HÍREK
A Rovatból

A Tiszánál a volt vezérkari főnök: „Drága urak, szólni kéne nekik, hogy a feudalizmusnak vége van!”

Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy szerint a katonáknak ma azt üzenik, kuss. Közben pénzért lehet rendfokozatot venni, a 20-30 éves tapasztalattal rendelkező tiszteket pedig úgy küldték el, hogy a szemükbe sem néztek.


Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök, a Magyar Honvédség volt parancsnoka is a szónokok között volt a Tisza Párt mai rendezvényén. Ruszin-Szendit 2021-ben Áder János akkori köztársasági elnök nevezte ki a Magyar Honvédség élére. Bár mandátuma eredetileg 2026. május 31-ig szólt, 2023. április 27-én Novák Katalin akkori köztársasági elnök váratlanul felmentette tisztségéből.

Most arról beszélt, az egyenruhások között az elmúlt években eluralkodott egy félelemalapú vezetés.

„Akkor, amikor a katonát indoklás nélkül egyik napról a másikra kirúghatják, annak az az üzenete, hogy kuss. Ne legyen véleményed. Nem kell neked okosnak lenni. Hajtsd végre, különben kifelé.”

Elmondta, ma át lehet helyezni katonát egyik helyőrségből a másikba úgy, hogy a körülményeit nem veszik figyelembe. Ha mégsem megy, és azt mondja, hogy nem szeretne menni, akkor ki van rúgva. Szerinte pár hete történt pont egy ilyen eset egy középszintű vezetővel az egyik helyőrségben.

„A véleménynyilvánítást nem nagyon lájkolják mostanában a honvédelem vezetésében.”

Az Irakban és Afganisztánban is szolgált altábornagy szerint rendkívül megalázó az, amikor főtisztek és tisztek azon gondolkodnak, milyen szakmát tanuljanak a saját szakmájuk mellé, hogy ha valami történik, el tudják tartani a családjukat.

„Több ezer főért felelős katonák járnak villanyszerelő-tanfolyamra, meg burkolótanfolyamra, hogyha valami történik, legyen valami. Mert az a tudás, ami bennük van, és az országnak hasznos, az a civil életben annyira nem hasznosítható.”

A következő probléma szerinte a szervezeti kultúra nem ismerete. Itt a honvédségnél végrehajtott „fiatalítást” hozta fel példaként.

„20-30 éves tapasztalattal engedtük el a kollégákat, engedtük el a kezüket egyszerűen méltatlan módon, gyakran a szemükbe sem néztek, hogy pontosan miért. Csak felsorolták a nevüket, kaptak egy borítékot, aztán hajrá.”

Emellett elmondta, jogszabályba foglalták, hogy büntetett előéletű lehet katona Magyarországon. „Nekem volt egy parancsnokom, az ilyenkor azt mondta, hogy kettőnk közül valaki nem ért a szakmájához. És ilyenkor nem ő volt az, aki nem értett hozzá.”

Ugyanez a helyzet szerinte a külföldi állampolgárokkal. Külföldi ma lehet katona, ha van egy magyar nyelvvizsgája.

„Kérdezem sírva-könyörögve, ha baj van, ő kinek az érdekeit fogja védeni? Nem véletlen, hogy magyar katona, magyar haderőben, ha lehet, magyar fegyverrel védje a magyar hazát.”

A volt vezérkari főnök hatalmas problémának látja, hogy ma Magyarországon pénzért lehet rendfokozatot venni.

„Igaz, hogy a tartalékos rendszerben, de akkor is. Drága urak, szólni kéne nekik, hogy a feudalizmusnak vége van!” – fogalmazott.

Hogy ki kihez hű, azt Ruszin-Szendi szerint jól mutatja, hogy Petőfi évében nevezték át a Petőfi Laktanyát Mária Teréziára. Közben az aktív állománytól elvették az étkezést. „Ezt azóta már korrigálták, de akkor is, abban az időszakban mit érzett a mai magyar katona?” – tette fel a kérdést. „Kap enni a kutya, kap enni a ló, kap enni a tartalékos, kivéve a tényleges állomány.”

Szerinte ezek bizonyítékok arra, hogy a kormányzat nem érti a szervezeti kultúrát. Úgy látja, az egyenruha tiszteletével is probléma van. „Azt hiszik, hogy a toborzásnak az a lényege, hogy majd fülbevalós bohócok a színpadon ugrálva bevonzzák a fiatalokat. Kérem tisztelettel, azok az emberek nagyon sokat küzdöttek azért az egyenruháért és rendfokozatért, hogy viselhessék. Az nem jelmez.”

Aztán a volt vezérkari főnök poénnal oldotta a hangulatot: „Valaki megpróbálja, aztán mégse sikerül neki, a védőmellény, mint egy melltartó, úgy áll neki...” Mire kitört a nevetés és a taps.

Visszakanyarodva a komolyabb témákhoz, Ruszin-Szendi szerint sikerült iszonyatos nagy bérfeszültséget okozni.

„Bevezették a sávozásos rendszert, aminek keretében altisztek keresnek többet, mint tisztek, közalkalmazottak keresnek többet, mint 20 éve szolgáló zászlósok, mert nem nézték meg pontosan, hogy ezek mit jelentenek.”

A korábbi vezérkari főnök szerint ráadásul a túlmunka kifizetését is úgy sikerült rendezni, hogy van olyan kollégája, aki 100-200 ezer forinttal kevesebbet visz haza. Az is feszültséget okoz, hogy az újoncok gyakran több pénzt kapnak, mint a régóta szolgálók.

Mindemellett a honvédség létszámproblémákkal küzd. „Az, hogy fiatalítás címen megszabadulunk rengeteg jól képzett kollégától, valós és mondvacsinált okokkal, utána meg boldog-boldogtalant igyekszünk felvenni, az egészségügyi és a testnevelési szabályokat meg nem bírják hová levinni, hogy legyen, aki bejön, és majd utána felkészítjük bent – ez biztos, hogy nem vezet jóra.”

Szerinte nemcsak azt kellene figyelni, hányan jelentkeztek, hanem azt is, hogy hat hónap múlva mennyien maradtak bent.

A volt vezérkari főnök a haderőfejlesztésről pozitívan beszélt. „Valóban jönnek a vasak, ami hiányzik, a magyar fejlesztések aránya.” Arra is felhívta a figyelmet, hogy a honvédelmi miniszter bizonyos jogköröket elvesztett, azok Nagy Mártonhoz kerültek.

A haderőn belüli jogbiztonságot a saját példájával érzékeltette. „Engem a köztársasági elnök öt évre, határozott időre nevezett ki. Ez azt jelenti, hogy vagy nekem kell felmondani, vagy bűncselekményt kell elkövetnem, akkor menthetnek fel. A felmentésem mégis megtörtént. A köztárasági elnök, aki aláírta, már nincs a rendszerben, a felterjesztő még mindig ott van.”

„És ennek az üzenete az egyenruhásoknak, hogyha ezt egy vezérkari főnökkel meg lehet tenni, akkor ő mire számítson?”

Szerinte vissza kell adni a kellő hitet és tiszteletet minden egyenruhásnak. Egyetért azzal, hogy az ukrán háborúba nem szabad belesodródnunk, az öldöklésnek mielőbb abba kell maradnia, és nem akar illegális migránsokat látni Magyarországon. Vissza kell foglalkoztatni azokat, akiket fiatalítás címen eltávolítottak. Meg kell változtatni azokat a jogszabályokat, amik lehetővé teszik a katonák indoklás nélküli felmentését, a külföldiek és a büntetett előéletűek besorozását. „A rendfokozatokat nem osztogatjuk, hanem kiérdemeljük.” Ki kell küszöbölni az illetményrendszer anomáliáit. Mindenkinek kell egyéni harcászati felszerelés, és a laktanyák felújítását is meg kell kezdeni. Vissza kell adni a Petőfi Laktanya nevét.

Az altábornagy a végén azt mondta, tudja, hogy szavait megpróbálják megcáfolni a következő napokban.

„Talán még egyenruhást is találnak, aki elmondja, hogy ez nem így van. Én is leszek minden, a legrosszabb tábornok, a legkövérebb, és mindenkit meggyaláztam. Én erre felkészültem természetesen, egy a lényeg: az állomány tudja, hogy igazam van.”

A volt vezérkari főnököt állva tapsolta meg a közönség a Tisza Párt rendezvényén.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Forrnak az indulatok a pápaválasztás körül: Erdő Péter és Macron neve is felmerült egy befolyásolási ügyben
Emmanuel Macron állítólag nyomást gyakorolt az öt francia bíborosra, hogy befolyásolják a konklávét. Ugyanakkor Erdő Pétert nevezték meg, aki erről a bíborosoknak beszámolt a Vatikánban. Erdő cáfolta mindezt.


Négy nap múlva kezdődik a pápaválasztó konklávé, ahol a bíborosok Ferenc pápa utódjáról döntenek. Az esemény előtt azonban egy vitatott ügy borzolta a kedélyeket: Emmanuel Macron francia elnök és Erdő Péter bíboros neve is felmerült a nemzetközi sajtóban.

A Le Monde francia lap arról számolt be, hogy Macron kapcsolatba lépett az öt, pápaválasztásra jogosult francia bíborossal. A Tribune Chrétienne katolikus lap szerint

a francia elnök célja az volt, hogy megakadályozza a guineai bíboros, Robert Sarah megválasztását.

A lap úgy tudja, Macron azt szerette volna elérni, hogy az öt francia bíboros – akik Ferenc pápához közel álló, progresszív irányvonalat képviselnek – közösen lépjenek fel a konzervatív nézeteiről ismert Sarah ellen.

A sajtóban az is megjelent, hogy Erdő Péter tájékoztatta a Vatikánban tanácskozó bíborosokat a kapcsolatfelvételről. Ennek alapját egy április 22-én, a pápa halálának másnapján közzétett bejegyzés adta egy Stornsen nevű X-felhasználótól. A bejegyzés így fogalmazott:

„Erdő bíboros Emmanuel Macron és az öt francia bíboros közötti kapcsolatfelvételről számol be, hogy elállják Sarah bíboros útját”.

A Le Monde ezt az állítást ellenőrzés nélkül közölte, majd több francia és olasz lap is átvette.

Az olasz jobboldali sajtó hevesen reagált: a La Verità szerint Macron még a pápát is ki akarja választani, míg a Libero már arról írt, hogy „Macron meghiúsítja a konklávét”.

A Le Figaro április 25-én közölt cikkében megerősítette, hogy Macron valóban fogadta az öt francia bíborost, de azt nem, hogy összefogtak volna Sarah bíboros ellen. A francia lap azt is cáfolta, hogy Erdő Péter bármilyen formában összefüggésbe hozható lenne az üggyel. Egy későbbi cikkükben ismét hangsúlyozták, hogy az információ nem helytálló.

A Le Figaro munkatársa megkereste Erdő Pétert is, aki a következőképpen reagált:

„Sarah bíborosról és a francia elnökről soha nem mondott ilyet, ez egyáltalán nem igaz”.

Habsburg-Lotharingiai Eduárd Károly, Magyarország vatikáni nagykövete az Indexnek megerősítette, hogy a hír teljesen valótlan. Mint mondta:

„Ez az információ teljesen hamis, a Le Monde által átvett álhír”.

Hozzátette: a Vatikánban és Rómában senki nem foglalkozik a témával, mivel a bíborosok a pápaválasztásra készülnek.

Ferenc pápa húsvéthétfőn hunyt el. A 133 fős konklávé május 7-én ül össze a Sixtus-kápolnában, hogy megválassza az új pápát. Két bíboros egészségügyi okok miatt nem vesz részt a szavazáson, egy pedig pénzügyi visszaélések miatt visszalépett. A nemzetközi sajtó Erdő Pétert az esélyes jelöltek között tartja számon.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán kirúgja Polt Pétert, és Tuzson Bence lesz a legfőbb ügyész
Polt Péternek 2028-ig tart a megbízatása. A Tisza Párt vezetője korábban még arról írt, hogy Szájer József lehet a poszt várományosa.


„Orbán rövidesen kirúgja a haverját, Polt Péter legfőbb ügyészt, akinek 2028-ig tartott volna a megbízatása” - írta szombat délután Magyar Péter a Facebookon. A Tisza Párt vezetője azt is megnevezte, aki tudomása szerint Poltot követheti a posztján.

„A korábbi hírekkel ellentétben nem Szájer Józsefet, hanem Tuzson Bence jelenlegi alibi igazságügyi minisztert helyezi Orbán a számára és a Nemzeti Együttbűnözés Rendszere számára életbe vágó pozícióba.”

„Polt kirúgása egyrészt Pintér Sándor belügyminiszter teljes elszigetelődését mutatja, másrészt azt is, hogy a bukás előtt álló miniszterelnök már a legközelebbi erős embereitől is tart és igyekszik a választás előtt minden fontos pozícióba új, zsarolható és így irányítható szereplőket helyezni” - tette hozzá Magyar.

„Az nyilván fel sem merül, hogy Polt Péter a feleségének a Nemzeti Bank kirablásában való esetleges felelőssége miatt távozik megalázó módon, a megbízatásának lejárta lelőtt.

Tuzson Bencének és a kapkodva kinevezésre kerülő további Orbán-janicsároknak azt üzenem, hogy ne tervezzenek hosszú távra” - zárja a bejegyzést a politikus.

Magyar Péter decemberben még arról posztolt, hogy értesülései szerint Szájer József lehet a következő legfőbb ügyész:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Kezdődik a balatoni rémálom: máris lerobbant a Tópart IC, leszállították az utasokat
Szombat délelőtt már két Tópart IC is lerobbant, az utasokat Szabadbattyánnál leszállították. A MÁV szerint műszaki hiba okozza a 30–70 perces késéseket.


Szombat délelőtt több nehézség is adódott a balatoni vasúti közlekedésben. A MÁV közlése szerint

a Nagykanizsáról 9:19-kor a Déli pályaudvarra induló Tópart InterCity (IC 857) műszaki ok miatt 30–35 perces késéssel közlekedik.

Később a másik irányba tartó járatnál is probléma lépett fel.

A Déli pályaudvarról 11:35-kor Nagykanizsára induló Tópart InterCity (IC 844) Székesfehérvártól 50–70 perces késéssel közlekedik, szintén járműhiba miatt

– írta a vasúttársaság a honlapján.

A 24.hu egyik olvasója arról számolt be, hogy Szabadbattyánnál leszállították az utasokat a vonatról.

A tapolcai sebesvonat sem úszta meg a műszaki problémákat: ott mentesítő autóbuszokat kellett beállítani a járat pótlására.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Mi történhetett Vučićcsal? Betegsége miatt félbeszakította amerikai útját a szerb elnök
A szerb elnök Trump helyett csak Giulianival találkozott, majd váratlanul orvosi segítséget kért. Egy ellenzéki politikus szerint az egész csak egy jól kitalált trükk volt.


Aleksandar Vučić szerb elnök április 30-án utazott az Egyesült Államokba, ahol több magas rangú republikánus politikussal, köztük Donald Trump amerikai elnökkel is találkozót tervezett. A hivatalos program részeként New Yorkban egyeztetett Rudy Giulianival, a város korábbi polgármesterével, aki Donald Trump egyik közeli szövetségese.

A látogatás azonban nem a tervek szerint alakult. A balk.hu beszámolója szerint

Vucic megszakította útját és visszatért Szerbiába, miután hirtelen rosszul lett, és orvosi segítséget kért.

A szerb elnöki hivatal közleménye szerint az esemény részleteiről a következő napokban adnak tájékoztatást.

Richard Grenell, Trump volt különleges megbízottja a közösségi médiában reagált a történtekre. Sajnálatát fejezte ki, amiért elmaradt a találkozó, és jókívánságait küldte Vucicnak.

A látogatás kapcsán Zdravko Ponos, az ellenzéki SRCE (Srbija centar) párt vezetője éles kritikát fogalmazott meg. Szerinte

az elnök valójában azért jelentett beteget, mert nem sikerült megvalósítania az eredetileg tervezett találkozókat. Úgy fogalmazott: az út megszakítása „kommunikációs trükk egy diplomáciai kudarc elfedésére”.

Aleksandar Vucic korábban úgy tervezte, hogy tíznapos körútja során mindhárom nagyhatalom vezetőjével találkozik. Ennek része lett volna a május 9-i moszkvai győzelem napi megemlékezés is, ahol tervei szerint Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnökkel is megbeszélést folytatott volna.


Link másolása
KÖVESS MINKET: