HÍREK
A Rovatból

Egy sivatag közepén álló üvegház lehet a jövő otthona?

A ház üvegét egy szinte láthatatlan bevonat takarja, ami megszűri a napsugárzást, végtelen mennyiségű fényt enged be, ugyanakkor a hőség 75 százalékát nem engedi a ház falain belülre.

Link másolása

A globális felmelegedés egyre rémisztőbb tényként nehezedik a vállunkra, most már nem csak számokon látjuk a változást, hanem saját bőrünkön is érezzük. A szakértők elkezdtek gondolkodni a megoldáson, hiszen a mostani házainkat légkondi vagy egyéb hűtési rendszer nélkül képtelenség élhetővé tenni a nyári hőségben. Ezért hozták létre a Sivatag Házát, melyről a BBC számolt be részletesen.

A jövőben a házaknak és az irodáknak alkalmazkodnia kell az extrém meleghez, ugyanakkor energiatakarékosnak kell maradniuk, hiszen az áramellátásunk is véges, nem tud több millió légkondit működtetni egyszerre. A projekt célja az, hogy bebizonyítsa, a megfelelő üveggel és kialakítással elég csak néha kinyitni az ablakot.

Fenntarthatóságért munkálkodó mérnökök és üvegszakértők fogtak össze, hogy létrehozzák ezeket a feltételeket, és íme az eredmény. A ház üvegét egy szinte láthatatlan bevonat takarja, ami megszűri a napsugárzást, végtelen mennyiségű fényt enged be, ugyanakkor a hőség 75 százalékát nem engedi a ház falain belülre. Így nincs szükség se fűtésre, se légkondira/hűtőrendszerre, hiszen nyáron elég éjszaka kinyitni az ablakot, és egész nap élvezhetjük a hűs levegőt, a tél közeledtével pedig fokozatosan felmelegszik a ház, és a hő az egész évszakban bent is marad.

Amikor elkezdték keresni a megfelelő helyet, még a szakértők sem tudtak a rejtélyes Gorafe sivatag létezéséről. A Spanyolország déli részén található terület gyönyörű és ismeretlen, bár az utóbbi ezek után nem igazán mondható el. Nyáron 45, télen akár -10 fok is lehet, így a projekt felelősei kétség nélkül építették ide házukat, mert pontosan ilyen extrém körülmények várhatóak a nem is olyan távoli jövőben. Az ott élők évszázadok óta barlangházakban élnek, hiszen a kőfalak képesek egész évben élhető körülményeket biztosítani. A Sivatag Háza ezeket remekül reprodukálja.

Mivel az egész ház a környezet kímélésének jegyében készült, arra is figyeltek, hogy semmilyen kárt ne tegyek a sivatagban, azaz a projekt végén kármentesen el tudják szállítani az építményt. Azonban, hogy ne csak az üvegek legyenek benne, be is rendezték. Egy olyan belső teret alakítottak ki, ami tökéletes lenne azoknak, akik el akarnak vonulni a nagyvárosi életből, kicsit magukban szeretnének lenni. A festői Gorafe tökéletes a kikapcsolódásra, ráadásul a házikó még egy csodálatos tulajdonsággal bír. Mivel az egész üvegből van, az ember minden éjjel a csillagos ég alatt hajthatja álomra a fejét.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Hatalmas robbanások rázták meg Luhanszkot, elkezdődött az ukrán ellentámadás
Hiába próbálta az orosz légvédelem leszedni a nyugati rakétákat, nem jártak sikerrel. Az oroszok visszaszorultak Bahmutnál is.

Link másolása

Legalább négy nagy hatótávolságú rakétával mért csapást Ukrajna egy feltételezett orosz katonai bázisra Luhanszkban, írja a The Sun. Az elfoglalt ukrán város egykori mozdonygyárát még 2015-ben fosztották ki az oroszok, majd katonai támaszpontot alakítottak ki a területen, amit elsősorban az orosz hadsereg felszereléseinek javítására használnak.

A korábbi gyárat a hírek szerint legalább négy olyan Storm Shadow rakétával támadták, melyet Nagy-Britannia szállított az ukránoknak. A környéken élők három nagy robbanásról számoltak be, melyeket követően három jókora füstoszlop emelkedett a település fölé. Az orosz légvédelem ugyan megpróbálta a levegőben ártalmatlanítani az alacsonyan szálló rakétákat, de nem jártak sikerrel. Ez a negyedik sikeres támadás az orosz hadsereggel szemben, amit az elmúlt egy hónapban vittek véghez csak Luhanszkban az ukránok.

A levegőből indítható cirkálórakéták akár 1000 km/h sebességgel is képesek haladni, és akár 560 kilométeres távolságból is képesek célba találni maximum 35 percen belül. A Storm Shadow rakéta ára 790 ezer font (340 millió forint), mely tartalmazza a robotrepülőgép fedélzeti irányítórendszerét is, ami képes az ellenség felkutatására.

A sikeres támadás következtében az oroszok egy darabig nem tudják megjavítani az elromlott tanokat és fegyvereket, ami akár döntő előny is lehet Ukrajna számára a tavaly annektált Luhanszk visszaszerzése során.

Könnyen elképzelhető, hogy ez az akció már a régóta beharangozott ellentámadás része. Az ukrán hadsereg a frontvonalak két másik fontos tengelyén is támadásba lendült. Kijev szerint az oroszok emiatt már kénytelenek voltak feladni a Bahmutnál elfoglalt egyes területeket is.

Katonai elemzők szerint az oroszoknak nincs elég katonája, ami arra kényszeríti őket, hogy más kulcsfontosságú állásokból csoportosítsanak át embereket. Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport vezetője szerint Moszkvának legalább 200 ezer katonára lenne szüksége ahhoz, hogy feltartóztassa a Bahmutra irányuló offenzívát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Öt órát várt a mentőkre az egyre rosszabb állapotban lévő rákbeteg asszony, hogy kórházba vigyék
A család teljesen tehetetlennek érezte magát. Többször is betelefonáltak a mentőknek, még autóval is megpróbálták elvinni a kórházba a beteget, de a nő nem bírt már felülni sem.

Link másolása

Nagyon rossz állapotban volt a 74 éves rákbeteg asszony, ezért mentőt hívtak hozzá Budapesten. A család szerint több mint öt órát vártak. A nő állapota egyre romlott, folyamatosan hányt, gyengült, végül az eszméletét is elvesztette - írja az RTL.hu.

A keresztfia szerint teljesen tehetetlennek érezték magukat. Elmesélte, hogy a 112-t délután 15 órakor hívták fel, majd többször is újra telefonáltak. Végül este 20 óra után értek ki hozzájuk a mentők.

Az áttétes, tüdőrákos asszonyra hétfőn a szomszédok vigyáztak, mikor rosszul lett. László, a keresztfia a munkahelyéről hívta a mentőket. Ott azt mondták neki, hogy csak ügyeletet tudnak küldeni egy-két óra múlva. A férfi azonnal a nőhöz sietett. Akkor látta, hogy a keresztanyja nagyon rossz állapotban van: „egyre gyengébb lett, úgyhogy felhívtam a mentőket, hogy nem tudunk várni az ügyeletre, nagyon rossz állapotban van, nagyon idős, nagyon gyenge, küldjék ki a mentőt.”

Utána még többször próbálkozott, végül "5 órakor újra telefonáltam, hogy hol van a mentő. Akkor azt mondták, hogy ők már nem találják a rendszerben, mert le lett mondva az ügyelet. Mondtam, hogy igen, le lett mondva, mert mentőt kértünk, olyan rossz állapotban van".

Próbálták autóval elvinni a kórházba, de nem sikerült, mert nem bírt felülni. Mikor este 7-kor újra telefonáltak, akkor azt a választ kapták, hogy már kiment egy autó, de rossz címre és visszafordult.

"Látni azt, akit szeretünk, hogy remeg, nem tudja kinyitni a szemét, nem tud felülni, folyamatosan fogni kell előtte a vödröt, mert hány, ijesztő" - mondta László.

A mentők este 20 óra után értek ki a 13. kerületi címre.

Az RTL Híradó megkérdezte az Országos Mentőszolgálatot, hogy mi történt pontosan, miért akkor értek oda. Azt közölték velük:

"Az esetet alapellátási ügyeleti feladatként átadták a területi szolgáltatónak. Azután küldtek mentőt, hogy az ügyelet nem ment ki a címre. Azt is megjegyezték, hogy a fővárosi ügyeletek még nem részei az OMSZ által működtetett rendszernek. A beteget kórházba vitték, életmentő beavatkozásra nem volt szükség. Azt írták, amikor közvetlen életveszély áll fenn, a mentők átlagosan alig több mint 9 perc alatt érnek a helyszínre".

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Az Operaház igazgatói posztjára pályázott, kirúgták Kesselyák Gergely karmestert
A szakmai bizottság Kesselyák pályázatát támogatta, de a miniszter másképp döntött. A régi-új főigazgató koncepcióváltásra hivatkozva küldte el.

Link másolása

Régi-új igazgató kerülhetett az Állami Operaház igazgatói posztjára. Bár a szakmai bizottság Kesselyák Gergelyt javasolta a pozícióra, a kulturális és innovációs miniszter mégis másnak szavazott bizalmat. Csák János ugyanis Ókovács Szilvesztert nevezte ki.

A főigazgató pedig ezt követően azonnali hatállyal felmondta a határozatlan időre szóló szerződését a karmesternek - írja az Index.

Döntését

„koncepcióváltásra hivatkozva” indokolta.

A megjegyzi, hogy a minisztérium nem hozta nyilvánosságra a bizottság ajánlását, és azt sem, hogy milyen okok miatt döntött másképp a miniszter. A kinevezést követően a karmester a közösségi oldalán gratulált az új főigazgatónak. Azt írta: „bízom benne, ezután is mind, közösen szolgáljuk a magyar operakultúrát.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Ápolók cipelik fel a betegeket az emeletre egy budapesti kórházban, mert egy hónapja rossz a lift
Olyan épületrészt érint a gond, ahol elsősorban mozgásszervi rehabilitációval foglalkoznak. Van olyan beteg, akinek az állapota rosszabb lett a lépcsőzés miatt.

Link másolása

Rossz a lift egy olyan budapesti kórházban, ahol elsősorban mozgásszervi rehabilitációval foglalkoznak - írja az RTL.hu.

Egy ott dolgozó elmondta, hogy

egy hónapja nem tudják használni a liftet, ezért beteghordók viszik fel az emeletre a betegeket.

Az RTL Híradónak egy nező elmondta, hogy az élettársát is ott kezelik. Úgy vélte, hogy az állapota romlott azóta, hogy lépcsőznie kell a térdproblémás betegnek.

A Híradó megkeresésére a Károlyi Sándor Kórház azt válszolta, hogy a 2011-ben telepített lift javítása folyamatban van. A szükséges anyagokat importból szerzik be, és ez több időt vesz igénybe. A karbantartó cég várhatóan egy héten belül befejezi a javítást. Addig is betegszállítókkal oldják meg a betegek épületen és telephelyen belüli mozgatását.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET: