A Rovatból

Hipnotikus élmény a daruvonulás a Hortobágyon

Az évnek ebben az időszakában akár 100 ezer példány is megpihen nálunk úton Afrika felé. De nemcsak emiatt érdemes ellátogatni a világörökség részét képező nemzeti parkba.

Link másolása

A Hortobágyi Nemzeti Park bámulatra méltó állatvilággal rendelkezik, akár a végtelen pusztában legelésző szürkemarha-csordákat és rackajuhnyájakat, akár a halastavak mentén fészkelő rengeteg vízimadarat naphosszat lehetne csodálni. Annyi biztos, hogy nem véletlenül része ez a táj a világörökségnek.

Az év minden időszakában érdemes idelátogatni, azonban ősz elején különösen: ugyanis ekkor kezdenek vonulni tömegesen a darvak a nyári, észak-európai költőhelyeikről (főleg Finnországból és Oroszország nyugati részéről) Afrika felé, ahol átvészelik a telet. A hosszú út során pedig akár hetekre is megállnak a hortobágyi halastavaknál.

Számuk szinte exponenciálisan növekszik napról napra: idén szeptember elején még csak 4200-an voltak, egy héttel később már 8100-an, újabb 7 nap múlva 13550-en, szeptember 28-án 29800-an, október 5-ére pedig már 42 ezernél is többen tartózkodtak a Hortobágyon. A csúcs azonban még ennél is jóval több, akár a 100 ezer példányt is elérheti.

A darvak a napot jórészt a gabonatáblákban töltik élelemre vadászva, de szerencsére a termésben csak alig-alig tesznek kárt, mivel inkább az elhullajtott szemekkel táplálkoznak. Sötétedéskor pedig szinte vezényszóra indulnak meg kisebb-nagyobb csapatokban éjszakázóhelyeik felé.

Videónk a helyszínről:hort4hort5hort6

Egészen hipnotikus élmény, ahogy a legkülönfélébb alakzatokat felvéve, jellegzetes hangjukat hallatva repülnek át a horizonton, míg a háttérben épp lenyugszik a nap.

A daru szerepe a kultúrában

A darvakat már évszázadokkal ezelőtt is a vándorok védelmezőjének és az istenek hírnökének tartották. Hermész szerint például ők az írás szent titkának tudói. Az Apollón marháit ellopó Hermészt saját szent madarának rikácsolása leplezte le.

A kereszténységben a hűség, az éberség, illetve a szerzetesi élet szimbólumának számítanak, Európa nyugati részén a szerencse madaraként tekintenek rájuk. A darutoll hagyományos magyar viselet is: nemesi süvegek, később pásztorkalapok díszeit szolgáltatta.

A halastavak legegyszerűbben a direkt ebből a célból kiépített kisvasúttal közelíthetőek meg. A síneket mindkét oldalról nádas és víz veszi körül, és a legkülönfélébb állatokat (a madarak mellett például vízi bivalyokat) lehet megfigyelni a nagyjából 5 kilométeres, 15-20 percig tartó út során.hort1hort2hort3

De a Hortobágy ezen kívül is rengeteg csodát rejt: a Visit Debrecen jóvoltából szervezett sajtóút keretében részt vehettünk például a hagyományos pusztakocsikázáson, ahol a csikósok mindennapjait is bemutatták nekünk. A világhírű Mátai Ménes látogatóközpontjában megnéztük a puszta ötös nevű lovas produkciót, és bemehettünk az egyik istállóba is.

Az ebédet egy hasonlóan tradicionális helyszínen, a Kilenclyukú híd tövében található Nagycsárdában fogyasztottuk el.

Marhapörkölt és slambuc volt a menü, természetesen cigányzene kíséretében, hogy még autentikusabb legyen a hangulat.

Aki még több élményre vágyik, részt vehet a naponta több alkalommal induló pusztaszafari-túrán, ellátogathat a híres madárkórházba, tiszta idő esetén pedig a csillagoségbolt-parkból kémlelheti az eget éjszakánként.hort10hort11hort12

Már a fentiek végigjárásával is bőven el lehet tölteni egy hétvégét a környéken, de a lehetőségeket tovább színesíti, hogy Debrecen alig félórányira található a Hortobágytól. A város minden évszakban más arcát mutatja, így ősszel is bőven tartogat meglepetéseket.

Mi gyönyörű, napsütéses időt fogtunk ki, ami a legjobb apropó volt egy sétára a Nagyerdőben.

A parkot néhány éve újították fel, azóta minden szempontból irigylésre méltóan néz ki.

Remek piknikezőhely, és nem mellesleg egészen idilli látvány az úszkáló kacsákkal, szökőkutakkal, illetve a babakocsit tologató családokkal.

A szintén itt található Nagyerdei Víztorony pedig pezsgő kulturális életet is biztosít a városrészben: koncertteremmel, kávézóval és mászófallal is felszerelték, sőt kilátóként is funkcionál, ahonnan tiszta idő esetén akár a Tokaj-környéki hegyekig is el lehet látni.hort7hort8hort9

Bővebb infókat a látnivalókról és a vezetett túrák időpontjairól a Hortobágyi Nemzeti Park honlapján találsz.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.

Link másolása
KÖVESS MINKET: