Blochamps: külföldre viszik a magyar gazdagok a pénzüket a megemelt tranzakciós illeték miatt
A közelmúltban bevezetett pénzügyi tranzakciós illetékek és devizakonverziós extra díjak nem valószínű, hogy a hazai vagyonos réteget arra késztetnék, hogy teljes vagyonukat külföldre vigyék. Azonban a vagyon azon része, amely aktív forgatás alatt áll, azaz a megtakarítások 10-30 százaléka, valószínűleg új, alternatív helyet kereshet magának külföldi szolgáltatóknál, írja a hvg.hu a Blochamps Capital legfrissebb elemzése alapján.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a júliusban bevezetett tranzakciós illetékek és a deviza konverziós extra díjak már most éreztetik hatásukat.
Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezetője szerint ez a változás közvetlen kapcsolatban áll az új pénzügyi intézkedésekkel.
A hazai privátbanki szakma legnagyobb elemzőcégének vezetője szerint tévedés azt feltételezni, hogy a 20 ezer forintos tranzakciónkénti maximális illeték komoly hatással lenne a hazai privátbanki ügyfelek vagyonára. Az ő esetükben a tranzakciós díjak növekedése alig érzékelhető, mivel a forgatott vagyon mértéke olyan nagy, hogy az ilyen költségek marginálisnak tűnnek. Azonban a prémium banki és affluens ügyfélréteg, amely Magyarországon közel 700 ezer számlát tart, már sokkal jobban érzi a tranzakciók utáni 0,9 százalékos extra terhet, amely komolyabb költségvonzatot jelenthet számukra.
Az extra illetékek bevezetése nyomán egyre több ügyfél érdeklődik külföldi számlanyitási lehetőségek iránt, különösen azok, akik nemzetközi banki hálózatokkal rendelkeznek. Ezek a bankok ma már lehetőséget kínálnak arra, hogy a hazai forintszámlák mellett külföldi devizaszámlákat is nyissanak ügyfeleik számára, így könnyítve meg a devizában nominált ügyletek lebonyolítását a bankcsoport külföldi leányvállalatain keresztül.
Karagich István szerint bár nem valószínű, hogy a magyar vagyonosok jelentős része külföldre telepítené teljes vagyonát,
Ez a pénzáramlás csökkenését eredményezheti itthon, ami negatívan hat a pénzügyi piacokra és a gazdaságra egyaránt.
A pénzügyi szolgáltatók jövedelmezősége, valamint a befektetői bizalom erősítése érdekében kulcsfontosságú, hogy a vagyon minél nagyobb része Magyarországon maradjon, és aktívan részt vegyen a pénzpiaci forgalomban. Ha a forgatott pénz mennyisége csökken, az állami bevételek is mérséklődhetnek, ami hosszú távon a gazdaság finanszírozását is megnehezítheti.