HÍREK
A Rovatból

Francis Fukuyama: „Magyarország azt mutatta meg, hogy egy igazi, liberális demokráciából át lehet csúszni egy féldemokratikus rendszerbe”

A filozófus szeretné, hogy ne Magyarország jelentse a történelem végét, és szerinte katasztrófa lenne, ha az Egyesült Államokban újraválasztanák Donald Trumpot.


Francis Fukuyama japán származású amerikai filozófus. Máig leghíresebb és leginkább félreértett munkája az 1992-ben megjelent, A történelem vége és az utolsó ember című könyv. A Népszavának adott interjújában elmondta, nagyon reméli, nem Magyarország jelenti a történelem végét.

Véleménye szerint Orbán Viktor a szír menekültválságnak köszönheti igazi sikerét, és az minden szempontból katasztrófa lenne, ha Donald Trumpot újra megválasztanák.

Fukuyama beszélt arról is, hogy a klasszikus liberalizmus még mindig nagyon értékes, és nem érdemes elveszíteni az optimizmusunkat, hiszen az elmúlt év során világszerte tartott választások kedvezően alakultak a liberális politikai pártok számára.

Öt évvel ezelőtt egy bécsi rendezvényen elhangzott, hogy a történelem vége nem Dánia, hanem valami olyasmi, mint Magyarország. Az a történelem vége-koncepció, amit a 90-es években jósoltak, egy reményteli emberiségről szólt, míg a történelem illiberális vége egy eléggé negatív vég lenne. A kérdés felmerül, hogy Magyarország jelenti-e a történelem végét. Válaszában reményét fejezte ki Fukuyama, hogy nem Magyarország. Szerinte

Magyarország azt mutatta meg, hogy van út visszafelé is, vagyis, hogy egy igazi, liberális demokráciából át lehet csúszni egy féldemokratikus rendszerbe. A fő kérdés az, hogy több ország fogja-e követni Magyarországot ezen az úton, vagy a dán modell lesz az uralkodó.
Valószínűleg ez a mai világpolitika központi kérdése is.

Az interjúalany elgondolkodott azon, hogy ha mégis Magyarország lenne a történelem vége, akkor az ország a nietzschei utolsó emberként jelenne meg. Az illiberalizmus gátolhatja a szabad szellemek felemelkedését. Nietzsche érvelése az „utolsó emberrel” kapcsolatban az volt, hogy ha lenne egy békés és biztonságos társadalom, akkor megszületne a szándék valami ennél magasabb rendű cél elérésére.

„Utolsó embernek” lenni azt jelenti, hogy van étel az asztalon, senki sem fenyeget, az ember elégedetten belesüllyed egy individualista érdektelenségbe és semmi mással nem foglalkozik. Az emberek nem szeretik ezt a jövőt.

Olyan jövőt akarnak, ahol megküzdhetnek a dolgokért, ahol vannak magasabb célok és ideális törekvések, amelyekért dolgozhatnak. Ez az egyik probléma, amelyről részletesen írt A történelem vége és az utolsó ember című könyvében. Nietzsche is előre látta, hogy egy sikeres liberális demokrácia alááshatja önmagát azzal, hogy egy olyan társadalmat hoz létre, amely tele van utolsó emberekkel. Ez volt a liberális demokráciával szembeni elégedetlenség egyik mozgatórugója. Az emberek küzdeni akarnak az igazságosságért.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter a Tisza képviselőjelöltjeiről: Orbánék láthatóan totálisan lefagytak
A Tisza Párt elnöke elmondta: személyesen ismeri az összes jelöltet, és mindegyikről tudja, hogy alkalmas a feladatra. Szerinte bátorság úgy kiállni, hogy a Fidesz mindent meg fog tenni, hogy ellehetetlenítse őket.


„Felemelő és csodálatos napok, hetek és hónapok előtt állunk. A történet, amit együtt kezdünk, arról szól, hogyan veszik vissza az országot hétköznapi emberek a bukott, korrupt hatalomtól” – írta Facebook-oldalán Magyar Péter arról, hogy mind a 106 egyéni választókerületben meglettek a Tisza Párt előválasztásának jelöltjei az országgyűlési képviselőjelöltséghez. (Budapest 3. számú választókerületében Magyar Péter már korábban bejelentette indulási szándékát.)

A pártelnök hozzátette: „Mára ismert azoknak a bátor embereknek a neve, akik a magyarok többségével együtt erre vállalkoznak. Köszönjük a megszámlálhatatlan támogató és gratuláló üzenetet!”

Arról is beszélt, hogy kik vettek részt az eddigi folyamatban: „A jelöltjeink orvosok, egyetemi tanárok, mezőgazdaságban dolgozók, ápolónők, erdőmérnökök, buszsofőrök, rendőrök, tisztességes vállalkozók, tanárok, fiatalok és idősek: velünk együtt indultak el ezen az úton. Támogassátok és segítsétek őket ebben!”

Magyar Péter szerint várható, hogy a Fidesz folyamatosan támadni fogja a 315 jelöltet: „Tudják, hogy mi vár rájuk. A rettegő hatalom és a propaganda egyetlen célja levadászni és megtörni őket. De én ismerem ezeket az embereket: ők már nem félnek.”

Szerinte

„Orbánék láthatóan totálisan lefagytak. Annyit tudtak kinyögni magukból, hogy Gyurcsány és Brüsszel. Olyan tisztességes emberekre, akik eddig gyógyítottak, tanítottak, óvták a gyerekeinket és egészséges élelmiszert tettek a magyarok asztalára. Olyan emberekre, akiknek eddig semmi köze nem volt a politikához.”

Magyar Péter posztja végére azt írta: „A hatalmasok is tudják, hogy számukra vége van.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Menczer Tamás a Tisza képviselőjelöltjéről: Tudtam, hogy Magyar Péternek nem lesz bátorsága ellenem kiállni
A Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója ugyanakkor üdvözölte Bujdosó Andreát, akit emberként és nőként is tisztel. Arról egyébként korábban sosem volt szó, hogy Magyar Péter az ő körzetében indulna.


Ahogy arról több cikkünkben is írtunk, kiválasztotta képviselőjelölt-jelöltjeit a Tisza Párt. Magyar Péter pártja mind a 106 egyéni választókerületben bemutatta azt a három-három képviselőjelölt-jelöltet, akik közül a következő napokban online előválasztáson dől el, ki szállhat ringbe a Fidesz jelöltjeivel.

A Pest megyei 3-as számú egyéni választókerületben Györe-Szűcs Sándor szoftverfejlesztő és dr. Sasi-Nagy Edit jogi vezető mellett Bujdosó Andrea, a párt budapesti képviselője indul majd a megmérettetésen. Bár a jelölt kiléte csak november 30-án lesz nyilvános, a Fidesz itteni országgyűlési képviselője, Menczer Tamás – aki 2026-ban szintén itt indul – már most Bujdosót szólította a meg ellenfeleként.

„Tisztelettel köszöntöm a versenyben Bujdosó Andreát, a Tisza Párt jelöltjét! Szél Bernadett jut róla eszembe, semmivel nem értek egyet, amit a pártja, pláne a vezetője, Magyar Péter csinál, de ez nem gátol meg abban, hogy őt emberként, különösen nőként tiszteljem”

– írta a Menczer. Egyúttal azonban üzent az ellenzéki párt elnökének is:

„Tudtam, hogy Magyar Péternek nem lesz bátorsága ellenem kiállni – ilyenek a budai úrifiúk – sejthető volt, hogy megint egy nő szoknyája mögé bújik.”

Bujdosó Andreának Menczer Tamás azt is üzente: „Kedves Andrea, csütörtökön 18 órakor Piliscsabán leszek, a Klarissza-házban tartok nyílt fórumot, szeretettel látom!”

Menczer Tamás Magyarnak szánt mondatai annak tükrében nehezen értelmezhetőek, hogy Magyar Péter volt a Tisza Párt eddigi egyetlen biztos jelöltje. Az ellenzéki politikus több mint 3 hónappal ezelőtt jelezte már, hogy a Budapesti 3-as számú választókerületben fog indulni – azaz fel sem merült, hogy Menczer körzetében mérettesse meg magát. Sőt korábban hivatkozott arra is, hogy mivel Orbán Viktor budapesti lakcíme is ebben a körzetben van, akár meg is mérkőzhetnének egyéniben.

Magyar korábban arról beszélt: egyedül abban az esetben nem indulna el ebben a körzetében (ami nagyrészt Buda 12. kerületét foglalja magában), ha ott a Fidesz volt feleségét, Varga Juditot indítaná.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán a TISZA Párt jelöltállításáról: Ugyanaz a baloldali gyülekezet, mint négy éve
A miniszterelnök röviden reagált arra, hogy az ellenzéki párt bemutatta a lehetséges képviselőjelölteket a jövő évi választásra. Orbánnak déjà vu-je lett, el is magyarázta, hogy miért.


A TISZA Párt nyilvánosságra hozta, kik azok a jelöltek, akik közül a párt kiválasztja majd az országgyűlési képviselőjelöltjeit a 2026-os választásra.

Minden választókerületben három jelölt-jelöltet neveztek meg. A végső induló személyéről egy kétfordulós előválasztás dönt: először a párt belső közösségei, a Tisza Szigetek tagjai szavaznak, majd egy nyílt online voksolás következik. A végleges jelöltek listáját november 30-án hozzák nyilvánosságra.

Orbán Viktor kedd reggel a Facebook-oldalán reagált röviden a párt jelöltállítására.

„Déjà vu. Ellenzéki jelöltállítás. Újra itt van a nagy csapat. Ugyanaz a baloldali gyülekezet, mint négy éve. Ez pedig tudjuk mit jelent”.

A miniszterelnök szerint ha Magyarországon a baloldalé a hatalom, akkor Brüsszel irányít, ez pedig megszorításokat, adóemeléseket, munkanélküliséget és káoszt jelent majd a választások után.

„Túl baloldaliak, túl brüsszeliek és túl kockázatosak. Miért adnánk a kezükbe Magyarország sorsát?”

– teszi fel a kérdést a kormányfő a posztja végén.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely: Ahhoz, hogy valaki a Tisza jelöltségét vállalja, alapvető erkölcsi alapelveken kell túllépni
A miniszter korábban a Harcosok Órája című YouTube-műsorban beszélt erről. Azt mondta, „ennek a morális züllésnek a nyilvános vállalásához szintén valamilyen romlottság kell”.


Ahogy arról beszámoltunk, a TISZA Párt hétfő este nyilvánosságra hozta a lehetséges képviselőjelöltjeit minden egyéni választókerületben. A legtöbb körzetben három jelöltet neveztek meg, a végső induló személyéről pedig egy kétfordulós előválasztás dönt: először a párt belső közösségei, a Tisza Szigetek tagjai szavaznak, majd egy nyílt online voksolás következik. A végleges jelöltek listáját november 30-án hozzák nyilvánosságra.

Magyar Péter kedden egy Facebook-bejegyzésében azt írta, várható, hogy a Fidesz folyamatosan támadni fogja a 315 jelöltet, de ők „tudják, hogy mi vár rájuk”, ő pedig ismeri ezeket az embereket, és tudja, hogy „ők már nem félnek.” A pártelnök szerint „Orbánék láthatóan totálisan lefagytak. Annyit tudtak kinyögni magukból, hogy Gyurcsány és Brüsszel”.

Orbán Viktor szűkszavú posztban reagált a Tisza jelöltállítására a Facebook-oldalán. Többek közt azt írta, „ugyanaz a baloldali gyülekezet, mint négy éve”, és „túl baloldaliak, túl brüsszeliek és túl kockázatosak”.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is a Facebookon üzent a tiszás jelöltállítás kapcsán. Azt írta:

„Ahhoz, hogy valaki a Tisza vagy a DK jelöltségét vállalja, ahhoz alapvető erkölcsi alapelveken kell túllépni, átlépni, azokat semmibe venni.”

Ezt korábban a Harcosok Órája című YouTube-műsorban mondta el, amelyet most videó formájában idézett fel. Akkor ezt a mondatát megelőzve arról beszélt Németh Balázs műsorvezetőnek, hogy szerinte hogy néz ki ma az ellenzéki alternatíva:

„Az egyik oldalon Gyurcsány Ferencné áll, a másikon pedig van egy olyan alakulat, amely részben soha nem látott gyűlöletet hozott a magyar politikába, részben pedig azzal tűnt fel, hogy a párt elnöke a saját feleségét és három gyermekének édesanyját feljelentette, azt követően, hogy lehallgatta. Ennek a morális züllésnek a nyilvános vállalásához szintén valamilyen romlottság kell”

– fogalmazott a miniszter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk