HÍREK
A Rovatból

Ismerős? Nagyot nőtt a kontármunkák által okozott károk összege az építőiparban, és több a károsult is

A kutatás szerint jelentősen csökkent az építőipari szakemberek iránti bizalom. Az Építőipari Bizalmi Index országos átlaga augusztusban 3,35 pont volt az adható 5-ből, az egy évvel ezelőtti 3,6 ponthoz képest.


Egy év alatt 82 235 forinttal, 820 236 forintra nőtt az építőipari kontármunkák átlagos kára, több mint 10 százalékkal emelkedett tavaly augusztushoz képest - közölte a Mapei Kft. legfrissebb kutatása alapján.

Az idén augusztusban, 2000 ember bevonásával készített reprezentatív felmérésből az is kiderült, hogy

kismértékben, de emelkedett a kontármunka-károsultak aránya is: 23 százalék volt idén az év nyolcadik hónapjában, a tavalyi 21 százalékkal szemben. A kutatás arra irányult, hogy megállapítsa, a megrendelők mennyire bíznak az építőipari szakemberekben, illetve arra, hogy a megrendelőknek mekkora kárt okozott a nem hozzáértő szakemberekkel végeztetett munka.

A közleményben Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője ismertette, a kontármunkák növekedése jelentős részben az áremelkedések hatásaival, valamint a beruházások számának csökkenésével magyarázható. A szakember szerint az emelkedő építési költségek és az általános gazdasági nehézségek hatására az építtetők alacsonyabb minőségű és árú anyagokkal, valamint alacsonyabb áron dolgozó szakemberek választásával igyekeztek csökkenteni a költségeiket, ami "megágyaz" a kontármunkának.

Régiós összehasonlításban megállapították, hogy idén Észak-Magyarországon volt a legalacsonyabb a kontármunkák átlagos kára, 413 ezer forint. Ennek majdnem háromszorosa, 1,2 millió forint lett a Dél-Alföldön.

A felmérésben arra is rámutattak, hogy jelentősen csökkent az építőipari szakemberek iránti bizalom. Az Építőipari Bizalmi Index országos átlaga augusztusban 3,35 pont volt az adható 5-ből, az egy évvel ezelőtti 3,6 ponthoz képest.

A területi adatok szerint a legmagasabb a bizalom Heves, Békés, Tolna és Veszprém vármegyékben. A legalacsonyabb Jász-Nagykun-Szolnok, Győr-Moson-Sopron, Nógrád vármegyékben és Budapesten.

Markovich Béla a közleményben jelezte, hogy nem a szakemberek lettek rosszabbak, hanem az árak emelkedése, a szakemberhiány, az infláció, a magas hitelkamatok miatt büntették a korábbinál több negatív értékeléssel a szakembereket.

Hozzátették,

a szakmákat tekintve a legalacsonyabb (2,91 pont) az ács szakma bizalmi indexe. A bizalom alakulására bizonyára kihatott a fa árának jelentős drágulása. Miközben a legmagasabb, 3,97 pontos, jó értékelést a víz- és gázvezeték-szerelők kapták. Ezt követte a gépészek és a villanyszerelők értékelése, 3,96 ponttal holtversenyben.

A Mapei Kft. az építőipari segédanyaggyártás és -forgalmazás egyik legjelentősebb piaci szereplője Magyarországon. A cég 1991-ben jött létre az osztrák Mapei GmbH alapításában, a Mapei S.p.A. leányvállalataként. A vállalat 226 embert foglalkoztat.

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a Mapei Kft. árbevétele 2022-ben 34,21 milliárd forintot tett ki, míg egy évvel korábban 28,13 milliárd forint volt. A társaság 2022-ben 2,81 milliárd forint nyereséggel zárt, 2021-ben 2,78 milliárd forint volt az adózott eredménye.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
A Fidesz megakadályozta, hogy Dobrev Klára felszólalhasson a gyermekvédelmi vitanapon
A DK vezetője szerint: „A 133 bátor ember egyértelműen retteg az igazságtól. Ezért inkább be sem engednek”.


A kormánypárti többség 2025. október 20-án

nem engedte, hogy uniós napirendi pont legyen a gyermekvédelmi vitanap az Országgyűlésben, így Dobrev Klára nem szólalhat fel EP-képviselőként.

A DK a hónap elején összegyűjtötte a szükséges legalább 40 aláírást, ezzel megnyitotta az utat a vitanaphoz, és azt kérte, hogy uniós napirendben tárgyalják a témát – közölte a Demokratikus Koalíció.

„Ezt a Fidesz a Törvényalkotási Bizottság múlt heti ülésén, és a mai plenáris ülésen is leszavazta.”

A párt szerint Balla György „véletlenül be is vallotta”, hogy Dobrev Klárától tartva nem támogatják az uniós napirendi pont felvételét.

A Demokratikus Koalíció kemény szavakkal üzent: „ilyen gyáva képviselők még soha nem voltak e házban, hogy a milliárdokból működtetett propagandabirodalmuk árnyékában is attól reszketnek, hogy Dobrev Klára kérdéseket tesz fel nekik a parlamentben.”

De a DK Dobrev Klára nélkül is kérdez a kormánypárttól: Kik azok a „Zsolti bácsi” és a „két magas rangú politikus”, akiknek állítólag gyerekeket szállíthattak - közölték.

Dobrev Klára a közösségi oldalán többek között azt írta az eset után:

"Kitiltottak a fideszesek és a KDNP-sek a gyermekvédelmi parlamenti vitáról!

A „133 bátor ember” egyértelműen retteg az igazságtól. Félnek attól, hogy a Szőlő utcai pedofilbotrány kapcsán a parlamentben szembesítem őket a hazugságaikkal. Ezért inkább be sem engednek.

Félnek tőlem – ez múlt héten világosan kiderült, amikor a parlamenti szakbizottságban az egyik fideszes bevallotta, hogy nem akarják, hogy én kérdezzem őket a Szőlő utcai borzalmakról. De azt megígérhetem nekik, hogy nem fogok leállni. Ki fog derülni, kik voltak azok a magas rangú politikusok, akiknek gyerekeket szállíthattak. És persze azt is: Ki az a Zsolti bácsi?" - írta a politikus.

Forrás: 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Házkutatást tartottak a józsefvárosi képviselőjelöltnél hajnalban, a rendőrségre is bevitték
A rendőrök Horváth Alexander lakásában még kutyás keresést is tartottak. A képviselőjelölt szerint a lakásán lefoglalták a technikai eszközeit, köztük a telefonját és a laptopját. Kutyás keresést is tartottak, de semmit nem találtak.


Horváth Alexander, a független képviselőjelöltnél, hétfő hajnalban házkutatást tartottak. A rendőrök három nappal azután jelentek meg nála, hogy Tényi István feljelentést tett ellene. A lakásán lefoglalták a technikai eszközeit, köztük a telefonját és a laptopját. Kutyás keresést is tartottak, de semmit nem találtak.

A rendőrkapitányságon vizeletmintát kértek tőle. Elmondása szerint együttműködött a hatóságokkal. A házkutatás egy hónapok óta húzódó ügy miatt történt, de nem találtak semmilyen bűncselekményre utaló nyomot.

Horváth korábban már részt vett egy drogteszten is, amelynek hivatalos eredményét Pikó András, Józsefváros polgármestere posztolta ki a Facebook-oldalán. Horváth ezt írta: „igazolt sportolóként rendszeresen részt veszek sportorvosi vizsgálatokon. Legutóbb a szezon elején, szeptemberben estem át kötelező vizsgálatokon, amelyeknek része volt egy drogteszt is”. Hozzátette, hogy a teszt negatív lett.

Nyáron Horváth lemondott a képviselői mandátumáról, miután a kormánymédia nyilvánosságra hozott egy videót, amelyen egy férfi fehér port húz csíkokra, és épp felszívni készül, miközben Horváth is ott van a szobában. A képviselő tagadta, hogy drogot fogyasztott volna, és azt mondta, a felvétel évekkel korábban készült. Mindezek ellenére úgy döntött, visszalép, de a november 9-i választáson újraindul.

A házkutatás után Pikó András és Jámbor András országgyűlési képviselő sajtótájékoztatón álltak ki mellette. Pikó azt mondta: a rendőrségi erőt politikai célra használni elfogadhatatlan, és egy demokráciában ilyennek nem szabadna megtörténnie. A videóról azt mondta, hogy az egy hang nélküli, összevágott felvétel, amin semmi olyasmi nincs, amit Horváthnak le kellene tagadnia. Azt is hozzátette, hogy ha egy kerületi lakos valóban kábítószer-terjesztés miatt tesz feljelentést, akkor közel sem ilyen gyorsan lépnek a hatóságok.

A sajtótájékoztató előtt annyit közöltek, hogy reggel „példátlan és felháborító események történtek”. Horváth azt üzente a Fidesznek, hogy ez nem tántorítja el a politikai munkától és az indulástól.

VIDEÓ: Rendőrséget küldték az ellenzéki jelöltre Kocsis Mátéék

Forrás: Telex


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Magyar Péter volt Rónai Egon első vendége az ATV induló podcastsorozatában
Indul Rónai Egon 45 perces interjúsorozata, a Mérleg, amely kiegyensúlyozott feltételeket ígér minden vendégnek. Az ATV YouTube-csatornájára szánt sorozat első adásában a TISZA Párt elnöke lesz a vendég.


Magyar Péter nyitja a vendégek sorát az ATV legújabb sorozatában, amit kifejezetten a digitális térbe szánnak. A Blikk a csatorna közleményére hivatkozva azt írja, a Mérleg Rónai Egonnal minden második hétfőn jelentkezik az ATV YouTube-csatornáján, majd szerdánként az ATV Extra is leadja.

Az ATV közölte: az új műsor célja, hogy mélyinterjúkat mutasson be hazánk legjelentősebb és legfontosabb közéleti szereplőivel, akikről így árnyalt és személyes képet kaphat a közönség.

Azt ígérték, kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a szerkesztés során maradéktalanul érvényesüljenek a kiegyensúlyozott tájékoztatás elvei.

Magyar Péter a Facebook-oldalán egy, a műsorvezetővel közös stúdiófotó kíséretében jelentette be, hogy ő nyitja az ATV új sorozatát. Azt írta, Rónai Egonnál kezdte a napot, és az első adást hétfőn 16 órától már meg is lehet tekinteni az ATV Magyarország YouTube-csatornáján.

„Beszéltünk a leendő TISZA-kormány adócsökkentési és nyugdíjemelési terveiről, a magyar gazdaság beindításáról, valamint egy működő és emberséges ország felépítéséről.

Szóba került Orbán Viktor gyalázatos zánkai beszéde is, amelyben az egész nemzetet megfenyegette, valamint bűncselekmények egész sorára és háborúra hívott fel” – harangozta be az interjút Magyar.

A TISZA Párt elnöke hozzátette: elmondta azt is, hogy „talán soha nem volt ekkora tétje október 23-nak, és hogy mindenkinek ott a helye csütörtökön 14 órakor a Deák Ferenc téren, a Nemzeti Meneten, akinek fontos, hogy a gyerekeink és az unokáink egy valóban szuverén és szabad Magyarországon nőhessenek fel”.

VIDEÓ: Magyar Péter október 23-ról, provokációkról, családi pótlékról


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
Nemrég adták át a Keleti pályaudvart, máris gond van a biztosítóberendezéssel
Kevesebb vágányon közlekednek a vonatok, így több járat forgalmát is átszervezték. Egyes vonatok más budapesti elővárosi állomásokon fordulnak, mások pedig késéssel indulnak a Keletiből.


Meghibásodott a biztosítóberendezés a frissen felújított Keleti pályaudvaron, így kevesebb vágányon közlekedhetnek a vonatok. A MÁV közlése szerint

ezért kora délutántól több járat forgalmát átszervezték: egyes vonatok más budapesti elővárosi állomásokon fordulnak, mások pedig késéssel indulnak a Keletiből.

Nem ez az első alkalom, hogy gond van a Keleti pályaudvar biztosítóberendezésével – emlékeztet a Telex. Az állomást alig egy hónapja nyitották újra egy négy hétig tartó felújítás után, de már akkor sem ment minden simán.

A tervezett szeptember 21-i újranyitáskor a hajnali órákban a biztosítóberendezésben zavart tapasztaltak, amit az idézett elő, hogy az állomás hosszan állt áramtalanítás alatt. A hibaelhárítás másnapig elhúzódott.

A MÁV legutóbbi közleménye szerint a mostani hiba miatt a Z60-as vonatok Rákosra érkeznek és onnan indulnak Sülysáp, Szolnok felé. A sülysápi S60-as vonatok nem járnak, viszont a Z60-as vonatok Budapest és Sülysáp között minden állomáson és megállóhelyen megállnak.

A Keleti pályaudvar helyett a Mátra és az Agria InterRégiók Kőbánya felsőre érkeznek és onnan indulnak Gyöngyös, Eger irányába. A gödöllői S80-as vonatok nem közlekednek, de az InterRégiók Budapest és Gödöllő között minden állomáson és megállóhelyen megállnak.

A békéscsabai IC-k Budapest helyett Szolnokon fordulnak vissza, a 12:13-kor Szombathelyre induló Savaria IC (IC 934) pedig kimaradt. A Rippl-Rónai IC (IC 824, IC 823) helyett pótlóbusz jár Dombóvár és Kaposvár között.


Link másolása
KÖVESS MINKET: