Fekete-Győr Andrást jogerősen elítélték hivatalos személy elleni erőszak miatt
A Fővárosi Ítélőtábla harmadfokon jogerősen elítélte Fekete-Győr Andrást, a Momentum országgyűlési képviselőjét csoportosan, társtettesként elkövetett hivatalos személy elleni erőszak vádjában.
Az ügy nem most kezdődött: Fekete-Győrt még 2023 májusában az elsőfokú bíróság felmentette, de a másodfokú bíróság már bűnösnek találta, és börtönbüntetést szabott ki rá. Az ítélet szerint most az Országgyűlésnek kell döntenie arról, hogy Fekete-Győr elveszíti-e mandátumát, mivel a képviselők jogállásáról szóló szabályozás szerint, ha egy képviselőt bűntett miatt jogerősen elítélnek, összeférhetetlenséget kell kimondani.
Az előzmények egészen 2018-ig nyúlik vissza, amikor a túlóratörvény elleni tüntetéseken Fekete-Győr füstgyertyát dobott a rendőrsorfal felé. Ő volt az elsőrendű vádlott, mellette Szarvas Koppány Bendegúz, szintén momentumos politikus volt a másodrendű vádlott. Szarvast már korábban két év börtönre ítélték, három évre felfüggesztve. A vádirat szerint Szarvas 2018 decemberében a túlóratörvény elleni tüntetésen gyújtott meg és dobott el pirotechnikai eszközt a rendőrök irányába, majd másnap több alkalommal is füstgyertyát dobott a Kossuth téren. Fekete-Győr is ekkor dobott egy füstgyertyát a rendőrsorfal felé.
Fekete-Győr 2016 és 2021 között volt a Momentum elnöke, és a 2021-es ellenzéki előválasztáson a párt miniszterelnök-jelöltje volt, azonban nem járt sikerrel. 2021 októberében a párt megvonta tőle a bizalmat, ezért lemondott az elnöki posztról, de 2022 óta országgyűlési képviselőként tevékenykedik.
Hasonló helyzetbe kerülhet Varju László, a DK képviselője is, aki szintén elveszítheti parlamenti mandátumát. 2024 februárjában másodfokon bűnösnek találták garázdaság és testi sértés vádjában az MTVA-székházban történt 2018-as dulakodás miatt, valamint választási csalással is vádolják. Az ügy november 20-án a Kúria ítéletével zárulhat le.
via Telex