FELFEDEZŐ
A Rovatból

„Emberek vagyunk, akikre otthon várnak” – Szívszorító üzenet az óceánjáróról, ahol már hárman meghaltak

Az egyik utas, az amerikai Jake Rosmarin blogger elmondta, hogy mi a helyzet most a Zöld-foki-szigeteknél horgonyzó MV Hondius hajón, ahol már hárman meghaltak a feltételezett hantavírus-járványban, és több megbetegedésről is tudni.


Három halott és több beteg miatt vesztegel a Zöld-foki-szigeteknél az MV Hondius nevű óceánjáró. A holland zászló alatt közlekedő hajó fedélzetén több mint száz utas várja a sorsát, a hatóságok pedig egyelőre nem engedélyezik a partraszállást, mivel feltételezhetően hantavírus-járvány okozta a tragikus megbetegedéseket.

Most a hajó egyik utasa, Jake Rosmarin amerikai utazási blogger egy bejegyzésében írt a helyzetükről – szúrta ki az Independent. A férfi a bizonytalanságot és a tehetetlenséget emelte ki. Az utasok jól vannak, és arra várnak, hogy mikor hagyhatják el a hajót. Megköszönte a hajós társaság és a személyzet hozzáállását is.

Egy videóban pedig arról beszélt:

„Mi nem csak egy történet vagyunk, nem csupán szalagcímek. Mi emberek vagyunk. Emberek, akiknek családjuk van, akiknek megvan a saját életük, és akikre otthon várnak” – fogalmazott a blogger.

Hozzátette: „Jelenleg csak azt szeretnénk, hogy biztonságban érezhessük magunkat. Hogy tisztán lássunk, és hogy hazatérhessünk".

Az Egészségügyi Világszervezet hétfői összesítése szerint eddig hét esetről tudni: két laboratóriumilag igazolt fertőzés mellett öt gyanús esetet tartanak nyilván. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy már három halálos áldozat van, egy brit állampolgárságú beteget pedig intenzív osztályon kezelnek.

A hajót üzemeltető Oceanwide Expeditions szerint izolációs, higiéniai és orvosi megfigyelési intézkedéseket vezettek be a fedélzeten. Hétfőn azt közölték, hogy a személyzetből ketten is hasonló tüneteketre panaszkodtak, ezért számukra orvosi evakuálást készítenek elő. A nemzetközi hatóságok is bekapcsolódtak a helyzet kezelésébe: a WHO és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ mellett kedden a spanyol egészségügyi minisztérium is jelezte, hogy epidemiológusokból álló csapatot küld a fedélzetre a kockázatok felmérésére.

A hajó a WHO hivatalos adatai szerint április 1-jén indult Ushuaiából, bár több sajtóhírben korábbi, március 20-i dátum szerepelt. Az első betegnél április 6-án jelentkeztek a tünetek, majd április 11-én a fedélzeten életét vesztette.

A drámai események április végén folytatódtak, április 24-én Szent Ilonán az elhunyt holttestét elszállították a hajóról, miközben felesége tünetekkel partra szállt. Két nappal később Johannesburgban ő is meghalt.

Egy harmadik beteg, egy brit állampolgár állapota annyira leromlott, hogy április 27-én orvosi evakuálással Dél-Afrikába szállították, ahol azóta is intenzív osztályon kezelik. Május 2-án egy újabb utas halt meg a hajón. A hatóságok ekkor kaptak hivatalos riasztást, és a laborvizsgálatok megerősítették a hantavírus jelenlétét az intenzíven kezelt brit betegnél.

A szakemberek előtt a legfontosabb kérdés a fertőzés eredete. Egyelőre nem tudni, hogy a vírus rágcsálókkal való érintkezés útján, vagy – ahogy az a hantavírusok egy bizonyos törzsénél ritkán előfordul – emberről emberre terjedt-e a zárt közösségben.

A WHO szerint a globális lakosságra nézve a kockázat alacsony, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ pedig Európában minősítette nagyon alacsonynak a szélesebb körű terjedés veszélyét. A hantavírus-fertőzésre nincs specifikus, jóváhagyott antivirális kezelés vagy védőoltás, a súlyos esetekben a betegek intenzív terápiás ellátásra szorulnak.

A következő napokban a laborvizsgálatok eredményei, a tervezett orvosi evakuálások végrehajtása és a spanyol szakértői csoport fedélzeti vizsgálata hozhat előrelépést az ügyben. A legfontosabb kérdés továbbra is az, hogy sikerül-e azonosítani a fertőzés forrását, és mikor térhet haza a több mint száz utas és a legénység.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Pottyondy Edina: Felbasztam Németh Balázst
Pottyondy Edina legújabb videójában a Fidesz utóbbi hetének legfontosabb eseményeit kommentálja. Például Németh Balázs parlamenti felszólalását, ahol egy miniszternek kellett elmagyaráznia neki egy Micimackó-utalást.


A vitnyédi menekülttábor körüli titkos tervek, a parlamenti Micimackó-magyarázat és az ellenzékbe szorult Fidesz első heteinek próbálkozásairól beszél Pottyondy Edina új videójában.

A közéleti influenszer feleleveníti „Micimackó-ügyet”. A sztorit úgy vezeti be, hogy

„Felbasztam Németh Balázst.”

Németh Balázs elkövette az internetes hírfogyasztók egyik fő hibáját, hogy címből vont le (téves) következtetést: félreértelmezte a Szeretlek Magyarország Pottyondy korábbi videójából készült szemléjét. A fideszes képviselő a parlamentben sérelmezte, hogy Pottyondy „a leeső farkú kissé balfék csacsi”-hoz hasonlította. A képviselő ezt egyfajta perverz fenyegetésnek értelmezte, mire Tanács Zoltán miniszter kénytelen volt elmagyarázni neki a Micimackó történetét.

Pottyondy három problémát sorolt fel Németh felszólalásával kapcsolatban:

„Ha velem van baja, miért a parlamentben cseszegeti a kormánypártot? (...) Elég komoly kritikája az általános iskolai tanítónénijének, hogy ezzel a szövegértéssel felső tagozatba engedte.(...) Miféle beteges képzettársítás, vagy vágyfantázia Füles leeső farkáról valamiféle rituális kasztrálásig jutni?”

Elismerően beszél Tanács Zoltánról, hogy Németh Balázzsal ellentétben jót feltételez mindenkiről „még rólam is”. Majd bevágja Tanács felszólalását, amiben azt mondja, hogy Pottyondy valószínűleg szeretetből hasonlította őt Füleshez, a szamárhoz.

Az influenszer azt mondta, hogy

„ebben téved a miniszter úr, semmi szeretet nem volt ez esetben a Fülesre utalás mögött. Próbáltam elkapni Német Balázs karakterének lényegét, ami ez esetben nem sikerült, mert Füles Németh Balázshoz képest egy Szerb Antal.”

Majd átvezeti Kocsis Máté kijelentésére a témát, aki szerint két fideszes aktivista lett öngyilkos a „tiszaterror” miatt.

Pottyondy szerint érdemes lenne megfontolni azok felelősségét is, akik atomholokauszttal, harctéren fejbelőtt apákkal, nemzethalállal ijesztgették a saját szavazóikat - „mint például Kocsis Máté”-nak.

„Az a helyzet, hogy a Fidesszel még azok is nagyon rosszul jártak, akik rájuk szavaztak” - mondja a videó végén.

Pottyondy Edina új videója:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FELFEDEZŐ
A Rovatból
Viccből beváltott egy levélben érkezett kamu csekket, a bank 95 ezer dollárt utalt neki, amit aztán visszaköveteltek
Egy amerikai férfi, Patrick Combs 1995-ben poénból befizetett egy kamu csekket, a bankja pedig tévedésből jóváírta a 95 ezer dolláros összeget. Az ügyből hónapokig tartó vita és országos médiaszenzáció lett.


1995-ben egy Patrick Combs nevű férfi a levélszemetei között bukkant egy teljesen kamu csekkre, amelyet egy „gyors meggazdagodást” ígérő cégtől kapott. A 95 093,35 dollárról szóló csekket tréfából beváltotta a bankja ATM-jén keresztül.

Legnagyobb meglepetésére öt nappal később az összeg megjelent a számláján. Combs eleinte kivárt, de miután egy hét eltelt, és semmi sem történt, bement a bankba, ahol egy alkalmazott megerősítette, hogy a pénz felvehető – írja a unilad.com.

Három hét után a bankfiók vezetője is arról biztosította: „Nyugodtan elkezdheti költeni a pénzt, Mr. Combs. 10 nap után már nem utasíthatják el a csekket. A törvény védi önt.”

A bankigazgató tévedett a 10 napos szabállyal kapcsolatban, de a valós jogi helyzet még inkább Combsnak kedvezett. Az amerikai törvények szerint a fizető banknak egy szigorú határidő alatt kell visszautasítania a csekket, ami a beérkezést követő banki nap éjfélét jelenti. Ha ezt elmulasztja, felelősséggel tartozhat az összegért.

A bank azonban később meggondolta magát: zárolták Combs számláját, letiltották a kártyáját, és egy biztonsági tisztjük azzal fenyegette meg, hogy rendőrt hív, ha nem adja vissza a pénzt. Combs, aki a pénzt időközben egy másik, valódi banki csekkre váltotta és széfbe tette, a fenyegető fellépés hatására belállt a történetbe: azt mondta, addig nem adja vissza az összeget, amíg a bank írásban el nem ismeri a saját hibáit.

„Az volt az álláspontom, hogy ha »nincs levél, amelyben felelősséget vállalnak a hibájukért, nem adom vissza a pénzt, ami jog szerint az enyém«” – nyilatkozta később.

Az ügyből országos hír lett, és a közvélemény szinte egyöntetűen Combs mellé állt. Bár jogászai szerint jó eséllyel megtarthatta volna a pénzt, végül úgy döntött, visszaadja azt 1995. október 3-án. Döntését azzal indokolta, hogy nem akart erről a „kiskapuzásról” híressé válni.

A pénzért cserébe kapott egy levelet a banktól, amelyben elismerték a tévedésüket. „Annyira tökéletes volt. Olyan lapos. Semmiféle jutalom nem járt azért, hogy a helyes dolgot tettem. Mintha úgy nyertem volna, hogy odaadom a nyereményt” – emlékezett vissza.

A történet azonban itt nem ért véget. Combs az esetből egy humoros egyszemélyes előadást készített Man 1, Bank 0 (Ember-Bank 1-0) címmel, amellyel bejárta a világot, és amely egy hónapig futott a New York-i off-Broadway-n is.

Az előadással végül több mint 100 ezer dollárt keresett.

„Pont ez az irónia. Nagyon sokat köszönhetek a visszataszító bankoknak. Nemcsak azokért a bakikért, amelyek a műsorom alapját adják, hanem azokért a lépésekért is, amelyek tíz éve folyamatosan kedvező közeget teremtenek a műsoromnak” – összegezte a történteket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Frissült a radnaimark.hu, Magyar Péter leleplezte, hogy mi történt
Örülök, hogy az Index, az Origo, az ATV és a Blikk gondolkodás nélkül rárepült a mai csalira… - írta a miniszterelnök.


Elég sokan lehozták, hogy új tartalom jelent meg a radnaimark.hu oldalon. Aki rákattintott, elég nagy meglepetés érhette...

Magyar Péter nemrég tette közzé a posztját, amiben láthatóan jól szórakozik a felültetett érdeklődőkön.

"Frissült az ország leghíresebb szobájában történteket bemutató, Radnai Márk nevét viselő honlap.

Remélem a leleplező videó nem okoz csalódást sem a Fidesz vezetőinek, sem a propagandistáknak, sem a sokat látott szakértőknek? Az általuk átvert szavazóknak lehet, hogy igen.

Kommentben megtaláljátok a weboldalt.

ui.: Örülök, hogy az Index, az Origo, az ATV és a Blikk gondolkodás nélkül rárepült a mai csalira…?"

Ha megnézitek, elég nyilvánvaló, hogy mi is ez valójában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
„Az egész lába vörös volt” - Az életéért küzdött a fiú, miután húsevő baktérium támadta meg a vízben
A 17 éves Joziah Thompson egy apró karcoláson keresztül fertőződött meg a Vibrio vulnificus nevű kórokozóval egy niceville-i parkban. A fiú több életmentő műtéten esett át, édesanyja pedig azt szeretné, ha a hatóságok rendszeresen tájékoztatnának a vizek baktériumszintjéről.


Két nap alatt pokollá változott az élete egy tizenéves fiúnak egy apró karcolás miatt: a floridai Niceville-ben fürdőző 17 éves Joziah Thompson lábát egy húsevő baktérium támadta meg, ami után több életmentő műtétre volt szüksége. A fiú június elején a testvéreivel úszott a helyi Lions Parkban, amikor egy jelentéktelennek tűnő sérülést szerzett a lábán. A következő 48 órában azonban a seb környéke forró lett, megduzzadt, és a fiú erős fájdalmakra panaszkodott – írja a LADbible.

A tinédzsert azonnal kórházba szállították, ahol az orvosok megerősítették, hogy Vibrio vulnificus fertőzést kapott. A fertőzés súlyos szövődményeket is okozott, többek között szívproblémákat, szapora pulzust és folyadék-visszatartást.

Bár a fiút több műtét után hazaengedték, állapota továbbra is komoly orvosi felügyeletet igényel: otthon egy speciális sebvákuum-készüléket kell használnia, és hosszú rehabilitáció vár rá.

Joziah édesanyja, Tirzah Thompson a történtek után a nyilvánossághoz fordult, hogy felhívja a figyelmet a veszélyre. A nő elmondta, a fia állapota drámaian gyorsan romlott. „Két nappal később már az egész lába vörös volt. Nyögött, forró volt a tapintása, és nagyon fájt neki.”

„Ahogy ránéztem a lábára, azt mondtam: ‘Ó, most azonnal mennünk kell.’”

Az anya most azt követeli a helyi hatóságoktól, hogy hozzanak létre egy nyilvános rendszert, amely rendszeresen tájékoztat a fürdővizek baktériumszintjéről. „Nem akarom, hogy ez más gyerekekkel is megtörténjen” – tette hozzá. A család GoFundMe oldalt indított a magas orvosi költségek fedezésére.

A Vibrio vulnificus a meleg, félsós tengerparti vizekben él, ahol a folyók az óceánnal találkoznak. A fertőzés leggyakrabban nyílt seben keresztül jut a szervezetbe, és rendkívül gyorsan okozhat szövetelhalást. Az amerikai járványügyi központ (CDC) szerint a fertőzöttek közül minden ötödik ember belehal a betegségbe, sokszor már a tünetek megjelenését követő egy-két napon belül.

Az amerikai járványügyi központ azt javasolja, hogy nyílt, akár apró sérüléssel senki ne menjen természetes vizekbe, különösen a nyári hónapokban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk