HÍREK
A Rovatból

December elejére elkészülnek az új családtámogatási intézkedések

Orbán Viktor a parlamenti ülésen jelentette be, hogy tovább szélesítik a családtámogatást. Három fő cél van, például az, hogy az első gyerek minél hamarabb megszülessen.


Mint mi is megírtuk, Orbán Viktor napirend előtt szólalt fel az Országgyűlés őszi ülésszakának nyitónapján. Többek között beszélt az orosz-ukrán háborúról, az uniós szankciókról és a magyar kormány intézkedéseiről és a családtámogatások is szóba kerültek.

A miniszterelnök értékelése szerint Magyarország ma erősebb, mint a kommunizmus bukása óta bármikor, és bár a szankciók súlyos károkat okoznak, van esély arra, hogy a kormány ebből a válságból is megerősödve hozza ki az országot. Azt mondta, hogy a kormány "erős tempót diktál" majd a következő hónapokban.

Beszélt arról, hogy

a kormány a következő két év válságkezelési időszakában sem adja fel nemzetstratégiai céljait, folytatja a közlekedési hálózatok fejlesztését, a családtámogatási programokat, a fejlesztésalapú gazdaság kiépítését, az egyetemfejlesztési programot, a haderő fejlesztését és a nemzetegyesítő programot.

Azt ígérte:

a családtámogatást tovább szélesítik, december elején alakítják ki a 2023-as költségvetés végleges formáját, és abban már új családtámogatási intézkedések is megjelennek majd.

Orbán Viktor közölte: a Brüsszellel fennálló viták ellenére Magyarország továbbra is az Európai Unió tagjaként képzeli el a jövőjét. A magyar európai nemzet, olyan fontos árnyalat az unióban, mint bármely más tagállam, és az EU csak akkor lesz erős, ha minden árnyalatát megtartja tiszteli. "Büszke nemzet vagyunk", amely tudatában van annak, hogy mindig többet adott a világnak, mint amit kapott tőle - mondta.

Pénteken Hornung Ágnes, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára azt mondta, hogy a kormányzat 2010 óta azon dolgozik, hogy a családokat támogatni tudja, arra törekszik, hogy a családtámogatási intézkedések rugalmasak legyenek. A "finomhangolásoknak" három célt kell szolgálniuk - mondta.

Ezek közé tartozik:

• az első gyermek minél hamarabb megszülessen

• a gyerekvállalás ne jelentsen anyagi terhet a szülőknek

• lehessen minőségi kapcsolat a munka és a család között.

Szerinte a kormány számos eredményt tud felmutatni ezen a területen. 2010-hez képest 80 százalékkal nőtt az állami bölcsődei helyek száma, háromszor annyi településen biztosított ez az ellátás, és 2014 és 2021 között 177 milliárd forint állt rendelkezésre bölcsődei helyek bővítésére.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Visszavonul a magyar, aki gazdagabb, mint Mészáros Lőrinc
Udvar-Házy az 1970-es években teremtette meg a modern repülőgéplízing modellt. Nevéhez az ILFC és az ALC alapítása is fűződik, mindkettő mérföldkő volt az iparágban.


Steven F. Udvar-Házy eladta lízingcégét, miután májusban nyugdíjba vonult az általa alapított Air Lease Corporation (ALC) ügyvezető elnöki posztjáról. 1946-ban született Magyarországon, az ötvenes években családjával az Egyesült Államokba vándorolt. Úttörő szerepet vitt a repülőgépek ma is jellemző finanszírozási modelljének kialakításában.

Az operatív lízing az ő munkája nyomán terjedt el a kereskedelmi repülésben. Ez megkönnyítette a légitársaságoknak a flották fenntartását és megújítását, különösen amikor a légcsavaros gépeket a sugárhajtású modellek kezdték felváltani az 1970-es években.

Udvar-Házy az Amerikába vándorolt dollármilliárdosok között négy magyar származású üzletember egyikeként szerepel 4,5 milliárd dolláros vagyonával Péterffy Tamás, Soros György és Charles Simonyi mellett. Egyetemi évei alatt légi közlekedéssel kapcsolatos vállalkozásba kezdett, és ebből szerezte meg a későbbi üzletéhez szükséges kezdőtőkét.

Louis és Leslie Gondával 1973-ban megalapította az International Lease Finance Corporationt (ILFC). A céget 1990-ben az American International Group (AIG) vásárolta meg, ő pedig vezérigazgató maradt. Az AIG a 2008-as válságban megroppant, Udvar-Házy pedig megpróbálta visszavenni az ILFC-t, de ez nem sikerült.

Az AIG nehézségei miatt 2010-re a vagyona is csökkent. Majdnem nyugdíjba vonult 64 évesen, de végül John Pluegerrel új társaságot indított Air Lease Corporation néven. A cégalapítás több repülőgépipari szereplőnek adott reményt a válságból való kilábalásra.

A Forbes idén júliusban Péterffy Tamás vagyonát 67,9 milliárd dollárra tette, Charles Simonyiét 8,3 milliárdra, Soros Györgyét 7,2 milliárdra, míg Udvar-Házyét 4,5 milliárdra.

A hazai listán Mészáros Lőrinc vezeti. A miniszterelnök gyerekkori barátjának becsült vagyona az utolsó információk szerint 1422 milliárd forint.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
„Elfogadhatatlan” – a helyi óvoda főigazgatója is ledöbbent, hogy a politikusok vitája miatt csak három vajas kenyeret kapnak enni a gyerekek Balmazújvárosban
Dühös szülők és nagyszülők vonultak az utcára, miután kiderült: a gyerekek napok óta alig jutnak ételhez. Az indulatok egyre csak fokozódnak.


Balmazújvárosban szerdától megszűnt a közétkeztetés, így a gyerekeknek jelenleg napi három szelet vajas kenyeret tudnak adni. A közbeszerzést nem véglegesítették, emiatt ellehetetlenült az étkeztetés, a szülők pedig felháborodtak.

A város parkjában dühös anyák és apák gyűltek össze, miután kedd este értesítették őket: szerdától nem lesz közétkeztetés.

„Engem egy érdekel! Az unokám ha megy iskolába, ne vigyen otthonról két kiló szalonnát meg kolbászt, hogy tudjon enni!”

– fakadt ki az egyik szülő.

A szülők azt mondják, gyerekeiknek a bölcsődében, óvodában és iskolában sem jut étel. „Felháborodtam! Ugyanis a gyerekeknek a háromszori étkezést biztosítaniuk kellene, mert ezért fizetik be az emberek a pénzt!” – mondta Kiss Attila. Több mint 1700 gyerek maradt menza nélkül egyik napról a másikra.

Egy édesanya az RTL kamerájának három szelet vajas kenyeret mutatott, ennyit esznek a gyerekek egész nap. „Ezért vállaljunk gyereket, hogy ennyi jár nekik?” – kérdezte kétségbeesve. Az óvodákba gyümölcsöt lehet vinni, mást azonban közegészségügyi okokból nem.

„Elfogadhatatlan a 21. században, magyarországi óvodában, hogy étkezés nélkül marad sok-sok gyermek”

– mondta Tarné Szabados Erzsébet Éva főigazgató.

A közbeszerzés miatt heves viták alakultak ki a képviselő-testületben, volt, hogy a képviselők kisétáltak, vagy meg sem jelentek az üléseken. A felháborodott szülők és nagyszülők házhoz mentek, hogy számon kérjék őket.

A képviselő-csoport hibásnak tartja a közbeszerzést, és szerintük az önkormányzat későn foglalkozott vele. „Azt akarják elérni, hogy a szülői nyomás hatására, mi egy ilyen törvénysértő és korrupciós dolgot, a mi részvételünkkel ez megvalósulhasson” – mondta Szabó Orsolya, a Közösen Balmazújvárosért Egyesület képviselője.

A polgármester viszont azt mondja, a közbeszerzés szabályos, a problémát pedig az okozza, hogy a képviselők nem járnak testületi ülésekre, és nem hajlandóak részt venni a döntéshozatalban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Nagy Márton elismerte: választási költekezésre készülnek, mert bizonyítaniuk kell, hogy képesek javítani a választók életkörülményeit
Élelmiszer-utalvány a nyugdíjasoknak, SZJA-mentesség a többgyerekes anyáknak – ezeket emlegette a miniszter Veszprémben. Varga Mihály szerint viszont a gazdaság teljesítménye gyengélkedik.


Még nagyobb lehet idén a költségvetési hiány – erről beszélt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az RTL Híradónak Veszprémben, a Közgazdász Vándorgyűlésen. Szerinte a többgyerekes anyák SZJA-mentessége és a nyugdíjasoknak szánt élelmiszer-utalvány indokolja a plusz kiadásokat.

A miniszter korábban még azt mondta, nem lesz választási költekezés, most viszont úgy fogalmazott, hogy a kormánynak bizonyítania kell: képes javítani az emberek életkörülményein.

Varga Mihály jegybankelnök szerint a gazdaság stagnál, egyre kevesebb a foglalkoztatott, és lassulnak a béremelések. „Nézzünk szembe a tényekkel. Az elmúlt 12 negyedévből 7 alkalommal csökkent a GDP negyedéves bázison” – mondta, hozzátéve: „A vállalatok teljesítménye nem tud dinamikusan növekedni, elkezdenek alkalmazkodni ehhez a helyzethez. És két elemben tudnak alkalmazkodni. Egyik a létszámkérdése, a másik pedig a bérnövekedésnek a lassítása, ennek az ütemének a csökkentése. Ezt történik ma a mutatónk szerint.”

Nagy Márton szerint a hiány azért nőhet, mert több új program indult. Példaként említette a nyugdíjasoknak kiosztott élelmiszer-utalványt, a GYES és GYED adómentességét, valamint a háromgyerekes anyák SZJA-mentességét, ami akár októbertől léphet életbe.

A miniszter alig két hónapja még arról beszélt, hogy stabil lábakon áll a költségvetés. Akkor így fogalmazott: „A választási költekezés azt jelenti, hogy a költségvetési hiány elszáll, ilyen történt például Romániában, amiről látjuk, hogy egy 8%-os hiány van és jelen pillanatban költségvetési konszolidáció zajlik.” Amikor rákérdeztek, hogy a 3,7 helyett 4 és fél százalékos hiány nem annak számít-e, azt felelte: „Az nem.”

Most viszont azzal érvelt, hogy az idei hiány még így is kisebb lesz a tavalyi 4,9 százaléknál. „A költségvetési hiány évről évre csökkenni fog” – mondta. Az államadósság viszont emelkedhet:

„Az államadósság, az 74-75% közelébe emelkedhet. Ugye ennek az az oka, hogy ahhoz, hogy az államadósságot csökkentsük a költségvetési hiányt jobban kéne csökkenteni. Tehát alapvetően egy 3% körüli hiányokat kellene elérni.”

Az alaptörvény szerint a költségvetési hiány kívánatos mértéke 50% alatt lenne.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter a Fidesz jelöltjeiről: Ha az űrből is hoznak jelöltet, a magyarok akkor is tudni fogják, hogy Orbán Viktor és az oligarchák állnak mögöttük
A Tisza Párt elnöke úgy értesült, hogy a kormány több választókerületben nem politikust, hanem ismert sportolót vagy korábbi polgármestert tervez indítani.


Bár minden számítás szerint még több mint 7 hónap van a választásokig, máris elkezdődött a turbulencia az egyéni jelöltek közül – dacára annak, hogy még sem a Tisza Párt, sem a kormány indulóit nem lehet biztosan tudni. Az ellenzéki párt korábban elmondta, hogy nagyjából október-novemberre zajlik majd le a jelöltek kiválasztási folyamata, míg a hírek szerint a Fidesz is számos helyen változtatni kíván az eddigi – akár győztes – indulókon.

Ez utóbbira utalt csütörtök délutáni posztjában Magyar Péter is. Az ellenzéki politikus a Facebookon azt írta: „A Fidesz belső mérései szerint az eddigi képviselőik jelentős része teljesen esélytelenül indulna a válsztáson, ezért, mint régen a lejtmenetben lévő szocik, igyekeznek ismert embereket, sportolókat vagy polgármestereket magukhoz édesgetni és mögéjük bújni.”

Azt a Tisza elnöke egyelőre nem közölte, hogy milyen információi vannak a fideszes jelöltekről. Azt ugyanakkor hozzátette:

„Nem értik az állampártban, hogy ha az űrből is hoznak jelöltet, a magyarok akkor is tudni fogják, hogy Orbán Viktor és az oligarchák állnak mögöttük.”

Legutóbb a Mandiner cikke alapján az merült fel, hogy Magyar Péter abban a körzetben indulna, ahol az őt "lekicsiző" Menczer Tamás is. A politikus ugyan visszavágott a kormánypárt kommunikációs igazgatójának, de egyelőre nem cáfolta az értesülést – bár korábban volt már szó róla, hogy a budapesti 3. számú választókerületben mérettetné meg magát, ami nem Menczer körzete.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk