KÉK HÍREK
A Rovatból

INA-botrány: Rendkívüli vizsgálatot kért a horvát gazdasági miniszter

A Mol-csoport köszönetet mondott a korrupció és szervezett bűnözés elleni horvát nemzeti nyomozó irodának a Skugor-ügy felderítéséért. A cég közölte, hogy együttműködik a hatóságokkal, és mindent megtesz a kár minimalizálása érdekében.


Két évre visszamenőleg az INA horvát olajipari vállalat gázüzletére vonatkozó összes szerződés felülvizsgálatát kérte Davor Filipovic horvát gazdasági miniszter, miután

a hétvégén a gázkereskedelemmel kapcsolatos visszaélések miatt letartóztattak több embert Horvátországban, köztük az INA egyik igazgatóját is

- jelentette a Jutarnji List című horvát napilap hétfőn.

A tárcavezető a sajtónak úgy nyilatkozott: elengedhetetlen, hogy a felülvizsgálat kiterjedjen az összes gázvételi és -eladási szerződésre, valamint feltárja, hogy bizonyos üzleti partnerek milyen feltételek mellett kötötték a szerződéseket az INA-val.

"Fontos a belső ellenőrzés felülvizsgálata is, és elvárom a független könyvvizsgálóktól, hogy a kapott információk alapján megfelelő megállapításokat tegyenek az INA belső kontrolljának munkájával kapcsolatban" - mondta a miniszter.

A korrupció és szervezett bűnözés elleni horvát ügyészség (USKOK) a rendőrséggel közösen indított akcióban szombaton öt embert tartóztatott le gázkereskedelemmel kapcsolatos visszaélések miatt, köztük Damir Skugort, az INA földgázkereskedelmi ágazatának igazgatóját. A vádak szerint valamivel több mint egymilliárd kunával (54 milliárd forint) károsították meg a horvát olajvállalatot, kihasználva a globális válságot és a gáz árának folyamatos növekedését a világpiacon.

Skugor a kihallgatás során azzal védekezett, hogy a gáz ily módon történő értékesítése "az INA üzletpolitikája, és más cégeknek is fix áron adták el a gázt".

Skugor olyan gázeladási szerződést kötött az OMS nevű befektetési céggel - amelynek egyik tulajdonosa volt szomszédja, Josip Surjak, az ügyvédi kamara elnöke, a másik pedig egy Goran Husic nevű vállalkozó -, amely kedvező volt az ügyfél, de kedvezőtlen az INA számára. Az OMS az olcsón vásárolt gázt óriási haszonnal értékesítette tovább, és 846 millió kuna (46 milliárd forint) nyereségre tett szert.

Skugor részét átutalták édesapja számlájára, aki nyugdíjas. Erre lett figyelmes a pénzmosás elleni iroda, amely azonnal jelentette az esetet az illetékes hatóságoknak - írta lap.

A rendőrség az INA igazgatójának apját, valamint a Plinara észak-szlavóniai olaj- és földgázvállalat igazgatótanácsának elnökét, Marija Retkicet is őrizetbe vette.

A zágrábi bíróság vasárnap egy hónapra előzetes letartóztatásba helyezte mind az öt gyanúsítottat.

Hétfőn az INA azt közölte, hogy nem a vállalat igazgatótanácsa és felügyelő bizottsága döntött az USKOK vizsgálatának tárgyát képező vitatott szerződésekről. Damir Skugor helyettesével együtt jogosult akár 20 millió euró értékű szerződés aláírására. "Felhatalmazása alapján Skugor az összes olyan szerződés aláírója, amely a vizsgálat tárgyát képezi" - olvasható a sajtóközleményben.

Hozzátették: az INA kezdeményezte Skugor munkaviszonyának megszüntetését, felülvizsgálja az összes meglévő gázértékesítési szerződést és megtesz minden lehetséges jogi lépést.

A Mol-csoport az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: sajnos a horvát médiából értesültek a Skugor-ügyről, és elítélik az igazgató, valamint partnerei tettét.

"A Mol-csoport köszönetet mond a korrupció és szervezett bűnözés elleni horvát nemzeti nyomozó irodának (PNUSKOK) és az USKOK-nak a Skugor-ügy felderítésében végzett munkájáért. A cég minden módon együttműködik az illetékes hatóságokkal, és minden szükséges lépést megtesz a kár minimalizálása érdekében az INA-ra nézve"

- írták.

Jelezték: első lépésként Molnár József, az INA felügyelő bizottságának alelnöke még szombaton javaslatot tett egy rendkívüli felügyelő bizottsági ülés összehívására szerdára. A felügyelő bizottság ülésén a Mol-csoport tagjai alapos vizsgálat elindítását javasolják a Skugor-ügy minden részletének feltárása érdekében, beleértve az INA-n belül működő ellenőrzési mechanizmusokat is.

A Mol-csoport javasolni fogja, hogy a belső vizsgálat eredménye elérhető legyen az illetékes hatóságok számára - hangsúlyozták.

Az INA 49,08 százaléka a Molé, a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a vállalatban. A cég 44,84 százaléka a horvát állam tulajdona.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
Megrázó részletek: egy fiatal mentőtiszt halt meg az M3-ason történt balesetben
A 44 éves csopaki férfi egy élő állatokat szállító kamionnal. Az autó a kamion vontatmányának csapódott, majd alászorult. Egy szabadnapos tűzoltó civilekkel együtt emelte ki a kocsiból a férfit, de az életét már nem lehetett megmenteni.


Mint arról korábban mi is beszámoltunk: tragikus baleset történt vasárnap délelőtt tragikus az M3-as autópályán, Kerekharasztnál. Egy 44 éves férfi személyautóval ütközött egy élő állatokat szállító kamionnal. A jármű a kamion vontatmányának csapódott, majd alászorult.

A baleset helyszínén tartózkodott egy szabadnapos tűzoltó, aki civilekkel együtt emelte ki a férfit az autóból, és azonnal megkezdték az újraélesztést. A kiérkező mentők átvették az életmentést, de a férfi életét már nem tudták megmenteni.

A veol.hu információi szerint

az autóbalesetben elhunyt 44 éves férfi egy csopaki mentőtiszt volt.

A lap úgy tudja, hogy az áldozat Várpalotán dolgozott, és éppen Debrecenbe tartott személyautójával, amikor a baleset történt.

A mentőst sokan szerették, munkatársai is gyászolják.

„Gyászolunk...ismét...Nyugodj békében Márk!”

- írják az Ajkamentők Facebook-oldalán.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÉK HÍREK
A Rovatból
Nem vette észre a torlódást, kamionnak rohant és meghalt az M3-ason egy férfi
A 44 éves sofőr autója a vontatmány alá szorult, a kiérkező mentők hiába próbálták újraéleszteni. A balesetnél egy szabadnapos tűzoltó és több civil is segített.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. augusztus 24.



Vasárnap délelőtt tragikus baleset történt az M3-as autópályán, Kerekharasztnál. Egy 44 éves férfi személyautóval ütközött egy élő állatokat szállító kamionnal. A jármű a kamion vontatmányának csapódott, majd alászorult.

A Tények riportja szerint

a sávelterelés miatt lelassult a kocsisor, amit a sofőr nem vett észre.

A helyszínen tartózkodott egy szabadnapos tűzoltó, aki civilekkel együtt emelte ki a férfit az autóból, és azonnal megkezdték az újraélesztést. A kiérkező mentők átvették az életmentést, de sérülései olyan súlyosak voltak, hogy a férfi életét már nem tudták megmenteni.

A kamion sofőrje sértetlenül szállt ki a járművéből. A baleset miatt sávelterelést vezettek be az M3-ason, ami lassította a forgalmat, a szembe sávban pedig torlódás alakult ki a nézelődő autósok miatt.

A Tények riportját a balesetről itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Elcsalt és felváltva megerőszakolt egy 15 éves lányt két tinédzser
A vádirat szerint a fiatalok egy romos épületbe csalták a tinédzsert, ahol egymást váltva erőszakolták meg. Az ügyészség mindkettőjükre börtönbüntetést kért.


A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség minősített szexuális erőszak bűntette és más bűncselekmény miatt emelt vádat két fiatalkorú férfi ellen, akik elcsaltak, és megerőszakoltak egy kiskorú sértettet.

Az ügyészség közleménye a vádiratot idézve azt írja, hogy a két fiatalkorú vádlott 2024. augusztus végén, az esti órákban, egy borsodi településen, az utcán szólította le az általuk a faluból ismert 15 éves lányt.

Beszélgetni kezdtek vele, és arra hivatkozva, hogy valami fontosat akarnak mondani neki, megkérték, hogy menjen velük.

A sértett beleegyezett, ám útközben az egyik vádlott egyszer csak megragadta és akarata ellenére behúzta egy romos épületbe. A lány megpróbálta kirántani kezét a szorításból, erre a vádlottak közös erővel a földre teperték. A sértett kérlelte őket, hogy ne bántsák, de az egyik vádlott szexuális erőszakot követett el a sérelmére, amíg a másik lefogta.

Ezután cseréltek és a másik vádlott is erőszakosan közösült a 15 éves lánnyal.

Megfenyegették, hogy senkinek se beszéljen a történtekről, és arra is felszólították, hogy maradjon az épületben, amíg ők távoznak. A kiskorú lány ezután felöltözött és elmenekült.

Az ügyészség a büntetlen előéletű, bűnügyi felügyeletben lévő vádlottakkal szemben fiatalkorúak börtönében letöltendő szabadságvesztést indítványozott. Ezzel egy időben végleges hatállyal eltiltanák őket minden olyan foglalkozás gyakorlásától, amely során tizennyolcadik életévét be nem töltött személlyel kerülhetnek kapcsolatba.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
Tragédia Bugyinál: vízbe csúszott az autó, egy férfi és egy kutya nem élte túl a balesetet
A sofőr túlélte a balesetet, de 69 éves utasa a helyszínen meghalt, és egy kutya is elpusztult. A mentést a dabasi tűzoltók és a fővárosi búvárok végezték a sodrásos csatornában.


Meghalt egy vízelvezető csatornába csúszott autó utasa Bugyi nagyközség közelében – tájékoztatta a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság kommunikációs osztálya vasárnap az MTI-t.

A közlemény szerint a délutáni órákban Bugyi közigazgatási területén

egy autó sofőrje a vízelvezető csatorna mellett próbált megfordulni, ám a manőver során abba belecsúszott és a jármű elsüllyedt.

Az autó vezetője még időben ki tudott mászni, azonban 69 éves utasa a helyszínen életét vesztette.

Csámpai Attila, a Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője a balesetről elmondta: a dabasi hivatásos tűzoltók és a katasztrófavédelem fővárosi búvárszolgálatának munkatársai Bugyi és Áporka község között drótkötél segítségével húzták partra a 6-8 méter széles és mintegy 2-2,5 méter mély, erős sodrású Ürbőpusztai csatornába csúszott gépkocsit, amelyben az elhunyt férfi mellett egy kutya élettelen testét is megtalálták.


Link másolása
KÖVESS MINKET: