UTAZZ
A Rovatból

Három nap alatt beleszerettünk Zalába – bivalyrezervátum, kenutúra és gyógyító termálvíz tette felejthetetlenné az őszi utunkat

A természet szépsége mellett a helyi ízek is rabul ejtettek bennünket: megkóstoltuk a zalai dödöllét és a prószát, és a vidék híres fehérborait sem hagytuk ki. Most pedig megmutatjuk, mik azok az élmények, amiket egy őszi zalai kiruccanás során semmiképp sem érdemes kihagyni!


Amikor szeptember végén a férjemmel Zalakaros felé vettük az irányt egy, a Hotel Karos Spa**** által szervezett sajtóút keretében, még nem sejtettük, mennyi élményt és látnivalót tartogat számunkra ez a három nap. Ahogy közeledtünk a zalai dombok ölelésében megbúvó kisváros felé, a friss levegő és a színesedő lombok már egyértelműen jelezték az ősz közeledtét. Szállásunk a Hotel Karos Spa****-ban volt, amelynek kényelmes szobái és tágas wellnessrészlege tökéletes bázist adtak a környék felfedezéséhez.

A természet szépsége mellett a helyi ízek is elvarázsoltak bennünket: megkóstoltuk a zalai dödöllét és a prószát, sőt a vidék híres fehér borait sem hagytuk ki.

Három nap alatt minden érzékszervünket elvarázsolta Zala, és rájöttünk, mennyi titok és öröm rejlik ezen a tájon. Tarts velünk, megmutatjuk, milyen élmények várnak, ha ősszel te is belevágnál a környék felfedezésébe!

Kápolnapusztai Bivalyrezervátum

Utazásunk első napján, még mielőtt bejelentkeztünk volna a szállodába, a Zalakomárban található Kápolnapusztai Bivalyrezervátum felé vettük az irányt. Bár az idő borongós és kissé esős volt aznap, ez semmit nem vett el a hely különleges hangulatából. A szépen karbantartott, hatalmas területen tanösvény vezet végig, amelynek állomásain közelebbről is megismerhettük a szabadon legelésző és dagonyázó bivalyokat. Nem véletlenül számít ez a hely igazi kuriózumnak:

itt él Magyarország legnagyobb látogatható bivalycsordája.

A rezervátum nem csupán élmény a látogatóknak, hanem a hazai bivalyállomány fennmaradásában és a génmegőrzésben is kulcsszerepet játszik. Mi szerencsések voltunk, hiszen a csorda egészen közel legelészett hozzánk, így testközelből élhettük át ezeknek a hatalmas, mégis békés állatoknak a jelenlétét. A kilátóból és a távcsövek segítségével nemcsak a távolabb dagonyázó bivalyokat láthattuk, hanem az ürgék fürge mozgását is megfigyelhettük – különleges élmény volt együtt látni ezeket a különleges állatokat.

A rezervátum egész évben nyitva tart, így bármikor érdemes felkeresni őket. A gyerekeket állatsimogató és játszótér várja, az istállóban pedig régi fotók és a hagyományos bivalytartás eszközei idézik fel a múltat. A fogadóépületben a Kis-Balaton gazdag élővilágát bemutató tárlat kapott helyet, és itt könyveket vagy apró ajándéktárgyakat is lehet vásárolni. A területet kényelmes tempóban körülbelül egy óra alatt be lehet járni, de aki még különlegesebb élményre vágyik, dzsipes legelőtúrán is részt vehet. Így nemcsak a bivalyokhoz kerülhet közelebb, hanem a tájat is egy egészen más szemszögből ismerheti meg.

A képen a nemrég születő bivaly ikerborjak, akikkel volt szerencsénk találkozni

Fotó: Kápolnapusztai Bivalyrezervátum

Szállásunk: Hotel Karos Spa****

A kellemes sétánk után délután három órakor érkeztünk meg a Kis-Balaton természetvédelmi terület szomszédságában elhelyezkedő, Hotel Karos Spa****-ba, és már az első pillanatban tudtuk, hogy itt különleges napok várnak ránk. Ahogy beléptünk az előcsarnokba, a nemes kő és fa felhasználásával készült recepciós pult, valamint a hallban található pasztellszínek arannyal való kombinálása nem csak minőségi érzést kelt a látogatókban, de eleganciát is tükröz. Ahogy elkezdtük felfedezni a szállodát, a hatalmas, világos terek, a természetes fa dekorációk és a letisztult berendezés között sétálva olyan érzésünk támadt, mintha egy nyugalmat árasztó oázisba érkeztünk volna. Minden részlet a pihenést és a kikapcsolódást szolgálja, a hangulat pedig már az első pillanattól kezdve lelassítja az embert. Az otthonos hangulatot a személyzet kedvessége és segítőkészsége csak tovább erősítette – végig azt éreztük, hogy valóban gondoskodnak rólunk.

A szálloda 2004-es megnyitása óta Zalakaros egyik legnagyobb és legnépszerűbb szállodája, amely 253 kényelmes szobával várja vendégeit.

2022-ben a Kisfaludy program keretében jelentős felújításon esett át, így ma már még modernebb környezetben, megszépült terekkel és kényelmesebb szobákkal várja a vendégeket.

Mi a negyedik emeleten kaptunk helyet, és ahogy beléptünk a tágas, ízlésesen berendezett szobába, azonnal úgy éreztük, hogy magunk mögött hagytuk a hétköznapok rohanását, és teljesen rá tudunk hangolódni a zalai feltöltődésre. A szobához erkély is tartozott, ahonnan a kültéri medencékre és a környező tájra nyílt kilátás – reggelente innen néztük, ahogy a párás zalai dombokat lassan bevilágítja a napfény, este pedig a medence fényei adtak békés hátteret a pihenéshez.

 

Wellness- és fitneszvilág

A szobánk elfoglalása után természetesen első dolgunk volt a hotel wellnessrészlegének felfedezése. A Hotel Karos Spa****- igazi különlegessége a 4000 négyzetméteres wellness- és fitneszvilág, amelyben mindenki megtalálhatja a számára tökéletes kikapcsolódási formát. Öt beltéri és két szezonálisan működő kültéri medence közül lehet választani: az aktív pihenést kedvelők úszhatnak a beltéri vagy a kültéri sportmedencében, a felfrissülni vágyók élvezhetik az élménymedencék masszázs- és élményelemekkel teli világát, míg a relaxálásra vágyók ellazulhatnak a pezsgőfürdőben. A legkisebbek számára külön pancsoló biztosítja a játékos vízi élményeket, a kültéri élménymedence pedig egy sekélyebb résszel gondoskodik a gyerekek biztonságos fürdőzéséről. Mi magunk is kipróbáltuk a medencéket és a szaunákat, és mindenhol magas színvonalú élményekben volt részünk. A szaunázás után igazán frissítő érzés volt a jégbarlangban lehűteni magunkat. Ami pedig különösen emlékezetes volt a hotel saját termálmedencéje (37-39°C), ahol egy elkülönített helyen csendes környezetben, zavartalanul lehetett ellazulni.

Ha pedig megéheznél a fürdés vagy szaunázás közben, a wellnessrészleg mellett kialakított Food Gardenben könnyedén felfrissülhetsz. A wellnessvilággal közvetlenül összeköttetésben álló étteremben frissítő italok, ízletes kávévariációk és koktélkülönlegességek várják a vendégeket. A kínálatban könnyű saláták, napi menük, grillételek és desszertkülönlegességek is szerepelnek – tökéletes választás, ha a pihenés mellé egy finom ebédet vagy gyors harapnivalót keresel.

A szálloda másik büszkesége a Yasmine Beauty & Medical Spa, ahol több mint százféle kezelés közül lehet választani. A gyógytorna és a balneoterápia mellett olyan különleges élmények várnak, mint a csokoládémasszázs, a lávaköves kezelés vagy épp az aromaolajos, relaxáló programok. Mi egy vörösboros pezsgőfürdővel indítottuk a kikapcsolódást, majd a kékszőlő-illatú, meleg olajos masszázs alatt teljesen elengedtük magunkat. A masszőrök kezei nyomán úgy éreztük, mintha minden feszültség és gondolat feloldódna bennünk – ennél tökéletesebb kezdést nehezen tudtunk volna elképzelni a hétvégénkhez.

Playgarden

És ha mindez még nem lenne elég, idén májustól egy vadonatúj játékbirodalom is várja a vendégeket, így a kényeztetés után természetesen mi is megnéztük magunknak ezt a programlehetőséget is.

A több mint 350 négyzetméteren kialakított Playgardenben 35 különböző játék közül lehet választani – ezek közül 11 teljesen ingyenes, 22 pedig zsetonos rendszerben működik.

Az interaktív játékok mellett Xbox sarok, Neo Xperience interaktív fal, mini bowling, biliárd, léghoki és további kihívások is várják a látogatókat.

a sajtóúton velünk tartó csapattal hamar azon kaptuk magunkat, hogy felnőttek és gyerekek együtt vetélkednek, nevetnek és szurkolnak egymásnak. A hangulat pillanatok alatt felszabadulttá vált, és ahogy egyik játéktól a másikig haladtunk a villódzó neonfények között, egyre inkább úgy éreztük, mintha visszacsöppentünk volna a régi, retro játéktermek világába. El is veszítettük az időérzékünket: pillanatok alatt eltelt egy óra, észre sem vettük, mennyire belemerültünk a játékba. Ez a hely tényleg mindenkinek tartogat valamit – akár családdal, barátokkal vagy párral érkezik az ember, garantált, hogy nevetéssel és jókedvvel telik itt az idő.

Éden Étterem

A szálloda -1. szintjén található Éden étteremben a nagy izgalmak után bőséges svédasztalos vacsora várt ránk, amely nemcsak választékában volt gazdag, hanem minden részletében érződött a figyelmesség is. A kínálat minden igényt kielégített: a klasszikus magyar ízek mellett nemzetközi fogások, könnyű saláták, változatos köretek, friss gyümölcsök és desszertkülönlegességek sorakoztak az asztalokon. Külön öröm volt számunkra, hogy az ételérzékenyekre is gondoltak, és a vegetáriánusok, vegánok vagy gluténérzékenyek is könnyedén találtak maguknak finomságokat. Az étterem légköre elegánsan modern, mégis barátságos volt: színes, kényelmes enteriőr, ahol nyugodtan lehetett élvezni az étkezéseket.

Az ételek mögött érezhető volt a helyi hagyományok tisztelete is – a konyhafőnök a zalai specialitásokat sem felejti el: olyan fogások is előkerültek, mint a dödölle, a prósza vagy éppen a tócsni. Ez különösen tetszett nekünk, hiszen így az étteremben is megismerhettük a zalai gasztronómiát. Az itt töltött napok során minden reggel az Éden étteremben kezdtünk: a változatos kínálat mindig tartogatott valami újat. Friss pékáruk – amelyek helyi pékségből érkeztek –, gyümölcsök, hideg és meleg fogások, valamint a napindító kávé minden alkalommal tökéletes alapot adtak a programokhoz.

Szállodai programok

Megtudtuk, hogy a szállodában időről időre különleges programokat is szerveznek – ilyen például a hangtálas fürdőzés, amelyen mi is részt vettünk, és egészen egyedülálló élményt nyújtott. A nagymedencében lebegve, miközben a hangtálak mély, rezonáló hangjai körülöleltek, és a fények a plafonon táncoltak, olyan meditatív állapotba kerültünk, amit ritkán él át az ember. Ez jóval több volt, mint egy egyszerű wellnessprogram – igazi lelki feltöltődés, amikor a test és az elme egyszerre pihenhet meg.

A hangtálas fürdőzés mellett számos más programlehetőség is várja a vendégeket, így ősszel és télen sem kell attól tartani, hogy unatkoznánk. Kreatív foglalkozások, családi programok, tematikus esték és nyugodt wellness-élmények is szerepelnek a kínálatban, így mindenki könnyen megtalálhatja a számára tökéletes kikapcsolódást.

Ahol a pihenés nem kor kérdése – bemutatkozik a Senior65 csomag

Külön említést érdemel a szálloda új Senior65 csomagja, amely kifejezetten a 65 év feletti vendégek számára kínál kedvező árú, mégis tartalmas pihenést. A szeptemberben bevezetett ajánlat a négycsillagos kényeztetést a megfizethetőséggel ötvözi – napi egy gyógykezeléssel, korlátlan uszoda- és szaunavilág-használattal, fitneszteremmel, bőséges svédasztalos reggelivel és egytálételes vacsorával. Különleges lehetőség ez azoknak, akik szeretnének aktívan, mégis nyugodt tempóban feltöltődni egy olyan helyen, ahol minden adott a testi-lelki megújuláshoz. A hotel célja, hogy ezzel az ajánlattal a szépkorú vendégek számára is megmutassa: a zalai feltöltődés valóban minden generációnak szól, az év bármely szakában.

Dóka Éva Pincészet borkóstoló

Az egyik este különleges programban volt részünk: vacsora után a zalaszentgróti Dóka Éva Pincészet borkóstolóján vehettünk részt. A hangulat már az első pillanattól barátságos és közvetlen volt – Tarsoly Róbert borász nemcsak kóstoltatott, hanem szenvedéllyel mesélt is nekünk a szőlőművelésről és a borászat mindennapjairól. Miközben hallgattuk, mi friss, gyümölcsös fehérborokat, valamint egy igazi különlegességet, a murcit is megízleltük (szerk.: a murci a szőlőből készülő must erjedésének átmeneti szakaszában lévő, édes, enyhén szénsavas ital, amely a must és a kész bor között helyezkedik el). Ritka alkalom, hogy valaki épp az erjedés köztes fázisában kóstolhatja meg a szőlő nedűjét – számunkra ez igazi gasztronómiai kuriózum volt.

Az este során szó esett a Zalai borvidékről is, amely ugyan kicsi, de különleges természeti adottságainak és elhivatott borászainak köszönhetően egyre inkább visszakerül a figyelem középpontjába. Ennek egyik legizgalmasabb példája a helyi borászok összefogásával létrehozott közösségi bormárka, a Hegyke – egy friss, üde, virágos-gyümölcsös fehérbor, amely hűen tükrözi a zalai termőtáj sokszínűségét. Természetesen ezt is megkóstolhattuk az este folyamán, és nem véletlen, hogy rögtön az egyik kedvencünk lett.

A borvidék arculatát ma leginkább a könnyed, jó savú, elegáns fehérborok határozzák meg – olyan tételek, amelyek nem hivalkodóak, mégis karakteresek. Mi pedig ezen az estén pontosan ezt éreztük: minden korty a vidék tisztaságát, könnyedségét és vendégszeretetét hordozta magában.

Kenutúra a Kis-Balatonon

Másnap a Kis-Balaton felé vettük az irányt, a szállodától mindössze húszperces autóútra található ez a különleges vidék. A Kányavári-sziget környékén egy izgalmas kétórás kenutúrán vettünk részt a Kányavári Kenutúra szervezésében. Ötfős csoportokban eveztünk, miközben a nád susogása, a víz tükörsima felszíne és a madarak hangja egy másik világba repített minket. A napsütéses, nyugodt időjárás tökéletes hátteret adott az élményhez: zavartalan, sima vízen evezhettünk.

Útközben gémeket, kócsagokat, hattyúkat is láttunk, és egy pillanatra még egy jégmadár is felvillant előttünk - szinte mintha csak nekünk mutatta volna meg magát.

Ez volt számomra a hétvége legszebb élménye: ringatózni a vízen, hallgatni a természet hangjait, és közben a túravezetőnktől hallani mindazt, amit csak egy igazi helyismerő tud. Nemcsak szakavatott vezető volt, hanem a Kis-Balaton megszállott tisztelője is – minden mondata mögött ott volt a természet iránti szeretet.

A szigetet a kenuzás után is érdemes volt felfedezni: a Kányavári-sziget 1,5 kilométeres tanösvénye, szalonnasütő helyei, kilátói és horgászati lehetőségei mind egy lassabb, természetközelibb napra csábítanak. A sziget ikonikus, 1980-as években épült hídjáról varázslatos panoráma nyílik a vízre – innen indul a Búbos vöcsök-tanösvény is. Érdemes pár percet megállni a hídon, és csak gyönyörködni a fentről látható vízi világban.

A 15 állomásból álló, 2 kilométeres tanösvényen megismerhettük a környék egyedülálló madárvilágát, a sziget denevérpopulációját valamint a Kis-Balaton végzett vízügyi tevékenységeket is. A hatalmasra nőtt fák árnyékában sétálva, a madarak csiripelését hallgatva könnyű megérteni, miért inspirálta ez a táj Fekete Istvánt, amikor megírta a Tüskevárt – és hogy miért vált a Kis-Balaton az egyik legkülönlegesebb, leginkább szerethető magyar vidékké.

Egy nap a természetben – Erdészkilátótól termáltóig

A harmadik napot a 23 méter magas Zalakarosi Erdészkilátónál kezdtük, amely a szállodától mindössze tíz percnyi autóútra található, a Zalakarosi Parkerdőben, közvetlenül a Csiga-túra tanösvény szomszédságában. A 91 lépcsőt megmászva a kilátás minden fáradtságot kárpótolt: elláttunk egészen a Kis-Balatonig, a Balaton-felvidék tanúhegyeiig és a Somogyi-dombságig. A friss, hűvös reggeli levegő és a madárcsicsergés tökéletes kezdést adott a napnak.

Ezután bejártuk a Csiga-tanösvényt is, ahol kedves információs táblák segítségével ismerkedtünk meg az erdő élővilágával. Az őszi avarban rengeteg gombát fedeztünk fel, miközben a fák közül átszűrődő napfény aranyba vonta az erdőt. A kilátó környékéről több tanösvény, nordic walking kör és kerékpárút is indul – egyértelmű, hogy ide érdemes lesz visszatérni, ha legközelebb több időt tudunk a természetben tölteni.

A múlt nyomában – a zalamerenyei Pálos malom

A következő állomásunk a zalamerenyei Pálos malom volt, ahová az Erdészkilátótól jelzett ösvényen jutottunk el. Az útvonal mesébe illően kanyargott: erdős tájakon, szőlőhegyek között, völgyekbe bújó kis falvakon és a Gátvíz-patak mentén haladtunk. Egyszer csak feltárult előttünk a ma is működő malom, amelynek története egészen az 1400-as évekig nyúlik vissza, amikor még az Örvényesi Pálos Kolostor birtokában állt.

Bár most épp zárva találtuk, könnyű volt elképzelni, milyen különleges élmény lehetne működés közben látni: hallani a malomkő surrogását, a hengerszék zakatolását, és megismerni, hogyan dolgoztak egykor a molnárok. A Pálos rend és az őrlés történetét bemutató kiállítás igazi időutazás lehet – érdemes előre tájékozódni a nyitvatartásról, hogy ez az élmény teljes legyen. Mi biztosan visszatérünk ide legközelebb.

Nyugalom a vízparton – a Zalakarosi Termáltó és Ökopart

Utolsó állomásunk a Zalakarosi Termáltó és Ökopart volt, amely a szállodától autóval mindössze öt, gyalog pedig nagyjából húsz perc alatt elérhető, közvetlenül a fürdő szomszédságában. A tó vizét a helyi, ásványokban gazdag termálvíz táplálja, így a természetes és a mesterséges elemek tökéletes harmóniában egészítik ki egymást.

A két partot híd köti össze, középen pedig egy kis sziget várja a pihenni vágyókat. A híd túlsó végén található a Fények meditációs pavilonja, ahol a nap sugarai finom mozgásukkal követik a fény változását – itt valóban meg lehet állni néhány percre és elcsendesedni. A tóparti erdőből induló Éger-tanösvény lábakon álló fapallókon vezet a fák között, miközben megismerhetjük a környék állat- és növényvilágát, és a gyerekeket még Tőzike tündér is várja az egyik fa tövében.

A gyerekek kedvence persze a játszótér, ahol homokozó, csészealj-hinta, mászóka és faház is várja őket, a játékok között pedig egy kis patak kanyarog. A fogadóépületnél a sövénylabirintus a látogatás zárópontja – most még csak szépségével hódít, de pár éven belül már elég magas lesz ahhoz is, hogy eltévedjünk benne. Az épület 15 méter magas kilátótornyából csodás panoráma nyílik a tóra és az erdőkre, a bátrabbakat pedig a 21 méteres csúszdatorony várja.

A hangok pavilonja, a vízi tipegők és a szabadtéri fitneszpark tovább színesítik a programot – a Termáltó és Ökopart igazi mindenkinek szóló, élménydús helyszín, ahol a pihenés és az aktív kikapcsolódás tökéletes egyensúlyban van.

Zala őszi arca – élmény minden érzékszervnek

Három nap alatt Zala és a Hotel Karos Spa*** minden oldalát megmutatta nekünk: a természet csendjét, a gasztronómiai különlegességeket, a játékos szórakozást és a testi-lelki feltöltődést. A szálloda minden apró részlete a pihenést szolgálja, a környék pedig végtelen számú lehetőséget kínál a felfedezésre. Ősszel különösen szép ez a vidék – a színes erdők, a gazdag madárvilág, a zamatos borok és a gyógyító termálvíz együttese olyan élményt nyújt, amit mindenkinek át kell élni. Mi biztosan visszatérünk még, ha egyszer megérzed Zala hangulatát, nem tudsz nem visszavágyni ide!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Hamarosan eltűnnek a zsugorfóliák a repülőterekről – mivel védhetjük meg ezután a bőröndünket?
Az Európai Unió új csomagolási rendelete (PPWR) a reptéri zsugorfóliát is tiltólistára teszi. Az intézkedés a hulladékcsökkentés mellett a poggyászkezelő rendszerek meghibásodásait is megelőzné.


Az a megszokott látvány, ahogyan a repülőtéren betekertethetjük a csillogó fóliát a bőröndünkre, hamarosan a múlté lesz. Az Európai Unió ugyanis hadat üzent az egyszer használatos műanyagoknak, és egy nagy horderejű csomagolási rendelettel véget vet a reptéri bőröndfóliázás korszakának.

A rendelet általános alkalmazása már idén augusztus 12-én megkezdődik, de a kifejezetten a repülőtereken és vasútállomásokon használt zsugorfólia forgalomba hozatalát 2029. február 12-től tiltják be.

Ezt követően, 2030. január 1-jétől pedig további egyszer használatos műanyag csomagolások – például a vendéglátóhelyeken bent fogyasztott ételek dobozai vagy a szállodai minitermékek – tűnnek el a piacról.

A döntés hátterében kettős ok áll: a környezetvédelem és a puszta reptéri logika. A cél a csomagolási hulladék növekedésének megfékezése és az újrahasznosíthatóság javítása.

„Először fordul elő környezetvédelmi jogszabályban, hogy az EU a felhasznált anyagtól független csomagolás-csökkentési célokat tűz ki” – hangsúlyozta Frédérique Ries, az Európai Parlament jelentéstevője.

Emellett a műanyag fóliák gyakran okoznak meghibásodást a poggyászszalagokon, lelassítva az egész rendszert.

Néhány német repülőtér, például Hannover, már évekkel ezelőtt megtiltotta a fóliázott csomagok felvételét az ebből fakadó üzemeltetési problémák miatt.

Bár a kivezetés fokozatos – ma még több nagy európai reptéren, így Münchenben és Frankfurtban is elérhető a szolgáltatás –, a műanyagipar képviselői aggódnak. „Ambiciózus a szöveg, de a gyakorlati megvalósítás kulcsfontosságú lesz” – nyilatkozta Virginia Janssens, a Plastics Europe ügyvezető igazgatója a Teleborsa szerint.

Más cégek viszont lehetőségként tekintenek a változásra. „Az európai környezetvédelmi szabályok betartása nemcsak kötelesség, hanem kézzelfogható versenyelőny is” – mondta Rudolph Gentile, a reptéri csomagvédelemmel foglalkozó TraWell Co. vezérigazgatója.

A hatóságok a többször használható, rugalmas bőröndhuzatokat, az erős poggyászpántokat és a nemzetközi szabványoknak megfelelő, például TSA-kompatibilis lakatokat javasolják.

Az amerikai Közlekedésbiztonsági Hatóság gyakorlata szerint ugyanis ha egy csomagot ki kell nyitni, a fóliát habozás nélkül felvágják, és nem kötelességük azt újra becsomagolni.

A fóliázás eddig jellemzően 15–20 dollárba, vagyis nagyjából 4800–6400 forintba került bőröndönként, így a más, tartós megoldások hosszú távon pénzügyileg is megérhetik.

via Bors


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Drasztikus lépésre szánta el magát Capri, az olasz álomsziget a turisták elviselhetetlen tömege miatt
A sziget lakói megelégelték, hogy a napi 50 ezer turista miatt már mozdulni sem tudnak. Februártól olyan szabályok jönnek, amik egy csapásra megváltoztatják a nyaralási szokásokat.


A Nápoly közelében fekvő Capri évtizedeken át az olasz életérzés egyik jelképe volt.

Annak idején idillinek tűnő fotókon és videókon láthattuk.

A főszezonban azonban ma már egészen más kép fogadja az érkezőket. A nagyjából hétezer állandó lakosú szigetre naponta akár ötvenezer turista is özönlik. Ez elviselhetetlen terhet ró a helyi infrastruktúrára.

A szűk utcákon hömpölyögnek az emberek, a kikötő és a népszerű kilátópontokon tömeg van.

A túlzsúfoltság egyre nagyobb elégedetlenséget vált ki a helyiek körében, ezért a sziget vezetése új szabályozással próbálja kezelni a helyzetet

– írja az Euronews.

Capri képviselő-testülete februárban egyhangúlag elfogadott egy drasztikus változásokkal járó rendeletet, amely elsősorban a szervezett turistacsoportokat érinti. A legfontosabb változás, hogy

egyszerre legfeljebb 40 fős csoportok léphetnek a szigetre.

A 20 főnél nagyobb csoportok esetében további korlátozások lépnek életbe:

megtiltják a hangosbemondók használatát, az idegenvezetők csak fülhallgatós rendszeren keresztül kommunikálhatnak a résztvevőkkel. Eltűnnek a magasba emelt zászlók és esernyők is, a csoportvezetők kizárólag a ruházatukon viselhetnek feltűnő jelzéseket.

A szabályok azt is rögzítik, hogy a csoportok nem torlaszolhatják el a gyalogosútvonalakat.

A sziget vezetése további intézkedéseket is mérlegel.

Felmerült az időszakos partraszállási korlátozás lehetősége, amely csökkentené a beérkező hajók számát. Korábban szó esett egy tengeri védőzóna kialakításáról is: bójasor akadályozná meg, hogy a turistahajók túl közel menjenek a parthoz.

Ezzel nemcsak a lakók nyugalmát védenék, hanem a part menti természeti környezetet is - már 2021-ben is telepítettek úszóbarriereket.

Paolo Falco, Capri polgármestere szerint a beavatkozás elkerülhetetlen. „Olyanok, mint a birkanyájak, és ezt nem jó látni. Meg kell mentenünk a szépséget, nincs más választásunk” – nyilatkozta a városvezető. A helyi turisztikai szereplők is támogatják a döntést. „Ez egy felelősségteljes cselekedet, amely tükrözi az elképzelésünket a végre élhetőbb szigetről” – mondta Lorenzo Coppola, a caprii szállodások szövetségének elnöke.

Capri lépése egy országos trendbe illeszkedik: Velence már 2024-ben 25 főben korlátozta a turistacsoportok létszámát és szintén betiltotta a megafonok használatát. Annak, aki idén nyáron Caprira utazik, érdemes figyelnie a változásokra: a szervezett utakon a csoportoknak kisebb létszámmal és fülhallgatós rendszerekkel kell készülniük, és minden látogatónak számítania kell arra, hogy a közlekedési szabályokat szigorúbban veszik.

Via Ansa, Euronews


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
A Rovatból
Három dél-dunántúli város, amely teljesen más élményt ad
A Dél-Dunántúl nem egyetlen karakterű úti cél. Inkább olyan, mint egy gondosan összeállított hétvége, ahol minden nap más hangulatot kaphatunk.


A Dél-Dunántúl nem egyetlen karakterű úti cél. Inkább olyan, mint egy gondosan összeállított hétvége, ahol minden nap más hangulatot kaphatunk. A régió záró epizódja a Best of AZ ÉV HOTELE műsorában most egymás mellé helyezte ezeket a különböző arcokat, hiszen az itt induló összes szálláshelyet és környezetét egy adásban bemutatták.

Zalakaroson a víz köré épül az élet

Zalakaros tipikusan az a hely, ahová nem sietni, hanem megérkezni jövünk. A város szíve a gyógyfürdő, amely generációk óta vonzza azokat, akik testi-lelki feltöltődésre vágynak. A termálvíz jótékony hatása mellett a település hangulata is segít lelassulni. Rendezett utcák, zöld parkok és egy olyan nyugodt ritmus vár, amely már az első sétánál érezhető. Zalakaros különösen ideális páros kikapcsolódásra vagy olyan hétvégékre, amikor a cél a pihenés és nem a programhalmozás. A fürdőzés mellett egy könnyed séta a városban, egy nyugodt vacsora, vagy egy hosszabb wellness program tölti ki a napot. Nem véletlen, hogy a régióban itt több eltérő karakterű szálláshely is bemutatkozott. Elsőként a romantikusabb hangulatú Love and Dream Élményvilla volt látható, amelyet Lantos Gábor énekes, és párja Csörgő Adrienn próbált ki. Ha nem láttad az adást, nézd vissza az RTL+-on.

Love and Dream Élményvilla, Zalakaros

Zalakaros, Zala vármegye délkeleti részén, Keszthely és Nagykanizsa között helyezkedik el. A település központi részén található a fantasztikus Love and Dream Élményvilla, ami egy felnőttbarát szálláshely, csak 16 éven felüli vendégeket fogad. Luxuslakosztályai nyugalmat és harmóniát árasztanak. A kikapcsolódást és feltöltődést az apartmanokhoz tartozó privát wellnessrészleg biztosítja, melyekben fényterápiás jakuzzi, szauna, kandalló és erkély teszi még varázslatosabbá az ott töltött időt. A villa minden apartmanja és lakosztálya jól felszerelt konyhával rendelkezik azon vendégek részére, akik nem szeretnének kimozdulni a lakosztályból. A szállásárak a svédasztalos reggelit tartalmazzák, mely a Hunguest Hotel Freya éttermében vehető igénybe, 600 méterre a villától. Akik további gasztronómiai élményekre vágynak, azokat számos étterem és autentikus vendéglátóhely várja a városban, közel a villához.

További részletek: https://ldvilla.hu/

Ugyancsak Zalakaroson járt a rendező, Galler András „Indián” és jóbarátja, Brindzik „Zsolt gazda”. Az ő választásuk a biztos, klasszikus wellness irány volt. A Hotel Vital**** a kényelmes, bevált pihenési formát képviselte, ahol a hangsúly a komforton és a gondtalan feltöltődésen volt. A páros számára a baráti együttlét és a nyugodt kikapcsolódás adta meg az élmény lényegét.

Hotel Vital****, Zalakaros

A négycsillagos wellnesshotel a népszerű zalakarosi üdülőváros csendesebb részén, a híres gyógy- és élményfürdőtől körülbelül 10 perces sétára található. Zalakaros autóval az M7-es autópályán, de tömegközlekedéssel is kiválóan megközelíthető az ország bármely részéről. A vendégek általában a családias hangulat, az udvarias kiszolgálás, a barátságos személyzet és a mérsékelt árak miatt választják ezt a szállodát. A színvonalas, közkedvelt hotel 18 standard- és 4 superior szobával, valamint 4 családi- és 4 superior apartmannal rendelkezik. A szálloda közel 600 m2 alapterületű wellnessrészlege kellemes kikapcsolódást nyújthat annak, aki szaunázni, úszkálni szeretne, de az sem fog csalódni, aki az élménymedence masszázsfunkcióit használná. A szobák félpanziós ellátással foglalhatóak, de a szálloda nívós éttermében ebédelni is lehet. Az étlapon elsősorban magyaros és a régióra jellemző ételek találhatóak.

További információ: https://hotelvital.hu/

Nyugalom Siklóson

Siklós már egészen más hangulatot kínál. A város fölé magasodó vár nemcsak látványosság, hanem meghatározza az egész település atmoszféráját. A macskaköves utcák, a kisebb terek és a történelmi múlt jelenléte miatt itt könnyű kizökkenni a hétköznapi rohanásból.

Siklós azoknak való, akik szeretik, ha az utazásnak van egy kis időtlen jellege. A vár bejárása, egy séta a belvárosban, vagy egy csendes délután a wellness részlegen másfajta élményt ad, mint egy pezsgőbb város. A Hotel Castello**** elegáns környezete jól illeszkedik ehhez a hangulathoz. Egyszerre modern és a város történelmi miliőjéhez igazodó. Ide érkezett a két zenész barátnő, Varga Nóra és Erdei Sára.

Hotel Castello****, Siklós

A négycsillagos wellness hotel a siklósi vár tövében, a település központjától sétatávolságra, csendes környezetben található. A szálloda épületének alapját egy régi malom adja, melynek falait különleges építészeti megoldásokkal őrizték meg és ma is láthatóak a szállodán belül. A hotel közvetlen, zárt folyosós összeköttetésben van a Thermal Spa fürdővel, amely kiváló szórakoztatást nyújthat kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A szálloda 44 szobával rendelkezik, standard, superior, összenyitható szobák és lakosztályok biztosítják a vendégek kényelmét. A 96 fő befogadására alkalmas étterem családi rendezvényekre is igénybe vehető. Az étterem szezonálisan megújuló kínálatában a nemzetközi konyha remekei mellett magyaros és tájjellegű ételek is találhatók. A hotel konyhájának kínálatát a helyi termelők minőségi alapanyagainak felhasználásával készülő, hazai és mediterrán fogások, valamint a villányi borok alkotják.

További információ: https://hotelcastellosiklos.hu/

Kulturális pezsgés Pécsett

Pécs a Dél-Dunántúl legélénkebb városa, ahol a pihenés inkább inspirációval párosul. A Széchenyi tér, a Dzsámi, a Zsolnay-negyed, vagy a hangulatos kávézók mind azt az érzést erősítik, hogy itt mindig történik valami. Pécs különösen jó választás azoknak, akik nem szeretnének teljesen elvonulni, inkább a városi impulzusokból töltődnek fel. Egy délelőtti városnézés, egy délutáni múzeumlátogatás, majd este egy wellness program tökéletes egyensúlyt adhat. Varga Miklóst – az Éjjel-Nappal Budapest korábbi szereplőjét – és párját, Hrovatin Csengét ez a hangulat várta Pécsett. Ők a Fibula Residence Hotel & Wellness**** vendégei voltak.

Fibula Residence Hotel & Wellness****, Pécs

Pécs Baranya megyében az ország délnyugati részén található Budapesttől két órányi autóútra. Pécs romantikus sikátoros utcáján, a belvárosának szívében, nyugodt, exkluzív környezetben helyezkedik el a Fibula Residence Hotel & Wellness. Az öt épületből álló, színvonalas komplexum 2020-ban került átadásra, összesen 4000 m2-en. Ez Pécs egyetlen felnőttbarát szálláshelye, mely kizárólag 14 éven felüli vendégeket fogad. A négycsillagos hotel 400 m2-es wellnessrészlegén úszómedence, finnszauna, illatterápiás- és sótéglás szoba, jégkásakút és trópusi zuhany nyújt igazi kikapcsolódást a vendégek számára. A hotel konferenciaterme ideális környezetet biztosít céges rendezvények, csapatépítők és kisebb létszámú konferenciák, esküvők számára. A szálláshelyen mosoda is igénybevehető. A hotel lobby bárjában széles italkínálatból és koktélokból is választhatnak az itt megszálló vendégek.

További részletek: https://www.fibulahotel.hu/

Szavazatoddal te is nyerhetsz!

Az idei szuperdöntőben az öt kiemelt turisztikai régióból, a legjobb tíz szálláshelye jut a fináléba a nézők szavazatai alapján. Minden régióból az első kettő helyezett. A szavazók minden adás kezdetétől voksolhatnak kedvenc szálláshelyükre egészen egy héten keresztül a műsor hivatalos Facebook oldalán. Ezzel nem csak kedvenc szálláshelyüket támogatják, hanem vannak heti, havi és évvégi nyeremények is. A fődíj egy egész hetes pihenés a Best of AZ ÉV HOTELE győztes szállodájában.

Vasárnap Budapestre látogatnak a hoteltesztelők

A régiós versenyek a dél-dunántrúli szálláshelyek bemutatásával lezárultak. Természetesen szavazni még lehet vasárnap 11 óráig. Ezután a szavazatokat öszesítik, hogy kiderüljön melyik 10 szálláshely jutott a Best of AZ ÉV HOTELE döntőjébe. Viszont a nézők ez idő alatt sem maradnak szállodák nélkül, hiszen most vasárnap 10:50-kor két budapesti szállodát mutatnak be az RTL-en, versenyen kívül.

A műsor leírása

A Best of AZ ÉV HOTELE Közönségszavazáshoz kapcsolódó televízió műsor az utazók szemszögéből, személyes élményeiken keresztül mutatja be a címért versenybe szálló szálláshelyeket az RTL-en. Minden adásban két-két ismert embert és kísérőjének kalandjait láthatjuk, akik elutaznak egy hétvégére egy-egy magyarországi szálláshelyre, hogy kipróbálják és szubjektíven véleményezzék azokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
A Rovatból
5+1 kihagyhatatlan program, amiért érdemes Esztergomba látogatnod
Esztergom minden évszakban más arcát mutatja, de egy dolog állandó: mindig jó érzés visszatérni ide. Összegyűjtöttük azokat a látnivalókat és élményeket, amelyek miatt a város a Dunakanyar egyik legjobb úti célja.


Esztergom nem véletlenül viseli a Dunakanyar fővárosa címet: a város minden évszakban más arcát mutatja, mégis mindig tökéletes választás egy kis pihenéshez, feltöltődéshez vagy aktív kikapcsolódáshoz. Akár egy teljes hétvégét szánnátok rá, akár csak egy rövidebb kiruccanás fér bele, érdemes előre tervezni - mert Esztergomban könnyű beleszeretni, és még könnyebb lemaradni egy-egy különleges élményről.

Hogy ez ne forduljon elő, összegyűjtöttük azt az 5+1 programot és élményt, amelyekre mindenképpen érdemes időt szakítanotok, ha Esztergomban jártok.

Hódítsd meg a kupolát és élvezd a panorámát: Esztergomi Bazilika

A város legmagasabb pontján, a Várhegyen tornyosul Esztergom legismertebb és legikonikusabb látványossága, az Esztergomi Bazilika. Az abszolút Instagram-kompatibilis, klasszicista stílusban épült épület 100 méteres magasságával Európa egyik legnagyobb bazilikája, méltán lehetünk rá büszkék.

Már a körülötte tett séta is élmény, de mindenképpen érdemes belépni a falai közé is. Külön jegyek válthatók a kincstárba, a templomtérbe és a kupolába, így akkor is könnyen tervezhető a látogatás, ha kevesebb idő áll rendelkezésetekre. Egy teljes bejárás nagyjából 2–2,5 órát vesz igénybe, de akár csak egy-egy kiemelt részre is fókuszálhattok.

A kupolába feljutni igazi kihívás: lift nincs, kizárólag lépcsőn lehet megközelíteni, összesen 413 lépcsőfok vár rátok. A csúcsról elénk táruló panoráma azonban minden egyes lépcsőt megér.

Töltődj fel több napra Esztergomban: Portobello Wellness Hotel Esztergom

Míg a válogatás többi eleme inkább fél- vagy egynapos programként működik, a Portobello Wellness Hotel Esztergom már egy hosszabb, ottalvós kikapcsolódásra csábít. Az esztergomi Prímás-szigeten található szálloda ideális választás, ha a család néhány napra szeretne kiszakadni a hétköznapokból.

A téli Esztergom ilyenkor nyugodtabb, letisztultabb arcát mutatja: a belvárosban jólesik egy lassú séta, a Duna-part csendje pedig különösen hívogató a hidegebb hónapokban. A télen is lenyűgöző Bazilika látványa és a kupolából nyíló, gyakran fehérbe burkolózó Várhegy panorámája tiszta időben különösen emlékezetes élményt nyújt.

Egy városi séta vagy aktív téli program után különösen jólesik visszatérni a hotel meleg, kényelmes világába. Ez a kettősség teszi igazán szerethetővé a Portobellót a téli hónapokban: nappal könnyed városi élmények, estére nyugalom és feltöltődés. A szálloda így akkor is ideális választás, ha több generáció szeretne együtt kikapcsolódni.

A pihenés élményét tovább erősíti, hogy a hotel zárt folyosón keresztül közvetlenül kapcsolódik az Aquasziget Élményfürdőhöz. Télen ez különösen nagy előny: kabát és hideg nélkül lehet átsétálni a medencék, csúszdák, jacuzzik, szaunák és a teljes wellnessvilág terébe, ahol a gyerekek önfeledten játszhatnak, a felnőttek pedig igazán ellazulhatnak.

A 95 elegáns szoba és lakosztály között minden család megtalálja a saját igényeihez illő megoldást. A felújított szobák letisztult, modern hangulatot árasztanak, a tágas, kétlégterű családi lakosztályok pedig akár nagyobb családok számára is kényelmes, otthonos környezetet biztosítanak. A megújult közösségi terek további lehetőséget kínálnak a pihenésre és a közös időtöltésre.

Családbarát szállodaként kiemelt figyelmet fordítanak a gyermekes vendégekre: a legkisebbek számára babaágy, gyermekágynemű, fürdetőkád és etetőszék is rendelkezésre áll, a nagyobbakat pedig játszóház és animációs programok várják.

A Portobello télen egyszerre ad élményt és nyugalmat: közös gasztronómiai pillanatok, fürdőzés utáni pihenés és a téli Esztergom felfedezése természetes ritmusba rendezi a napokat. Ez az a hely, ahol a család valóban együtt lehet, kompromisszumok nélkül és ahol a téli kikapcsolódás tényleg feltöltődéssé válik.

Nézd meg Esztergomot egy másik perspektívából: Mária Valéria híd

Ha egy igazán fotóbarát nézőpontból szeretnétek rácsodálkozni a Bazilikára és az Esztergomi Várra, akkor a Mária Valéria híd kihagyhatatlan állomás. Innen a város ikonikus látképe teljes pompájában tárul fel, különösen naplementekor, amikor a Duna tükrében visszaverődő fények még hangulatosabbá teszik az élményt.

A hidat 1895-ben adták át először, ám a második világháborúban felrobbantották, majd hosszú szünet után 2001-ben avatták fel újra, ismét összekötve Esztergomot és a szlovákiai Párkányt. A híd tervezője Feketeházy János, akinek nevéhez több ikonikus átkelő is fűződik – többek között a budapesti Szabadság híd, valamint a formájában meglepően hasonló komáromi Erzsébet híd is.

Egy lassú séta a hídon nemcsak két várost, hanem múltat és jelent is összeköt - ráadásul az egyik legszebb esztergomi panorámát kínálja. Ha csak egy helyet választanátok a város „másik arcának” felfedezésére, ez legyen az.

Merülj el Esztergom kulturális világában: múzeumlátogatás

A látnivalókban és gasztronómiai élményekben gazdag Esztergom a kulturális feltöltődésre vágyóknak is bőven tartogat felfedeznivalót. A város múzeumai izgalmas metszetet adnak Esztergom történelméről, művészetéről és szellemi örökségéről. Az Esztergomi Vármúzeum a város középkori múltjába enged betekintést, míg a Babits Mihály Emlékház bensőséges hangulatban idézi meg a Nyugat költőjének világát. A Balassa Bálint Múzeum régészeti és helytörténeti kincsei mellett időszaki kiállításokkal is várja a látogatókat, míg a Keresztény Múzeum Európa egyik legjelentősebb egyházi gyűjteményét vonultatja fel.

A sort a családok kedvence, a Duna Múzeum (Vízeum) teszi teljessé, ahol interaktív formában ismerkedhetnek meg kicsik és nagyok a víz szerepével, erejével és titkaival - tanulás és élmény egy helyen.

Kirándulj a Dunakanyarban: természetközeli élmények Esztergom környékén

A Esztergom a Duna partján fekszik, így tökéletes kiindulópont kirándulásokhoz, vízitúrákhoz, kajak-kenu élményekhez vagy akár egy nyugodt horgásznaphoz is. A Dunakanyar valódi paradicsom a természetkedvelők számára: jól jelzett túraútvonalak, változatos terepek és programlehetőségek várnak rátok egész évben, évszaktól függetlenül.

Karnyújtásnyira található Zebegény és Visegrád, de könnyedén elérhető a Törökmezői Kis-Állatpark is, amely különösen a családosok körében népszerű. A kirándulók kedvence Dobogókő és a vadregényes Rám-szakadék, amelyek kihagyhatatlan célpontok, ha aktív programra vágytok. Dobogókő télen különösen varázslatos: egy nagyobb havazás után gyakran mesebeli tájjá változik, ahol szinte garantált a hamisítatlan téli kirándulás élménye.

Keresd meg Pumuklit egy vízparti sétán: Kis-Duna sétány

Ha egy könnyedebb, városi sétára vágytok, irány a Kis-Duna sétány. A vízparti promenád már önmagában is hangulatos, de 2024 júliusa óta egy igazán szerethető apróság miatt is érdemes felkeresni: itt bukkant fel Kolodko Mihály egyik miniszobra, a mindenki által ismert és kedvelt házi kobold, Pumukli alakja. A parányi szobor pillanatok alatt a gyerekek és a felnőttek kedvence lett – nem csoda, hiszen egyszerre nosztalgikus, játékos és tökéletesen illeszkedik a Duna-part nyugodt hangulatához. Egy séta a sétányon így nemcsak pihentető, hanem igazi „kincskeresős” élménnyé is válik.

Ha inkább romantikusabb környezetre vágytok, akkor az Erzsébet park tökéletes választás. A park közvetlenül a vár alatt húzódik, a Duna partján, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Mária Valéria hídra. Naplemente idején különösen hangulatos, de napközben is ideális hely egy lassabb sétára vagy rövid pihenőre.

A parkban játszóterek is várják a kisebbeket és a nagyobbakat, sőt, ha nyitottak vagytok a spiritualitásra, azt is hallhatjátok, hogy az Erzsébet park állítólag gyógyító energiákkal rendelkezik a magnetikus kisugárzása miatt. Egy próbát mindenképp megér – legrosszabb esetben is egy nyugodt, Duna-parti sétával gazdagodtok.

Esztergom sokkal több, mint egy szép város a Dunakanyarban: olyan úti cél, ahol a történelem, a természet és a kikapcsolódás természetesen fonódik össze. Akár aktív programokra, akár nyugodt sétákra vagy családi feltöltődésre vágytok, könnyű úgy hazatérni innen, hogy még maradt bennetek felfedeznivaló. És talán éppen ez Esztergom legnagyobb vonzereje: nem egyszeri élmény, hanem egy olyan hely, ahová jó érzés újra és újra visszatérni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk