„Ide ne gyertek” – kipakolt az orosz–ukrán fronton megsérült kínai hadifogoly az USA-ban
Egy kínai férfi, akit a CNN Michaelként említ (de ez nyilván nem a valódi neve), arról számolt be, hogy az orosz hadsereg parancsnokai valamiért egy sötét, rácsos verembe zárták, ahol 21 napot töltött, úgy, hogy alig tudott megmozdulni, pedig azért érkezett, hogy az ő oldalukon harcoljon a háborúban Ukrajna ellen.
A férfi a kínai zárt internetre is beszivárgó orosz toborzóvideók hatására akarta kipróbálni a katonaéletet külföldön, de később nagyon megbánta a döntését. A veremben töltött idő alatt teljesen elvesztette korábbi motivációját arra, hogy Moszkváért harcoljon. Most azt szeretné, hogy mások nehogy ugyanígy járjanak.
A kínai zsoldosok orosz oldalon való részvétele akkor kapott nagyobb figyelmet, amikor Volodimir Zelenszkij bejelentette, hogy április elején két kínai harcost fogtak el a fronton. Az ukrán elnök válaszokat követelt Pekingtől, de az tagadta az érintettségét, és megismételte, hogy a kínai állampolgároknak „tartózkodniuk kell” a katonai akciókban való részvételtől.
Az orosz külügyminiszter-helyettes a TASS szerint „teljes valótlanságnak” nevezte, hogy kínaiak harcolnának Ukrajnában. Néhány nappal később azonban Ukrajna a sajtóban is bemutatta az elfogott kínai harcosokat.
A CNN független forrásokból azt is tudta bizonyítani, hogy az ukrán oldalon is vannak kínai harcosok egy zászlóaljban, de az ukrán szárazföldi erők erről nem tudtak pontos számot közölni.
Propagandával veszik rá a kínai férfiakat, hogy csatlakozzanak az orosz sereghez
A kínai katonákat közösségi médiában megjelenő hirdetésekkel toborozták, amelyek jó fizetést ígértek, és arra buzdították őket, hogy „legyenek igazi férfiak”. A videók orosz nyelvűek voltak, de kínai fordítással is elérhetővé tették őket. Az egyik így szólt: „Nem vagy férfi? Legyél igazi férfi!”.
A férfi korábban a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg katonája volt, 2018-ban szerelt le. A videók és a többi kínai harcos beszámolói újra felélesztették benne a harci szellemet. „Akkoriban nagyon lelkes voltam. Korábbi hivatásos katonaként úgy gondoltam, hogy itt is hozzá tudok járulni valamihez.” Hozzátette: szerinte nem politikai okokból jelentkezett, csupán harcolni akart, és azért választotta az orosz oldalt, mert oda könnyebb volt vízumot szerezni.
Az orosz hadsereg először elutasította, mert nem beszélte a nyelvet. Ezért inkább a hírhedt Wagner-csoporthoz csatlakozott, és a Donbasz régióba küldték harcolni. Hat hónappal később, 2024 májusában egyéves szerződést írt alá az orosz védelmi minisztériummal, amely Bahmutba küldte. Hasonló szerződést más külföldi harcosok is kaptak.
Michael elmondta, hogy a szerződés havi 200 ezer rubel (kb. 860 ezer forint) fizetést ígért. Egy korábbi videójában azt is elmondta, hogy minden elfoglalt kilométer után 50 ezer rubel (210–220 ezer forint) bónuszt kaptak. Azt mondta, a pénz nagyon fontos, mert ő és sok kínai harcos a társadalom alsó rétegéből jön, ahol a gazdaság növekedése lassul.
Bár a kínai internetet szigorúan ellenőrzik, az orosz toborzó hirdetések továbbra is széles körben elérhetők maradtak.