A fájdalom öröksége, avagy a sorozat, ami a mélybe taszít – Ez a Szirének, a Netflix legújabb dobása
A Netflix legújabb sorozata, a Szirének, első pillantásra is érzékelteti: itt valami nagyon nincs rendben. Vagy ez a világ nem normális, vagy főszereplőink. Nem csak a képi világában van valami zavarba ejtő – bár az is elég nyugtalanító –, hanem hangulatában is. Ez a sorozat nem fogja a kezünket, sőt, időnként úgy érezzük, mintha direkt rángatna be egy viharos, drámai mélyvízbe.
Milly Alcock játéka ügyes, nem túlzás azt mondani, hogy teljesen elvarázsol: törékeny, dacos, rejtélyes és fájdalmas egyszerre. A múltja nem irigylésre méltó. A testvérét alakító Meghann Fahyvel nagyon jó párost alkot, kettejük feszültsége a családi ellentétekből fakad, de Alcock játéka mellett Megan drámája eltörpül.

A történet kiindulópontja nagyon erős: az anyuka már nincs az élők sorában (Disney is megirigyelné ezt a háttérsztorit), az apuka (Bill Camp) pedig alkoholba fojtotta bánatát és teljesen elhanyagolta lányait. Ami azért volt igazán probléma, mivel Simone (Milly Alcock) karaktere még általános iskolába járt. Így a gyámügy elvette tőle a gyereket és testvére nevelte fel. Ezután jön egy újabb negatív csapás, az apuka folyamatos gondozásra szorul mert korai demenciával küzd.
A lány nagyon nem bírja a terhet és ő is kezd lecsúszni a lejtőn, ekkor kér segítséget a testvérétől, mert nem tud máshoz fordulni. Ez nemcsak érzelmileg zilálja szét a családot, hanem morális kérdéseket is felvet: ki vállalja a felelősséget, meddig terjed a lojalitás, és mit jelent valójában támogatni egy teljesen széthulló embert?

A sorozatot egy all-star szereposztás húzza fel. Julianne Moore, Simone főnökét alakítja, aki egy manipulatív, szinte szektavezetőként működő trófeafeleséget alakít.
A mellékszereplők között is felfedezhetők ismert arcok, de szinte mindegyik karakter mögött megbújik valami bizarr torzulás – legyen az gazdagság, hatalom vagy múltbeli bűn.
A sorozat hangulata nehezen leírható: egyszerre fojtogató, erotikusan túlfűtött, nyomasztó és csábító. Nem családbarát, ezt fontos leszögezni.
Az erősen szexualizált jelenetek nem pusztán esztétikai vagy karakterépítési célt szolgálnak, hanem gyakran feszegetik a határt: itt az intimitás erőszakos, a szeretet manipulált, a vágy pedig destruktívan helyettesíti az addikciót.

Az első rész egy kis misztikummal indít, ami erős atmoszférát teremt – de sajnos a második epizódra már érezhető, hogy ezt a vonalat nem erőltetik, csak hangulatteremtés volt a cél. A sorozat itt kezdi igazán elengedni a néző kezét is: nincs kapaszkodó, nincs egyértelmű vezérfonal. A misztikum helyét egyre inkább a dráma és a családi krízisek veszik át.
Kapunk egy gyenge nyomozós szálat, amit a feszültség fenntartartásának szántak, de teljes érdektelenségbe fullad, köszönhetően a gyengébb szövegkönyvnek.
Ennek ellenére a Szirének nem mondható üresnek: meglepően felnőtt témákat dolgoz fel. Öngyilkosság, addikció, a családi traumák öröksége, a szülő gondviselésének dilemmái – ezek a kérdések mélyen húzódnak meg a cselekmény szövetében és a végére teljesen átveszik a sorozat irányítását. A Szirének mer bántó lenni, sőt néha kifejezetten rosszindulatú érzést kelt – nem könnyíti meg a néző dolgát, és nem is próbálja elnyerni a szimpátiát. Nem áll egy oldalra se, mindenki maga sorsának kovácsa. A szereplők is ebben a logikában mozognak: lányok, akikkel borzalmas dolgok történtek, de ők maguk is rombolják saját környezetüket.

Az utolsó részre olyan érzésünk lehet, mintha egy tornádó söpört volna végig a karakterek életén – semmi sem marad ott, ahol volt, és mindenki egy kicsit (vagy nagyon) rosszabb állapotba kerül a végére, mint ahogy indult. A destruktív viselkedés, a ki nem mondott sérelmek és fájdalmak örökölt mintaként öröklődnek tovább – ha nem is szó szerint, de lélekben mindenképpen.
A Szirének tehát nem könnyű darab, pedig a hangulata nagyon könnyed.
Ha valaki szereti az olyan sorozatokat, ahol nincs világos erkölcsi iránytű, ahol a karakterek legalább annyira ragadozók, mint áldozatok, és ahol a misztikum inkább hangulatot ad, mint konkrét témát szolgáltat, akkor ez a széria érdekes élmény lehet. Csak ne várjunk tőle válaszokat – mert a Szirének inkább kérdez, és bent hagy egy nyomasztó életérzésben
A Szirének teljes első szezonja megtekinthető a Netflix kínálatában.