A Rovatból

Hvg.hu: egy korábbi kibertámadás ügyében bukkant fel az oroszpárti tüntetés egyik szervezőjének neve

P. Zoltán lett a tulajdonosa annak a domain címnek, amiről 2014-ben adathalász támadást indítottak a Honvédelmi Minisztérium ellen.


A jövő hét szombatra meghirdetett - majd csütörtök délután lemondott - oroszpárti tüntetés szervezői között talált rá a HVG arra a P. Zoltánra, akinek a neve már előkerült egy, a Honvédelmi Minisztérium ellen irányuló kibertámadás kapcsán is. A cikkük szerint a demonstrációt hirdető Facebook-eseményt négyen hozták létre, közülük ketten voltak beazonosíthatóak, ebből is az egyik egy Facebook-oldal. A másik egy magánszemély, P. Zoltán, akinek az adatlapjáról nem sok minden derült ki.

Ennél azonban érdekesebb, hogy

egy ugyanilyen, egyébként nem szokványos vezetéknevű férfi évekkel korábban egy olyan kibertámadásos ügyben bukkant fel, amelynek hátterében minden bizonnyal oroszok álltak,

a célpont pedig a Honvédelmi Minisztérium volt - írja a HVG.

Az adathalász támadást még 2014-ben indították az orosz titkosszolgálatok egy qov.hu domain alatt lévő oldalról. A Népszava 2017-ben írt arról, hogy ezt a domaint a bolgár Nyikoláj Mladenov neve alatt jegyezték még 2014-ben.

Később azonban kiderült, hogy a megadott postacím nem létezik, a telefonszám kamu, maga a név pedig egy korábbi bolgár külügyminiszteré.

A Népszava 2017-ben akadt rá P. Zoltánra, mint a domain akkori tulajdonosára, a férfi azonban azt állította, hogy semmi köze a kibertámadáshoz. Igaz, 2014-ben még valóban nem is ő volt a domain tulajdonosa.

A HVG azonban megjegyzi, nem tudni, hogy ha P. Zoltánnak semmi köze nem volt a qov.hu-s adathalász műveletekhez, akkor miért éppen nála kötött ki végül az akcióhoz használt domain?

A lap úgy tudja, hogy a győri férfi kiberbiztonsággal foglalkozik, és nem pusztán névazonosságról van szó: a jövő héten esedékes oroszpárti tüntetés Facebook-esemény oldala mögött álló, és az évekkel ezelőtt a qov.hu-t tulajdonló P. Zoltán ugyanaz a személy. A HVG megkeresésére a férfi egyenlőre nem reagált. A cikkben ugyanakkor azt is írták, mindez nem jelenti azt, hogy a tüntetést P. Zoltán szervezni,

az viszont valószínűtlen, hogy ha nem is ő a szervező, akkor ne lenne kapcsolata velük.

Minden ilyen megmozdulást a rendőrségen is be kell jelenteni, tehát valakinek főszervezőként vállalnia kell ezt az eseményt is névvel legalább a hatóságok felé. Ez az adat azonban nem nyilvános.

Az április 30-ra, Budapestre tervezett demonstrációról a 444 írt először az oroszhirek.hu Telegram-csatornája alapján. A szervezők a Facebook-eseményhez hibás magyarsággal azt írták,

szolidaritás és az orosz gyűlölet a russzofóbia ellen lesz a csendes és békés felvonulás!

Az esemény ellen korábban a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak címzett levélben tiltakoztak a magyarországi ukrán önkormányzatok és civil szervezetek.

FRISSÍTÉS:

Csütörtök délután a Facebookon meghirdetett eseménynél előbb az jelent meg, hogy "lemondott esemény", majd elérhetetlenné is vált az esemény linkje - vette észre a Népszava. Később azonban egy új eseményt hoztak létre a szervezők, akik azt közölték, a Facebook törölte az oldalukat, vagy valaki meghekkelte az eseményt, ezért tűntek el korábban. A tüntetést azonban nem fújták le, csak a helyszín változott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter azonnali hatállyal felmentette Nagy Mártont
A kormányváltás ellenére formálisan még mindig Nagy Márton képviselte az országot a Nemzetközi Valutaalapnál (IMF). A posztot a Tisza-kormány pénzügyminisztere, Kármán András kapja.


A Magyar Közlönyben megjelent határozat szerint csütörtöktől Kármán András pénzügyminiszter lett Magyarország úgynevezett helyettes kormányzója a Nemzetközi Valutaalapnál. Magyar Péter miniszterelnök ezzel egyidőben felmentette a tisztségből az előző kormány miniszterét, Nagy Mártontírja a 24.hu.

A döntésről Orbán Anita külügyminiszternek kell hivatalosan tájékoztatnia a nemzetközi szervezetet.

A 24.hu szerint a kormány döntése formalitás.

A Nemzetközi Valutaalap legfőbb döntéshozó testületében, a kormányzótanácsban minden tagállamot egy kormányzó és egy helyettes képvisel.

Magyarországon a kialakult gyakorlat szerint a kormányzói posztot a Magyar Nemzeti Bank elnöke, a helyettesi tisztséget pedig a mindenkori költségvetésért felelős miniszter tölti be. Mivel az MNB elnöke Varga Mihály, az ő pozíciója nem változott, viszont a kormányváltással a költségvetésért felelős miniszter személye igen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Emelkedett a Duna vízszintje, már 9 centire vagyunk a vasárnapi mélyponttól
Magyar Péter miniszterelnök a közösségi oldalán adott tájékoztatást a Duna vízállásának javulásáról. Gajdos László szerint Paksnál 3 centit emelkedett a vízszint tegnap óta.


Magyar Péter miniszterelnök szerint továbbra is üzemel Paksi Atomerőmű turbinája, miközben a Duna vízszintje már kilenc centiméterrel a vasárnapi mélypont fölött van. A kormányfő a közösségi oldalán közzétett bejegyzésében a mai hőségre való tekintettel önkéntes fogyasztáscsökkentést is kért:

„Jó hír, hogy már kilenc centire vagyunk a Duna vasárnapi mélypontjától, és eső várható az osztrák vízgyűjtőkön. A paksi turbina üzemel. Ettől függetlenül a mai forró napon még nagy szükség lesz az önkéntes fogyasztáscsökkentésre.”

Gajdos László élő környezetért felelős miniszter arról ír, 3 centimétert emelkedett Pakson a vízszint. Azt nem írja, hogy a hűtőöbölben ez mekkora emelkedést jelent.

„A mérési adatok alapján a Duna vízszintje Pakson a tegnapi reggeli -134 cm-ről ma reggelre -131 cm-re alakult.”

A miniszter jelzi, hogy „meteorológiai előrejelzések szerint ma számottevő csapadék valószínűsíthető az Inn, a Traun és az Enns vízgyűjtő területein. Amennyiben a várt esőmennyiség lezúdul, az a hétvégétől már néhány deciméteres emelkedést hozhat a magyarországi szakaszon is.

A folyó vízhozamát és vízszintjét folyamatosan nyomon követjük” - közölte.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Csődbe ment az utazási iroda, ami nemrég SMS-ben közölte az ügyfelekkel, hogy nem tudja hazahozni őket
Fizetésképtelenséget jelentett a bolgár bejegyzésű Robinson Tours utazási iroda. A károsult magyar utasoknak az Axiom Insurance nevű bolgár biztosítónál kell benyújtaniuk a kárigényüket, angolul.


Fizetésképtelenséget jelentett a bolgár bejegyzésű Robinson Tours, amely felszámolási eljárás megindítását kérte maga ellen a Szófiai Városi Bíróságtól – írja a turizmus.com. A cég levélben értesítette partnereit és utasait a döntésről, amelyet a kereslet visszaesésével, a magas üzemanyagárakkal és a fapados légitársaságok piaci magatartásával indokoltak.

A cég közleménye részletesen leírja, hová jutottak pénzügyileg: „A ROBINSON TOURS EOOD. már nem rendelkezik a szükséges pénzügyi eszközökkel… ezért […] kérelem lett benyújtva […] a felszámolási eljárás megindítására.”

Az érintett magyar utasoknak a kártérítési igényüket a cég bolgár biztosítójánál, az Axiom Insurance Company AD-nél kell benyújtaniuk. A kárbejelentést angolul, e-mailben tehetik meg, csatolva a foglalási és fizetési bizonylatokat, valamint megadva a bankszámlaszámukat IBAN-formátumban a visszatérítéshez.

A botrány múlt szombaton robbant ki, amikor az utazási iroda SMS-ben értesítette több ügyfelét, hogy a vasárnapra tervezett bulgáriai útjukat nem tudják elindítani, vagy a hazajutást nem tudják megoldani. Az indoklás nem volt egységes, egyeseknek a szállodák túltelítettségével, másoknak a charterjáratokkal kapcsolatos problémákkal magyarázták a lemondást.

Az eset miatt több, már kint tartózkodó nyaraló repülő helyett busszal volt kénytelen hazatérni.

A most csődöt jelentő Robinson Tours egy Bulgáriában bejegyzett cég, amely határon átnyúló szolgáltatóként működött a magyar piacon, emiatt zajlik a kártalanítási eljárás is a bolgár jogszabályok szerint, a bolgár biztosítón keresztül.

Korábban egy magyar bejegyzésű, nagy múltú utazási iroda működött Robinson Tours néven. Az a cég a koronavírus-járvány okozta válság miatt 2020-ban szüntette be a tevékenységét.

A márkanév 2021-ben tért vissza a piacra, de már a most fizetésképtelenséget jelentő bolgár vállalkozás üzemeltetésében.

Azonban az ügyben a Budapest Főváros Kormányhivatala is jelezte, hogy figyelemmel kísérik a helyzetet.

Via 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Ma tetőzik a nyár legdurvább hőhulláma, már előfordulhatnak zivatarok is
Csütörtökön éri el csúcspontját az augusztusi hőhullám, az összes megyére harmadfokú figyelmeztetés adtak ki. A nappali csúcshőmérséklet elérheti a 42 fokot is, estére 25-32 fok közé hűl le a levegő.


Országos piros figyelmeztetés a magas középhőmérséklet miatt, délután helyenként zivatarokkal: ma 36 és 42 fok között tetőzik a hőség Magyarországon.

A HungaroMet csütörtök reggelre az összes vármegyét piros, azaz harmadfokú figyelmeztetés alá vonta a magas középhőmérséklet miatt

- ami nem összekeverendő a péntekig érvényben lévő hőségriasztással, amit az egészségügyi hatóság rendelt el.

Az előrejelzés szerint a napi középhőmérséklet az ország nagy részén 29 fok felett, a középső területeken pedig 30-31 fok körül alakulhat - írja a HungaroMet.

Késő estére a levegő 25 és 32 fok közé hűl le.

Péntek reggelig többnyire derült vagy gyengén felhős idő várható, a legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 17 és 25 fok között alakul.

A hőség mellett zivatarokra is készülni kell. Heves, Nógrád, Pest, Győr-Moson-Sopron, Fejér, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyékre elsőfokú (citromsárga) figyelmeztetést adtak ki. A zivatarok a délutáni órákban először a középhegységekben és az északnyugati határvidéken, később pedig már síkvidéken is kialakulhatnak.

A cellákat viharos, 60-80 km/órás széllökések, apró szemű jég és intenzív csapadék kísérheti.

Tegnap megdőlt a napi melegrekord:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk