Hernádi Zsolt: „Mindenkinek van terve addig, amíg pofán nem vágják”
A Mol elnök-vezérigazgatója a Portfolio által szervezett Budapest Economic Forumon tartott előadást, ahol sötét jelent és hasonlóan nehéz jövőt vázolt fel.
Szerinte az Európai Unió most keresi a helyét a kialakulófélben lévő kétpólusú világrendben, ami már Donald Trump Kína-ellenes intézkedéseivel elkezdett kialakulni. Hernádi szerint egyik oldalon az USA és szövetségesei lesznek, míg a másik oldalon Kína lesz, akihez lassan Oroszország is sodródik.
– fogalmazott a Mol-vezér a hvg.hu beszámolója szerint.
Kérdésként vetette fel azt is, hogy honnan fogja az unió az energiahordozókat pótolni akkor, ha az új világrend kialakulása után Oroszország nem szállít majd Európába se olajat se földgázt. Pedig a földgáz 39 százaléka, az olajnak 27 százaléka, míg a dízel 10 százaléka érkezik Oroszországból. Az alternatíva megtalálása pedig nem megy gyorsan, nem lehet csöveket építeni egyik napról a másikra.
Arról is beszélt, hogy szerinte most két csoportra szakad szét a globalizációs együttműködés: az USA és szövetségesei lesznek az egyik oldalon, Oroszország pedig lassan Kínához közeledik. Mint mondta,
A kormány politikáját is bírálta a Mol vezetője, aki szerint a különadók, az árstopok és a tűzifarendelet is arra utal, hogy
Hernádi kiemelte, hogy a különadókból származó bevétel 30 százalékát a Mol adja, de ha az ársapkából eredő költségeket is hozzáveszi, akkor ez az arány már 50 százalék.
Azt is problémaként vázolta fel, hogy a zöld energiatermeléshez szükséges anyagok egyharmadát is az oroszok termelik, a másik nagy szállító pedig Kína. Éppen ezért nem javasolja, hogy minden hidat felégessünk.
Azt pedig el kell fogadtatni, hogy nem lesz olcsó az energia. A spórolást nem, a pazarlást viszont bűnnek tartja.