„60 év után véget ért az Oroszországtól való függőségünk az olajellátásban” – már nem kell Putyin olaja Csehországnak
Csehország teljesen függetlenné vált az orosz olajimporttól – jelentette be a cseh kormány csütörtökön. Az ország mostantól kizárólag nyugati útvonalon keresztül jut kőolajhoz, miután lezárult a Transzalpin (TAL) vezeték kapacitásbővítése. Az első megnövelt mennyiségű szállítmány már megérkezett a központi olajraktárba, írta a Reuters.
Petr Fiala miniszterelnök a Prágától mintegy 20 kilométerre található Nelahozevesben tartott sajtótájékoztatót, és azt mondta:
Hozzátette: „Most először történik meg, hogy Csehország teljes egészében nem orosz forrásból származó olajat kap, méghozzá kizárólag nyugati útvonalon keresztül.”
A cseh kormány célja az volt, hogy megszüntesse az orosz olajtól való részleges függést, amely az Ukrajna elleni orosz invázió után került előtérbe. A Druzhba (Barátság) vezetéken keresztül évtizedeken át szállították az orosz kőolajat, amely az ország éves olajimportjának mintegy felét tette ki.
A tavalyi év végén a MERO nevű cseh vezetékműködtető befejezte a TAL vezeték fejlesztését. A vezeték az olajat az olaszországi Trieszt kikötőjéből Németországon keresztül, a cseh IKL-vezetéken juttatja el az országba. A bővítés után évente 8 millió tonna szállítási kapacitás áll rendelkezésre, ami fedezi Csehország teljes éves kőolajszükségletét.