Így védekeztek a járvány ellen a világháború után
Hétről hétre Budapest
2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét, ahol a főváros helyismereti, helytörténeti anyagait találjátok meg. Folyamatosan gyarapodó gyűjteményükben százezer kötetnyi könyvet, kéziratot, hírlapot és folyóiratot, köztük számos régi, ritka dokumentumot tanulmányozhat bárki.
A fotótárban pedig mintegy százhetvenezer fényképet őriznek, amelyek bemutatják a városkép, az infrastruktúra változásait, a hétköznapok és történelmi fordulatok jeleneteit, a hírességek és mára elfeledett városlakók arcvonásait. Facebook-oldalukon ezeket mutatják be olyan történetekkel, amikről csak nagyon ritkán hallani.
Manapság sokszor látni üzletekben, közekedési eszközökön, vagy éppen a könyvtárban piktogramokkal ellátott tájékoztató szövegeket, plakátokat a járványra vonatkozó és a fertőzésveszély csökkentését szolgáló információkkal. Ilyen szövegek, feliratok, plakátok a múlt század ötvenes éveiben is gyakran előfordultak, a gyűjteményünkben megmaradt példányaik szomorú időszerűséget tükröznek.
Az 1945 utáni, de főleg az ötvenes évekbeli egészségügyi plakátok pontos eligazítást adnak arról, hogyan kell kulturáltan és biztonságosan részt venni a tömegközlekedésben. 1950 elejétől a Népjóléti Minisztérium feladatkörét az Egészségügyi Minisztérium vette át. Az ott működő Állami Közegészségügyi Felügyelőség és Járványvédelmi Főosztály Egészségügyi Felvilágosítás osztálya felelt a nép megfelelő tájékoztatásáért. Emellett a Magyar Vöröskereszt egészségügyi propagandaosztálya is aktívan bekapcsolódott a fölvilágosító munkába.

Az Országos Közegészségügyi Intézet épülete a IX. Gyáli (ma Albert Flórián) úton, 1930
Az 1925-ben intézet feladatkörét így határozta meg:
kiemelt feladata volt a fertőző betegségek elleni küzdelem irányítása.
Megjelent: Johan Béla (1889-1983): A M. Kir. Országos Közegészségügyi Intézet. - [Budapest] : [Egyetemi Ny.], [1928]

Az Országos Közegészségügyi Intézet épületkomplexumához tartozó Orvosok Háza a IX. Gyáli (ma Albert Flórián) úton
Az 1925-ben alapított Országos Közegészségügyi Intézet
kiemelt feladata volt a fertőző betegségek elleni küzdelem irányítása.
Megjelent: Johan Béla (1889-1983): Orvosok Háza. - [Budapest] : Közegészségügyi Int., 1930
„Zsebkendődet tartsad, orrod-szájad elé” (...) Zsebkendődbe köhögj, tüsszents” Mintha csak a mi covidos időnkbe láttak volna e plakátok készítői. A plakátok mellett egyéb kiadványok is foglalkoztak a nép egészségügyi felvilágosításával, de nyilván amivel a villamoson, trolin, buszon, hirdetőoszlopon találkozott az átlagpolgár, jó eséllyel az égett be a retinájába.

Számolócédula, 1938 körül

Felvilágosító brosúra, 1959

Felvilágosító brosúra, 1956

Felvilágosító brosúra, 1960

Felvilágosító brosúra, 1974
A második világháború után folyamatos gondot okozott a tbc, hiszen a frontról és hadifogolytáborokból hazatért katonák között sok volt a fertőzött. Az ötvenes években is folyamatosan törekedtek a betegség visszaszorítására, kiemelt prioritása volt a tüdőszűrésnek.