HÍREK
A Rovatból

Bizalmat kapott a szenátusban, de „béna kacsa” lett a Conte-kormány Olaszországban

Mostantól, ha a kormányválságot múlt héten előidéző, Matteo Renzi vezette Élő Olaszország tagjai nemmel szavaznak, a kormányt bukás fenyegeti.


A felsőházban is bizalmat kapott Giuseppe Conte olasz miniszterelnök kedd este a kormányzás folytatásához.

A szenátus elnökének hivatalos bejelentése szerint Conte 156 szavazattal 140 ellenében, 16 tartózkodás mellett szerezte meg a szenátus bizalmát. A stabil kormányzáshoz szükséges többség alsó határának 155 szavazat számított, az abszolút többséghez 161 szavazat lett volna szükséges. A szavazási eredményt viták kísérték, mivel a felsőház két tagja a voksolási időn túl szavazott, és éppen ez növelte Conte támogatottságát.

A kormánypártok hangos tapssal ünnepelték az eredményt. Elemzők rámutattak, hogy a kormányválságot múlt héten előidéző, Matteo Renzi vezette Élő Olaszország (IV) két tagja a párt diktálta tartózkodás helyett Contét támogatta. Meglepetésre bizalmat szavazott a kormánynak két örökös szenátor, köztük Mario Monti volt kormányfő, továbbá a Hajrá Olaszország (FI) két tagja is. Utóbbiakat azonnal kizárták a jobbközép pártból.

A SkyTg24 hírtelevízió kommentárja szerint hiába kapott bizalmat, a Conte-kormány "béna kacsává" vált, mivel mostantól, ha az Élő Olaszország tagjai nemmel szavaznak, a kormányt bukás fenyegeti.

Matteo Salvini, a Liga és a jobbközép ellenzék vezetője az államfő, Sergio Mattarella "közbelépését" sürgette, azt hangoztatva, hogy Giuseppe Conte elveszítette biztos többségét, egy-két szavazattal pillanatnyi levegőhöz jutott, de gyenge kormány vezeti az országot az egészségügyi, gazdasági vészhelyzetben. "A focipiacnál is nagyobb adok-veszek folyt a szenátusi szavazáson" - jegyezte meg a Liga vezetője. "Miközben a kormánypártok a székeik elveszítésétől tartanak, az olaszok egészségüket, munkájukat, biztonságukat veszítik el" - hangoztatta Salvini.

Elemzők szerint Conte egyeztetésre készül az államfővel. Tervei között szerepel a kormánytöbbség bővítése új erőkkel.

A miniszterelnök egy nappal korábban az alsóházban tartott bizalmi szavazáson is többséget szerzett 321 szavazattal, 259 ellenében, 27 tartózkodás mellett.

Ugyanez nehezebbnek bizonyult a szenátusban, ahol biztosan csak az Öt Csillag Mozgalom (M5S), a baloldali Demokrata Párt (PD) és a Szabadok és Egyenlők (LeU), valamint a függetlenek egy részének támogatására számíthatott. Sajtóértesülések szerint Giuseppe Conte az utolsó pillanatig egyenként igyekezett "összeszedegetni" a szenátorokat a függetlenek és minden lehetséges párt soraiból kormánya fenntartásához. A miniszterelnök korábban jelezte, hogy abszolút többség nélkül sem készül benyújtani lemondását.

Conte a szenátusban nagy vonalakban a képviselőházban mondott beszédét ismételte meg. Az összes parlamenti erő együttműködését kérte a kormányzás folytatásához - ahogyan mondta - a jelenlegi "sorsdöntő" időszakban. Hangoztatta, hogy az egészségügyi és gazdasági vészhelyzetben a politikai stabilitás hiánya "lakossági haraghoz és erőszakhoz" vezethet.

A Matteo Salvini vezette jobbközép koalíció pártjai, a Liga, az Olasz Testvérek (FdI) és a Hajrá Olaszország (FI) közös közleménye szerint Conte a parlament előtt "nem létező kormányzati eredményekről" beszélt, miközben az egyetlen járható utat az ellenzék képviseli az ország számára.

Az ellenzéki pártok kifogásolták, hogy a "kaméleon" Conte 2018 óta "cinikus átalakulással" minden évben más koalíció élére állt. Salvini "szánalmas színdarabnak" nevezte a kormánynak a bársonyszékekbe való kapaszkodását, és kijelentette, hogy aki ezt a kormányt támogatja, cinkossá válik az ország tönkretételében.

A legnagyobb példányszámú napilap, a Corriere della Sera kommentárja szerint Giuseppe Conte két év alatt először Matteo Salvinit, most pedig Matteo Renzit "szorította ki" maga mellől.

Elemzők egyetértenek abban, hogy ha a Conte-kormány, ugyan minimális többséggel, de a helyén marad, a miniszterelnöknek minél gyorsabban bővíteni kell a koalíciót a stabil kormányzás biztosítására. Conte egy új, centrista parlamenti erő kiépítésén dolgozik, melynek a következő választásokon a miniszterelnök-jelöltje lehetne.

Sajtókommentárok szerint a közte és Matteo Renzi között hónapok óta tartó "pókercsatát" Conte nyerte meg. A 2018-ban jogászprofesszorból lett miniszterelnök először az M5S és a Liga, majd az M5S és a PD koalícióját vezette, mostantól pedig egy újabb formáció élén akarja folytatni. Júliustól a közelgő államfőválasztás miatt nem lehet feloszlatni a parlamentet, így a törvényhozás egészen 2023-ig a helyén maradhatna. Vélemények szerint a mostani fordulat az M5S által támogatott "báb-miniszterelnökből" "igazi politikussá" léptette elő Giuseppe Contét, aki minden vetélytársa számára veszélyessé vált.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
Magyar Péter: Attól mert egy tolvaj bolondnak nevezi a hatalmára veszélyt jelentő honfitársait, nem lesz becsületesebb
A politikus azon elmélkedett vasárnapi bejegyzésében, hogy vajon mekkora előnye lenne pártjának, ha nem egy bolond vezetné. Ezzel Gulyás Gergely pénteki szavaira utalt, aki egy interjúban lebolondozta.


„Képzeljétek mennyire vezetne a TISZA a korrupt állampárt előtt, ha nem egy bolond vezetné” – írja vasárnap délelőtti posztja bevezetésében Magyar Péter. A politikus ezzel arra a két nappal ezelőtti interjúra utalt, amiben Gulyás Gergely úgy fogalmazott, hogy amikor még beszélő viszonyban volt Magyarral „abban teljes volt az egyetértés közöttünk, hogy ő bolond”.

A Tisza Párt vezetője erre szombaton úgy reagált, hogy politikai közössége „elutasítja a honfitársaink címkézését, dehumanizálását, és feltétel nélkül tiszteletben tartja mindenki emberi méltóságát”.

A mi politikai közösségünktől sohasem fogtok másokat a személyükben, különösen a magánéletükben bántó állításokat vagy kifejezéseket hallani - írta még szombaton.

Vasárnapi bejegyzésében ismét elővette a témát Magyar Péter.

„Egyébként Orbánéknál mit jelent, hogy valaki bolond? Esetleg azt, hogy az illető nem kelt gyűlöletet magyar és magyar közt? Vagy nem nevezi a honfitársait eltaposandó rovarnak? Vagy nem rabolja ki a Nemzeti Bankot? Nem teszi tönkre az állami egészségügyet? Nem hagyja lerohadni a MÁV-ot? Nem nyúlja le az uniós pénzeket? Nem hagyja magára a magyar vidéket? Nem alázza meg az idős honfitársainkat 3,2 %-os nyugdíjemeléssel? Nem mutogatja kivagyi módon a magyar emberektől lopott közpénzt?” – sorolta kérdéseit a tiszás politikus.

„Attól mert egy tolvaj bolondnak nevezi a hatalmára veszélyt jelentő honfitársait, nem lesz becsületesebb, csak nyilvánvalóvá teszi, hogy retteg a lebukástól és a felelősségre vonástól”

– tette hozzá a végén.

A poszthoz egy grafikont is csatolt, amin a 21 Kutatóközpont áprilisi mérése alapján pártja 14 százalékkal vezet a Fidesz előtt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor: Készülünk
Magyarország miniszterelnöke vasárnap újabb Facebook-bejegyzéssel jelentkezett az anyák napja kapcsán. Ezúttal személyesebb hangvételű a poszt.


„Készülünk” – mindössze ennyit írt vasárnapi posztjában Orbán Viktor a Facebookon. A miniszterelnök két unokájával látható egy fotón, miközben az édesanyák megünneplésére készülnek a gyerekekkel május első vasárnapján.

Orbán egy nappal korábban már közzétett egy bejegyzést az anyák napjával kapcsolatban.

„Aki gyermeket vállal, elismerést érdemel. Anyagit is. A családi adókedvezményt duplázzuk, és jön az élethosszig tartó adómentesség az édesanyáknak”

– írta akkor a Facebook-oldalán.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Senki sem garantálja, hogy Kijev megéri május 10-ét” - Így reagáltak az oroszok Zelenszkij fenyegetésére
A Győzelem napja előtt újra kiéleződött az ukrán-orosz szóháború. Medvegyev sértő kijelentésekkel reagált.


Ukrajna elutasította Vlagyimir Putyin háromnapos tűzszüneti javaslatát, amelyet az orosz elnök a második világháború befejezésének évfordulója köré, május 9-re időzített. Volodimir Zelenszkij közölte, hogy Ukrajna továbbra is az Egyesült Államok által javasolt, 30 napos tűzszünetet támogatja. Szerinte ilyen időtartam alatt már van lehetőség érdemi tárgyalásra, míg a háromnapos fegyvernyugvás nem jelent valódi előrelépést a háború lezárása felé.

Az ukrán elnök egyúttal azt is kijelentette: Ukrajna nem tudja garantálni a Vörös téren tartózkodók biztonságát május 9-én,

írta a Telegtaph.

A mostani elutasítás illeszkedik a korábbi, sikertelen tűzszüneti kezdeményezések sorába. Putyin korábban részleges, tengeri térségekre vonatkozó tűzszünetet, illetve olyan megállapodást javasolt, amely kizárta a civil infrastruktúra elleni támadásokat. Ezeket ugyan elfogadták, de később mindkét fél azzal vádolta a másikat, hogy megszegte azokat. Az orosz elnök később húsvéti tűzszünetet is kezdeményezett, amit Ukrajna elfogadott, azonban két nappal később Zelenszkij jelezte, hogy az orosz erők a frontvonalon nem tartották be a megállapodást.

A mostani nyilatkozat előtt Ukrajna katonai hírszerzésének vezetője, Kirilo Budanov is figyelmeztetést küldött. Úgy fogalmazott: akik kilátogatnak a Vörös térre, „jobban teszik, ha visznek magukkal füldugót.”

Zelenszkij kijelentései után éles reakciók érkeztek Moszkvából. Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova elutasította „a közvetlen fenyegetést.” Dmitrij Medvegyev, az orosz nemzetbiztonsági tanács alelnöke, korábbi elnök és kormányfő pedig kemény hangvételű üzenetben reagált.

„A borostás zöld szemétláda közölte, hogy elutasítja Putyin javaslatát a háromnapos tűzszünetről, és nem tudja garantálni a világ vezetőinek biztonságát Moszkvában.

Kinek kell az ő biztosítéka? (…) Ez a nyomorult pontosan tudja, hogy a győzelem napján egy valódi provokáció esetén senki sem garantálja, hogy Kijev megéri május 10-ét” – fogalmazott Medvegyev.

Május 9-én Moszkvában, a Vörös téren tartják meg a Győzelem napi katonai díszszemlét. Az esemény a Szovjetunió és a náci Németország közötti háború végét idézi fel, amelyet a szovjet és orosz történetírás „Nagy Honvédő Háborúként” említ. Ennek hivatalos dátuma Oroszországban május 9.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Kocsis Máté reagált arra, hogy Magyar Péter szerint leváltják Polt Pétert
Magyar Péter szerint Orbán Viktor leváltja Polt Pétert, és Tuzson Bence ülhet a helyére. Kocsis Máté ezt hazugságnak nevezte, majd vissza is szólt a Tisza Párt elnökének.


Kocsis Máté reagált Magyar Péter állítására, miszerint a kormány le fogja váltani Polt Péter legfőbb ügyészt, és helyére Tuzson Bence igazságügyi miniszter kerül. A Fidesz frakcióvezetője szerint ez nem igaz.

Ahogy már beszámoltunk róla, Magyar Péter szombati Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy Orbán Viktor leváltja Polt Pétert, és a helyére Tuzson Bence kerül. A Tisza Párt elnöke szerint ez a személycsere arra utal, hogy Pintér Sándor belügyminiszter „teljesen elszigetelődött”, valamint arra, hogy „a miniszterelnök már a legközelebbi erős embereitől is tart, és igyekszik a választás előtt minden fontos pozícióba új, zsarolható és így irányítható szereplőket helyezni”.

Kocsis Máté vasárnap válaszolt Magyar Péter kijelentéseire. Azt írta:

„Egy éve hallgatjuk már az ilyen és ehhez hasonló baromságokat.

Bolond lyukból bolond szél fúj.” A frakcióvezető emellett „bolond brüsszelita bohócnak” nevezte a Tisza Párt elnökét.

Kocsis szerint Polt Péter „fontos közjogi pozíciót tölt be, és a jövőben is azt fog, nem bukott”. Hozzátette azt is, hogy „Tuzson Bence pedig biztosan nem lesz legfőbb ügyész”.

Az Országgyűlés tavaly ősszel módosította az Alaptörvényt. A változtatás értelmében a jövőben a legfőbb ügyészt nem kizárólag ügyészek közül választhatják meg. A döntést azzal indokolták, hogy a szabályozás így jobban igazodik a hazai és nemzetközi gyakorlathoz. A rendszerváltás óta a három legfőbb ügyész közül ketten nem voltak ügyészek a megválasztásukkor.

Polt Pétert 2019-ben választotta meg az Országgyűlés kilenc évre. A jelenlegi megbízatása 2028. december 14-én jár le.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET: