Szigoríthatják a Nők 40 programot januártól
2011 óta 40 év munkaviszony után már azok a nők is nyugdíjba mehetnek, akik még nem érték el a hivatalos nyugdíjkorhatárt. A Magyar Nemzet szerint jövőre ezt a Nők 43+ program válthatja.
A kormányközeli sajtóban újabb nyugdíjprogramot emlegetnek: Nők 43+ néven jövőre jöhet a Nők 40 program frissített verziója a Magyar Nemzet értesülései szerint. Bár a nyugdíjkorhatár nem emelkedik, a nőknek azért nem árt alaposan megfontolni, mikor éljenek a korai visszavonulás lehetőségével.
A Nők 40 programot anno a második Orbán-kormány találta ki, és 2011 óta negyven év munkaviszony után már azok a nők is nyugdíjba mehetnek, akik még nem érték el a hivatalos nyugdíjkorhatárt.
A kezdeményezés mögött az a logika húzódott meg, hogy a fiatalabb nagymamák segítenek a dolgozó szülőknek, gondoskodnak az unokákról, ezzel támogatva a családokat.
Most azonban úgy tűnik, a Nők 40 átalakulóban van: a Hitelforum.hu információi szerint 2025-ben jöhet a Nők 43+, ami az eddigi kedvezményes nyugdíjfeltételek szigorításával jár. Például a szakmunkásképzésben és a felsőoktatásban eltöltött éveket már nem számítják majd be a Nők 40-hez szükséges szolgálati időbe. Kivételt csak a szakmunkás nyári gyakorlat és a szakközépiskolai biztosítási jogviszonyban eltöltött idő jelent.
A felsőfokú végzettséggel rendelkező nők így még több évet veszíthetnek, mivel az egyetemi évek nem számítanak majd bele a nyugdíjjogosultságba. Ez még akkor is igaz, ha az adott időszak egyébként szolgálati időnek minősül – például, ha valaki 1998 előtt nappali tagozaton volt hallgató.
Sokan azért aggódnak, mert amikor a Nők 40-et bevezették, az a 62 éves nyugdíjkorhatárhoz igazodott, ami most már 65 év. A Nők 43+ pedig újabb kompromisszumokat hozhat a korai nyugdíj lehetőségében.
A Magyar Nemzet szerint idén már nem várható jelentős változás a nyugdíjszabályokban, így a 65 éves korhatár egyelőre marad, és aki 1960-ban született, annak 2025-ben jön el a nyugdíj ideje.
(via Magyar Nemzet)