HÍREK
A Rovatból

Emberek milliói halhatnak meg antibiotikum-rezisztencia miatt



Mi az oka, hogy az antibiotikum-rezisztencia ilyen súlyos globálisproblémává vált?

Azt gondolhatnánk, hogy az antibiotikum-rezisztencia megjelenése az antibiotikumok gyógyászatba való bevezetéséhez köthető.

Ez nincs így, mivel az antibiotikumok jelentős része a természetben előforduló molekulák leszármazottja, amelyeket a mikroorganizmusok évmilliók óta használnak egymás ellen „kémiai fegyverként”,

alakítva a mikrobiális közösségek szerkezetét. Az antibiotikum-rezisztencia tehát nem új keletű jelenség, hanem ősi, valószínűleg egyidős az antibiotikum-termelő fajok megjelenésével, hiszen ezek a fajok rendelkeztek a saját maguk által termelt „kémiai fegyver” ellenszerével (megfelelő védekezési mechanizmusokkal) is.

Feltehetjük a kérdést, hogy ha a természetes antibiotikumok és a rezisztencia jelensége már évmilliók óta jelen van a természetben, mi okozta azt, hogy kevesebb mint száz év leforgása alatt, amióta a penicillint bevezették a gyógyászatba, robbanásszerűen jelennek meg a multirezisztens kórokozók, és globálisan terjednek. A válasz a szelekciós nyomás nagymértékű megemelkedésében rejlik, ami azt jelenti, hogy a baktériumok sokkal több antibiotikumnak vannak kitéve, és ez nagyon erős nyomást jelent számukra, hogy rezisztenssé váljanak. Ebben a folyamatban nekünk embereknek óriási szerepünk van. A szelekciós nyomás megemelkedése és a rezisztencia gyors terjedése számos tényező összjátékából alakul ki.

A helytelen, mértéktelen és gyakran ellenőrizetlen antibiotikum-használat, nemcsak a gyógyászatban, hanem az állattenyésztésben is, az állati eredetű termékek nemzetközi kereskedelme, a turizmus világméretűvé válása mind-mind elősegíti az ellenálló baktériumok kialakulását és globális terjedését.

A 2000-es évek eleje óta világszinten 65%-kal nőtt az antibiotikum-fogyasztás. Meglepő módon a legnagyobb antibiotikum-fogyasztó nem az egészségügy, hanem az állattenyésztés, ahol a haszonállatok táplálékához antibiotikumokat adnak, elsősorban hogy megelőzzék a fertőzések kialakulását a nagy populációsűrűség miatt, és javítsák a növekedési rátájukat. 2015-ös adatok alapján az Amerikai Egyesült Államokban az antibiotikumok 80%-át használták az állattenyésztésben, és ezeknek 70%-a a humángyógyászatban használt antibiotikum-csoportokba tartozott. A hatalmas szelekciós nyomás mellett ez azért jelent problémát, mert a rezisztens baktériumok állatról emberre terjedhetnek közvetlen érintkezés útján, a nem megfelelően kezelt hús vagy az állati ürülékkel szennyezett haszonnövények elfogyasztásával. Felismerve ennek a problémának a súlyát, az Európai Unió országaiban 2016-tól jogszabály tiltja az antibiotikumok hozamfokozásra való használatát, de sajnos ez a világnak csak egy kis részét érinti. India például az antibiotikum-rezisztencia kialakulásának és terjedésének egyik gócpontja. A világ azon részein, ahol recept nélkül lehet hozzájutni antibiotikumokhoz mind emberi, mind állati használatra, vagy nincsenek standard kezelési protokollok kidolgozva, a rezisztenciahelyzet még kritikusabb.

Egyértelmű tehát, hogy új, hatásos antibiotikumokra és antibakterális stratégiák kidolgozására van szükségünk azonnal, illetve olyan világszintű összefogásra és szabályozásokra, amelyekkel gátat szabhatunk a rezisztens kórokozók terjedésének.

Nem jelenthetne megoldást a kialakult helyzetre új antibiotikumok fejlesztése?

Paradox módon épp ebben a szükségállapotban számos antibiotikum-fejlesztő cég felhagyott az új antibiotikumok fejlesztésével. Az utolsó új antibiotikum-osztályt 1987-ben dobták piacra. Azóta nem történt innováció, és csak kevés antibiotikumjelölt áll fejlesztés alatt. Ennek az az oka, hogy ha az új antibiotikum piacra dobását követően nagyon rövid időn belül vagy még előtte megjelenik ellene a rezisztencia, akkor a fejlesztésbe fektetett rengeteg pénz nem térül meg, nemhogy profitot hozna. Például a GlaxoSmithKline multinacionális gyógyszeripari vállalat 15 millió dollárt költött egy új antibiotikum-molekula megszerzésére, majd további jelentős összegeket a fejlesztésébe, de félúton le kellett állítani a projektet, miután a rezisztencia hamar megjelent ezzel a molekulával szemben. Egy másik példa a dalbavancin, ahol tízévnyi kutatás és rengeteg pénz ment kárba, mert a piacra dobását követően mindössze két éven belül megjelentek a rezisztens kórokozók ellene.

Ehhez a kudarchoz nagymértékben hozzájárul az is, hogy

az antibiotikum-fejlesztő cégek nem tesztelik gyógyszerjelöltjeiket megfelelő módszerekkel és kellően komplex megközelítéssel a rezisztencia ellen a fejlesztés kezdeti szakaszaiban, ami elengedhetetlen lenne a rezisztencia kialakulási esélyének reális megbecsüléséhez és a megfelelő jelöltek kiválasztásához.

Ha csak a fejlesztés késői szakaszában ismerik fel, hogy a rezisztencia könnyen kialakulhat az adott szerrel szemben, addigra már hatalmas összegeket „dobtak ki az ablakon”. Ez nagymértékben visszatartja a cégeket attól, hogy új antibiotikum-jelöltekkel próbálkozzanak. Az egyik megoldást tehát az jelentené, ha az antibiotikum-fejlesztő cégek már a fejlesztés korai szakaszában sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnének az antibiotikum-jelöltek rezisztencia elleni megfelelő tesztelésére, kiszűrve ezáltal azokat a jelölteket, amelyekkel szemben a rezisztencia könnyen kialakul. Többek között ezen dolgoznak az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjában, és a munka eredményei áttörést hozhatnak az egyre fenyegetőbb antibiotikum-krízisben (lásd a szöveg végén lévő ajánlókat).

Mit tehetünk az antibiotikum-rezisztencia terjedésének csökkentése érdekében?

Egyértelműen globális összefogásra van szükség, és a társadalom minden szintjén szükségesek a változtatások.

Már egyéni szinten is sokat tehetünk, ha betartjuk a következő tanácsokat:

• Csak akkor használjunk antibiotikumokat, ha azokat orvos írta fel, és szigorúan tartsuk be a használattal kapcsolatos előírásokat. Soha ne hagyjuk abba az antibiotikum-kezelést az orvos által meghatározott időtartam előtt.

• Soha ne szedjünk antibiotikumokat vírusfertőzésekre (pl. nátha, vírus okozta megfázás esetén).

• Soha ne osszunk meg másokkal megmaradt antibiotikumokat, vagy ne használjuk őket saját belátásunk szerint.

• Előzzük meg a fertőzések kialakulását a megfelelő higiéniai és életmódbeli előírások betartásával (rendszeres kézmosás, ételek megfelelő módon való előkészítése, beteg emberekkel való közvetlen kontaktus elkerülése, biztonságos szex, megfelelő oltások beadatása).

A politikai döntéshozók szintjén a következő lépésekre van szükség:

• robosztus nemzeti cselekvési tervek kidolgozása, hogy az antibiotikum-rezisztenciát lokálisan megfelelően kezeljük, és ne tudjon továbbterjedni;

• az antibiotikum-használatra vonatkozó törvények szigorítása mind az egészségügyben, mind az állattenyésztésben;

• az antibiotikum-rezisztens fertőzések ellenőrzésére/felügyeletére vonatkozó stratégiák javítása;

• az egész világon oktatóprogramok kidolgozása a lakosság széles rétegei számára az antibiotikum-rezisztencia problémájának súlyosságáról és arról, milyen óvintézkedéseket tehetünk ellene egyéni szinten.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Pétert már 1 kilométer hosszú sor kíséri Szolnok felé
A Tisza Párt vezetője négy napja indult útnak Nagyvárad felé. A 300 kilométeres gyaloglás célja a béke és a nemzeti összefogás megteremtése.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 17.



„Már több, mint 1 kilométer hosszan halad a régi 4-es úton az 1 millió lépés a békéért és a nemzeti összefogásért menet” - írta szombat délután a Facebookon Magyar Péter. A politikus hozzátette, hogy

rövidesen megérkeznek Szolnokra.

A Nagyváradig tartó gyaloglás szombati szakaszát cikkünk írásának idején már nyolcezernél is többen követik élőben a YouTube-on:

Magyar Péter és a Tisza Párt politikusai négy nappal ezelőtt indultak el Budapestről, és 300 kilométeren át gyalogolnak egészen Nagyváradig – mindezt a békéért és a nemzeti összefogásért


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Gyászol Gulyás Gergely, szívszorító posztban búcsúzott a miniszter
Zsukovszky Miklós kárpátaljai református lelkipásztor 54 éves korában hunyt el. Gulyás Gergely közösségi oldalán emlékezett meg a hősies helytállásáról ismert lelkészről.


Gulyás Gergely megható sorokkal emlékezett meg Zsukovszky Miklósról, aki 54 éves korában hunyt el, vette észre a Blikk. A kárpátaljai magyar református lelkipásztor sokak számára jelentett kapaszkodót a nehéz időkben.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter közösségi oldalán osztotta meg a gyászhírt, és idézte fel személyes emlékeit a lelkésszel kapcsolatban. Mint írta, 2013-ban ismerte meg Zsukovszkyt, aki a derceni önkéntes tűzoltók vezetőjeként érdemelte ki a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány elismerését. A kitüntetést Orbán Viktor miniszterelnöktől vehette át azért a segítségért, amelyet a derceni önkéntesek nyújtottak a 2013-as nagy árvíz idején a Dunakanyarban.

„Az elmúlt évtizedben abban a szerencsében lehetett részem, hogy az egyre nehezebb helyzetbe kerülő kárpátaljai magyarság lehetőségeinek megőrzésében, a kárpátaljai református közösség megerősítésében és a Derceni Egyházi Önkéntes Tűzoltóság fenntartásában is együttműködhettünk”

– fogalmazott Gulyás.

A miniszter kiemelte, hogy Zsukovszky Miklós lelkipásztorként elkötelezetten dolgozott azért, hogy hívei sorsát egyengesse, az anyaországgal való kapcsolatokat ápolja, és a fiatal református lelkészeket bátorítsa.

Mint írta: a kárpátaljai magyarság „egy, a legnagyobb földrengés közepette is rendíthetetlen oszlopát veszítette el megmaradásáért folytatott küzdelme legnehezebb időszakában.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Egészen egyedülálló dolog történik a szeretett hazánkban
Már Szolnoknál jár a tiszás politikus félországjárása. A Nagyváradig tartó egymillió lépés nagyjából 40 százalékán van túl Magyar és az őt követő hatalmas tömeg.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 17.



Szombat este Szolnokig jutott el Magyar Péter, ezzel az egymilliolepes.hu szerint a Nagyváradig tartó út nagyjából 40 százalékán van túl. A tiszás politikus azután döntött úgy, hogy 300 kilométert megtéve átgyalogol a fél országon, hogy Orbán Viktor a felújított tihanyi apátság falai között állt ki a magyargyűlölő román elnökjelölt mellett, amivel szerinte elárulta az erdélyi magyarokat.

Magyar szombat este röviden összefoglalta a negyedik nap élményeit:

„Több ezer emberrel vonultunk a csodálatos szolnoki Tisza parton és így teljesítettük a negyedik napot és már 113,5 kilométernél járunk. Egészen egyedülálló dolog történik a szeretett hazánkban”

- írta a posztban, majd hozzátette:

„Soha ennyi ember nem fogott össze a vidéki településeinken, soha ennyi ember nem állt ki egy emberséges Magyarországért és a valódi békéért magyar és magyar között.”

Ezután sajnálatát fejezte ki, hogy az esemény a független sajtót hidegen hagyja.

„Ugyanez a sajtó holnap egymást túlharsogva fog tudósítani a közpénz százmilliókért rendezendő gyűlölet összejöveteléről, Orbánék Harcosok Klubjáról, amelynek célja csak a magyar és magyar közötti árkok további ásása” - jegyezte meg.

„Egy a zászló, egy a nemzet. Megyünk tovább és közösen győzni fogunk” - írta Magyar Péter a bejegyzés végén.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor a nagytakarítási törvényről: Nem is lehetett tovább várni
A miniszterelnök Tiranában beszélt az ukrán EU-tagság kockázatairól, a háborúról, és arról is, hogy öt hónapot elvesztett a magyar gazdaság.


Orbán Viktor az Európai Politikai Közösség tiranai csúcstalálkozóján vett részt, ahol Ukrajna uniós csatlakozása is napirenden szerepelt. A miniszterelnök Gönczi Gábornak adott interjút a TV2 Tények című műsorában, amit a Blikk szemlézett. A beszélgetést Orbán előzetesen Facebook-oldalán is beharangozta.

Az interjúban több fontos kijelentést is tett: például azt mondta, hogy „ha az ukránokat felveszik, a háborút is felveszik”. Az isztambuli béketárgyalásokkal kapcsolatban úgy fogalmazott: „nehéz engem már meglepni ebben a háborúban, bármilyen fordulattal”.

Orbán beszélt a soros EU-elnökség idején tett látogatásairól is. Kijevben tűzszünetet javasolt Volodimir Zelenszkijnek, de mint mondta, „kerek-perec megmondta Zelenszkij elnök úr, hogy ez nem jó ötlet, nem akar tűzszünetet, a béke az nem aktuális, az idő az oldalán van és nyerni fog”. Orbán erre azt válaszolta: „hatalmas zakó lesz”, mert szerinte az idő Oroszország oldalán áll.

A miniszterelnök ezután Moszkvában folytatta a béketárgyalásokat, ahol úgy tapasztalta, hogy „a megegyezési szándék rendkívül csekély”. Szerinte a háborút csak akkor lehet lezárni, ha nemcsak az oroszok és az ukránok, hanem az EU és az Egyesült Államok is tárgyalóasztalhoz ül. Úgy fogalmazott: „egy dolgunk van, hogy támogassuk az amerikai elnököt”.

Azt is kiemelte: „amíg az amerikai elnök és az orosz elnök között nem lesz egy ugyanolyan tárgyalás, mint ami volt az amerikai és az ukrán elnök között, addig béke sem lesz”. A politikai kitartásával kapcsolatban azt mondta: „minden egyes alkalommal egy arasznyival közelebb kerülünk a tűzszünethez, csak még nem vagyunk ott”.

Orbán szerint a háború miatt szenvednek a családok és a vállalkozások. Úgy látja,

az év első öt hónapja már elveszett. „Öt hónap a magyar gazdaságnak az sok millió euró veszteség” – fogalmazott.

A csúcstalálkozó során több kétoldalú megbeszélést is folytatott. A német kancellárral, Friedrich Merzcel a német–magyar gazdasági kapcsolatok voltak a fő témák. Orbán azt mondta: „világossá tettem, hogy ami most van az nekünk rossz. Az, hogy Németország Európa beteg embere, és a német gazdaság nem versenyképes, egyre rosszabb teljesítményt nyújt – ez nemcsak a németek gondja, ez a mi gondunk is”.

Kijelentette: „Magyarország érdekelt az új német kormány sikerében”. Az orosz–ukrán háborúhoz való hozzáállásukban viszont különbségek vannak: „az Oroszországgal és Ukrajnával kapcsolatos álláspontot egy rövid mondatban tisztáztuk: Nem értünk benne egyet!”

A NATO-főtitkárral, Mark Ruttéval is egyeztetett. Orbán kérte, hogy a NATO legyen tisztában azzal, hogy mi történik Magyarország körül. Elmondta: „nem szokunk mi rá a NATO segítségére, csak az a dolguk, hogy a NATO legyen tudatában annak, hogy mi történik itt, és ne adjon hitelt semmiféle, Magyarországot lejáratni akaró kampánynak”.

Szerinte a magyar külpolitikát egyetlen dolog vezérli: „bennünket se Oroszország, se Ukrajna érdekei nem érdekelnek, mert a magyar külpolitikát egyetlen szempont vezeti: az, hogy mi a magyarok érdeke”.

Szóba került az új „átláthatósági törvény” is, amely Orbán szerint fontos eszköz a külföldi befolyás visszaszorítására.

„Nem is lehetett tovább várni bizonyos jogszabályokkal, mert azt nem lehet megengedni, hogy külföldről finanszírozott, háborúpárti propagandakampányok menjenek Magyarországon akadálytalanul” – mondta.

Úgy véli, a korábbi külföldi befolyás a migrációt és a genderideológiát népszerűsítette, de ezeket sikerült kezelni. Most viszont szerinte „háborúról van szó”, és „Brüsszelből pénzelik az ukránbarát propagandát”.

Megismételte: „ha az ukránokat felvesszük, akkor a háborút is felvesszük”. A TISZA Párttal kapcsolatban azt mondta, Magyarország erős állam, és „erősek a szuverenitásvédelmi képességei”. Hozzátette: „tudják annak a módját, hogy egy ilyen külföldi befolyásolással hogyan kell összekötni valakit és lecsapni rá”.

A miniszterelnök úgy látja, hogy Ukrajna uniós csatlakozása súlyos következményekkel járna a magyar gazdaságra nézve. „Semmilyen választ, garanciát nem kaptunk sem Brüsszeltől, sem máshonnan, hogy hogyan fogja ezt a magyar gazdaság túlélni.” Az ukrán emberek, köztük a bűnözők beáramlását, az uniós források elosztását és a nyugdíjrendszert is veszélyben látja.

Azt is elmondta, hogy a gazdák Brüsszelben készülnek tüntetésre, mert „kapizsgálják, hogy baj lesz”.

Végül arról is beszélt, hogyan lehetne megoldani a háborús helyzetet: szerinte akkor lenne jó forgatókönyv, ha Trump és Putyin leülnének tárgyalni, majd az EU ezután megállapodást kötne Ukrajnával és Oroszországgal. Úgy látja: „az európai gazdaság újra nagy lesz és sikeres. Ez néhány hónap alatt megtörténhet”.


Link másolása
KÖVESS MINKET: