Hadházy Ákos: „mocskos húzás” a most még csak „ajánlott” gimnáziumi ponthatárok bevezetése
Egy kétségbeesett levelet osztott meg Hadházy Ákos, melyhez azt írta:
A politikust egy magyarországi gimnázium névtelenséget kérő igazgatóhelyettese kereste meg, és leírta neki, hogy szerinte a kormány újabb módosítása milyen következményekkel járhat a jövőben. Iskolák szűnhetnek meg, tanárokat bocsáthatnak el, és a diákok nem juthatnak be megfelelő, minőségi oktatást nyújtó intézményekbe.
- áll a levélben.
Hadházy Ákos a közösségi oldalán teljes egészsében megosztotta az írást.
A pedagógus szerint idén először szóban adtak ki egy utasítát, majd később ezt "ajánlásra" módosították a tankerületek az általuk fenntartott gimnáziumok felé. Ebben azt fogalmazták meg, hogy a központi írásbeli felvételi vizsgán milyen eredményeket elért tanulókat kellene felvenniük az intézményeknek.
A politikusnak szóló levélben arról is szó van, hogy az idei "ajánlás", jövőre már kötelező lehet.
A levélíró szerint az elit iskoláknak - ahova a NER-es szülők betolják a póthelyekre a gyerekeiket - nem okoz majd gondot. De a többi iskolát nehéz helyzetbe hozhatják. A törvény elvárja a 34 fős létszámot egy osztályban, és ha ezt nem érik el, akkor az az osztály nem indulhat el. Előfordulhat az is, hogy egy iskola nem tud majd új osztályt indítani.
"Jelenleg kb. 800 iskola van az országban. Olyan iskolák kerülhetnek bajba, akik a HVG 100-as rangsorának végére már beférnek, de aki „csak” a legjobb 200-ba fér be, az már biztosan gondok elébe néz. Lehet, hogy 1-1 osztályt nem tudnak indítani, álláshelyek kerülhetnek veszélybe" - írja a pedagógus.
Ugyanakkor olyan gyerekek sem juthatnak majd be az iskolába, akik egybként teljesítették az elvárt pontszámot.
A felvételikől azt írta:
"A középiskolai felvételi nem egy objektív mérőszám. A pontszámok, eredmények a dolgozatok nehézsége függvényében évről évre fluktuálnak. Emlékezzünk arra, hogy minden évben hány felháborodott hangvételű cikk, nyilatkozat jelenik meg a vizsgák nehézségével kapcsolatban! Tényleg 2 x 45 perc alapján akarjuk eldönteni, hogy egy diák alkalmas-e arra, hogy gimnáziumba járjon? Eközben az általános iskolából hozott kitűnő bizonyítvány, vagy a gimnáziumok saját szóbeli vizsgája nem ér semmit?"
Majd azt is felveti, hogy ez a szabály az egyházi iskolákra nem vonatkozna, mert a Klebelsberg Központ nem gyakorol ellenőrzést felettük. "Netalántán az a cél, hogy nekik kedvezzenek?" - kérdezi.
Végül emlékeztet rá: "Miközben a NER atyái, illetve létszámukban elmaradó anyái a saját gyerekkorukban élvezhették az oktatási rendszer általi társadalmi előrejutás előnyeit, vidékről, faluról kerülhettek jó gimnáziumokba, aközben ugyanettől a lehetőségtől elvágnák a mai tanuló ifjúságot. Bízom abban, hogy annyira még nem butult el a magyar társadalom, hogy a saját gyermekeik (NER-es szóhasználattal „közjószágaik”) államosítása ne verné ki a biztosítékot".