HÍREK
A Rovatból

Döbbenet: több évszázados hagyományt is átírtak III. Károly koronázásában

A ceremónia jóval rövidebb lesz, mint II. Erzsébet királynő koronázása, és most először hívtak meg rá külföldi uralkodócsaládok tagjait is.


Az évszázad koronázásának ígérkezik III. Károly ceremóniája, amelyet május 6-án, a londoni Westminster-apátságban, az angol-brit monarchia ősi londoni koronázó templomában tartanak - írja összefoglalójában a honvedelem.hu. Az új brit uralkodó több évszázados hagyománnyal is leszámol.

Szent Eduárd koronáját legutóbb 70 évvel ezelőtt helyzeték egy brit uralkodó fejére: a tavaly szeptemberben elhunyt II. Erzsébetet ugyanis 1953. június 2-án koronázták meg. A háromórás ceremóniát a királyi család történetében először közvetítették élőben a televízióban, és a Brit Nemzetközösség valamennyi területén nagyszabású ünnepségsorozat kísérte.

Ezzel szemben

Károly koronázása a sajtóértesülések szerint alig valamivel több, mint egy órán keresztül fog tartani. Az új uralkodó esetében ugyanis több ősi szertartást kihúztak a tradicionális egyházi ünnepségből.

A megkoronázandó uralkodó például nem kap aranyrudakat, a királyi hercegeknek pedig többé nem kell majd letérdelniük az uralkodó előtt a szertartáson.

II. Erzsébet koronázásakor, férjét, Fülöpöt nem koronázták, Károly hitvesét, Kamillát azonban igen. A szokásjog alapján ugyanis a mindenkori uralkodó házastársát a „Queen Consort”, vagyis az uralkodó királynői rangú hitvese cím és külön királynői korona illeti meg. A kiküldött meghívókon azonban Camilla, Queen Consort helyett Queen Camilla-ként szerepel.

Az eseményre több mint kétezer vendéget invitáltak meg. Károly koronázása azonban itt is változást hozott, ugyanis

a hagyományokkal szakítva külföldi uralkodócsaládok tagjait is meghívtak a ceremóniára.

Azóta több uralkodó is jelezte, hogy jelen lesz a május 6-i eseményen - legutóbb Naruhito japán császár és Maszako japán császárné.

A fegyveres erők több mint hatezer tagja is vesz részt majd Károly koronázásán, így a beiktatási ceremónia az elmúlt hét évtized legnagyobb katonai parádéjának is ígérkezik. Nem csak az Egyesült Királyság és a Brit Nemzetközösségek minden részéből érkeznek katonák a londoni katonai parádéra, hanem veteránok ezrei is meghívást kaptak, akik egy a speciális tribünről nézhetik a koronázási menetet.

A ceremóniát egy háromnapos ünnepségsorozat kíséri majd, aminek központi eleme a május 7-én, vasárnap este a windsori kastély kertjében megrendezett koncert lesz, olyan világsztárokkal, mint Lionel Richie, Katy Perry vagy Andrea Bocelli olasz tenor.

A rendezvénysorozat fontos eleme a Nagy Koronázási Ebédeknek (Coronation Big Lunches) nevezett össznépi utcabálsorozat is, amiket országszerte a helyi lakóközösségek szerveznek a koronázás másnapjára.

Május 8-ra, hétfőre pedig a brit kormány soron kívüli munkaszünetet hirdetett.

III. Károly lesz az első brit uralkodó, akit a 21. században koronáznak meg, és ő negyvenedik a brit királyok és királynők sorában, akiket Hódító Vilmos 1066-os koronázása óta a Westminster-apátságban kennek fel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Jól van, akkor jövőre megtoljuk” – Lilu visszaszólt Németh Balázsnak, aki szerint idén nem volt Pride Budapesten és Pécsen sem
„A fideszes arcok konkrétan letagadják a valóságot” - fogalmazott a műsorvezető.


Mint azt mi is megírtuk: Németh Balázs, a Fidesz-frakció szóvivője, Rákospalotán tartott utcafórumot múlt héten, ami után a Magyar Jelennek többek között arról beszélt, hogy

„Pride-ot nem tartottak Budapesten sem, meg Pécsett sem.”

Lilu - aki egyébként a 2025-ös budapesti Pride egyik házigazdája is volt - Instagramon reagált Németh megjegyzésére.

„A fideszes arcok konkrétan letagadják a valóságot: 2025-ben nem is volt Pride! Jól van, akkor jövőre megtoljuk, hátha eljut hozzá is”

– írta korlátozott ideig elérhető Instagram-történetében a műsorvezető.

Június 28-án több tízezres tömeg vonult végig a fővárosban a 30. Budapest Pride felvonuláson, amelyről a nemzetközi sajtó is tudósított. Az eseményt a rendőrség utólag tiltott gyülekezésnek nevezte. Pécsett október 4-re hirdették meg a felvonulást, amit a rendőrség előzetesen megtiltott, és a Kúria is helybenhagyta a döntést. A tiltás ellenére a baranyai megyeszékhelyen is több ezren vettek részt a meneten.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Egy 25 éves nő az aszódi baleset áldozata, a vétkes sofőr futva menekült el a helyszínről
A becsapódás akkora erejű volt, hogy a tűzoltóknak feszítővágóval kellett kiszabadítani a sérülteket.A rendőrség hajtóvadászatot indított a cserbenhagyó sofőr után.


Két személyautó ütközött Aszódon hétfő kora délután. A tűzoltók két embert szabadítottak ki a járművekből, egy ember meghalt. A vétkes autó sofőrje a baleset után elfutott a helyszínről.

A balesetben egy 25 éves nő, a vétlen autó utasa vesztette életét.

A rendőrség hajtóvadászatot indított a cserbenhagyó sofőr után.

Az RTL Híradó információ szerint a balesetet okozó autó 30 év körüli sofőrje a megengedettnél jóval gyorsabban hajtott, amikor a 3-as főút aszódi szakaszán, a Hatvani út és a Hunyadi utca kereszteződésének közelében összeütközött egy másik kocsival.

A karambol után a férfi kipattant az autójából, és futva távozott.

A TV2 Tények információi szerint felmerült a gyanú, hogy a sofőr kábítószer hatása alatt állhatott, de ezt a hatóságok még nem erősítették meg.

Az ütközés erejét az is mutatja, hogy a két jármű a becsapódás után közel 100 méterre sodródott egymástól.

A helyszínre riasztott gödöllői és aszódi tűzoltók mindkét autóból egy-egy beszorult embert szabadítottak ki feszítővágóval. A mentéshez mentőhelikopter is érkezett, de a vétlen autóban utazó fiatal nő életét már nem tudták megmenteni.

A rendőrség vizsgálja a halálos baleset körülményeit, a szökésben lévő feltételezett elkövetőt pedig továbbra is keresik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Közel egy havi csapadék zúdul ránk szerda délutánig – mutatjuk, hol várható a legtöbb eső
Ennyit a havazásról: egy nyugat felől újabb frontrendszer melegebb és nedvesebb levegőt szállít majd hazánk fölé.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2025. november 24.



A hétvégén, sőt még hétfőn is sokfelé havazott az országban, viszont a magasban már kezdetét vette az enyhülés, amelynek következtében az érkező csapadék már az ország túlnyomó részén eső formájában hullik majd.

Az Időkép szerint ráadásul nem gyenge csepergésre kell gondolni, hanem bizony kiadósabb mennyiségekre:

az északi határszélen, az Északi-középhegységben, a Dunántúl középső és északi régióban (kiemelten a Bakonyban), valamint a Mecsekben a legfrissebb modellfutások már néhol 30-50 mm esőt várnak szerda délutánig.

A csapadék este átmenetileg havas esőbe, hóba válthat a dunántúli hegyekben.

Összefoglalva tehát a Baja-Miskolc tengelytől nyugatra senki se induljon majd útnak esernyő nélkül, mert ide bőven jutni fog a csapadékból, ettől keletre viszont jóval kevesebb eső várható. A délkeleti csücsök szinte szárazon marad, azokban a régiókban hullik majd a legkevesebb eső.

A nyugat felől újabb frontrendszer tehát melegebb és nedvesebb levegőt szállít majd hazánk fölé. A front távozását követően viszont ismét hidegebb légtömegek áramlanak majd a Kárpát-medence fölé, csütörtöktől a hétvégéig kiadós mennyiségektől már sehol sem kell tartanunk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor cáfolta a Fidesz választmányi elnökségét a jelöltállítással kapcsolatban
A Fidesz választmányi elnöksége a hétvégén még azt közölte, hogy az eddigi gyakorlatnak megfelelően csak januárban dönt az országos választmány a Fidesz–KDNP 106 egyéni képviselő-jelöltjéről.


Látszólag ellentmondásba keveredett a Fidesz a 2026-os képviselő-jelöltek ügyében.

A Fidesz választmányi elnöksége a hétvégén még azt közölte, hogy az eddigi gyakorlatnak megfelelően csak januárban dönt az országos választmány a Fidesz–KDNP 106 egyéni képviselő-jelöltjéről. Ezzel szemben a miniszterelnöki sajtóiroda a Blikk megkeresésére teljesen mást állított.

„A Fidesz elnöksége már döntött mind a 106 jelölt személyéről”

- írta válaszában Orbán Viktor.

A névsor nyilvánosságra hozatalának időpontja azonban továbbra sem ismert.

Idén elvileg Fidesz-tisztújítás is lett volna, de egy alapszabály-módosítással megoldották, hogy a tisztújító kongresszust elég legyen a 2026-os országgyűlési választás utáni 180 napon belül megtartani.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk