Ezért kondul meg minden nap 11 órakor a harang Kőszegen
1532. augusztus 5. sorsfordító nap volt Kőszeg történetében. Ekkor indult az első török roham a Jurisics vezette védők ellen a kőszegi vár bevételéért. A körülményeket ismerve nem sokan fogadtak volna a várvédők sikerére. Ám a kitartás, az akarat és jó pár segítő körülmény végül a horvát vezér és maroknyi csapata győzelmét hozta, így megóvták Kőszeget a török uralomtól, és meggátolták, hogy elfoglalják Nyugat-Magyarországot és Bécset.

A dicsőséges helytállásra emlékezve tizedik almalommal játsszák újra a csatát a helyiek a Kőszegi Ostromnapok rendezvénysorozat fő attrakciójaként.

Forrás: wikipedia
Kőszeg
Az Alpokalján lévő kisváros korán komoly szerephez jutott. Elhelyezkedésének köszönhetően fontos csomópont volt. 1328-ban már királyi város címet kapott. Később III. Frigyes német-római császár elfoglalta a várost, majd 1446-ban Kőszegnek adományozta a ma is használatos címerét. Ez időtől 1647-ig Alsó-Ausztria részeként Habsburg fennhatóság alatt állt a város. A török elleni 1532-es csata sikere messzire eljutott, a gazdaság fellendült. 1648-ban pedig szabad királyi városi rangja lett.

Jurisics Miklós, a kőszegi hős (1490 – 1544)
A várvédőként híressé vált főnemes egy tekintélyes horvát családból származott. A bécsi országgyűlésnek is tagja volt. Munkáját elismerték, sőt I. Ferdinánd többször is megbízta politikai és diplomáciai feladatokkal. 1526 után szlavón és alsó-ausztriai főkapitánynak nevezték ki.
A kőszegi ostrom előtt, 1530 májusában Lamberg Józseffel közösen I. Ferdinánd követeként Konstantinápolyba ment, hogy fegyverszünet és békét próbáljon kötni. Ám a küldetés sikertelen volt, a szultán letartóztatta őket és csak az év végén engedték szabadon.
1532-ben Szulejmán Bécs ellen vonult, de útja során Kőszeget is megostromolta seregével. Jurisics alig ezer fős csapatával sikeresen megvédte a várat.
Érdemei elismeréseként a király kőszegi előnévvel bárói rangra emelte, tanácsosi címmel és kamarási ranggal tüntette ki, 1537-ben pedig Kőszeg várát és városát neki adományozta. 1538-ban krajnai kormányzóvá nevezték ki. 1544. január 30. előtt halhatott meg.


Így próbálták a törökök bevenni a várat
A törökök ágyúkat helyeztek el a vár körül, még a hegyen is. A falakat akarták ezzel meggyengíteni a roham előtt. A lövések a kisebb védművekben okoztak kár, ám a megerősített falak ellenálltak.
A tüzes nyilak és golyók sem értek célba, így a fából fedett házak túlélték az első csapásokat.
A rohamhoz létrát használtak, de a védők ellenálltak.
Az aknamunka sem járt sikerrel, egyszer ugyan egy falszakaszt felrobbantottak, de a katonák innen is visszaverték a törököket. Ez volt az első olyan csata, ahol az aknásítást egy vár megtámadásához használták.
A végső csapásra készülve egy hatalmas, a várfalnál is magasabb ostromtornyot építettek a törökök, ám azt egy hős kőszegi védő az éj leple alatt felgyújtotta, de a támadóknak sikerült eloltani azt.
Az utolsó napokban többször is megrohamozták a várat, de a kőszegiek mindig kiszorították őket. A csata során összesen tizenkilenc ostromot indítottak a vár ellen.


Az utolsó nagy roham előtt a szultán felajánlotta Jurisicsnak, hogy ha a török kitűzheti a zászlóját, akkor ők nem harcolnak tovább, és a vár a védők kezében maradhat. A várkapitány az ajánlatot elfogadta, hiszen addigra már alig maradt lőszere, a katonáinak is a kétharmadát elveszített.
Így történt, hogy 1532. augusztus 29-én 11 órakor a török sereg elvonult Kőszegről. Ennek a dicsőségnek az emlékére mind a mai napig megkongatják a harangokat a városban.

Történészek szerint nem volt véletlen, hogy a szultán Kőszeg felé vezényelte a sereget. Tudomást szerzett róla, hogy Bécsnél Ferdinánd és Károly német császár komoly erőket von össze a város megvédésére. Szulejmán időt akart nyerni és abban bízott, hogy a királyi csapatokat keletebbre tudja csalni. De tévedett, mert azok nem mozdultak. A Habsburgok viszont ezzel a kis időnyeréssel felkészülten várták az ellenük érkező török csapatokat.
Tudtad?
- Ebben az időben Szulejmán serege a világ legerősebb katonasága volt. A létszámát 150 ezerre becsülik, ennek fele indult el Bécs ellen, és támadta meg Kőszeget.
- Jurisics Miklós védelmi ereje pár száz főből állt. A katonák mellett a környékbeli jobbágyok kértek védelmet a várban, és cserébe felcsaptak várvédőnek.
- A kőszegi várban a férfiakon kívül 1800 nő és 2300 gyermek is volt, akik itt próbáltak menedéket kapni.
- Jurisics többször is kért segítséget Ausztriából, de semmit nem kapott, lőszert és lőport is saját pénzén vásárolt még a harc megkezdése előtt.
- A hős katonák mellett az esős idő is a kőszegieket segítette.
- Szulejmán a várral szemben lévő dombról nézte harcosait, innen a hely mai elnevezése, a Szultán-domb.

Most ünnepli tizedik évfordulóját a Kőszegi Ostromnapok. Az augusztus első hetében induló programsorozatban fegyver-bemutató, boksz-meccs, játékok, koncertek, táncos bemutatók mellett a leglátványosabb esemény a várostrom lesz.
Először 2007-ben döntött úgy Kőszeg lakossága, hogy maguk és vendégeik szórakoztatására lejátsszák a vár megtámadását. A helyiek sokat tettek azért, hogy a mai színpompás látványosság igazi élmény legyen. A ruhákat és fegyverzetet részben maguk és családjuk készítették. A jelenetekben pedig az itt élő civilek mellé egyre többen csatlakoztak.
A török csapat magját az önkéntes tűzoltók adják. Nem véletlenül: nekik „munkaköri kötelesség” létrára mászni, csáklyázni, és ugrálni. Hozzájuk csatlakoztak a profi szinten öklöző helyi boksz-egyesület tagjai. És hogy a fegyverforgatásban is jeleskedjenek, néhány hagyományőrző is átállt a támadókhoz, hogy látványos kardvívást tudjanak bemutatni a védőkkel.
A kőszegi várvédők között a legnagyobb létszámú csoport a kőszegi horvátság. Még Jurisicsot is a horvát nemzetiségi önkormányzat vezetője személyesíti meg. Őket erősítik a Darabontok és az itt élő iparosok.
A csatába pedig egyre több katonai hagyományőrző egyesület is beszállt, idén is jönnek Csobánc várától, Sárvárról, Körmendről, Kapuvárról és Gyurgyevácból. A városi önkormányzat képviselői szintén védőnek állnak.
10. Félhold és Telihold - Kőszegi Ostromnapok 2016
Kőszegi Ostromnapok augusztus 4-28.
Ostromhétvége: augusztus 5-7.
A programot itt találod.
Ha érdekes volt az összeállítás, oszd meg másokkal is!