Fogalmuk sem volt, mekkora a baj - így szabadult el a koronavírus Amerikában
A vírus genetikai mutációit nyomon követve próbálták a kutatók felmérni a járvány első korszakának hatósugarát. Azokban a hetekben leggyakrabban a seattle-i járvány vírusának variánsaival találkoztak. A későbbi minták viszont arra utaltak, hogy a New York-ban talált egyik variáns terjedt el a legszélesebb körben, és a legújabb mutáció-elemzések is közvetlenül New York-ban találták meg a legfőbb kiindulópontot.
A lap több olyan esetet is említ, amikor nagy rendezvények indították el a pusztítást. Végzetessé vált az idén New Orleans is híres karneváljával, a Mardi Gras-val.
Egy memphisi nő volt az első eset, aki éppen a jazz szülővárosából tért haza. New Orleans terjesztette el a kórt számos déli államban. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Georgiában egy atlantai férfi elment egy temetésre Albany városába, és hazatérése után néhány nappal városában aratni kezdett a koronavírus-halál. A legnagyobb indián törzs, a navajók rezervátumába Tucsonból (Arizona) hurcolta be a vírust egy másik férfi, aki egy kosárlabda-tornán vett részt, és a közösség tagjait egy istentiszteleten fertőzte meg.
Közben Trump elnök március 13-án megtiltotta az Európából való beutazást, aminek gyakorlatilag semmi értelme nem volt, mivel a járvány már hetek óta tombolt az államok többségében. Az egészségügyi szerveknek sem volt más válaszuk az emberek számára, minthogy maradjanak otthon.
Az elnök csak március 16-án kérte honfitársait, hogy korlátozzák utazásaikat, kerüljék a csoportos összejövetelek, és ne menjenek se dolgozni, se iskolába, ha betegnek érzik magukat.
Innentől kezdve az egyes államok egymás után hozták az otthonmaradási rendeleteket, és zárták be a munkahelyeket. Március 24-re gyakorlatilag az egész ország leállt. Néhány héten belül megállt a vírus terjedésének számottevő növekedése az Államok nagy részén.
New York-ban viszont még mindig késlekedtek: a politikai vezetők csak akkor rendelték el az iskolák bezárását és a házi karantént, amikor a vírus már elszabadult. Miközben csökkent az új fertőzések száma San Franciscóban, Seattle-ben és más városokban, ahol viszonylag gyorsan meghozták a szigorú intézkedéseket, New York-ban túl későn reagáltak, ráadásul, mint Lauren Ancel Meyers, a texasi egyetem epidemiológusa megállapította, csak súlyosbított a helyzeten a város népsűrűsége, valamint nagy nemzetközi forgalma.
A Columbia egyetem május eleji becslései szerint ha New York körzetében csak egy héttel korábban bevezetik a korlátozásokat, több mint 22 ezer ember életét menthették volna meg. A késlekedés országos szinten 36 ezerrel növelte a halálos áldozatok számát.
A lap aggasztónak tartja a kilátásokat a jövőre nézve is, mivel a fertőzöttek többségén azóta sem végezik el tesztet, és az egészségügyi szerveknek nincs elég kapacitásuk sem nyomon követni, sem pedig izolálni a kontaktokat. A karantén-rendelkezések feloldása után újabb esetek bukkantak fel, elsősorban délen és nyugaton, amelyek újabb tömeges fertőzéseket vontak maguk után. Június 26-án egyetlen nap alatt 40 ezer újabb megbetegedésről számoltak be a hatóságok, másnap pedig az Európai Unió elrendelte az Egyesült Államokból való beutazások tilalmát.