KULT
A Rovatból

Folyamatosan árad a sorozatból a hangulat, minden képkockáját átáztatja a high-fantasy atmoszféra

Az Idő Kereke 2021-es első évada meglepően jól sikerült. Élvezetes, sodró lendületű, klasszikus high-fantasy, néhány új ötlettel és ismerős elemekkel. És hogyan sikerült a második évad?

Link másolása

Képzeljünk el egy fantasy-világot, ahol a gonosz a varázslatban rejlik, és az, aki használja, gonosszá válhat. Nem feltétlenül tudni, kiben lehet megbízni. Szörnyek törnek rá az emberre az egyik irányból, másikból pedig egy hódító nemzet.

Középen pedig ott van egy csapat hős, akiknek egyetlen esélyük a túlélésre,

ha megtanulják kihasználni Isten adta képességüket. Izgalmasan hangzik? Hát az!

Az első három rész engem teljesen meglepett. Elsősorban nem a tartalmával, hanem az érkezésével. Nem számítottam a folytatásra, reklámokkal, előzetesekkel sem találkoztam, semmi előzetes információt, hírverést nem hallottam arról, hogy mikor indul a legújabb kaland. Pedig ezt a sorozatot érdemes lenne nézni! Kicsit ismételnem is kellett, hogy mik történtek pontosan az első évadban, de alapvetően

az Amazon előre gondolkodott és csináltak egy rövid összefoglalást a második széria első része elé, ami elég alaposan bemutatta az eddigi történéseket.

Így az is hamar képbe hozhatja magát, akiknek megkoptak az emlékei. Amit első körben tisztázni kell: az első évad megtekintése elengedhetetlen, a cselekményt szinte lehetetlen követni, ha csak úgy belecsöppenünk az Aes Sedaiok és a Sötét úr háborújába. Annyi szálon fut a sorozat, hogy alapos háttérismeret nélkül elvesznénk.

Mi is Az Idő Kereke története? Van egy nagyon ősi, már-már a bibliai Lucifer szintjén mozgó gonosz erő, ami próbál áttörni az emberek világába. Ezt az erőt, egy férfi varázslat segítségével megpróbálta kiszabadítani, akit ezek után elneveztek a „Sárkánynak, aki összetörte a világot”. Végül nagyon nehezen legyőzték a helyi varázslónők, akiket ebben a fantasy-világban fókuszálóknak hívnak, és van egy gyűjtőnevük: az Aes Sedai. A csata után megtiltották, hogy férfiak fókuszáljanak, mert őket megmérgezi a Sötét nagyúr gonoszsága.

Főszereplőnk Rand al’Thor (Josha Stradowski) az első évadban Moiranine (Rosamund Pike) segítségével talán legyőzte a Sötét nagyurat,

de mint az utolsó percekben kiderült, igazából csak szabadon engedte vagy a gonoszságot magát, vagy az egyik legerősebb követőjét – ez még nem tiszta eddig. Innen veszi fel a fonalat a 2. évad, ahogy a bevezető rész megmutatja mi is történt főszereplőinkkel az elmúlt öt hónapban. Rand elmenekült, mindenki azt hiszi, hogy halott, amire azért volt szükség, mert rájött, hogy ő a Sárkány újjászületve. Szerelme Egwene (Madeleine Madden) és barátnője Nynaeve (Zoë Robins) Aes Sedainak tanul a fővárosban, jóbarátjuk Perrin (Marcus Rutherford) gonoszokra vadászik a határvidéken, míg Mat (Dónal Finn), az előző évad egyik nagy fekete báránya, rabságban szenved.

Az első rész tökéletes bevezető, igazán tempósan vezeti végig a nézőt a lábmosóvíztől, a melegvizes medencén át, hideg vízig. Klasszikus high-fantasy klisék dögivel, rasszizmus más fajok és népek között, mindenkinek van valami „young adult”-os különleges képessége, és sorra derülnek ki furcsábbnál furcsább titkok. Arról nem is beszélve, hogy míg a gonosz szörnyeken keresztül próbál előre törni, és megkeseríteni szereplőink életét, addig a másik irányból egy idegen nemzet a seregét is rászabadítja a kontinensre.

Igazi kétfrontos háború veszi kezdetét, és ennek az elsöprő viharnak a közepén vannak hőseink.

Aki szerette a netflixes Árnyék és csontot, körülbelül azt adja Az Idő Kereke is, csak minőségibb kivitelezésben és kevesebb tinidrámával.

Folyamatosan árad a sorozatból a hangulat, minden képkockáját átáztatja a high-fantasy atmoszféra. Sok klasszikus, vagy ismerős elemből építkezik, legfiatalabb, legesetlenebb karakterből lesz a legerősebb, aki barátnak látszik sokszor ellenség, az Aes Sedai iskolás részek erős Harry Potter-áthallásnak tűnik, és valahogy csavar az egészen úgy, hogy frissnek hat, és a tempó végéig sodró marad.

A főszereplők továbbra se kiemelkedő színészek, természetesen a mindig remek Rosamund Pike és Daniel Henney páros kivételével. Az Idő kereke szívét és lelkét a karakterek közti kapcsolat, interakciók adják. Az összes főbb szereplő továbbra is szenved, nyomja a vállukat a titkuk, hogy mind-mind különlegesek a maguk módján, és mindenki poszttraumás stresszben szenved. Továbbra is jó nézni a szép színészeket, és színésznőket, ahogy legyőzik a gonosz szörnyeket, és ahogy az erős varázslók a háttérben elárulják egymást a hatalomért.

Több új és fontos szereplőt is köszönthetünk a stábban.

Találkozhatunk Elayne Trakanddal, akit a remek Ceara Coveney alakít, ő az Andor birodalom örököse és egyben Aes Sedai-tanonc. Üdítően könnyeden hozza Ceara ezt az amúgy közönségkedvenc karaktert. Új szereplők közé vehetjük Dónal Finn Mat Cauthonját, mert újraosztották a szerepet, az első évad Matje nem tudta összeegyeztetni a beosztásával a forgatásokat, ezért új színészt találtak az amúgy jutalomjátéknak tűnő zsivány figurára. Eddig úgy érzem az előző Mat jobb volt, de messze van még a második évad vége. Illetve többet kapunk majd a Sötét nagyúrból, vagy leghűbb szolgájából – még mindig nem tudjuk 100%-osan melyik is –

Fares Faresből, aki egy nagyon rejtélyes és karizmatikus gonoszt alakít.

Valamint nem mehetünk el az első évad Logainja mellett sem, akit a netflixes A nagy pénzrablásból ismerős Álvaro Morte alakít, várhatóan a második szezonban többet láthatunk belőle is. Igazán illusztris társaság, ami részről részre bővülni fog.

A kamerák mögött is ügyes szakemberek vannak, az első két részt Thomas Napper, míg a harmadikat Sanaa Hamri rendezte, mindkét rendező hozta a kötelezőt, élvezetes, sodró tempójú fantasyt kapunk. Az effektek, kosztümök és díszletek szinte mozifilmeket megszégyenítőek, látszanak minden képkockán az elköltött Amazon-dollármilliók. A harcjelenetek eddig nem kiemelkedőek, de igazából nem is volt sok belőlük,

eddig inkább az ármány és baljós gondolatok évada ez, mint az akcióé.

De nem félek, úgy gondolom, lesz itt még akciódús esemény a maradék hat részre, hiszen alapanyag van dögivel. Az Idő Kereke-sorozatot Robert Jordan író nem aprózta el, élete folyamán tizenegy kötet jelent meg, és még három a halála után, amiket más írók fejeztek be a jegyzetei alapján. Tehát ha sikeres marad a sorozat, nincs megállás, és reméljük, feldolgozza az Amazon az egész regényfolyamot, hasonlóan remek minőségben. Az Idő Kereke megtekinthető az Amazon Prime műsorán magyar szinkronnal.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Szinte mindenki kétségbe van esve, fel van háborodva” – Udvaros Dorottya távozása nagy vihart kavart a Nemzeti Színházban
„Ha egy ilyen kaliberű színművészt, mint Udvaros Dorottya, így el lehet küldeni, mire számítson mindenki más” - mondta el egy bennfentes a Blikknek.

Link másolása

Ahogy arról mi is írtunk, Udvaros Dorottya közölte, hogy a Nemzeti Színház nem újította meg a szerződését, anyagi okokra hivatkozva.

Később az intézmény azt mondta, hogy határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezik, amit nem szüntettek meg. Erre reagált megint a színésznő, és újra megerősítette, hogy Vidnyánszky Attila nem újította meg a szerződését, csak azokban a darabokban fog játszani, amik még műsoron vannak.

A Blikk információja szerint a színésznő bejelentése óta temetői a hangulat a színházban.

"A társulat rémes állapotban van, szinte mindenki kétségbe van esve, illetve fel van háborodva, hiszen ha egy ilyen kaliberű színművészt, mint Udvaros Dorottya, így el lehet küldeni, mire számítson mindenki más?"

– mondta egy bennfentes a lapnak.

Sokan értetlenül figyelik, hogy külföldi rendezőket hívnak, és nem az itt dolgozó művészekre vigyáznak. Úgy tudják, hogy nagy összegeket kapnak a külföldi vendégrendezők, miközben sok, szerződésben lévő színész anyagi gondokkal küzd. Több fiatal művésznek is másodállást kellett vállalnia ahhoz, hogy meg tudjon élni - írja a portál.

Udvaros Dorottya korábban többször is felszólalt például a Színház- és Filmművészeti Egyetem modellváltása kapcsán. Korábban utalt rá, hogy ez is közrejátszhatott abban, hogy az igazgató elküldte.

A lap informátora szerint Vidnyánszky és Udvaros között egy újabb hangos vita is kipattant az előző nemzet színésze választás kapcsán. Mivel ez a színházban történt, azt többen is hallották.

A Blikk beszélt Szarvas Józseffel is, aki korábban együtt játszott a színésznővel a színház nyitóelőadásában.

"Mindig fájdalmas, amikor valaki távozik közülünk, Dorottyával pedig huszonkét éve vagyunk munkatársak, ezért megrázó volt a hír" – mondta a lapnak.

"Azt tudjuk, hogy a színház jelenleg nehéz anyagi körülmények között dolgozik, ez aggodalomra ad okot, de arról nem tudunk, hogy további művészektől is megválna a teátrum. Készülünk a következő évadra. Korábban én is többször mentem el színházból, és nem állt meg az idő" – tette hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya továbbra is állítja, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A színésznő szerint az intézmény igazgatója anyagi okokra hivatkozva nem újította meg a szerződését. A Nemzeti Színház szerint Udvaros Dorottyának határozatlan idejű szerződése van, és azt nem mondták fel.

Link másolása

Mi is írtunk róla, hogy Udvaros Dorottya azt mondta, hogy már nem tagja a Nemzeti Színháznak, mert a szerződését nem újították meg. Az igazgató, Vidnyánszky Attila korábban az intézmény anyagi helyzetére hivatkozott.

Pénteken a Nemzeti Színház azt közölte:

„Udvaros Dorottya művésznő a Nemzeti Színház társulatának tagja, határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezik, mely a mai napig nem került megszüntetésre és felmondásra”

- írta a Telex.

A színésznő gyorsan reagált a teátrum közlésére. A lap megkeresésére azt válaszolta:

„Március 22-én pénteken 11.00-kor volt szerződtetési tárgyalásom a vezérigazgató úrral, amikor is közölte, hogy nem kívánja meghosszabbítani a munkaszerződésemet. Azokra a darabokra, amik még műsoron maradnak és játszom bennük, azokra egyedi szerződést kapok majd május közepén”.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya 22 év után távozik a Nemzeti Színházból, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A legfőbb érv az volt, hogy a színház nehéz anyagi helyzetben van. Udvaros azonban nem érti, hogy akkor miért kell külföldi rendezőket szerződtetni hatalmas összegekért.

Link másolása

Már nem vagyok tagja a Nemzeti Színháznak. Vidnyánszky Attila valóban nem hosszabbította meg a szerződésem – mondta Udvaros Dorottya a Magyar Hangnak adott interjújában. A direktor legfőbb érve az volt szerinte, hogy a teátrum nehéz anyagi helyzetben van.

„A kormány elvont 380 millió forintot a színháztól, és idén már nem sikerült befoltozni a költségvetésen ütött lyukakat. Elfogadom, hogy anyagi problémák vannak, de ha valóban ilyen rossz a helyzet, akkor miért kell újabb és újabb külföldi rendezőt leszerződtetni hatalmas összegekért?

A Nemzetiben már alig rendeznek magyar művészek” – mondta a színésznő a lapnak.

Udvarost megkérdezték a tavaly novemberi balesetről is, amikor a Rómeó és Júlia előadás közben Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó lezuhantak a díszletről.

„Benne volt a levegőben, hogy valami történni fog. Korábban már kis híján történt tragédia, egy öt méter magas díszletelem kezdett el dőlni, a tetején egy színésszel, akinek végül szerencsére nem esett baja, de az eset után elszerződött a színháztól. A Rómeó és Júlia próbáin a kollégák többször is jelezték, hogy veszélyes a díszlet, mégsem történt semmi” – mondta Udvaros Dorottya.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: