HÍREK
A Rovatból

Medián: 12 százalékpont a TISZA előnye, a választók többsége mégis Fidesz-győzelemre számít

Furcsa ellentmondást mutat a Medián felmérése: még a bizonytalanok is Fidesz-győzelmet várnak, pedig kétszer annyian akarnak változást.


Alig három hónappal az országgyűlési választás előtt tovább nyílt az olló a Tisza Párt és a Fidesz között: a Medián legfrissebb felmérése szerint – amelyet a hvg.hu közölt –

a biztos szavazók körében már 12 százalékpont a különbség Magyar Péter pártja javára, miközben a Demokratikus Koalíció támogatottsága 1 százalékra zuhant.

A TISZA Párt egy tavaly novemberi megtorpanás után január első felére ismét erősödni tudott, a Fidesz-KDNP felpörgetett kampánya pedig nem hozott új szavazókat a kormánypártoknak. Magyar Péter pártja továbbra sem elsősorban a Fidesz táborából szerez támogatókat, hanem az óellenzéknek csúfolt kis pártok korábbi híveit szívja el.

A teljes népesség körében a TISZA 2 százalékponttal erősödött, a Fidesz pedig stagnált. A választani tudó biztos szavazók körében a kormánypárt még gyengült is.

A január első felében készült felmérés szerint jelenleg csak a két nagy párt számít biztos bejutónak az április 12-e után felálló Országgyűlésbe. A korábban esélyesnek tartott Mi Hazánk is csak billeg a bejutási küszöbön. A többiek, köztük a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Demokratikus Koalíció, alig érik el az 1 százalékos támogatottságot. Míg az MKKP népszerűsége enyhén nőtt, addig Dobrev Klára pártjáé csökkent.

A Fidesz és Orbán Viktor elsöprő médiajelenléte ugyan nem tudta megállítani a TISZA Párt előretörését, de a jelek szerint hatással van a választók győzelmi várakozásaira.

A Medián „mire számít, ki lesz a győztes?” kérdésére a szavazókorú népesség 44 százaléka a Fidesz-KDNP-t, 39 százalék pedig a TISZA Pártot nevezte meg győztesként.

Ez részben azzal magyarázható, hogy a kormánypártiak önbizalma nagyobb, de főleg azzal, hogy a bizonytalanok körében is jóval többen számítanak arra, hogy nem lesz változás. Pedig éppen az utóbbiak között

kétszer annyian (47 százalék) szeretnének kormányváltást tavasszal, mint ahányan a kormány maradását (24 százalék).

Tavaly júniusban a Medián 15 százalékpontos TISZA-előnyt mért a biztos szavazók körében. Akkor a párt főleg a fiataloknál volt erős, míg a Fidesz az idősebbeknél, és a kutatások már a falvakban is a TISZA felzárkózását jelezték. A tavaly decemberi felmérés már azt mutatta, hogy összeomlott a Fidesz támogatottsága a 40 év alattiaknál, az akkori adatok szerint 57% a TISZA Pártra szavazott volna, és csak 14% a Fideszre. A teljes szavazókorú népességet tekintve a TISZA 5 százalékponttal előzte meg a Fideszt, a választani tudó „biztos” szavazók körében pedig 10 százalékponttal.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter újabb két minisztert jelentett be: megvan, ki lesz Gulyás Gergely utódja
A leendő miniszterelnök Lőrincz Viktóriát kérte fel terület- és vidékfejlesztési miniszternek, Ruff Bálintot pedig a Miniszterelnökség vezetésével bízta meg, ami a leköszönő Orbán-kormányban Gulyás Gergely feladata volt. A pártelnök szerint leendő minisztere és a Miniszterelnökség a valódi rendszerváltás megvalósításáért felel majd.


Újabb minisztereket jelentett be Magyar Péter. A leendő miniszterelnök a Facebook-oldalán közölte, hogy

Lőrincz Viktóriát, Kaposvár és térsége megválasztott országgyűlési képviselőjét kérte fel a megalakuló TISZA-kormány terület- és vidékfejlesztési miniszterének, a Miniszterelnökség vezetésével pedig Ruff Bálintot bízta meg.

Lőrincz Viktória a Somogy 01-es választókerületben nyert egyéni képviselői helyet. Magyar Péter szerint „a kampány során bebizonyította, hogy kérlelhetetlen, nagy tudású, emberséges és szorgalmas hazafi, akinek korábbi önkormányzati és jogi tapasztalatai sokat segítenek majd abban, hogy ezt a kiemelt jelentőségű minisztériumot méltóképpen vezethesse.”

A Tisza Párt elnöke kijelentette, hogy a leendő miniszterrel közös az álláspontjuk a vidékfejlesztés fontosságáról. „Viktóriával egyetértünk abban, hogy megkülönböztetett figyelmet kell fordítani a vidéki Magyarország támogatására, a helyi közösségek megerősítésére és a területi egyenlőtlenségek csökkentésére.”

Magyar Péter azt is közölte, hogy dr. Ruff Bálint lesz a Miniszterelnökséget vezető miniszter, és megköszönte neki, hogy elfogadta a felkérést. Ő lesz tehát Gulyás Gergely utódja ebben a tisztségben.

A leendő miniszter és a kormány feladatát a Tisza vezetője a következőképpen határozta meg: „a valódi rendszerváltás megvalósításáért felel és felelünk.”

Mint írta, Ruff Bálintot a nyilvánosság főként közéleti szerepvállalásai miatt ismeri, de számára a közigazgatási tapasztalata is kiemelten fontos. Úgy véli, Ruff bizonyította rátermettségét az elmúlt években.

„Az elmúlt években közéleti megszólalásaival nemcsak széles látókörűségét, hanem kérlelhetetlenségét és felelősségtudatát is bizonyította. Magyarországnak pedig hatalmas szüksége van erre”

– olvasható Magyar Péter posztjában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Legyen tánc!” - Magyar Péter így jelentette be a rendszerváltó buli időpontját
Magyar Péter bejelentette, hogy a miniszterelnöki eskütétel napján ünnepséget tartanak Budapesten. A politikus a rendszerváltás közös köszöntésére hívta az embereket a Kossuth térre.


Magyar Péter szerda reggel bejelentette az általa szervezett országos ünnepség időpontját. Közlése szerint május 9-én délután, a hivatalos miniszterelnöki eskütételt követően tartják az ünnepi eseményt a fővárosban, a Kossuth téren.

A politikus egy felhívást is közzétett, amelyben azt írta: „Köszöntsük közösen a rendszerváltást!”

Majd egy hozzászólásában viccesen megjegyezte, hogy „Legyen tánc!” - amit a füzesabonyi választókkal készült elhíresült interjúból idézett.

Az országos rendezvényt még a parlamenti pártok egyeztetése után jelentette be az alakuló ülés napjára, azonban akkor még nem lehetett tudni, hogy Sulyok Tamás mikorra tűzi ki az új Országgyűlés alakuló ülését, ahol rendhagyó módon a miniszterelnököt is megválasztják.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán Viktor megerősítette, hogy Sulyok Tamás a Fidesz bábja
A leendő miniszterelnök Facebookon reagált arra, hogy a Fidesz és Orbán Viktor petícióval állt ki a köztársasági elnök mellett. Szerinte ez a lépés egyértelműen bizonyítja, hogy az államfő a kormánypárt bábjaként működik.


Magyar Péter egy szerda reggeli Facebook-posztban arról ír, hogy szerinte a leköszönő miniszterelnök tegnapi lépése igazolta, hogy Sulyok Tamás nem független a Fidesztől.

A politikus saját szavaival: „Orbán Viktor tegnap megerősítette, hogy Sulyok Tamás a Fidesz bábja.”

A Tisza Párt elnöke szerint bár lehetséges aláírásokat gyűjteni, a választók akarata egyértelmű.

„3.385.000 honfitársunk a rendszerváltásra és a bábok távozására szavazott”

- fogalmazott.

Magyar Péter arra reagált, hogy tegnap Orbán Viktor is aláírta azt az online petíciót, ami Sulyok Tamás köztársasági elnök védelmére indult, akit a leendő miniszterelnök a többi „Orbán-bábbal” egyetemben lemondásra szólított fel május 31-i határidővel. Amennyiben addig Sulyok nem távozik, úgy a Tisza Párt kétharmados többségére támaszkodva távolítaná el az államfőt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Valaki népszavazást kezdeményezett arról, hogy a Fideszt örökre tiltsák el választásokon való indulástól
A Nemzeti Választási Bizottság elutasította a magánszemély által benyújtott népszavazási kérdést. A testület szerint a kezdeményezés alkotmányellenes.


Alaptörvény-ellenesnek ítélte és elutasította a Nemzeti Választási Bizottság azt a népszavazási kezdeményezést, amely örökre eltiltotta volna a Fidesz–KDNP-t a választásokon való indulástól – írja a HVG.

Egy férfi nyújtotta be a kezdeményezést, amelyet 34-en írták alá, de ebből csak 22 aláírás bizonyult érvényesnek. A bizottság szerint a kérdés tiltott tárgykört érint, sérti a pártok alapjogait, és több ponton nem egyértelmű.

A szavazólapon a következő - nyelvtani hibákkal teletűzdelt - kérdés szerepelt volna:

„Egyetért-e azzal, hogy a Fidesz-KDNP, NER terrorszervezetek, és azok tagjai – mint a magyar nép közellenségei, butító, jogfosztó, kifosztó tevékenységük miatt méltatlanná váltak a magyar választó polgárok bármilyen szintű képviseletére – ezért soha nem indulhassanak európai parlamenti, magyar országgyűlési, valamint önkormányzati választásokon?”

A bizottság legfőbb indoka az volt, hogy népszavazással nem lehet módosítani az Alaptörvényt, a választásokon való indulás szabályait és a pártok működését pedig az rögzíti. Kiemelték azt is, hogy két párt kiemelése és külön szabályozása alkotmányosan nem indokolható.

Egy sikeres népszavazás esetén az érintett pártok jogai alapjaiban sérülnének, és „a pártként való működésük gyakorlatilag kiüresedne”.

A kérdés emellett az egyértelműség feltételének sem felelt meg, különösen a „NER terrorszervezetek” fordulat miatt. A határozat szerint a magyar jog nem ismer ilyen fogalmat, csak „terrorista csoportot”, a Fidesz és a KDNP pedig nem szerepel a törvényi felsorolásban.

Az ülésen a kérdést érdemi vita nélkül, 11 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül utasították el. A jegyzőkönyv szerint a napirendi pontot nem vitatták hosszan, egyetlen hozzászóló volt.

Fazekas István, a bizottság tagja szerint a kérdés „olyan alacsony színvonal, hogy a hosszas határozat elkészítése és ismertetése egyetlen percet sem érdemel”.

Link másolása
KÖVESS MINKET: