UTAZZ
A Rovatból

A világ egyik legnagyobb római kori Isis-temploma Szombathelyen látható

Az Iseumban interaktív kiállítás mutatja be az ókori szentélyegyüttest, de érdemes a városban is szétnézni: megismerheted az antik emberek életét és fantasztikus építészetét.
Söptei Zsuzsanna - szmo.hu
2020. február 13.


Link másolása

Az ókori történelem számos magyarországi emléke közül az egyik legizgalmasabb hely az - Európában is ritkaságnak számító – Iseum. Szombathely egyik fő látványossága még a városi címerből is visszaköszön.

A régvolt Savaria számtalan megmaradt épülete, útja, csatornája, az ott élt emberek használati tárgyai, a kultúrájuk és vallásuk, hitviláguk megannyi kőbevésett emlékei a föld alatt vészeltek át sok száz évet. Ma Szombathely alatt pihennek, mintegy város a város alatt, ám néhány igen érdekes és értékes részét már sikerült feltárni, és mára az arra járók is megnézhetik.

A római korban virágzó Savaria a híres Borostyánút egyik állomása volt.

Különösen fontos volt, ezt mutatta, hogy a mai Magyarország területén lévő római települések közül ez kapta meg legkorábban a városi rangot. A 2. századtól a tartomány vallási központja lett, majd Pannonia Prima tartomány székhelye. Itt született a tours-i püspök, Szent Márton is. A régi híres település végül a népvándorlás idején elpusztult.

Savaria felkutatását az 1930-as években kezdték el, ekkor tárták fel a mai Romkertet. Azt tudták, hogy létezik az Iseum, amit végül 1955-ben egy véletlennek köszönhetően találtak meg. Egy raktár építésekor kerültek elő az első leletek és így álltak neki a feltárásnak. A fellelt értékeket először 1963-ban mutatták be. A négyoszlopos építmény a város jelképévé vált, bár az idő lassan kikezdte.

A kutatás 2001-ben indult újra, és 2010-ben döntött a város arról, hogy felépítik a templom - feltételezett - mását. Az újjáépített Iseumban egy modern kiállítóteret is kialakítottak, és rendszeresen tartanak előadásokat, rendezvényeket, fesztivált is a falak között. Az épületén kívül is találni érdekességet, hiszen itt végigsétálhatunk a Borostyánút egy szakaszán is.

A méltán világhírű hatalmas ókori szentélyegyüttes, az Iseum, a világon ma ismert, - részben vagy egészben - feltárt római kori Isis-templom közül a harmadik legnagyobb.

Csak az alexandriai és a római főtemplomok voltak nagyobbak nála.

Az ásatások során kiderült, hogy a szentély előtt iparnegyed volt a területen, ahol szövő, fazekas, bronzöntő műhelyek működtek. Ezeket bontották el, hogy helyükre felépülhessen az egyiptomi eredetű Isis istennő 42x70 méteres szentkerülete.

Egy hatalmas előcsarnokból nyílt a ma is álló gránitoszlopok által díszített udvar, a fő helyen egy magas pódiumon helyezték el Isis istennő szentélyét. A hatoszlopos, faragott fehérmárvány gerendákkal és párkányokkal díszített főhomlokzatot a kutyán "lovagoló" Isis, valamint Serapis, Mars és Viktoria teljes alakos képmásai díszítették. Ezek ma is a legfontosabb leletek, hiszen méretűk és kivitelük is egyedülálló Pannóniában.

A szentélyben kultuszszobrok töredékeit is megtalálták, többek között Serapis kisméretű képmásának fejét, egy Venus szoborcsoport mellékalakjainak tartott Amor és Psyche finoman faragott márvány torzóit. Emellett a szertartáshoz használt edények, csengettyűk, kolompok is előkerültek.

A szentélyt végül a 350-es években a rómaiak bontották le, és az egykori pogány szentély helyén egy keresztény temető létesült.

Az Isis savariai otthona című állandó kiállításon Magyarországon egyedülálló vallástörténeti kiállítás látható.

Az itt talált Isis-kultusz leletei mellett Pannonia római császárkori vallási életét is bemutatják. De láthatók építészeti rekonstrukciók, makettek és a központi szentély homlokzatának monumentális márványfalai is. Ez nem egyszerű kiállítás, hanem a modern eszközök - kivetítőkön futó háttérfilmek, audiotárlatvezetés, interaktív 3D modellek és életszerű enteriőrök – segítségével szeretnék megértetni, milyen volt az az antik ember, akinek mindennapjait teljes egészében áthatotta kora vallásossága.

A nyári Savaria Történelmi Karnevál ideje alatt rekonstruált római szertartások részese is lehet a látogató.

Bővebben ITT

Íziszről és az ókori múlt emlékeiről a következő oldalon olvashatsz!



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk