Bukta a kormány az árstopot: kimondta az EU Bírósága, hogy ellentétes az uniós joggal
Az Európai Unió Bírósága kimondta, hogy ellentétes az uniós joggal az a magyar kormányrendelet, amely arra kötelezte a kereskedőket, hogy bizonyos mezőgazdasági termékeket hatósági áron és meghatározott mennyiségben árusítsanak, írja a hvg.hu.
Az ügyben eljáró magyar bíróság fordult az Európai Bírósághoz.
Az ítélet szerint a kormányrendelet sérti a szabad versenyt, mivel a szabályozás megakadályozza a kereskedőket abban, hogy gazdasági megfontolások alapján szabadon határozzák meg az eladási áraikat és az általuk értékesíteni kívánt mennyiségeket.
A bíróság megvizsgálta Magyarország érvelését is, miszerint a korlátozás célja az infláció elleni küzdelem és a hátrányos helyzetű fogyasztók védelme.
Az árstopot 2022 elején vezette be a kormány, több alapvető élelmiszerre vonatkozóan, és a termékeket csak a 2021 októberi áron lehetett értékesíteni. Az eredetileg három hónaposra tervezett intézkedést az elszálló infláció miatt végül másfél évig tartották fenn, ami jelentős zavart okozott a kiskereskedelemben.
2023 elején a kormány kötelezte a kereskedőket, hogy dupla készlettel várják a rohamot, ám a Spar ezt megtámadta, mivel vitatta az intézkedés jogszerűségét. Az árstopot végül 2023 júliusában szüntették meg, de az aktuális beszerzési árnál magasabb áron továbbra sem lehetett értékesíteni a termékeket. A rendelet teljes hatályvesztése 2024 júliusában történt meg.
Gulyás Gergely már reagált is a döntésre, szerinte ha Brüsszelen múlt volna, akkor nem lett volna egyáltalán árstop, a döntés pedig szerinte egy konkrét esetről szólt, ahol kártalanítaniuk kell a Spart.
Arra, hogy magát az árstopot is jogellenesnek nevezte a bíróság, Gulyás annyit mondott, hogy