HÍREK
A Rovatból

„A társadalom szabad akar lenni, és ezért elfogadható ár számára, ha naponta öt autóbusznyi ember hal meg” – mondja a Walesben dolgozó magyar orvos

Szakmány Tamás a Válasz Online-nak adott interjújában többek között arról is beszélt, mi lehet az oka annak, hogy Magyarországon többen halnak meg koronavírusban, mint a hat és félszer népesebb Egyesült Királyságban.


Nemcsak fertőzöttek, hanem az elhunytak száma is ismét magas Magyarországon az elmúlt időben, ezen a héten például volt nap, amikor kétszáznál is többen haltak meg. A jelenlegi adatok szerint

többen halnak meg itthon, mint a hat és félszer népesebb Egyesült Királyságban, pedig ott négyszer annyi koronavírusos eset van naponta.

A Válasz Online a Walesben gyógyító intenzív terápiás főorvost, Szakmány Tamást kérdezte arról, hogyan lehetséges ez, mit ronthat el a magyar járványkezelés.

Magyarországon jelenleg napi 10 ezer körül van az új fertőzöttek átlagos száma, és a járvány tetőzését várják. Az Egyesült Királyságban nyáron kezdett el emelkedni az új fertőzöttek száma, és szeptembertől lényegében beálltak erre a szintre. A főorvos elmondta, hogy a 67 milliós országban négy hónapja 40-50 ezer körül ingadozik a napi új estek száma.

"A jelenséget a hazainál jóval magasabb, 70 százalékos átoltottsággal magyarázom"

- fogalmazott Szakmány Tamás.

A kórházban ápoltak száma viszont az Egyesült Királyságban is nagyjából annyi, mint jelenleg Magyarországon. A főorvos szerint ez annak tudható be, hogy "az oltottak többsége, ha meg is fertőződik, enyhe tünetekkel átvészeli. Ám nálunk sokkal több az oltott".

Magyarországon a lakosság 60 százaléka kétszer oltott, a briteknél ez a szám 70 százalék.

"A két ország között ebben látom az egyetlen lényeges különbséget. Nyáron és ősszel is jártam otthon, és tapasztaltam, hogy ugyanaz az úgynevezett szabadság van mindkét helyen

- mondja Szakmány, aki azt is hozzáette,

"körülbelül ugyanannyira érdekli az embereket a koronavírus otthon, mint itt: már húsz hónapja megy, régi lemez, mindenki megunta. Ám van egy lényeges különbség: az Egyesült Királyságban tavaly december óta óriási erővel nyomják az oltást, és sikerült a legveszélyeztetettebb embereket 90-95 százalékos arányban beoltani. Tehát védettek azok, akiknél a vírus igen magas arányban okoz veszélyes, kórházi ápolást igénylő szövődményt. Közel 19 millióan már a harmadik oltást is megkapták, és ezzel is azokat a csoportokat célozzák meg, akik potenciálisan súlyosabban betegedhetnek meg. Nálunk most az esetek nagyon nagy része a legkisebb rizikójú lakosságból kerül ki, Magyarországon nem ilyen kedvező a helyzet".

Szakmány arról is beszélt a lapnak, hogy Walesben egy 24 ágyas intenzív osztályt vezet, és átlagosan haton fekszik koronavírusos beteg. Közülük négy nincs beoltva, nagyjából az egész országban 60-70 százalékban a nem oltottak kerülnek súlyos állapotba.

"Teljesen egyértelmű, hogy az oltás megakadályozza a súlyos lefolyású fertőzések és a halálesetek kialakulását. Ha a magyar lakosság 40 százaléka nem védett, és ebben a körben sokan vannak, akiknél a súlyos állapot kialakulásának magas a kockázata, az a halálozási számokon is tükröződni fog. Természetesen nekem is vannak olyan betegeim, akik két oltással is az intenzív osztályon fekszenek, és sajnos néhányan meg is halnak, de ez a ritkább. Akik nálunk vannak, legnagyobb részben nem oltottak, vagy súlyos alapbetegségben szenvednek. A legtöbb haláleset a nem oltottaknál következik be"

- fogalmazott a főorvos.

Szakmány azt is megjegyezte, az első hullámban a halálozási arány 38 százalék volt az osztályán, a másodikban ez felment 42-43 százalékra, mert jóval idősebb betegek kerülte be. Most 25 százaléknál tartanak.

A főorvos beszélt magyar tapasztalatairól is. Elmondta, hogy nyáron tartott egy előadást a Magyar Tudományos Akadémia épületében a walesi eredményeikről. "Az egyik diagramon szerepelt a halálozási adat. Sokan odajöttek az előadás végén hozzám, és a fülembe súgták, milyen adatok voltak akkor Magyarországon. Sokkal-sokkal magasabbak. A volt munkahelyemen is majdnem ötven százalékot hozzá lehetett adni a mi mutatóinkhoz"- fogalmazott.

Szakmány Tamás szerint a legfontosabb az ellátószemélyzet létszáma, ennek köszönhetően nagyon sok olyan beteget meg tudnak menteni, akit otthon elveszítenek. A professzor szerint elsősorban nem az orvos, hanem a szakápoló a kulcs.

"Január óta folyamatosan tudjuk tartani, hogy minden lélegeztetett betegre külön nővér felügyeljen. Magyarországon ez nem így van, és már a világjárvány előtt sem így volt"

- fogalmazott Szakmány.

A főorvos az interjúban arra is kitért, hogy - bár ő személy szerint máshogy gondolkodik - szerinte

"a társadalom azt mondja: szabad akar lenni, és ezért elfogadható ár számára, ha naponta öt autóbusznyi ember hal meg egy fertőző betegségben. Ám akkor az embereknek el kell fogadniuk azt is, hogy az egyéb egészségügyi ellátás sem lesz olyan szinten elérhető, mint korábban".

Az interjúban felmerült a gyerekek oltásának dilemmája is. Szakmány Tamás megosztotta, hogy a 14 éves fiának azt mondta: "ennél a korosztálynál a vakcina nem magát a gyereket védi, mert szerencsére nagyon kicsi a kockázata annak, hogy a koronavírus súlyos állapota kialakuljon náluk. Viszont jelentős a veszélye, hogy tünetmentesen hordozza a vírust, és megfertőzzön más embereket. Az oltással felelősséget vállalunk másokért". A döntést azonban a gyermekére bízta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Török Gábor magára vette Orbán megjegyzését, és visszaszólt: A politikai elemzők tudása minden esetben korlátos
A miniszterelnök Tölgyessy Péter kapcsán tett egy rövid megjegyzést a politológusokra: „A politológus az, akinek nem sikerült” - mondta. Erre reagált Török.
F. O. - szmo.hu
2025. július 06.



A politológusoknak is odaszúrt Orbán Viktor a Hotel Lentulai című műsorban, és ezt nem hagyta szó nélkül Török Gábor. A miniszterelnök Tölgyessy Pétert méltatva tett egy rövid megjegyzést a politológusokra: „A politológus az, akinek nem sikerült” – fogalmazott Orbán.

Török Gábor politikai elemző megosztotta a műsort a Facebook-oldalán, és pontosan megjelölte az idézett rész. Első posztjában szűkszavúan csak annyit írt: „Politológus az, akinek nem sikerült” – vagyis mintha önmagára is vonatkoztatta volna a mondatot, nem titkolt iróniával.

Ezt követően egy hosszabb bejegyzésben elmélkedett arról, hogy a politikai elemzés része-e az előrejelzés.

„Van egy vicces pavlovi reflex:

ha írok valamit, ami az egyik politikai oldalnak nem tetszik, akkor rendre előjönnek azok a cikkek, amelyekben korábbi nagy tévedéseimet próbálják meg összefoglalni.

Az csak még szórakoztatóbb, hogy általában nem a legnagyobbakat találják meg, most legutóbb például valahol azt kérték rajtam számon, két ciklussal ezelőtt miért nem láttam, hogy a Momentum majd nem indul el a 2026-os választáson” – kezdte írását Török Gábor.

A politológus szerint fontos kérdés, hogy a politikai elemzés része-e az előrejelzés, mert a sokan ehhez kötik a nyilvánosságban egy-egy elemző megítélését.

„Miközben az ezzel foglalkozó kutatók már többször bebizonyították, hogy a dartsdobáló csimpánzoknál (Philip E. Tetlock munkái nyomán) csak kicsivel mutatnak az előrejelzésben jobb teljesítményt a szakértők, az egyetemi hallgatók pedig ugyanezen kutatások szerint képesek rosszabb eredményt is elérni ebben a versenyben, mint amit pénzfeldobással el lehetne érni” – tette hozzá, majd kiemelte: a politikai elemzők tudása minden esetben korlátos.

„Mondunk valamit, amit akkor legjobb tudásunk szerint a legvalószínűbbnek tartunk, de ez

a tudásunk minden esetben korlátos, hiszen olyan dolgokkal értelemszerűen nem tud számolni, amelyek még nem történtek meg.

Így aztán ezek az előrejelzések (valószínűségek) leginkább a jelenről és nem a jövőről szólnak, a politikai elemző munkáját pedig nem az minősíti, hogy mit tud a jövőről (a semmit és a nagyon keveset között valahol), hanem az, mennyire érti azt a politikai helyzetet, amelyről lehet és kell is, hogy legyen tudása” – zárta gondolatait Török Gábor.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Török Gábor a jövő évi választásról: Reménytelen lesz majd elmagyaráznom azoknak, akik csak annyit olvasnak, hogy szerintem a Fidesz nyer jövőre
A politikai elemző egy több szempontot figyelembe vevő értékelés után árulja el, hogy mit gondol, ki és milyen arányban nyerhet a 2026-os választáson.


Török Gábor a közösségi oldalán közzétett egy többféle szempontot elemző előrejelzést arról, hogy mi várható szerinte a 2026-os választáson. A politikai elemző szerint azonban a jelenlegi információkat vette alapul, és ezekből vont le következtetéseket. Arra is felhívta a figyelmet, hogy mindezek folyamatosan változnak majd, ezért a prognózisát rendszeresen frissíteni kell majd.

Azt írta:

"Miután az előző posztban arról írtam, hogy a politikai elemzés és az előrejelzés milyen viszonyban állnak egymással, és hogy utóbbit - számos ok miatt - nem érdemes igazán komolyan venni, most mégis előállok egy prognózissal.

Ez az előrejelzés azonban - bár bizonyára sokaknak ez lesz csak fontos vagy érdekes - nem arról szól, hogy ki nyeri meg a következő választást, hanem arról, hogy mit tudunk ma a helyzetről, és ez alapján mi látszik valószínűnek.

Nem a végkövetkeztetéssel érdemes tehát vitatkozni, mert az tényleg szubjektív és bizonytalan, hanem azzal, hogy mi számíthat és ami számíthat, ott ma mit látunk.

Ez tehát egy pillanatkép, amit mondjuk havonta érdemes lesz majd frissíteni, annak fényében, ami már addigra mögöttünk lesz. Jó hír: ahogy haladunk majd előre az időben, egyre okosabbak leszünk, hiszen ami ma beláthatatlan jövő, akkor már politikai tudás lesz.

Majd hozzátette:

"Mindezt persze nehéz - vagyis reménytelen - lesz majd elmagyaráznom azoknak, akik csak annyit olvasnak, hogy szerintem a Fidesz nyer jövőre, de ez pont egy olyan szépsége/élvezete az elemző szakmának, amit kár lenne kihagyni."

Török szerint bár a TISZA Párt jelenleg vezet, és ha most lenne a választás, akkor több szavazatot kaphatnának, de a jövő évi választásig még sok minden befolyásolja a végeredményt. Többek között a jelöltek személye, a kommunikáció, a propagandára költhető keret, a gazdasági helyzet, és a még hátralévő időszakban kiosztható pénzek is. Mindezeket figyelembe véve úgy látja, hogy a Fidesznek van esélye a nyerésre. Azt is megírta, mi kellene ahhoz, hogy a TISZA Párt legyen a nyerő.

Részletek itt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„De tényleg: normálisak???” – Hadházy Ákos kiakadt: hazánk legnagyobb curling csarnoka épül Miskolcon
„Amikor valaki elküldte a posztot, azt hittem, viccel. De tényleg van Miskolcnak egy Hollósy nevű fideszes alpolgármestere és az oldala nem tűnik kamuprofilnak. Sajnos” - írta a politikus.


Hadházy Ákos újabb levelet kapott. Az informátor ezúttal arra hívta fel a figyelmét, hogy egy újabb sportberuházás indul, ezúttal Miskolcon.

A független képviselő azt írta:

"Már csak ez hiányzott Miskolcon: az alpolgármester szerint MAGYARORSZSZÁG LEGNAGYOBB CURLING CSARNOKA ÉPÜL hamarosan, ahol világversenyeket is lehet tartani…"

A politikus a hírtől kiakadt. Mint megjegyezte:

"1) Amikor valaki elküldte a posztot, azt hittem, viccel. De tényleg van Miskolcnak egy Hollósy nevű fideszes alpolgármestere és az oldala nem tűnik kamuprofilnak. Sajnos.

2) Ha valaki nem tudná, a curling az a sport, ahol a jégen eldobott kövek előtt sikálják a jeget és amit alig űznek az országban. Na majd most, a miskolciak.

3) nem lesz nehéz “az ország legnagyobb” curling csarnokát megépíteni, mert ha jól tudom, ezen kívül csak egy van.

4) de tényleg: normálisak???"

A bejegyzéshez azonnal özönleni kezdtek a kommentek is, amik között több vicces is akad:

"Az Edda legújabb slágere: A CURLING közepén állok jövőre debütál..."

"Szerintem egy szabadtéri, egész évben működő sípálya műhóval, felettébb "hasznos" lenne közpénzből"

"Hívjuk meg a jamaicai bobcsapatot az átadásra!"


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Touché. Akinek nem inge…” - Orbán Viktor azonnal reagált Török Gábor bejegyzésére, és lezárta a szópárbajt
Egyetlen rövid mondattal szúrt oda a politológusoknak Orbán Viktor egy vasárnapi interjúban, majd szó szót követett Török Gáborral a Facebookon.
F. O. - szmo.hu
2025. július 06.



A miniszterelnök megjegyzését nem hagyta szó nélkül Török Gábor politikai elemző (sem), a szóváltás pedig rövid időn belül személyes hangvételű lett, vette észre az Index. Ahogy már írtunk róla, Orbán Tölgyessy Pétert méltatva tett megjegyzést a politológusokra: „A politológus az, akinek nem sikerült” – mondta. Török Gábor megosztotta a műsort a Facebook-oldalán, és pontosan megjelölte az idézett részt. Első posztjában szűkszavúan csak annyit írt: „Politológus az, akinek nem sikerült” – vagyis mintha önmagára is vonatkoztatta volna a mondatot, nem titkolt iróniával. Később bővebben is kifejtette gondolatait a politikai elemzők munkájáról és megítéléséről.

A „párbajt” Orbán egy riposzttal zárta le, miután azt írta a Facebookon: „Touché. Akinek nem inge…”

A  francia eredetű „touché” kifejezést a vívásban használják, azt jelenti, hogy „talált”, „érvényes találat”.

A miniszterelnök a poszthoz egy fotót is mellékelt Török bejegyzéséről, egyértelműsítve, hogy pontosan kinek szánta a választ.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk