HÍREK

Bodolai szerint az Index nincs is kiszolgáltatott helyzetben, bár a szerződés részleteire nem emlékszik

Erről az Index igazgatóságának elnöke első tévéinterjújában beszélt az ATV-n. Az is kiderült, hogy Szombathy Pál már nem vezérigazgató.


Bodolai László az Egyenes Beszédben elmondta, Szombathy Pál a csütörtöki ellenállást látva "hátrébb lépett eggyel", így már nem az Index vezérigazgatója.

Kérdezték a cég kiszolgáltatottságáról is. Azt mondta, a szerződéseses keretrendszer már létrejött, amikor ő 3 év 4 hónapja elfoglalta a pozícióját, ezt "örökölte". Az Indexben akkorra már csak a szerkesztőség maradt némi technikai supporttal, például a számítógépekre ránéző szakemberekkel, de a pénzügyeket és a fejlesztést kivették a cégből.

Ennek ellenére ezt nem tartja kiszolgáltatott helyzetnek.

"Nem tartom béklyónak" - mondta az Indamédiával kötött szerződésről.

A részletekre azonban nem teljesen emlékszik, például arra, mikor jár le az Index legfontosabb, sorsát alapvetően meghatározó megállapodása.

"Ez határidőre megkötött szerződés, amit az operatív igazgató, aki az aláírásra jogosult volt, meghosszabbított, most pontosan nem tudom megmondani, 2021-ig, az én emlékeim szerint így volt."

Aztán a műsorban mégiscsak béklyónak nevezte a szerződést, aminek az ügye azonban szerinte nem rá, vagyis a tulajdonost képviselő kuratórium elnökére és az igazgatóság elnökére tartozott, hanem a mindenkori vezérigazgatóra.

"Ebből az szerződéses béklyóból nem tudtam, illetve nem is volt operatív feladatom, nem is voltam erre kényszerítve, hogy ebből kiszabadítsam, mindig volt igazgatója az Indexnek, akik ezzel az operatív dolgokkal foglalkoztak" - mondta.

Majd megismételte, szerinte az Index és az Indamédia kapcsolata "nem kiszolgáltatottság", vagy legalábbis "kölcsönös kiszolgáltatottság", olyan, ami a médiában máshol is előfordul.

"Nem éreztem korábban, meg most sem érzem, hogy ez nem olyan jellegű kiszolgáltatottság lenne, mint bármelyik más médiacsoportnak a kiszolgáltatottsága. Nyilván ők másfajta szerződéses rendszerrel szerzik a bevételeket, de itt a reklámpiacnak van kiszolgáltatva általában egy médiavállalkozás, nem pedig egy olyan partnercégnek, akinek a bevételei nagyban függnek az Indextől."

Arra a kérdésre, hogy az Indamédia egyik tulajdonosa időközben mégicsak a kormányközeli médiamenedzsernek tartott Vaszily Miklós lett, aki egyben a Tv2 elnöke és az állami TV volt elnöke, Bodolai azt mondta, erős függetlenségi garanciákat kapott tőle.

"Vaszily Miklóssal én leültem beszélgetni, és elég erős garanciákat adott, hogy semmifajta olyan ráhatás nem lesz az Index szerkesztőségére, vezetési elveire."

"Erre milyen garanciák vannak?" - kérdezte Rónai Egon műsorvezető.

"Az, hogy felállok, hogyha olyan behatást érzékelek, hogy nem lehet megírni egy cikket."

Bodolai szerint ő garantálja az Index függetlenségét, ami soha nem sérült úgy, hogy azt ne tudta volna kezelni. Nem politikai oldalról, de próbáltak leszedetni cikket, fenyegették feljelentéssel, de nem értek el eredményt, erről a nyomásgyakorlási kísérletről nem is tájékoztatta a szerkesztőséget.

"Ezt a status quo-t szerintem mindenki próbálta olyan szinten tiszteletben tartani, hogy nem voltak olyan erős behatási kísérletek, hogy ezt komolyan kellett volna venni."

Kérdezték a felmondáshoz vezető konkrét ügyről is, vagyis az úgynevezett Gerényi tervről. Gerényi Gábor külsős tanácsadóként azt javasolta, hogy az Index szerkesztőségének egy részét szervezzék külsős cégekbe, mert így motiváltabbak lettek volna az újságírók és az előállított tartalmakat maguk is értékesíthették volna. Ebben az esetben az Index maga a politikai szerkesztőséget leszámítva csak címlapként működött volna, amelybe a külsős cégek és mások beszállítják a tartalmakat.

A szerkesztőség az ötletet hevesen ellenezte, mert úgy látták, ez az eddigieknél is sokkal kiszolgáltatottabbá tette volna őket.

Bodolai szerint Gerényi Gábor tervével ő is csak az Index igazgatósági ülésén találkozott először "olyan szinten leírva, hogy jegyzőkönyvezni lehetett." Szerinte Gerényi eredetileg azzal érkezett hozzájuk, hogy stratégiai tanácsokat fog adni strukturális problémákkal kapcsolatban. Például amiatt, mert "az Index nem szól a fiatalokhoz, van egy ilyen generációs probléma, ami korábban a Népszabadságnál is volt." Az úgynevezett Gerényi terv sokkal később került elő.

Bodolai szerint azon az igazgatósági ülésen, ahol Gerényi Gábor végül előadta az ötletét, valóban felkérték az akkori vezérigazgatót, Pusztay Andrást, hogy dolgozzon ki egy átalakítási koncepciót, de nem igaz, hogy ehhez mindeképp figyelembe kellett volna vennie a tanácsadó javaslatait.

"Nem az volt benne, hogy csak a Gerényi Gábor terv alapján lehet továbbmenni, sőt, én ezt kifejezetten mondtam is, hogyha úgy látja, nem kell figyelembe venni" - mondta az ATV-n.

Arra a kérdésre, hogy ki rendelte meg egyáltalán ezt a tervet, Bodolai László elsőre nem adott a műsorban egyértelmű választ.

"Gábor az nekem régóta barátom."

"Ön rendelte?"

"Én nem rendeltem ilyet tőle. Egyeztetett az Indamédia tulajdonosaival, nyilvánvalóan."

Bodolai László ennek ellenére ezt nem külső nyomásként élte meg, mert érvelése szerint az Index igazgatótanácsába is ott ült az Indamédia két embere, és különben is, "mindig is voltak tanácsadók, akik feltűntek különböző médiumok körül és megpróbáltak néhány ötletet átvinni."

Szerinte az ő érdeke az volt, hogy a Gerényi tervet ne csak az igazgatóság tárgyalja meg, hanem az egész szerkesztőség, ahol hatalmas vita lett belőle. Végül az egészből nem lett semmi.

"Ezt a tervet sikerült később anullálni" - fogalmazott.

Rónai Egon az igazgatóság elnökét kérdezte az Index anyagi gondjairól is. Bodolai László ezekről nem jelen, hanem jövő időben beszélt. Azt mondta, lehetett arra számítani, hogy a járvány miatt a portálnak lesznek bevételi gondjai. Emellett a nyár mindig problémás cash flow finanszírozás szempontjából. Ilyenkor kevesebb a reklám, alacsonyabbak a bevételek. Vagyis nyaranta az Index napi finanszírozásához segítség kell.

Ez "mindig attól jött, aki a közelben volt." Korábban a bankban is érdekelt tulajdonos bankjától kaptak hitelt, most az Indamédiától tudnak hitelt szerezni.

Szerinte azonban ez sem jelenti azt, hogy az Index kiszolgáltatott lenne a kormányzati köröknek. Úgy érvelt, hogy Vaszily Miklós mellett Ziegler Gábor az Indamédia másik tulajdonosa, aki korábban az Index értékesítési vezetője volt.

"Ziegler Gáborról nagyon nehezen tudnám elképzelni, hogy őneki bármifajta kormányzati megbízása vagy kapcsolatai lennének. Sőt, inkább arról van szó, hogy nincsenek kormányzati hirdetések. Hogyha mi lennénk a kormány, vagy a Ziegler-féle Indamédia lenne a kormány, akkor nyilván tele lennénk kormányzati hirdetéssel. Egyetlen egyet nem látni az Indexen."

A jövőről szólva Bodolai arról beszélt, egyelőre nem toboroz senkit, mert sokként érték az eddig történtek. De még abban sem biztos, hogy a felmondó újságírók közül tényleg mindenki megy.

"Abban sem vagyok biztos, hogy mindenki komolyan mondta a felmondást" - fogalmazott.

Azt ígérte, az indexes hagyományoknak megfelelően működik majd tovább a portál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán kirúgja Polt Pétert, és Tuzson Bence lesz a legfőbb ügyész
Polt Péternek 2028-ig tart a megbízatása. A Tisza Párt vezetője korábban még arról írt, hogy Szájer József lehet a poszt várományosa.


„Orbán rövidesen kirúgja a haverját, Polt Péter legfőbb ügyészt, akinek 2028-ig tartott volna a megbízatása” - írta szombat délután Magyar Péter a Facebookon. A Tisza Párt vezetője azt is megnevezte, aki tudomása szerint Poltot követheti a posztján.

„A korábbi hírekkel ellentétben nem Szájer Józsefet, hanem Tuzson Bence jelenlegi alibi igazságügyi minisztert helyezi Orbán a számára és a Nemzeti Együttbűnözés Rendszere számára életbe vágó pozícióba.”

„Polt kirúgása egyrészt Pintér Sándor belügyminiszter teljes elszigetelődését mutatja, másrészt azt is, hogy a bukás előtt álló miniszterelnök már a legközelebbi erős embereitől is tart és igyekszik a választás előtt minden fontos pozícióba új, zsarolható és így irányítható szereplőket helyezni” - tette hozzá Magyar.

„Az nyilván fel sem merül, hogy Polt Péter a feleségének a Nemzeti Bank kirablásában való esetleges felelőssége miatt távozik megalázó módon, a megbízatásának lejárta lelőtt.

Tuzson Bencének és a kapkodva kinevezésre kerülő további Orbán-janicsároknak azt üzenem, hogy ne tervezzenek hosszú távra” - zárja a bejegyzést a politikus.

Magyar Péter decemberben még arról posztolt, hogy értesülései szerint Szájer József lehet a következő legfőbb ügyész:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Pogátsa Zoltán: Ha kilépnénk az EU-ból, Orbán presztízse az észak-macedón miniszterelnökének szintjére csökkenne
A közgazdász szerint a magyar EU-tagság gazdasági előnyökkel jár, és a kormányfő befolyása is csökkenne, ha az ország hátat fordítana az uniónak.


Pogátsa Zoltán közgazdász a Népszavának adott interjújában arról beszélt, hogy szerinte Orbán Viktor nem akarja kiléptetni Magyarországot az Európai Unióból. Úgy véli, a kormányfő számára is előnyös, ha az ország az unió tagja marad.

A közgazdász azzal indokolta ezt, hogy a kínai befektetők is azért jönnek Magyarországra, mert így elkerülhetik az európai importvámokat. Hasonló okokból jelentek meg a német autógyártók is: nemcsak az olcsó munkaerő miatt, hanem azért is, mert innen vámok és kvóták nélkül lehet árut szállítani az unió más tagállamaiba, ráadásul határellenőrzés sincs.

Pogátsa úgy fogalmazott:

„Ha kilépnénk az EU-ból, Orbán presztízse az észak-macedón miniszterelnökének szintjére csökkenne.” Hozzátette: „Márpedig ki tudja ma megmondani internetes keresés nélkül, hogy ki a macedón miniszterelnök?”

A beszélgetésben szóba került Ukrajna uniós csatlakozása is. Pogátsa szerint erre belátható időn belül nincs esély, mivel senki nem gondolkodik abban, hogy egy háborús ország belépjen az EU-ba. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: ő maga a világot járva még nem találkozott „nemet váltó” óvodással sem, miközben ez a téma korábban fontos szerepet kapott a magyar közbeszédben. Úgy fogalmazott: „Az előbbiekkel kapcsolatos állítások legfeljebb blöffnek tekinthetők.”

A gazdasági kilátásokat is értékelte. Szerinte az egymillió új munkahely programja kifulladt. Véleménye szerint előrelépni csak intenzív gazdaságpolitikai eszközökkel lehetne, ha a magyar munkavállalók magasabb hozzáadott értékű állásokban dolgoznának. Ehhez azonban humántőke-fejlesztésre lenne szükség: jó minőségű oktatásra, egészségügyre és infrastruktúrára. Mint mondta, „valamilyen rejtélyes okból Orbán amióta kormányon van nem akar csinálni” ilyen fejlesztéseket.

Pogátsa azt is megemlítette, hogy a magyar gazdaság jelenleg nem éli fénykorát: az idei első negyedéves GDP-adat elmaradt a várakozásoktól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Videó: ukrán drónhajó semmisített meg egy orosz vadászgépet
A támadásról készült videón jól látszik a végzetes találat pillanata. A rakétát egy titkos ukrán egység indította.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 03.



Az ukrán védelmi hírszerzés különleges egysége, a 13. csoport egy drónhajóról indított rakétával csapott le egy orosz Szu–30-as vadászgépre Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette a DIU. A támadásról videó is készült, amelyen jól látható a találat, valamint a lángba borult roncs zuhanása is.

A közlemény szerint a támadáshoz egy R–73-as légiharc-rakétával felszerelt ukrán drónhajót (USV) használtak. A rakéta eltalálta a gépet, amely a levegőben kigyulladt, majd a tengerbe zuhant.

„Történelmi csapást hajtottak végre a 13. csoport, a DIU különleges egységének katonái, egy felszíni platformról indított rakétával. Az agresszor orosz állam többcélú vadászgépe, amelynek becsült költsége mintegy 50 millió dollár, a levegőben lángba borult, és végül a tengerbe zuhant, egyenesen a kegyetlen Neptun birodalmának fenekére”

– olvasható az ukrán hírszerzés közleményében.

Az Ukrainska Pravda emlékeztetett: a DIU tavaly hivatalosan bejelentette, hogy megkezdte az infravörös irányítású, szovjet gyártmányú R–73-as rakéták integrálását a Magura típusú drónhajókra. Ez a fejlesztés már tavaly decemberben is sikeres volt, amikor két orosz Mi–8-as helikoptert semmisítettek meg vele.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Warren Buffett: Nem jó ötlet olyan világot tervezni, ahol néhány ország azt mondja, hogy mi nyertünk
A 94 éves üzletember szerint a kereskedelem nem lehet fegyver. Szerinte a világ virágzása Amerikának is hasznot hoz.


Warren Buffett, a világ egyik leggazdagabb embere és a Berkshire Hathaway elnök-vezérigazgatója szombaton az éves részvényesi találkozón bírálta Donald Trump kereskedelmi politikáját, írja a 444. A 94 éves üzletember szerint az amerikai kormányzat hibát követ el, amikor a vámokat stratégiai fegyverként használja.

„A kiegyensúlyozott kereskedelem jót tesz a világnak”, mondta Buffett a nebraskai Omahában tartott eseményen, ahol évente körülbelül 40 ezer ember gyűlik össze. Hozzátette: „a kereskedelem nem lehet fegyver”.

Szerinte a vámok ilyen jellegű alkalmazása rontja az országok közötti kapcsolatokat, és instabilabbá teszi a globális piacokat. Úgy látja, a világ virágzása összefüggésben van az Egyesült Államok sikerével is.

„Nem hiszem, hogy jó ötlet olyan világot tervezni, ahol néhány ország azt mondja, hogy ha-ha-ha, mi nyertünk”

– fogalmazott Buffett. Majd így folytatta: „Szerintem nagy hiba, ha van 7,5 milliárd ember, akik nem nagyon szeretnek, és van 300 millió, akik arról hencegnek, hogy ők milyen remekül boldogultak”.

A pénzügyi szakember szerint az lenne a cél, hogy minden ország azzal foglalkozzon, amihez a legjobban ért. „Nekünk azt kellene tennünk, amihez mi értünk a legjobban, nekik pedig azt kellene tenniük, amihez ők értenek a legjobban” – mondta.

Bár szóba került az amerikai gazdaság helyzete és jövője is, Buffett megőrizte optimizmusát. Kiemelte: „Mindig a változás folyamatában vagyunk... Én nem csüggednék... Mindannyian elég szerencsések vagyunk”.

A beszéd után bejelentette, hogy lemond a Berkshire Hathaway vezetéséről. Az utódlás kérdése már korábban eldőlt, a pozíciót az előre megnevezett utód veszi át. A több mint 200 vállalkozásból álló portfóliót kezelő cég élére Buffett 1965-ben került, amikor az még egy közepes méretű textilipari vállalat volt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk