a növekvő kiadások miatt nem engedheti meg magának.

Bod Péter Ákost arról is kérdezték, mit gondol arról, hogy Varga Mihály leváltotta Matolcsy György embereit a Magyar Nemzeti Bankban. A volt jegybankelnök szerint ez érthető döntés volt, és azt nem tartja szokatlannak.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Jó pár ember sokat dolgozott azért, hogy ne ide kerüljenek az állattetemek” – a bábolnaiak megkérdezése nélkül ássák el náluk a fertőzött marhákat
A szarvasmarhákat a helyszínen karámba terelik, fegyverrel végzik el a szükséges lépéseket, majd a Komárom-Esztergom megyei dögkúthoz szállítják a tetemeket.


A kisbajcsi szarvasmarha-telepen március elején jelentek meg a ragadós száj- és körömfájás klasszikus tünetei. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) múlt pénteken közölte, hogy a telepen azonosították a vírust, amely több mint 50 év után jelent meg újra Magyarországon. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, ezért az előírások szerint, ha egy gazdaságban akár csak egy állat is megbetegszik, az ott élő összes párosujjú patást le kell ölni.

A szarvasmarhákat a helyszínen karámba terelik, ahol fegyverrel végzik el a szükséges lépéseket állatorvosok és szakemberek felügyelete mellett. Naponta 300-400 állatot szállítanak el, az elpusztított marhák száma összesen 1700-ra tehető. Az állati maradványok megsemmisítésére a hatóságok a bábolnai dögkutat jelölték ki, amelyet most újra üzembe helyeztek – számolt be a Telex helyi tudósítója.

A Bábolna TV Youtube-csatornáján Horváth Klára polgármester azt mondta: „Jó pár ember sokat dolgozott azért, hogy ne ide kerüljenek az állattetemek, de 50-80 kilométeres körzetben ez volt az egyetlen lehetőség.” A városvezető szerint a döntést a hatóságok hozták meg:

„Eldöntötték, hogy a kisbajcsi állatállományt itt kell megsemmisíteni, ebbe sajnos beleszólásunk nem volt.”

A polgármester arról is beszélt, hogy pénteken egyeztetett a főispánnal, ekkor értesítették a döntésről. Azt ugyanakkor sérelmezte, hogy a képviselőtársai előzetesen nem keresték meg őt, mielőtt nyilvánosan posztoltak volna az ügyről.

A bábolnai önkormányzat tájékoztatása szerint hétfő délutántól lezárták a Bana és Ács közötti, 81141-es számú utat. A helyszínt rendőrök biztosítják, és csak az állati maradványok megsemmisítését végző ATEV munkatársai léphetnek be. A polgármester mindenkit arra kért, hogy ne menjenek a területre „Járványhelyzet van, tisztelettel megkérek mindenkit, hogy ezt a környéket most ne látogassa, nem szükséges katasztrófaturizmust indítani.”

A hatóságok korábban egy másik megoldást is megvizsgáltak: felmerült, hogy a tetemeket a Bács-Kiskun vármegyei Solton működő égetőbe szállítják, de ezt végül elvetették, mivel a település távolabb van Kisbajcstól.

Horváth Klára szerda estére rendkívüli testületi ülést hívott össze az ügyben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Nincs benne az alaptörvény-módosításban a kiutasíthatóság, és az uniós állampolgárokat semmiképp sem érintené a változás
A Kocsis Máté által korábban közöltekkel ellentétben az alkotmánymódosítási javaslat a magyar állampolgárság felfüggesztésének lehetőségét tartalmazza, és külön kiemeli, hogy az európai államok állampolgáraira nem vonatkozik.


Kocsis Máté nagy vihart kavart facebook-posztja szerint így változna meg az alaptörvény: „Más állam állampolgárságával is rendelkező magyar állampolgár Magyarország területéről törvényben meghatározott feltételek esetén kiutasítható, ha tevékenysége Magyarország szuverenitását, közrendjét, területi integritását vagy biztonságát veszélyezteti.”

A parlament elé kerülő változat azonban másképp fogalmaz.

„A más állam állampolgárságával is rendelkező magyar állampolgár állampolgársága – a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező államok állampolgára kivételével – sarkalatos törvényben meghatározottak szerint határozott időre felfüggeszthető.”

Vagyis a kiutasítás mégsem szerepel a fideszes képviselők által előterjesztett szövegben. Ahogy a szuverenitás szó sem. Igaz, a képviselők posztjukban azt írják, szerintük „akinek felfüggesztik az állampolgárságát, az kiutasítható Magyarország területéről.”

Szintén változás, hogy a szöveg szerint a "szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező államok állampolgárai" kivételt képeznek, őket semmilyen módon nem érintené az alaptörvény-módosítás.

Ide tartozik az Európai Unió valamennyi tagállama: Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország és Szlovákia.​ Emellett a kivételek között lesz Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc összes állampolgára is, mert ők az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részesei, illetve külön nemzetközi egyezmény rendelkezik a szabad mozgásukról Magyarországon.

Így az új rendelkezés egészen biztosan nem érinti majd Stefano Bottoni olasz-magyar történészt, aki azt mondta róla a Szeretlek Magyarországnak, a Kocsis Máté által leírt megfogalmazás túlságosan is széles körű lehetőséget adna az állami szervek kezébe, amitől félne, mert tudja, hogy általában ezeket hogy használják Magyarországon.

Továbbra is érintett lehet viszont Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester, igaz, ő pedig arról beszélt, hamarabb fog lemondani a kanadai állampolgárságáról, mint hogy itt hagyja a szülőhazáját.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Deutsch Tamás valószínűleg nem értette az angol nyelvű beszédet - felállva tapsolt a Fidesz-frakció az ukrán felszólalás után
A Tisza Párt elnöke szerint amíg a Fidesz-frakció az Európai Parlamentben felállva tapsol Ukrajna végső győzelemig tartó harcának, addig itthon aljas vádakkal és hazugságokkal uszít.
F. O. - szmo.hu
2025. március 12.



Magyar Péter osztotta meg Facebook-oldalán azt a videót, amin az látható, hogy a Fidesz frakció felállva tapsolt Ukrajna végső győzelemig tartó harcának és az ukrán nép bátorságának az Európai Parlamentben. A felvételből kiderül, hogy az ukrán és fehérorosz felszólalás után Deutsch Tamás, Dömötör Csaba és a Patrióták egyik vezetője, Gál Kinga tapsolt állva.

„A Fidesz teljesen hülyének néz mindenkit. Miközben tegnap az egész Fidesz frakció felállva tapsolt Ukrajna végső győzelemig tartó harcának és az ukrán nép bátorságának az Európai Parlamentben, addig itthon a legaljasabb vádakkal és hazugságokkal uszítanak”

– írta a Tisza Párt elnöke, majd megjegyezte, hogy „oké, Deutsch lehet, hogy nem értette az angol nyelvű beszédeket, de a többiek gondolom igen”.

Magyar még arra is felhívta a figyelmet, hogy „megint összenőtt, ami összetartozik”, ugyanis a hivatalos ülésrendtől eltérően a Mi Hazánk képviselője és a fideszesek egymás mellett ültek és együtt tapsoltak felállva. A videó itt tekinthető meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET: