HÍREK
A Rovatból

Havasi Bertalan Orbán mondatairól: „Az uniós tagság ügyében tartalmilag semmilyen újdonság nem hangzott el”

Egy amerikai újságíró szerint Orbán Viktor azt mondta: „egyértelműen nem” szeretne az Európai Unióban maradni. Ellenzéki pártok is reagáltak.


Ahogy pénteken mi is megírtuk, Orbán Viktor külföldi újságírókkal beszélgetett a Mathias Corvinus Collegium (MCC) médiakonferenciáján. Köztük volt Rod Dreher, az American Conservative című lap publicistája is, aki idézte a miniszterelnök szavait. Állítása szerint Orbán arra a kérdésre, hogy szeretné-e, hogy Magyarország az Európai Unió tagja maradjon, úgy válaszolt, hogy: „Egyértelműen nem!” Majd hozzátette, ennek ellenére Magyarországnak nincs más választása, mert exportjának 85 százaléka az az unión belüli kereskedésből származik.

Később ez a mondat eltűnt az eredeti cikkből, de az RTL.hu képernyőfotóval bizonyította, hogy – legalábbis Dreher szerint – a mondat elhangzott.

Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke sem cáfolta egyértelműen azt, hogy Orbán Viktor beszélt volna a kérdésről. Az ezzel kapcsolatos felvetésre annyit mondott:

„Semmi új nem hangzott el, a miniszterelnök már sokszor világossá tette: az EU-tagság nem kívánságműsor, hanem Magyarország nemzeti érdeke.”

Az elhangzott kijelentésre reagáltak a parlamenti pártok vezetői is. Gyöngyösi Márton, a Jobbik elnöke a Facebookon azt írta: „Az igazán szörnyű, hogy sajnos meg is tudná tenni. Ő is tudja. Magyarország EU-ból történő kiválását el tudja indítani és meg tudja szavaztatni a parlamenti többségével. Népszavazás nélkül.”

„2023 januárjára az Orbán-rendszer 12 év teljhatalom után odáig jutott, hogy saját hatalma megtartása érdekében egy nemzeti sorstragédiát helyezett kilátásba. Hiába döntöttek a magyarok az uniós csatlakozásról népszavazáson, hiába áll vitán és pártokon felül Magyarországon uniós tagságának fontossága, a magyar miniszterelnök elkezdett úgy beszélni, mint aki az EU-ból való kilépésre készül.”

– ezt már Dobrev Klára, a DK árnyékminiszterelnök-jelöltje jelentette ki. Szerinte, ha kell, országos tiltakozásokkal fogják megakadályozni a kilépést. „Több millióan fogunk utcára menni, ott leszünk a Karmelita kolostortól kezdve az ország összes Fidesz-irodájáig” – tette hozzá.

Ujhelyi István szocialista EP-képviselő egyszerűen csak arra emlékeztetett: „Két fideszes volt anno, aki nem vett részt hazánk uniós csatlakozásának parlamenti megszavazásán: Orbán Viktor és Áder János.”

A Párbeszéd Facebookon közzétett közleményében azt írja: „Lefordítjuk: Orbánnak nincs más választása, mert különben nem tudná ellopni az uniós pénzeket. [...] A magyar társadalom szilárdan az EU-tagság mellett áll, a legutóbbi közvélemény-kutatás tanúsága szerint Magyarország EU-tagságát a megkérdezettek 68 százaléka most is előnyösnek tartja, bármennyire is azt szeretné Orbán, hogy ez ne így legyen.”

Márki-Zay Péter szerint „a miniszterelnök mára az Európai Unió fekete báránya lett – nem ok nélkül, a Putyinnal ápolt jó viszony és a folyamatos vétók következtében. Orbán hintapolitikájának a magyarok az elszenvedői, a helyünk az Európai Unióban és a NATO-ban egyre bizonytalanabb. A propaganda hatására sokan elhiszik, hogy mindenért Soros, Brüsszel és Amerika a hibás, de már szerencsére egyre többen látják, hogy lassan túl nagy lesz a kanál, amivel meg kéne ennie a kormánynak azt, amit főzött.” A tavalyi választás ellenzéki miniszterelnök-jelöltje felszólította a miniszterelnököt, hogy „amikor a saját álláspontját hangoztatja, ne Magyarország véleményeként tegye azt. Ön csak egy megválasztott vezető, akinek a nemzete boldogulásáért kéne szolgálatot teljesítenie, nem gyerekes játszmákat folytatnia.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
A pápával vacsorázott Német László belgrádi érsek, miután senki sem mert leülni az új egyházfő asztalához
Erdő Péter és Német László pápaválasztó bíborosok meséltek a világ legtitkosabb szavazásáról és az új pápáról.


Erdő Péter és Német László pápaválasztó bíboros XIV. Leó megválasztásának körülményeiről, a világ legtitkosabb szavazásáról és az új pápáról mesélt az RTL Híradónak.

„A pápa, mikor bejött a vacsorára tegnap este, a választás után, senki sem mert az asztalához menni. Hát ez így van, az ember megváltozik, fehérben ott állt szegény, és akkor mi ketten, másik két szerzetessel, egy szalézivel és egy ferencessel, mondtuk, hogy nem lehet itt hagyni szegényt egyedül. És kérdeztük tőle, azonnal válaszolta, hogy gyertek, gyertek, úgyhogy tegnap együtt vacsoráztam a pápával”

- mesélte Német László belgrádi érsek, aki vajdasági magyar családban született, és tavaly Ferenc pápa nevezte ki bíborossá.

Azt is elárulta az RTL Híradónak, hogy az úgy egyházfő szerinte nem számított a pápaságra, és ahogy sorra jöttek a szavazatok, fejét a kezébe temette, mikor ráébredt, hogy ő lehet a következő.

„Nem voltak olyan kijelentései vagy fellépései, hogy nyomni akarta volna a karriert, meg hasonló dolgok, tehát nem volt része semmilyen ilyen titkos nagy társaságoknak, amelyek megpróbálják megoldani a világ problémáit. Szerintem egyszerűen hagyta, hogy a Jóisten működjön az életében. És ez egy fantasztikus dolog”

- fogalmazott a belgrádi érsek.

Arról is mesélt, hogy Erdő Péterrel bíborossal már négy évtizede szoros baráti viszonyt ápol, és a konklávé ideje alatt is majdnem egymás melletti szobában laktak a Szent Márta-házban.

Az esztergom-budapesti érseknek bíborosként ez volt a harmadik konklávéja XIV. Leó pápával mindketten Rómában tanultak kánonjogot, így a közös téma adott volt a személyes találkozókon.

„Akkor ismertem meg, amikor Ferenc pápa kíséretében Magyarországon járt. Akkor ó a kúriai tisztségében elég új volt, de úgy látszik, hogy ezt az alkalmat megragadta, vagy pedig a pápa külön kérte, hogy jöjjön el Magyarországra”

- mesélte Erdő Péter.

A bíboros szerint XIV. Leó pápa gyors megválasztása az egységet jelenti, és ő maga is ezt az utat szeretné járni az egyházon belül, ami a szimbólumokban is megmutatkozik.

„Fölvette megint a pápai mocétumot és a Szent Pétert és Pált ábrázoló stólát. Ferenc pápa annak idején azt mondta, hogy ez nem kell és kiment fehér reverendában az erkélyre. Ő pedig elfogadta, hogy ez a hagyomány”

- jegyezte meg Erdő Péter.

A bíborosok egy része most már hazautazik, de jövő vasárnap az új egyházfő első ünnepi nyilvános visszatérnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Putyin egy meglepő, késő esti televíziós beszédben üzent: Elutasítja az európai vezetők által követelt tűzszünetet, de közvetlen tárgyalásokat kezdeményez Ukrajnával
Az orosz elnök szerint már csütörtökön elkezdődhetnek a tárgyalások Ukrajnával. Putyin úgy fogalmazott: Oroszország célja, hogy „megszüntessük a konfliktus gyökereit”, és „tartós, hosszú távú békét hozzunk létre”.


Vlagyimir Putyin azt javasolta, hogy május 15-én, csütörtökön Ukrajna és Oroszország közvetlen tárgyalásokat kezdjen Isztambulban. Az orosz elnök egy ritka, késő esti televíziós beszédben beszélt erről néhány órával azután, hogy európai vezetők Moszkvát egy 30 napos tűzszünet elfogadására szólították fel.

„Szeretnénk azonnal elkezdeni, már jövő csütörtökön, május 15-én Isztambulban, ahol korábban is voltak ilyen tárgyalások, de megszakadtak”

– mondta Putyin, de hangsúlyozta: a megbeszéléseknek „mindenféle előfeltétel nélkül” kell elindulniuk.

„Komoly tárgyalásokat akarunk Ukrajnával”

– tette hozzá Putyin, aki szerint

a tárgyalások célja, hogy „megszüntessük a konfliktus gyökereit”, és „tartós, hosszú távú békét hozzunk létre”.

A javaslat néhány órával azután történt, hogy Emmanuel Macron francia elnök, Friedrich Merz német kancellár, Keir Starmer brit miniszterelnök és Donald Tusk lengyel kormányfő Kijevbe látogattak, ahol közös nyilatkozatot adtak ki Volodimir Zelenszkij elnökkel.

„Megerősítjük támogatásunkat Donald Trump amerikai elnök felhívása mellett, amely a békemegállapodás megkötésére irányul, és felszólítjuk Oroszországot, hogy hagyjon fel a tartós béke biztosítására irányuló erőfeszítések akadályozásával”

– írták. A dokumentumban arra szólították fel Moszkvát, hogy „egyezzen bele egy teljes és feltétel nélküli, 30 napos tűzszünetbe annak érdekében, hogy teret biztosítsanak az igazságos és tartós békéről szóló tárgyalásoknak.”

A közös közlemény azt is tartalmazta, hogy a négy ország folytatja Ukrajna támogatását: „Amíg Oroszország nem egyezik bele a tartós tűzszünetbe, mi továbbra is növelni fogjuk a nyomást az orosz hadigépezetre.”

A felszólítást az Egyesült Államok is támogatja – ezt Donald Trump amerikai elnök közös telefonbeszélgetése is megerősítette az európai vezetőkkel.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője már korábban elutasította az ultimátumot. Úgy fogalmazott: Oroszország „ellenáll mindenféle nyomásgyakorlásnak”.

„Európa most nyíltan szembeszáll velünk” – mondta Peszkov. Hozzátette: Putyin „alapvetően” egyetért a tűzszünet gondolatával, de „sok kérdés van” a legutóbbi javaslattal kapcsolatban, amelyekre még válaszokat kell adni.

Dmitrij Medvegyev, Oroszország korábbi elnöke, a közösségi médiában reagált: „Macron, Merz, Starmer és Tusk állítólag Kijevben a békéről akartak tárgyalni. Ehelyett fenyegetéseket szórnak Oroszország felé...Szerinted ez okos dolog, mi? Dugjátok fel ezeket a béketerveket a pángender seggetekbe.”

Ukrajna és Oroszország legutóbb 2022-ben, a háború első heteiben ült tárgyalóasztalhoz. Putyin vasárnap közölte, hogy egyeztetni fog Recep Tayyip Erdoğan török elnökkel a kijevi tárgyalások lehetséges megszervezéséről.

Ukrajna már két hónapja sürgeti a 30 napos tűzszünetet – ezt támogatják Kijev fő európai szövetségesei és Donald Trump is. Moszkva eddig nem kötelezte el magát, bár elviekben támogatja az időszakos tűzszünet gondolatát, ugyanakkor ragaszkodik ahhoz, hogy előbb tisztázni kell bizonyos „árnyalatokat”.

Putyin vasárnap tagadta, hogy Oroszország elzárkózna a tárgyalásoktól, és kijelentette: „a döntés most az ukrán vezetők kezében van”.

„Nem zárjuk ki, hogy a tárgyalások során lehetőség nyílik egy újabb fegyverszünetre”

– mondta. A tévébeszéd után Putyin anélkül távozott, hogy bármilyen kérdésre válaszolt volna, pedig az újságírók akár hét órán át is vártak rá.

(via CNN)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán Viktor elveszítette miniszterelnök jellegét
A Tisza Párt vezetője szerint „példátlan, hogy egy miniszterelnök a magyarok sírján ugráló, magyargyalázó román elnökjelöltet támogasson”.


Magyar Péter vasárnap délelőtt Facebook-oldalán fejtette ki álláspontját a magyar miniszterelnök és George Simion román elnökjelölt közösségvállalásáról. Magyar bejegyzésében azt írja:

„Mondjuk ki világosan: Orbán Viktor szembeköpte és elárulta a külhoni magyarokat és ezzel a magyar nemzetet. Példátlan, hogy egy miniszterelnök a magyarok sírján ugráló, magyargyalázó román elnökjelöltet támogasson. Ráadásul ezt az ezeréves magyar történelem szimbolikus helyén tette: a Tihanyi Apátságban.”

Hozzátette: „Ehhez képest Medgyessy Péter egy kezdő óvodás volt, amikor Erdély elcsatolását pezsgőzve ünnepelte a román miniszterelnökkel. Orbán tegnap a felcsúti VIP páholyban már észlelte az erdélyi, székelyföldi, partiumi magyarok elementáris erejű felháborodását és megpróbált saját magától elhatárolódni.”

Magyar Péter szerint Orbán Viktor azt állítja, hogy nem szól bele más országok belügyeibe — ő azonban úgy véli, ez nem felel meg a valóságnak. Szerinte nem véletlen, hogy a szlovák választások előtt migránsokat szállíttatott a szlovák határra. Úgy hiszi, nem véletlen az sem, hogy Orbán újra és újra támogatta a magyarellenes nyelvtörvényeken dolgozó Robert Ficot, és közben kihúzta a szőnyeget a szlovákiai magyar pártok alól. Azt is kifogásolja, hogy szerinte a vajdasági magyarokat magukra hagyta az utóbbi egy évben. Magyar Péter szerint Orbán Viktor nyíltan beavatkozott a francia, osztrák, amerikai és balkáni választásokba is. Úgy látja, hogy azzal, hogy Orbán nem állt ki egyértelműen a külhoni magyarok mellett a legnehezebb pillanatokban, és nem foglalt nyíltan állást egy magyarellenes román elnökjelölttel szemben, elveszítette azt a szerepet, amely a magyar miniszterelnökhöz méltó lenne.

„Orbán Viktor azzal, hogy nem állt ki egyértelműen a külhoni magyarok mellett a legnehezebb pillanatban, azzal, hogy nem foglalt állást nyíltan egy magyargyűlölő román elnökjelölttel szemben, elveszítette a magyar miniszterelnök jellegét.

Orbán Viktornak ezen gyalázatos tettével az állampárt minden hitelességét elveszítette a külhoni magyarok között. Érdemes felmenni a miniszterelnök Facebook-oldalára, ahol nem győzik törölni a felháborodott erdélyi kommenteket” – írta a politikus. Megjegyezte ugyanakkor:

„Orbán békéről hazudott, de kiderült, hogy háborúra készül. Gyermekvédelemről papolt, de pedofil bűnözőt tüntettek ki. Európai és jóléti országot ígért, de kifosztotta a saját hazáját. Most pedig elárulta a saját honfitársait.

Történelmi bűn. Erre nem lehet és nem is lesz bocsánat”

– zárta posztját a Tisza Párt vezetője.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Fennáll a gyanúja, hogy a Ruszin-Szendi Romulusz be van ütve az ukránokhoz” – mondta Kocsis Máté
A fideszes frakcióvezető szerint az ukrán kémügy nem véletlenül pattant ki pont most. Úgy véli, a Tisza Párt lépései mögött is zavarkeltés állhat.


A Tisza Párt rendelkezik olyan ukrán kapcsolatokkal, amelyek sérthetik az ország szuverenitását - jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Kocsis Máté felidézte, hogy Ruszin-Szendi Romolusz felszólalásai során a NATO vezérkari főnöki értekezleteken kifejezetten ukránbarát álláspontot képviselt, és ezeket a „Slava Ukraini!” (Dicsőség Ukrajnának!) felkiáltással zárta. Szerinte ezzel szembement a hivatalos magyar állásponttal, amely a háború befejezését és a fegyverszállítások leállítását szorgalmazza.

Kocsis Magyar Péter hangfelvételéről is beszélt. Szerinte a Magyar Péter által felhozott vádaknak "se füle, se farka" nem volt, ezt követően alig pár órával később az ukránok mindenféle bizonyíték nélkül azzal vádoltak két kárpátaljai magyart, hogy kémkedtek, és azon dolgoztak, hogy felmérjék az ukrán katonai erőt Kárpátalján.

Megjegyezte, ezek ugyan súlyos vádak, de miután semmilyen bizonyíték nincsen erre, ezért teljesen nyilvánvaló, hogy az elmúlt évek propagandaháborújába illik bele.

"Van egy ukránbarát egykori altábornagy, ahogy egyébként a szakzsargon hívja, fennáll a gyanúja annak is, hogy be van ütve az ukránokhoz, tehát hogy ukrán titkosszolgálati kapcsolatai lehetnek, ez az ő esetében külön vizsgálatot érdemelne"

- fogalmazott.

Hozzátette, az eseményláncolat "teljesen nyilvánvaló" következtetése szerint fennáll a gyanúja annak, hogy ez a kapcsolat maga Ruszin-Szendi Romulusz volt.

A velünk szemben álló politikai erő, a Tisza Párt rendelkezik olyan ukrán kapcsolatokkal, amelyek, mondjuk úgy, hogy sérthetik az ország szuverenitását - hangsúlyozta Kocsis Máté. A Fidesz frakcióvezetője emlékeztetett, a következő hetekben fontos döntést kell meghozniuk a magyaroknak a véleménynyilvánító szavazáson, Ukrajna gyorsított csatlakozása pedig "húsbavágó", nemcsak a gazdasági, társadalmi, hanem a közbiztonsági helyzetét is meghatározhatja Magyarországnak.

Műsorvezetői kérdésre Kocsis Máté elmondta, szerinte az ukrán ügy miatt nem fognak többen szavazni Ukrajna gyorsított csatlakozására, annak ellenére, hogy ebben reménykedik az ellenzék.

"Szerintem nem ez a cél, a cél a zavarkeltés" - fogalmazott a frakcióvezető, hozzátéve, ez tipikus titkosszolgálati eszköz, amit az ukránok propagandaügyként használnak. Kifejtette, az ő céljuk nyilvánvalóan az, hogy az Ukrajnával kapcsolatos ügyek megítélése minimum zavaros legyen Magyarországon, vagyis minden olyan eszköz kedvező számukra, ami gyengíti a szavazás erejét.

"Ezzel szemben a mi álláspontunk az, hogy nem az ukrán titkosszolgálat központjából, vagy a Tisza Párt brüsszeli irodájából kell megmondani, hogy mit gondoljanak a magyarok, mert Ukrajna európai uniós tagságáról kizárólag ők dönthetnek" - egyértelműsítette a Fidesz frakcióvezetője.

Kocsis Máté a két, Ukrajnában őrizetbe vett magyarról szólva azt mondta, nem hiszi, hogy az érintett személyek védelmében fel lehet lépni, elsősorban azért nem, mert nem lehet tudni, hogy milyen bizonyítékok és vádak vannak ellenük.

"Vagy az van, hogy az ilyen kémelfogó akciók a nyilvánosság kizárásával történnek és nincs ez ügyben kommunikáció, vagy ha van, akkor viszont meg kell mondani, hogy mi történt, kik ők, mi a bűnük és mi a bizonyíték ellenük" - vélekedett Kocsis Máté, megjegyezve, ez azonban nem történt meg, ami a Tisza Párt időzítésével kapcsolatban is gyanússá teszi ezt az ügyet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: